Kredyt na budowę domu pod koniec 2024 – brać czy czekać?

by

Z jednej strony wciąż drożejące materiały, z drugiej – dostępność bezpiecznego kredytu 2% i spadające stopy procentowe. Osoby, które myślą o kredycie na budowę domu, mają twardy orzech do zgryzienia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czy warto składać wniosek jeszcze w 2023 roku.

Zainteresowanie kredytami hipotecznymi bije rekordy

Za nami okres, w którym większość osób myślących o zakupie lub budowie własnych czterech kątów raczej decydowała się na przeczekanie. Wynikało to przede wszystkim z wysokich stóp procentowych, co przekładało się nie tylko na drogie kredyty, ale również ich ograniczoną dostępność. Już w marcu można było dostrzec pierwsze pozytywne symptomy: zaktualizowane wytyczne KNF dotyczące zasad obliczania zdolności kredytowej nieco ułatwiły uzyskanie finansowania.

Prawdziwy boom obserwujemy jednak od lipca, co bez wątpienia wynika z wprowadzenia tak zwanego bezpiecznego kredytu 2%. Jak wskazują dane Biura Informacji Kredytowej, tylko we wrześniu złożono ponad 36,5 tys. wniosków o kredyt mieszkaniowy. Rok wcześniej było ich jedynie 13,5 tys., co oznacza wzrost o niemal 170%!

Uzupełnij wiedzę i zacznij działać

Rekordowe zainteresowanie oznacza, że na samo przetworzenie wniosku trzeba poczekać zdecydowanie dłużej. Może się więc okazać, że właśnie teraz pojawia się ostatnia szansa na załatwienie formalności jeszcze w 2023 roku. Od czego zacząć? Przede wszystkim od uzupełnienia informacji. Sprawdzoną wiedzę o kredycie na budowę domu uzyskasz w tym miejscu: https://blogkredytowy.pl/kredyt-na-budowe-domu/.

Jeśli uznasz, że to odpowiedni moment na przystąpienie do działania, warto skontaktować się z doradcą kredytowym. Ekspert przedstawi dostępne opcje, pomoże Ci zrozumieć zawiłości, które towarzyszą temu dosyć skomplikowanemu rozwiązaniu i zaopiekuje się wnioskiem. Zwróć uwagę, że jeśli skorzystasz z usług pośrednika kredytowego, nic nie zapłacisz!

Bezpieczny Kredyt na dom? Tak, ale nie zawsze

Jeśli zastanawiasz się, jaki kredyt na budowę domu wybrać, mamy dobrą informację. Również w tym przypadku możesz skorzystać z dopłat w ramach tak zwanego Bezpiecznego Kredytu 2%. To sposób na uzyskanie naprawdę dużych oszczędności.

Z drugiej strony wiąże się z pewnymi ograniczeniami: przede wszystkim dotyczą wymogów wobec kredytobiorcy – z tej propozycji nie mogą skorzystać osoby, które mają lub w przeszłości miały prawo własności nieruchomości mieszkalnej, a także wnioskodawcy powyżej 45 roku życia.

Kolejną istotną kwestią jest limit wkładu własnego oraz kwoty kredytu. Sprawa pod tym względem jest nieco bardziej skomplikowana niż w przypadku wniosków dotyczących już istniejących nieruchomości. Jeżeli budowa rozpoczęła się przed 1 lipca 2023 roku, a wkład własny został wyceniony na mniej niż 200 000 zł, singiel może uzyskać 500 000 zł, a małżeństwo lub osoby z dziećmi 600 000 zł.

Jeżeli jednak wkład własny jest wyższy, będzie to maksymalnie odpowiednio 100 000 lub 150 000 zł. Większe możliwości mają kredytobiorcy, którzy rozpoczęli budowę po 1 lipca 2023 roku: jeżeli wkładem własnym jest wyłącznie działka budowlana, jej wartość może być wyższa. Docelowa wartość budowy, uwzględniająca kwotę kredytu i wkładu własnego, może sięgnąć maksymalnie miliona złotych. Nadal obowiązują także limity samego kredytu.

Kredyt hipoteczny na dom wymaga przygotowania

Zwróć uwagę, że choć kredyt na dom to zasadniczo standardowy kredyt hipoteczny, cała procedura jest bardziej skomplikowana. Musisz dostarczyć m.in. kosztorys budowlany i harmonogram prac. Od profesjonalnego zredagowania tych dokumentów będzie zależeć m.in. sposób wypłaty środków.

W związku z tym upewnij się, że bazują na odpowiednich wyliczeniach. Zawsze warto także skonsultować się z ekspertami, którzy pomogą Ci nie popełnić błędów, które mogłyby utrudnić realizację inwestycji.

Jacek Kowal

Dodaj komentarz