Czy przepychanie rur pod ciśnieniem jest dobre? Udrażnianie kanalizacji

by

Wysokociśnieniowe czyszczenie kanalizacji – na czym polega i czy jest w stanie uratować nas zanim wezwiemy pogotowie kanalizacyjne?

Niejedna osoba zdaje sobie sprawę, że mycie elewacji myjką ciśnieniową, a także czyszczenie kostki brukowej lub mycie samochodu za pomocą tego narzędzia to niezwykle skuteczny sposób na poradzenie sobie z zabrudzeniami. Niemniej jednak nieczystości znajdujące się na różnych powierzchniach to nie wszystko, z czym poradzić sobie może myjka ciśnieniowa. Coraz częściej wykorzystuje się te produkty w sytuacji, kiedy uda nam się zatkać instalację kanalizacyjną w naszym domu. 

Rzecz jasna do ciśnieniowego czyszczenia rur wymagany jest niezwykle zaawansowany i mocny sprzęt. To natomiast oznacza, że nawet najlepsza myjka ciśnieniowa przeznaczona do kompaktowych prac może okazać się nieodpowiednia. Zamiast tego, korzysta się ze specjalistycznych pomp ciśnieniowych gwarantujących nam najwyższą jakość czyszczenia rur i pewność, że wszelkie zatory zostaną usunięte. 

Zagadnienie przepychania rur korzystając z ciśnienia nie jest tak popularne jak mechaniczne czyszczenie za pomocą specjalistycznego węża ze sprężynami, którego końcówki mogą uratować nas w przypadku zapchania. Natomiast istnieje wiele zalet, jakie niesie ze sobą użytkowanie ciśnieniowego systemu czyszczącego kanalizację. O tym, a także o ciekawych alternatywach i dokładnym sposobie czyszczenia rur opowiemy w poniższym artykule. 

Dlaczego ciśnienie to ciekawa alternatywa? Domowe sposoby porównane z metodą wuko 

Bardzo często domowe kanalizacje zapychają się przez niewłaściwe użytkowanie. Włosy po goleniu czy też te wypadające z naszych głów w połączeniu z resztkami jedzenia, odpadami higienicznymi i innymi elementami tego typu mogą szybko doprowadzić do zatkania. I nawet nowoczesna kanalizacja nie będzie w stanie sobie z nimi poradzić. Problemów jest jednak więcej i warto wiedzieć dokładnie co jeszcze prowadzi do zatykania się rur i wymaga użycia specjalistycznych narzędzi. Pomoże to w przyszłości ograniczyć częstotliwość występowania tychże problemów.

Udrażnianie rur

Gdy już zrozumiemy co prowadzi do częstego zatykania się kanalizacji, warto zapoznać się z domowymi sposobami, które najczęściej wykorzystywane są do walki z tą zagwozdką. Poza domowymi sposobami warto też pomyśleć nad innym rozwiązaniem, a mianowicie nad mechanicznym czyszczeniem rur. Specjalistyczne narzędzia w bardzo niskiej cenie mogą nas uratować, jeśli żadna metoda wcześniej przez nas wykorzystywana nie zadziałała. 

Dlaczego co jakiś czas musimy udrażniać i czyścić kanalizację? Dowiedz się co powoduje zapychanie się rury

Każdy z nas w swoim życiu wyrzucił do ubikacji coś, czego wiedział, że nie powinien. Mogła to być podpaska, kłębki włosów, czy nawet małe ręczniki tekstylne, które w teorii nie powinny sprawić problemu. Niemniej jednak z biegiem czasu te przedmioty nie ulegają degradacji tak jak fekalia czy zwykły papier toaletowy. Wręcz przeciwnie – pozostają w niezmienionej formie, co w przypadku wąskich rur kanalizacyjnych prowadzi do ich zapchania.

Jednakże, nieprawidłowe użytkowanie to nie jedyny powód, przez który dochodzi do zatykania odpływu. Otóż często to niewłaściwa konstrukcja, brak prawidłowego spływu, a także nieodpowiednie połączenie elementów może doprowadzić do zapychania się rur czy utrudnionego działania kanalizacji nawet w przypadku właściwego użytkowania. 

Problem z zatkaniem rur jest problematyczny dla całego domostwa, a w przypadku mieszkania w bloku, dla całego pionu czy też klatki. W niektórych przypadkach zapchana kanalizacja prowadzi do wstrzymania spływu dla całego bloku. Z tego względu przed jedną nieodpowiedzialną osobę cierpią wszyscy. 

Domowe sposoby to przede wszystkim ocet i soda 

Tak samo jak i czyszczenie deski tarasowej, kostki brukowej czy elewacji, tak i w przepychaniu kanalizacji pomóc może ocet i soda. Jest to bez wątpienia jeden z najstarszych sposobów domowych na walkę z wieloma przeciwnościami losu. Soda oczyszczona w połączeniu z octem spirytusowym pozwala wyeliminować wiele zalegających w rurach substancji.

Proces czyszczenia przy użyciu tej metody jest prosty. Wystarczy szklankę sody i octu w stosunku 1:1 wlać do odpływu, a następnie zakryć odpływ – najlepiej zrobić to szczelnie. Po tej czynności wystarczy odczekać od 30 do 60 minut, a następnie spłukać gorącą wodą mieszankę. Po chwili większość delikatnych zatorów powinna zniknąć. 

Jeśli alternatywa z octem i sodą nie pomoże, to mechaniczne udrażnianie za pomocą sprężyny będzie ostatnią deską ratunku

Niemniej jednak znacznie poważniejsze zanieczyszczenia i zatory będziemy mogli wyeliminować wyłącznie za pomocą znacznie skuteczniejszych metod, a jedną z nich jest skorzystanie ze sprężyny przypominającej węża. Wyposażona zazwyczaj w specjalny uchwyt do wydajnego i szybkiego kręcenia, końcówka sprężyny przebija i przecina zalegające substancje w rurach i pozwala na skuteczne udrożnienie rur.

Przepychanie rur pod ciśnieniem jest niezwykle skuteczne – sprawdź jak to wygląda

Jeśli jednak do eliminacji zatoru nie chcemy wykorzystać ani octu, ani sody, ani tym bardziej wyżej opisanych urządzeń, to przed nami wciąż pozostaje jedna metoda. I dla wielu jest to najskuteczniejsze rozwiązanie, bo niejednokrotnie udowodniło swoją skuteczność i wyższość mając na względzie wydajność pracy i komfort obsługi nad innymi metodami. Mowa tutaj o przepychaniu rur pod ciśnieniem. Wiele osób zastanawiało się nad tym czym umyć auto domowe sposoby. Natomiast połączenie domowego sposobu z ciśnieniem wodnym daje najlepsze efekty. I podobnie wygląda sytuacja z czyszczeniem rur kanalizacyjnych.

Mycie roweru na myjni czy też auta lub innego obiektu jest tak skuteczne głównie z uwagi na bardzo mocną siłę strumienia wody, który uderza o powierzchnię i z dużą mocą ściąga zabrudzenia, których normalnie nie moglibyśmy się pozbyć. Bardzo ciekawą rzeczą jest natomiast to, że nieuważne użytkowanie myjek ciśnieniowych może doprowadzić do uszkodzenia powierzchni. Pokazuje to jak dużą siłę woda pod ciśnieniem ma. A najlepszym tego przykładem jest tak zwany water jet, czyli cięcie stali nierdzewnej, a także innych twardych materiałów za pomocą wody pod niebywale wysokim ciśnieniem. 

Na takiej właśnie zasadzie działa WOKU, czyli nazewnictwo pochodzące z branży kanalizacyjnej, które coraz częściej odnosi się do zaawansowanego czyszczenia ciśnieniowego. Coraz częściej pogotowia kanalizacyjne, a nawet specjalistyczne firmy, decydują się na tego typu metodę i dzieje się tak z uwagi na kilka powodów.

Niejedno pogotowie kanalizacyjne wykorzystuje metodę ciśnieniowego udrażniania wuko i nie bez powodu

Przede wszystkim należy pamiętać, że tę metodą możemy wykorzystać w niemal każdej sytuacji. Jej uniwersalność to bez wątpienia największa zaleta. Metoda WUKO nie wymaga odpowiednio dużej średnicy rury do działania. Z tego względu sprawdzi się w różnych instalacjach kanalizacyjnych. Dodatkowo pamiętajmy, że jest to naturalna metoda przepływu, a więc nie korzysta się z niebezpiecznych środków chemicznych, które mogłyby negatywnie wpłynąć na użytkowników czy też na florę lub faunę. Ta nieinwazyjna metoda też jest bardzo bezpieczna i bardzo rzadko prowadzi do jakichkolwiek uszkodzeń. 

Jeszcze inną zaletą, o której niewiele osób decyduje się mówić, jest jej możliwość łączenia z innymi metodami udrażniania kanalizacji. Chodzi tutaj o bakteriologiczne czyszczenie. Do pionów łazienkowych i kuchennych wprowadza się specjalne szczepy bakterii, które mają za zadanie rozłożyć osad na ściankach. Następnie przepłukiwanie systemu za pomocą metody ciśnieniowej gwarantuje idealny efekt oczyszczający. 

Ciśnieniowe przepychanie rur – jak wygląda krok po kroku

Rzecz jasna głównymi elementami pracy w przypadku tej techniki jest woda i wysokie ciśnienie. Różne głowice czy dysze są do tego wykorzystywane z uwagi na fakt, że silnik musi wygenerować wystarczająco dużo mocy, a pompa musi działać wystarczająco skutecznie do wytworzenia ciśnienia o wartości 200 barów czy nawet więcej. 

Najpierw należy podłączyć cały system do kanalizacji i rozpocząć tłoczenie wody. Ta może osiągnąć wydajność przepływu nawet na poziomie 200 litrów na minutę. Udrażnianie rur za pomocą metody ciśnieniowej szybko dociera do źródła problemu. Wtedy strumień, płynący z ogromną mocą i pełną średnicą rury kanalizacyjnej, odrywa zanieczyszczenia od ścian kanalizacji, eliminując w ten sposób wszelkie zabrudzenia i zatory.

Oczyszczanie rur pod ciśnieniem to metoda, którą wykorzystuje się w przypadku zapchania się rur przez różnorodne substancje, a także materiały nierozpuszczające się w systemach kanalizacji. Z uwagi na to, że pompa tłoczy do kanalizacji strumień wodny o ciśnieniu tak wysokim, jest w stanie poradzić sobie z osadem bazującym na piasku, tłuszczu, żwiru, a także na różnych połączeniach tych materiałów.

Teraz wiesz jak należy udrażniać rury kanalizacyjne bazując na ciśnieniu, ale też patrząc na metody domowe! 

Domowe metody do pozbycia się z kanalizacji wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń na pewno pomogą u niejednego domownika. Niemniej jednak, to właśnie udrażnianie rur pod ciśnieniem jest rozwiązaniem idealnym z kilku powodów. Przede wszystkim woda skutecznie odrywa zanieczyszczenia od ścian, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę że metoda ta jest bezinwazyjna, a także nie szkodzi środowisku naturalnemu. 

Ponadto pamiętajmy, że oczekując pełnej skuteczności usunięcia z kanalizacji wszelkiego problemu musimy mieć na uwadze fakt, że tę metodę wuko wykorzystuje się najczęściej w połączeniu z biochemicznym czyszczeniem. Wpuszczona do systemu kanalizacyjnego bakteria rozpuszcza oraz wypłukuje zatory, a ciśnienie gwarantuje pozbycie się niebezpiecznych substancji z bardzo dobrym skutkiem w sposób natychmiastowy.

Jeśli nie stać nas na pogotowie kanalizacyjne, pamiętaj o tym, że istnieją alternatywne metody mechaniczne czyszczenia rur i udrażniania kanalizacji

Niemniej jednak pomimo ogromnych zalet, istnieją pewne kwestie problematyczne o których niewiele się mówi. Otóż do skutecznego czyszczenia ciśnieniowego potrzebna jest do tego maszyna. A te maszyny mają profesjonaliści, którzy mogą swoje kosztować. Dodatkowo pamiętajmy że choć samo czyszczenie instalacji w czasie jednej minuty brzmi dobrze, to przygotowanie do działania tego sprzętu jest bardziej czasochłonne i pracochłonne. 

Z tego względu alternatywne metody mechaniczne, czyli przepychanie rur za pomocą specjalnej sprężyny, może dostarczyć podobne wyniki. I choć sam proces może być męczący, to równie skutecznie odrywa zanieczyszczenia od ścian kanalizacji, a także nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. 

Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Czy przepychanie rur pod ciśnieniem jest dobre? Udrażnianie kanalizacji
Average rating:  
 0 reviews