Jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie domowym sposobem?

by

Jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie domowym sposobem? Sprawdź czym wyprać tapicerkę, aby siedzenia były bezpieczne!

W dzisiejszych czasach samochód jest niewątpliwie pojazdem niezbędnym. Nowoczesne systemy bezpieczeństwa, bogate wyposażenie, szeroka gama multimediów – producenci na każdym kroku chcą zadbać o pasażerów. Dlatego też, my również powinniśmy zadbać o nasze auto, nie tylko pod kątem sprawności, ale także czystości. W internecie z pewnością znajdziesz szereg poradników na temat tego, jaki odkurzacz piorący wybrać oraz jaki środek do czyszczenia skóry w samochodzie wybrać. Są to kwestie bardzo istotne, jednakże w naszym artykule pochylimy się nad domowymi sposobami czyszczenia tapicerki samochodowej.

Ponadto, dowiesz się jak przygotować wnętrze samochodu zanim przystąpisz do czyszczenia tapicerki. Następnie, musimy pamiętać, aby zapoznać się z dokładnym rodzajem naszej tapicerki. W ten sposób unikniemy ewentualnego uszkodzenia materiału. Dopiero wtedy możemy przystąpić do czyszczenia tapicerki samochodowej używając dowolnego z wielu domowych sposobów.

Zanim rozpoczniesz czyszczenie tapicerki samochodowej sodą czy innymi metodami, najpierw weź odkurzacz i zacznij odkurzać siedzenia, obicie i inne elementy tapicerki w aucie

Musimy mieć na uwadze, aby przygotować wnętrze samochodu przed przystąpieniem do czyszczenia tapicerki. Dlatego też, dobrze by było pozbyć się różnego rodzaju elementów wnikających w materiał w trakcie prania. Takimi elementami mogą być piasek, okruchy jedzenia czy zaschnięte błoto. Jeżeli pominiemy ten etap, możemy uszkodzić tapicerkę, gdyż po zamoczeniu materiału, wszystkie niepożądane elementy mogą wniknąć w tapicerkę i tym samym jeszcze bardziej ją ubrudzić. W związku z tym niezbędne jest wstępne odkurzanie nie tylko siedzisk i oparć, ale także szczelin i zakamarków foteli. Co jakiś czas możemy uderzyć w tapicerkę i gdy uniesie się kurz będzie to oznaczało, że musimy odkurzyć jeszcze raz. Co więcej, podłoga oraz podsufitka również muszą zostać przygotowane, dlatego powinniśmy pozbyć się zabrudzeń. Dokładnego umycia wymagają też wszystkie twarde fragmenty wnętrza samochodu, takie jak deska rozdzielcza. Jest to niezbędne, gdyż zmoczony kurz może spłynąć na materiał i spowodować powstanie zacieków.

Zanim zabierzemy się za fotel, sprawdź z jakim rodzajem tapicerki samochodowej mamy do czynienia

Zanim zakupimy specjalne środki do czyszczenia tapicerki samochodowej, musimy dowiedzieć się, z jakim konkretnym rodzajem materiału mamy do czynienia. Wyróżniamy tapicerkę skórzaną, tapicerkę materiałową oraz tapicerkę welurową. Tapicerka skórzana ma to do siebie, że bardzo łatwo ją wyczyścić, nie wchłania wody ani wilgoci, kurzu ani brudu. Do jej wyczyszczenia czasami wystarczy zwilżona szmatka. Gdy zabrudzenia są nieco poważniejsze, powinniśmy zakupić dedykowane środki, takie jak mleczka czy pianki do skóry.

Jeżeli chodzi o tapicerkę materiałową, pranie jej jest nieco trudniejsze, ale możliwe. Posłużą nam do tego specjalne środki do tapicerek tekstylnych. Istotne jest tutaj również odkurzanie wnętrza samochodu. Tapicerka welurowa jest niezwykle miękka i komfortowa. Gdy dojdzie do jej zabrudzenia, niemalże od razu powinniśmy zabrać się za jej czyszczenie.Możemy do tego wykorzystać ręczniki papierowe lub delikatną ściereczkę.

Sprawdź jak wygląda pranie tapicerki skórzanej

Skórzana tapicerka kojarzy nam się z luksusem, elegancją i komfortem. Posiadają ją samochody z najbogatszym wyposażeniem. Skóra to wytrzymały materiał, który bardzo dobrze prezentuje się przez wiele lat. Skórzana tapicerka nadaje każdemu samochodowi wyjątkowego charakteru i zwraca na siebie uwagę. Jednakże, musimy pamiętać, że skórzane obicia powinny być odpowiednio konserwowane, aby zachowały swój wygląd, a także funkcjonalność.

Wash the car carpet.Detailing on interior of modern car.

Materiał ten jest bardzo łatwo odnowić. Ponadto, posiada on drobne marszczenia, co świadczy o elastyczności. Warto również dodać, że skóra oddycha oraz bardzo dobrze wchłania wodę i wilgoć. Dużym atutem jest łatwość jej pielęgnacji. Wszystkie powstałe plamy możemy z łatwością przetrzeć, na dodatek materiał ten nie pochłania ani kurzu ani brudu. Jeżeli nasza skórzana tapicerka jest sucha, sztywna i twarda, możemy być spokojni, że będzie ona spełniać swoje funkcje.

Na rynku znajdziemy szereg produktów przeznaczonych do pielęgnacji i czyszczenia skórzanej tapicerki. Są nimi różnego rodzaju mleczka, pianki i balsamy. Do czyszczenia materiału, niezbędna będzie miękka szczotka lub gąbka nie posiadająca powierzchni polerującej. Na samym końcu, dobrze jest pokryć tapicerkę specjalną odżywką, która utrzyma jej atrakcyjny wygląd.

Pranie tapicerki samochodowej materiałowej też wygląda inaczej

Mając do czynienia z tapicerką materiałową w naszym samochodzie, możemy być pewni, że jej czyszczenie nie należy do trudnych zabiegów. Mimo to, często zapominamy o umyciu tapicerki podsufitki czy siedzeń kiedy myjemy karoserię czy odkurzmy bagażnik. Jednakże, jest to czynność bardzo istotna. Aby wyczyścić tapicerkę materiałową, powinniśmy zaopatrzyć się w specjalne środki, ale musimy pamiętać o tym, że aplikacja i użycie niektórych produktów jest zróżnicowane.

Na samym początku powinniśmy zająć się odkurzaniem materiału. Tyczy się to głównie tapicerek tekstylnych, gdyż cały osadzający się na nich kurz i brud może przekształcić się w błotnistą maź w trakcie prania. Powstałe zabrudzenia mogą być jeszcze trudniejsze do usunięcia, a co gorsze, mogą one zabarwić materiał pokrywający fotele. Ponadto, w trakcie odkurzania nie możemy zapomnieć o żadnej szczelinie.

A czym czyścić wnętrze z weluru? Alternatywy na czyszczenie welurowej tapicerki w samochodzie domowym sposobem

Welur to kolejny materiał, który jest wybierany do obicia elementów w samochodzie. Na ogół najwięcej weluru znajdziemy w naszym domach, gdzie służy do obicia narożników, kanap, foteli, puf czy innych mebli. Jest to bardzo efektowne oraz stylowe. Jest to bowiem tkanina, którą kojarzymy sobie z miękkością i szlachetnym wyglądem. Materiał ten jest pokryty meszkiem, niczym owoc brzoskwini, dlatego też, jest bardzo delikatny w dotyku. Mimo to, welur charakteryzuje się trwałością oraz odpornością na rozrywanie. Z tego względu polecany jest on głównie właścicielom psów i kotów, gdyż jest odporny na zaciągnięcia i zadrapania.

To czyszczenia weluru powinniśmy zabrać się jak najszybciej po ubrudzeniu, gdyż łatwiej będzie mu przywrócić jego dawny wygląd. Do tego przyda nam się ścierka, ręczniki papierowe lub delikatna szmatka. Na początku, musimy osuszyć miejsce z daną plamą, ale trzeba mieć na uwadze, aby jej nie rozetrzeć. W przeciwnym wypadku rozniesiemy zabrudzenie na większą powierzchnię tapicerki. Dlatego też, powinniśmy jedynie przyciskać ściereczkę do brudu, żeby odsączyć jak najwięcej płynu. Możemy również bardzo ostrożnie zetrzeć nadmiar błota. Następnie, dokładnie odkurzamy welurową tapicerkę. W trakcie mycia materiału, kurz na tkaninie ma tendencję do rolowania się, a gdy zaprane miejsce zdąży wyschnąć, na tapicerce mogą powstać nieestetyczne zacieki. Dlatego też, ten etap odkurzania jest tak ważny. Warto również wspomnieć o dedykowanych środkach do prania tapicerki welurowej, jednakże, na samym początku dobrze jest rozprowadzić płyn na niewidocznym miejscu, żeby sprawdzić, czy dany środek całkowicie nie uszkodzi nam tkaniny.

Czyszczenie tapicerki samochodowej – domowe sposoby, chemia, a może inny sposób?

Na rynku znajdziemy szereg dedykowanych preparatów do czyszczenia tapicerki samochodowej, jednakże, musimy mieć na uwadze, że wiąże się to dodatkowymi kosztami. Dlatego też, dobrze jest wykorzystać produkty, które z pewnością znajdziemy w naszej kuchni i które są bardzo tanie. Jednym z nich jest ocet wymieszany z wodą. Bardzo dobrze poradzi on sobie z usuwaniem brzydkich zapachów oraz z odkamienieniem pralki. Ponadto, zabrudzoną tapicerkę możemy także posypać sodą oczyszczoną, a następnie odczekać kilka godzin.

Bardzo tanim domowym sposobem na brud na tkaninie samochodowej jest również mieszanka wody z proszkiem do prania, wody z płynem do mycia naczyń oraz wody z kwaskiem cytrynowym. Metody te dobrze radzą sobie z powstałymi osadami na tapicerce. Z pewnością przydatne będzie też szare mydło. Jednakże, przed jego zastosowaniem, pamiętajmy o odkurzeniu czyszczonej powierzchni.

Czym umyć auto domowymi sposobami na mocne zabrudzenia fotela? Ocet też jest dobry

Jednym z najlepiej ocenianych środków do czyszczenia tapicerki samochodowej jest ocet. 

Należy dodać odrobinę octu do jednego litra wody, zwilżyć szmatkę w mieszance, a następnie z jej użyciem usunąć różnego rodzaju plamy z kawy, herbaty czy mleka z tkaniny.

Każdy posiada w domu ocet. Jest to produkt ogólnodostępny i przede wszystkim tani. Ponadto, cechuje się właściwościami czyszczącymi. Dlatego też, ocet będzie idealny do czyszczenia brudnego piekarnika, zakamienionego czajnika, a także pomoże nam pozbyć się przykrych zapachów z pralki. Kwas octowy bez problemu poradzi sobie z kamieniem powstałym w różnych miejscach. Co więcej, ma on również działanie dezynfekujące, a co za tym idzie, możemy stosować go oczyszczania miejsc, które w sposób szczególny są narażone na rozwój bakterii. W połączeniu z sodą oczyszczoną ocet stworzy pieniącą się mieszankę. Pozwala ona wyeliminować nieprzyjemny zapach wydobywający się z syfonu oraz odetkać odpływ umywalce. Warto także dodać, że nabłyszczające octu sprawiają, że często jest on wykorzystywany jako naturalny nabłyszczacz do zmywarki.

Pamiętajmy, że środek na bazie sody pomoże wyczyścić nawet największe zabrudzenia i plamy

Kolejnym domowych sposobem wartym rozważenia jest wykorzystanie sody oczyszczonej. Soda oczyszczona powinna być rozsypana na tapicerce samochodowej i pozostawiona na kilka godzin. Ostatnim krokiem będzie dokładne odkurzenie tkaniny.

Czym wyczyścić tapicerkę w samochodzie? Warto też sprawdzić efekty czyszczenia tapicerki samochodowej proszkiem do prania

Tapicerkę materiałową możemy również czyścić wodą wymieszaną z płynem do mycia naczyń lub z proszkiem do prania. Będzie to także bardzo dobry sposób na odświeżenie tkaniny. Proszek do prania posiada w sobie środki wybielające, związki zmiękczające wodę oraz związki powierzchniowo czynne.

Oczywiście pamiętajmy, że wyczyścić tapicerkę w samochodzie domowym sposobem możemy przy użyciu kwasku cytrynowego

Jeżeli w domu mamy kwasek cytrynowy, również możemy go wykorzystać do czyszczenia tapicerki w naszym samochodzie. Jest to bezpieczny oraz bardzo skuteczny środek o właściwościach czyszczących. Sprawdzi się on idealnie w usuwaniu różnego rodzaju zabrudzeń z tkaniny. Ponadto, daje sobie radę zarówno z rdzą jak i z innymi osadami. Musimy rozpuścić małą ilość kwasku w wodzie, a następnie dodać środek czyszczący, taki jak płyn do naczyń. Za pomocą gąbki nanieśmy powstały roztwór na materiałowe części samochodu. Powinniśmy jednak uważać na ciemne i skórzane obicia, gdyż kwasek cytrynowy może spowodować powstanie jaśniejszych plam na tapicerce. Tym samym, możemy trwale uszkodzić materiał.

Wyczyścić skórzaną tapicerkę w samochodzie możemy też za pomocą szarego mydła

Warto również rozważyć użycie zwykłego szarego mydła do czyszczenia skórzanych elementów w naszym aucie. Jednakże, na samym początku, musimy dokładnie odkurzyć czyszczoną powierzchnię. Następnie, trzeba nawilżyć szmatkę szarym mydłem i przetrzeć nią tapicerkę. Co więcej, możemy również wykorzystać szczoteczkę z miękkim włosiem.

Teraz wiesz jak czyścić wnętrze auta i tapicerkę w samochodzie domowym sposobem!

Mycie samochodu jest niezwykle istotne dla jego ogólnego wyglądu i estetyki. Jednakże, nie możemy zapominać o sprzątaniu we wnętrzu auta. Do czynności sprzątających możemy zaliczyć także pranie tapicerki samochodowej. W internecie znajdziemy wiele różnych preparatów oraz środków, jednakże bardzo skuteczne są również domowe sposoby na czyszczenie tapicerki.

Do takich domowych sposobów możemy zaliczyć roztwór wody z octem, mieszankę wody i płynu do mycia naczyń, sodę oczyszczoną, szare mydło oraz mieszankę wody z kwaskiem cytrynowym. Następnie musimy nanieść je na plamę i odczekać. Co więcej, ciekawym rozwiązaniem jest też użycie talku. Talk bardzo dobrze radzi sobie z tłustymi plamami z masła lub margaryny. Ponadto trzeba pamiętać o dokładnym odkurzeniu wnętrza samochodu zanim przystąpimy do prania materiałów.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak wyczyścić tapicerkę w samochodzie domowym sposobem?
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz