Jak odnowić porysowane plastiki w samochodzie?

by

Jak usunąć rysy z plastiku wewnątrz samochodu? Sprawdź jak wygląda renowacja plastików  i co zrobić, aby przywrócić im połysk 

Niewątpliwie każdy właściciel samochodu wie, że dbanie o wnętrze samochodu jest równie istotne co dbanie o karoserię. Jeżeli niewłaściwie pielęgnujesz auto, może to prowadzić do licznych uszkodzeń i zarysowań. Dlatego też, jeśli zastanawiasz się czym umyć auto i czy domowe sposoby zdają egzamin, musisz pamiętać, aby nie używać żadnych środków o właściwościach żrących. Ponadto, z pewnością wiesz jaki zapach do samochodu wybrać, a także jaki środek do czyszczenia skóry w samochodzie, ale nie tylko te kwestie mają znaczenie. To, co jest istotne to fakt, że wszystkie elementy wyposażenia wykonane z tworzywa sztucznego mają tendencję nie tylko do brudzenia się, ale przede wszystkim do rysowania się. Ponadto, plastikowe elementy są również narażone na zużywanie się oraz utratę głębi koloru. Dlatego tak ważne jest zaznajomienie się z kilkoma technikami, które pomogą nam zarówno odnowić plastiki jak i zabezpieczyć je na wypadek powstawania potencjalnych zarysowań i uszkodzeń.

Jedną z bardziej znanych metod radzenia sobie z rysami na kokpicie jest oczywiście wykorzystanie pasty polerskiej. Jednakże, w naszym artykule znajdziesz wiele innych preparatów równie godnych uwagi. Warto mieć na uwadze, że renowacja plastikowych elementów w naszym samochodzie z użyciem odpowiednio dobranych środków dostępnych na rynku może zwiększyć nie tylko wartość auta, ale także przywrócić perfekcyjny wygląd kokpitu i zwiększyć naszą przyjemność z jazdy.

Odnowić plastikowe elementy samochodu jest trudno, dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć

Jako właściciel samochodu z pewnością wiesz, jak trudno jest zadbać o auto. Starasz się obchodzić się z pojazdem jak z jajkiem, delikatnie polerujesz wszystkie plastikowe elementy, a i tak w pewnym momencie zauważasz zarysowanie. Wtedy stajesz przed decyzją, co zrobić w tej sytuacji. Fakt, że odnowienie plastikowych elementów jest trudne, jest powszechnie znany. Dlatego też, czasami warto zapobiegać podobnym uszkodzeniom niż później pakować się w dodatkowe koszty związane z naprawą. I chociaż będziesz musiał ponieść koszty związane z profilaktyką, te będą symboliczne. Gdy polerka porysowanych plastikowych elementów nie daje większych rezultatów, warto zdecydować się na zakup folii samochodowej, gumy w sprayu lub lakieru w sprayu. Natomiast, kiedy nasze auto jeszcze nie doświadczyło zarysowania, powinniśmy zaopatrzyć się w dressing do plastików. Pozwoli nam on na zabezpieczenie kokpitu przed kurzem, a także stworzy warstwę ochronną na tworzywie sztucznym dzięki zastosowaniu naturalnego pszczelego wosku. 

Polerowanie plastikowych elementów jest trudne, dlatego warto je zabezpieczyć folią 

Kiedy polerowanie lub użycie opalarki nie przynoszą rezultatów jeżeli chodzi o porysowane plastiki w samochodzie, warto rozważyć inne opcje. Jedną z nich jest oklejenie całego uszkodzonego elementu za pomocą folii samochodowej. Musimy jednak pamiętać, że będzie to miało sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy daną część tworzywa możemy z łatwością zdemontować. Takimi elementami z pewnością są listwy oraz inne części kokpitu. Warto dodać, że taką folię samochodową możemy nabyć w wielu różnych wzorach i kolorach. Dzięki temu uzyskamy efekt spersonalizowanego wnętrza. Najtańszą folię znajdziemy na rynku już za około 15 zł za 1 m2. Co ciekawe, możemy także zakupić okleinę, która imituje karbon. Nadaje to wnętrzu samochodu wyjątkowego klimatu łączącego elegancję ze sportowym charakterem.

Jeśli nie wiesz czym usuwać rysy wewnątrz auta, to warto też pomyśleć nad zabezpieczeniem za pomocą lakieru lub specyfiku

Alternatywą dla folii samochodowej jest guma w sprayu. Pomimo, iż jest to produkt nieco droższy, charakteryzuje się łatwą aplikacją, a także pozwala nam na oklejenie elementów wyposażenia o nieco bardziej skomplikowanym kształcie. Jest to idealny preparat na porysowane plastiki. Warto również wspomnieć o lakierze w sprayu. Co prawda, technika ta jest czasochłonna, ale efekt jest trwały i estetyczny. Możemy wymienić dwa najpopularniejsze rodzaje lakierów. Pierwszym z nich jest lakier strukturalny imitujący strukturę samego plastiku. Jest to możliwe dzięki jego właściwościom termoplastycznym. Co więcej, aplikacja jest prosta i nie wymaga stosowania żadnych podkładów, gdyż lakier strukturalny cechuje się wysoką przyczepnością. Produkt ten jest często stosowany do malowania plastikowych elementów, które są wyjątkowo narażone na uszkodzenia. Oznacza to także że lakier ten jest niezwykle trwały. Za lakier strukturalny marki K2 lub Boll zapłacimy około 20 zł za 400 ml.

renowacja plastików samochodowych

Drugim rodzajem lakierów w sprayu jest lakier bazowy. Jest to na ogół produkt szybkoschnący zawierający koloryzujące pigmenty, które pozwalają uzyskać bardzo gładką powierzchnię o wybranym przez nas kolorze. Ponadto, lakier bazowy może zostać pokryty akrylem, czyli lakierem bezbarwnym o błyszczącym wykończeniu. Jest to bardzo dobre połączenie, które pozwoli nam na uzyskanie efektu piano black na wybranych plastikowych elementach. Dzięki temu, powstanie lustrzana czarna powierzchnia. Za lakier bazowy oraz lakier bezbarwny w sprayu zapłacimy razem od 40 do 60 zł.

Dressing jako dodatkowy sposób na zabezpieczenie kokpitu? Sprawdź jak elementy wnętrza będą wyglądać po jego zastosowaniu

Warto również wyposażyć się w tzw. dressing do plastików. Dressing to niedrogi kosmetyk, który z pewnością odmieni wygląd wnętrza każdego auta. Dzięki temu elementy wyposażenia będą wyglądały na zadbane i czyste. Możemy go wykorzystać nie tylko do elementów plastikowych, ale także do winylu, skóry oraz gumy. Produkt ten posiada w składzie filtr UV, który ma za zadanie chronić kokpit naszego samochodu przed utratą koloru. Na dodatek, posiada on estetyczne matowe wykończenie oraz orzeźwiający migdałowy zapach. Kosmetyk ten zakupimy w formie płynnego balsamu, który ma nie tylko właściwości pielęgnujące, ale także zabezpieczające przed gromadzeniem się kurzu. Warto dodać, że dressing do tworzyw sztucznych zawiera w sobie naturalny pszczeli wosk pozostawiający na danej powierzchni warstwę ochronną. 

Przede wszystkim regeneracja plastików wymaga podjęcia decyzji odnośnie metody wykorzystanej do renowacji plastików wewnątrz samochodu

Jak sami widzicie, na rynku znajdziemy szereg produktów, które mogą nam pomóc zadbać o plastikowe elementy w naszym samochodzie. Aby zdecydować się na odpowiedni preparat, dobrze jest kierować się wieloma aspektami. Przede wszystkim musimy zastanowić się, jaki cel chcemy osiągnąć. Jeżeli chcemy ukryć widoczne rysy powstałe na tworzywie sztucznym, warto zakupić folię samochodową w dowolnym kolorze, gumę w sprayu lub lakier w sprayu. Tutaj do wyboru mamy lakier strukturalny lub bazowy. Jeżeli jednak chcemy tylko dodatkowo zabezpieczyć plastiki w aucie przed powstawaniem ewentualnym zarysowań, najlepszy okaże się dressing do tworzyw sztucznych.

Kolejnym aspektem, który warto wziąć pod uwagę, jest oczywiście cena. Tutaj musimy kierować się tym, ile chcemy wydać na naprawę tworzywa sztucznego. Najbardziej opłacalnym zakupem z pewnością okaże się folia samochodowa, jednakże nieco droższe lakiery w sprayu charakteryzują się niezwykłą trwałością oraz estetycznym wyglądem.

Sprawdź jaki jest najlepszy sposób, aby odnowić porysowane plastiki w samochodzie

Istnieje wiele sposobów odnowienia porysowanych plastików w naszym samochodzie. Bez względu na to, na którą metodę się zdecydujemy, każdy proces powinien rozpocząć się od dokładnego czyszczenia regenerowanego plastiku. Do tego posłuży nam płyn lub mleczko do tworzyw sztucznych. Do przetarcia niezbędna będzie również ściereczka z mikrofibry. Następnie, musimy zdecydować się na technikę odnawiania danych elementów.

Jedną z nich jest opalanie tworzywa sztucznego. Musimy jednak zachować szczególną ostrożność tak, aby nie odkształcić plastiku pod wpływem wysokiej temperatury. Alternatywą dla opalania jest malowanie plastikowych elementów. Nie tylko odnowimy barwę, ale przede wszystkim odświeżymy strukturę samego plastiku. Jeżeli żadna z tych metod nie przynosi zamierzonego rezultatu, możemy zdecydować się na wymianę tworzywa sztucznego. Jest to także opłacalne, gdyż koszty zamienników bywają niewielkie.

Regeneracja plastików w samochodzie powinna zacząć się od czyszczenia

Zanim przystąpimy do odnowienia plastikowych elementów we wnętrzu naszego samochodu, powinniśmy zacząć od wyczyszczenia tworzywa sztucznego wykorzystując przeznaczone do tego preparaty. Są nimi między innymi specjalne mleczko, płyn lub mgiełka. Następnym krokiem może być zastosowanie wcześniej wspomnianego dressingu, aby pogłębić barwę plastików. Musimy jednak mieć na uwadze, aby dobrać odpowiedni rodzaj dressingu do odpowiedniej powierzchni, czy to satynowej, matowej czy błyszczącej.

Ubytek w plastiku w samochodzie? Opalarka i ogrzewanie, a także woda

Kolejną metodą, która pozwoli nam na pozbycie się ubytku w plastiku jest opalanie tworzywa sztucznego. Proces ten polega na rozgrzaniu plastikowych elementów do temperatury, w której staną się one plastyczne. Oznacza to, że zewnętrzna powłoka plastiku staje się na tyle elastyczna, że powraca ona do swojego pierwotnego kształtu. Jednakże, jak każda technika, ta również ma swoje wady. Opalanie plastików zwiększa ich podatność na kolejne uszkodzenia. Ponadto, metody tej nie powinno się stosować we wszystkich miejscach, gdyż może to prowadzić do trwałego uszkodzenia innych materiałów. Co ciekawe, proces ten przynosi rezultaty tylko wtedy, kiedy mamy do czynienia z twardymi plastikami. Dlatego też, zanim przystąpimy do renowacji tworzywa sztucznego, powinniśmy na samym początku zdemontować odnawiany element oraz usunąć obicia z pozostałych materiałów, jeśli jest to możliwe.

Na dodatek, podczas opalania plastikowych elementów, niezbędne będą opalarka oraz narzędzia potrzebne do ściągania elementów tapicerki. Po pierwsze, musimy zdemontować odnawiane elementy, dopiero wtedy możemy przystąpić do całego procesu opalania. Ustawiamy opalarkę na temperaturę od 400 do 600 stopni Celsjusza, a następnie rozpocząć stopniowe opalanie plastiku. Co jest istotne, musimy utrzymać odpowiednią odległość narzędzia od plastikowego elementu. W przeciwnym wypadku, tworzywo sztuczne stopi się oraz odkształci w nieodwracalny sposób. Najważniejsze w całym tym procesie jest nagrzanie tylko i wyłącznie powierzchni danego elementu, natomiast jego tylna część powinna zachować naturalną temperaturę. Ponadto, cały czas musimy obserwować zmiany zachodzące na plastiku. Gdy uzyskamy zadowalający nas efekt, powinniśmy odłożyć dany element do schłodzenia. Kiedy tworzywo sztuczne wróci do właściwej temperatury, możemy wykorzystać dressing do zakonserwowania.

Odnowienie listwy bądź plastików wewnątrz samochodu powinno być później zabezpieczone

Malowanie plastikowych elementów jest drugą popularną metodą. Zabieg ten pozwala nie tylko na odnowienie danego koloru, ale także na odświeżenie struktury samego plastiku. Oczywiście, musimy mieć na uwadze, że istotne jest zastosowanie odpowiednich farb. Na rynku znajdziemy szereg farb i lakierów różnego rodzaju, jednakże tutaj najlepsza będzie farba dedykowana do odmalowywania plastikowych elementów we wnętrzu samochodu. Kiedy nałożymy farbę na tworzywo sztuczne, nabierze ona właściwej faktury, co wygląda naturalnie, a także zachowuje odpowiedni stopień połysku. Farbę do plastików zakupimy w formie lakieru strukturalnego w sprayu. Możemy go nabyć niemal w każdym sklepie lakierniczym oraz w internecie. Wybierając się na zakupy, powinniśmy zakupić również folię ochronną i taśmę malarską, dzięki którym zabezpieczymy wszystkie elementy dookoła tego odnawianego. Co więcej, potrzebne będą narzędzia do ściągania tapicerki.

Przystępująć do malowania plastiku na samym początku pownniśmy zdjąć elementy plastikowe z wnętrza auta. Jeżeli któryś z odnawianych plastików jest trwałe połączony z innych fragmentem, który nie zamierzamy malować, powinniśmy zabezpieczyć ten element taśmą malarską oraz folią malarską. Oklejamy taśmą oczyszczony element plastiku tak, aby po nałożeniu farba rozłożyła się równomiernie na jego powierzchni. Uniemożliwi to również kontakt farby z innymi materiałami. Następnie, spryskujemy dany fragment farbą zachowując przy tym odpowiednią odległość. Musimy także mieć na uwadze, czy farba rozkłada się równomiernie po powierzchni tworzywa sztucznego. Kiedy skończymy malować, powinniśmy odczekać, aż dany element wyschnie, po czym zamontować go we wnętrza samochodu.

Alternatywnie, uszkodzone i porysowane plastiki w samochodzie można wymienić

Niski koszt plastiku jest jego główną zaletą. Mimo to, gdybyśmy za każdym razem decydowali się na wymianę plastikowych elementów na nowe, wtedy bardzo by to obciążyło naszą kieszeń. Nowe elementy do wnętrza samochodu bywają drogie. Ponadto, czasami ich wymiana również nie należy do prostych zabiegów. W tym wypadku, warto rozważyć zakup zamiennika. Biorąc za przykład wytartą gałkę drążka do zmiany biegów, jej wymiana nie jest ani skomplikowana ani kosztowna.

Jednakże, nie zawsze da się kupić zamiennik. Jeżeli mamy do czynienia z taką sytuacją, będziemy musieli zakupić inny używany element i poszukać takiego, którego stan będzie przyzwoity. Co więcej, musimy liczyć się z tym, że używane plastiki mogą być w podobnym stanie jak te nasze wadliwe, gdyż też pochodzą z używanego samochodu. Czasami stan zakupionego plastiku może być niewiele lepszy od naszego tworzywa sztucznego, a to po czasie da o sobie znać.

Teraz wiesz co zrobić, gdy we wnętrzu samochodu użytkownikowi uda się porysować plastiki

Zarysowania elementów z tworzywa sztucznego w samochodzie z pewnością są zmorą niejednego właściciela pojazdu. Na szczęście, w naszym artykule znalazłeś wiele preparatów, które pomogą nam zamaskować zarysowania, jak i szereg metod, dzięki którym odnowimy plastikowe elementy. Ponadto, warto również pamiętać o profilaktyce. Dlatego też, dobrze jest zaopatrzyć się w produkty, takie dressing do plastików, które stworzą warstwę ochronną na powierzchni tworzywa.

Co więcej, na rynku możemy zakupić także folię samochodową w różnych odcieniach, gumę w sprayu lub lakier w sprayu. Produkty te charakteryzują się trwałością oraz estetycznym wyglądem. Czasami jednak, będziemy zmuszeni zdecydować się na jedną z technik regenerowania plastiku. Są nimi opalanie oraz malowanie tworzywa sztucznego. Przy zachowaniu szczególnych środków ostrożności, obydwie te metody mogą przynieść pożądane efekty.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak odnowić porysowane plastiki w samochodzie
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz