Czym umyć auto domowe sposoby?

by

Jakie są domowe sposoby na sprzątanie samochodu? Sprawdź czym myć samochód już teraz!

Każdy właściciel samochodu doskonale zdaje sobie sprawę jak kluczowe dla właściwego utrzymania auta jest jego regularne mycie. Obecnie możemy skorzystać z myjek samochodowych bezdotykowych, a także ze specjalnych myjni czy też profesjonalnych warsztatów gwarantujących nam pełną profesjonalność i bezpieczeństwo w myciu auta. Niemniej jednak, czyszczenie pojazdu w regularnych interwałach działa to nie tylko na estetykę. 

Tak naprawdę powodów do mycia auta jest całkiem sporo. Przede wszystkim należy pamiętać, że czysty pojazd to bezpieczeństwo i gwarancja, że nie będziemy musieli martwić się wieloma problemami związanymi z niszczejącą karoserią. Dodatkowo nikt przecież nie chce brudzić sobie rąk czy ubrań podczas wsiadania czy wysiadania z samochodu.

Jak więc wyczyścić samochód, aby zrobić to szybko, skutecznie, a jednocześnie nie uszkodzić tapicerki wewnątrz auta czy też karoserii? Istnieje wiele domowych sposobów na skutecznie czyszczenie auta. Niemniej jednak warto też pamiętać o tym, że czasami specjalistyczne preparaty okażą się niezbędne. Szczególnie w połączeniu z różnymi metodami mycia. Bo oprócz wiaderka i gąbki, nierzadko zdarza się stosować także myjki ciśnieniowe. 

Wygląd auta ważny, ale mycie samochodu ma też inne znaczenie

Aby uniknąć sytuacji, w której brud na aucie tworzy dodatkowe warstwy i utwardza się, przez co późniejsze doprowadzenie go do stanu idealnego jest niemal niemożliwe, warto regularnie myć auta. Pomaga to nie tylko w przypadku estetyki i wyglądu. Faktem jest, że do czystego auta przyjemniej się wsiada i znacznie lepiej się podróżuje. Podobny efekt dostrzeżemy po posprzątaniu całego domu. Gdy jest czysto, nasz nastrój jest lepszy. Identyczną poprawę nastroju dostrzeżemy wsiadając do czystego i pachnącego auta. 

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że czystość szyb, karoserii i tapicerki wpływa nie tylko na wygląd i estetykę czy nasz nastrój. Kwestią kluczową jest też bezpieczeństwo i ochrona pojazdu. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ubrudzone auto szybciej się zużywa – chodzi tutaj nie tylko o samą korozję, ale też o problemy z płowieniem lakieru czy też z pojawianiem się przebarwień. 

Mycie samochodu jako gwarancja ochrony lakieru 

Tak jak większość z nas decyduje się na czyszczenie kostki brukowej, elewacji domu czy też roweru, tak samo należy robić z pojazdem. Eliminacja zabrudzeń nie dopuszcza do uszkodzenia powłoki zewnętrznej kostki brukowej, a w przypadku samochodu zmniejsza szansę na uszkodzenia powłoki lakieru. Dodatkowo błoto, które składa się z piasku i malutkich kamieni i które osadza się na aucie, może zwiększyć prawdopodobieństwo zarysowania pojazdu. 

Pamiętajmy też, że długo niemyty pojazd będzie znacznie ciężej doczyścić, a przy niezwykle wysokich temperaturach może nawet dojść do sytuacji, w której lakier i brud stanie się, w pewnym sensie, jednością. Wtedy nawet długie i uciążliwe czyszczenie może być niewystarczające i jedynym ratunkiem przed permanentnym dodatkiem na aucie jest polerka. Zobacz jak polerować lampy.

czym umyć auto

Największym wrogiem lakieru jest jednak to, co najczęściej pojawia się na dachu czy masce auta, a mianowicie fekalia zwierząt. Z uwagi na wysoką toksyczność i ilość niebezpiecznych pierwiastków, kupy ptasie należy bardzo szybko zetrzeć z auta. Jeśli tego nie zrobimy, możemy nie tylko doprowadzić do niewielkich uszkodzeń lakieru. Bardzo często tego typu zwierzęce pozostałości prowadzą do schodzenia klaru, czyli bezbarwnego lakieru. A powtórne malowanie całego elementu czy też dogłębne przygotowania i własnoręczne naprawianie nie jest najtańsze.

Myjka zimą do czyszczenia samochodu jako ochrona przed rdzą

Kolejną istotną rzeczą związaną z częstym myciem auta jest rdza. Otóż jak dobrze wiemy, zimową porą na polskich drogach rozsypywana jest sól. Ten surowiec jest niezwykle potrzebny, bo eliminuje problem gołoledzi odpowiedzialnej za tak wiele wypadków. Niemniej jednak sól jest niebezpieczna dla karoserii. Otóż sól przyspiesza korozję z uwagi na to, że reaguje z metalowymi częściami karoserii. 

Najbardziej podatne na rdzewienie są więc elementy nisko położone i mające częsty kontakt z rdzą. Chodzi tutaj o dolną część karoserii pojazdu, jak krawędzi drzwi, progi i nadkola. Co więcej, podłoga także dużo traci na jakości i trwałości. Niemniej jednak sól może też powodować korozję na rpzewodach hamulcowych czy paliwowych. Z tego względu warto od czasu do czasu spłukać pojazd czy nawet myć go zimowymi porami. A wielu ludzi robi właśnie na odwrót – z uwagi na wieczne błoto, śnieg i wodę rzadko kiedy odwiedzają myjnie, co właśnie odpowiada za częste wykwity rdzy na wiosnę.

Umyć samochód możemy płynem do mycia naczyń czy mydłem, ale warto też przemyśleć zakup preparatu specjalistycznego 

Skoro wiemy teraz dlaczego mycie auta to dobry pomysł, sprawdźmy czym dokładnie można obecnie myć pojazdy i na które preparaty powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Dodatkowo postanowiliśmy omówić też różne metody czyszczenia auta, także te domowe. Niestety warto odnotować, że nie wszystkie metody domowe, które na przykład wykorzystamy przy czyszczeniu deski tarasowej czy myciu kostki brukowej sprawdzą się też w pielęgnacji auta. Takim przykładem mogą być płyny, które zawierają ocet. A ocet znany jest z tego, że przyspiesza proces korozji. Dlatego instrukcja używania czy też zapoznanie się ze składem jest tutaj kluczowa.

Poniżej przedstawimy też alternatywne sposoby na mycie pojazdu. Omówimy jak wygląda sytuacja z myjniami bezdotykowymi, a także dlaczego najlepsze myjki ciśnieniowe i te bardziej budżetowe rozwiązania będą lepszym rozwiązaniem dla aut, choć w przypadku mycia roweru na myjni bardzo często może dojść do uszkodzeń i nie jest to rekomendowane rozwiązanie. Dodatkowo warto też omówić kwestię właściwych narzędzi i środków chemicznych.

Gąbki, ściereczki, a także inne akcesoria potrzebne do mycia auta

Podstawą w przypadku mycia auta jest wyposażenie się we właściwe akcesoria. Gadżetów dostępnych na rynku jest bardzo dużo. Te najpopularniejsze ściereczki z mikrofibry idealnie nadają się do wycierania auta na sucho. Dodatkowo warto odnotować, że inna struktura ściereczek i inne materiały będą idealnie czyścić tapicerkę, jak odnowić porysowane plastiki czy skórzane elementy. Obecnie produktów dodatkowych jest na rynku bardzo dużo i nikogo nie powinno dziwić, że są tak popularne. Mogą bowiem znacznie przyspieszyć naszą pracę i oferować znacznie lepszy efekt końcowy.

Niemniej jednak w obowiązkowym zestawie może znaleźć się mniejsza ilość ściereczek, lecz też inne dodatki. Dobrym przykładem będzie ściągaczka, która szybko wyeliminuje problem nadmiaru wody zaraz po czyszczeniu auta. Oprócz tego, obowiązkowym elementem każdego miłośnika motoryzacji ircha, czyli wyprawiony, cienki element skóry owczej czy też innego zwierzęcia. Jest to idealna opcja do czyszczenia delikatnych powierzchni. 

Gąbki będą dostępne tylko wtedy, kiedy możemy myć auto z dwoma wiaderkami – jedno do wypłukania gąbki w celu pozbycia się piasku i innych zanieczyszceń mogących uszkodzić powłokę lakiernicza, a drugie wiadro z szamponem. 

Szampon samochodowy z woskiem czy tani dobry wosk do samochodu oddzielnie? Co nieco o dostępnych preparatach 

Akcesoria przydatne podczas mycia już znamy, ale jakich środków powinniśmy używać? Zacznijmy od tych możliwych do znalezienia w domu. Otóż przygotowanie mieszanki proszku do prania z wodą to jeden z ciekawszych sposobów, a przecież takich środków czystości jest od groma w każdym domu. Niemniej jednak warto odnotować, że uszkodzenie lakieru jest bardzo proste do osiągnięcia. Dlatego powinniśmy dodawać niewielkie ilości, dzięki czemu efekt mycia będzie bardzo dobry, a ryzyko uszkodzeń niewielkie. 

Innym rozwiązaniem wartym polecenia są płyny do zmywania. Jedyna rzecz, na jaką powinniśmy uważać, to ocet w składzie. Jeśli go nie ma, to tego typu środki czystości okażą się bardzo dobrym rozwiązaniem. Otóż przede wszystkim pienią się podobnie do szamponów samochodowych i bardzo dobrze radzą sobie z tłustymi zabrudzeniami. Oprócz tego, mamy ich całkiem sporo pod ręką. Niestety, należy pamiętać, że lakier może od nich zmatowieć, dlatego szybkie usuwanie smug i eliminacja wszystkich zaciek jest kluczowa.

Oczywiście w przypadku domowych sposobów walki z brudem należy pamiętać, że wiele środków z pozoru niegroźnych może okazać się bardzo dużym problemem. Otóż poszczególne preparaty zawierają w sobie wybielacze odbarwiające lakier czy też inne groźne pierwiastki, dlatego samodzielne mycie swojego samochodu powinno odbywać się po dokładnym zapoznaniu z ulotką informacyjną czy ze składem.

Na szczęście na rynku znajdziemy bardzo dużą ilość preparatów przeznaczonych wyłącznie do mycia auta i nie tylko. Są specjalne preparaty typu krwawa czy czerwona felga gwarantujące największą skuteczność w eliminacji niezwykle uciążliwych zabrudzeń powodowanych przez pył z hamulców. Dotyczy to także karoserii, którą możemy myć szamponami z aktywną pianą o silnych właściwościach wiążących, dzięki czemu po chwili cały brud znika i robi to wyjątkowo skutecznie. 

Oczywiście warto też odnotować, że istnieją specjalne szampony z woskiem. Jest to ciekawa alternatywa dla osób, które nie chcę po zakończonym myciu auta zajmować się jeszcze tym etapem pielęgnacji, czy już konserwacji. Oprócz ogromnych oszczędności czasu, warto też odnotować, że jest to rozwiązanie ekonomiczne i przy okazji dosyć skutecznie. Niestety, znacznie skuteczniejszym sposobem zabezpieczenia auta będzie nałożenie wosku osobno. 

Czym myć samochód oprócz chemii? Warto też zapoznać się z alternatywami, mianowicie z myjką ciśnieniową 

Jednym z najefektywniejszych sposobów na czyszczenie wielu powierzchni jest używanie myjki ciśnieniowej. Nie powinno to nikogo dziwić, bo bardzo mocny strumień wody wykorzystywany jest w wielu różnych projektach. Dobrym tego przykładem jest, na przykład, mycie elewacji myjką ciśnieniową czy też ostatnio popularne udrażnianie rur pod ciśnieniem. Myjki ciśnieniowe, czyli kompaktowa i mobilna alternatywa dla myjek samoobsługowych świetnie radzi sobie w myciu auta z uwagi na ciśnienie i wodę, która przy dużej sile odrywa większość zabrudzeń bez uszkodzenia lakieru – pod warunkiem, że korzystamy z urządzenia właściwie.

Dodatkowo pamiętajmy o tym, że myjki ciśnieniowe są bardzo często wyposażone w specjalne pianownice, czyli specjalne urządzenia wykorzystujące mocne preparaty czyszczące tworzące pianę reagującą z zabrudzeniami. Taki sposób czyszczenia aut jest bardzo wydajny i znacznie ułatwia późniejsze czyszczenie z uwagi na odklejanie się brudu od auta i reagowanie z pianą. 

Dodatkowo warto odnotować, że jest sporo zalet takiego mycia auta. Szansa na to, że uda nam się porysować lakier jest ograniczona do minimum. Poza tym, późniejsze docieranie szmatką będzie przeważnie polegać na wycieraniu karoserii do sucha. Oczywiście mając odpowiednio dużo miejsca możemy też bardzo szybko wyczyścić gumowy dywanik i spłukać go znacznie skuteczniej niż przy użyciu zwykłej wody czy też strumienia z węża ogrodowego. 

Nierzadko mycie myjką ciśnieniową znacznie skraca czas czyszczenia pojazdu i pozwala też uzyskać lepsze efekty. Oprócz tego, nie musimy się martwić o to, że zaschnięty płyn czy inny środek chemiczny uszkodzi lakier karoserii czy felgi z uwagi na szybką możliwość spłukania. Bez obaw można też używać nieco mocniejszej chemii, pod warunkiem, że cały czas mamy pod ręką zestaw miękkich szczotek z naturalnego włosia i, rzecz jasna, myjkę ciśnieniową. 

Teraz wiesz jak duży wpływ ma mycie auta na lakier i kondycję blachy, a także czym najlepiej czyścić pojazd

Odpowiednia pielęgnacja auta gwarantuje przede wszystkim wyższy poziom bezpieczeństwa i estetykę. Dodatkowo poprawia to nastrój osobie podróżującej aucie. Dodatkowo warto odnotować, że środki czyszczące mogą pozbyć się soli, która zimą jest prawdziwym problemem dla niejednego użytkownika. Dlatego warto pamiętać aby korzystać z szamponu samochodowego i miękkich szczotek, a także myjki czy innych akcesoriów, bo dzięki nim możemy cieszyć się z przepięknego auta. 

Skoro wiesz jak skutecznie umyć pojazd i jakich preparatów używać, warto połączyć powyższe techniki w celu uzyskania najlepszego efektu

Poszczególne metody mycia auta czy też alternatywy dla profesjonalnych preparatów myjących są bez wątpienia ciekawe, lecz jeśli korzystamy tylko z jednej metody to efekt mycia zwykle rozczarowuje. Rozczarowywać nie może za to połączenie tych sposobów i preparatów, szczególnie jeśli stosujemy mocną chemię samochodową. Jeśli więc skorzystamy z szamponów i odpowiednich gąbek, a następnie spłuczemy wszystko myjką ciśnieniową i dotrzemy do sucha specjalnymi szmatkami, to zagwarantujemy wyśmienity efekt.

Oczywiście nie możemy zapominać o tym, że niektóre płyny są agresywne chemicznie, a to przecież szybko doprowadzić może do uszkodzenia karoserii. Dlatego zawsze warto czytać co ma nam do zaoferowania skład danego preparatu i czy nie znajdują się tam niebezpieczne substancje. Tylko wtedy zagwarantujemy sobie pewność, że każde zabrudzenie zostanie wyeliminowane i zrobimy to w sposób bezpieczny.

Artykuł powiązany: Dobry środek do czyszczenia elewacji

Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Czym umyć auto domowe sposoby
Average rating:  
 0 reviews