Jaki rekuperator wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking

by

Jaki rekuperator powietrza będzie najlepszy w 2024 roku? Sprawdź już teraz!

Wymiana powietrza w domu z możliwością odzyskania energii to świetny sposób na to, aby cieszyć się czystym, świeżym powietrzem. Dodatkowo, możemy w ten sposób uzyskać większa sprawność i też cieszyć się lepszą energooszczędnością z uwagi na odzyskiwanie ciepła. Alternatywnym rozwiązaniem jest wentylacja grawitacyjna z urządzeniami typu wentylator kolumnowy z funkcjami odświeżania. Urządzenia te są świetnym rozwiązaniem dla domków jednorodzinnych jak i w sytuacji, kiedy potrzebować będziemy montażu wyłącznie w jednym, większym pomieszczeniu.

Jak jednak upewnić się, że wybrana przez nas produkcja wyróżnia się na tle konkurencji długą żywotnością, świetnymi funkcjami, automatyczną pracą, a także wieloma innymi dodatkami? Nie jest to proste zadanie z uwagi na to, że rekuperatory ścienne mogą być całkiem zróżnicowane ze względu na ich cenę, wielkość, a także wydajność. Aby więc pomóc wam wybrać ten idealny produkt, stworzyliśmy dzisiejszy ranking rekuperatorów.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

EBERG REQU

9.9

Średnia

MARLEY MEnV

9.8

Średnia

AWENTA HRV100P

9.7

Tani

HRU-WALL-RC

9.5

Drogi

HRU-WALL-RC Pilot

9.4

Drogi

PRANA 150 STANDARD

9.2

Drogi

Mitsubishi VL-50

9.1

Drogi

Nieważne czy zamierzasz wybrać bardzo drogi i niezwykle wydajny sprzęt, czy może bardziej interesuje cię kompaktowy rekuperator w niższej cenie. Zestawienie oferuje aż 7 różnych produktów. Każdy z nich cechuje się innymi parametrami, a z uwagi na ich zróżnicowane właściwości, produkty te sprawdzą się w różnych sytuacjach równie dobrze. Sprawdź już dziś która opcja okaże się najlepsza!

Rekuperator ścienny EBERG REQU+ 160 60 m3/h Pilot

rekuperator powietrza

Pojedynek wygrał rekuperator ścienny Eberg. Model REQU 160+ jest innowacyjnym rozwiązaniem wymiany powietrza w pomieszczeniach. Odprowadza zużyte powietrze na zewnątrz, jednocześnie wtłaczając świeże do wewnątrz. Tym samym odzyskuje energię cieplną, jest zatem ekonomiczny i ekologiczny. Urządzenie jest solidne i wykonane z wysokiej jakości elementów, odpornych na zabrudzenia i uszkodzenia.

Urządzenie jest białe i dyskretne – nie rzuca się w oczy. Waży cztery i pół kilograma. Pracuje w bardzo dużym przedziale temperatur; od minus trzydziestu do pięćdziesięciu stopni Celsjusza. Maksymalna moc rekuperatora wynosi 9 watów, napięcie 50 herców. Ceramiczny wymiennik odzyskuje aż 90% ciepła. Urządzenie jest sterowane bezprzewodowo za pomocą dołączonego pilota z przejrzystym i intuicyjnym interfejsem.

Dostępne ustawienia to przejście w tryb czuwania, tryb automatyczny, wybór prędkości, limit wilgotności, kierunek przepływu powietrza i nawiew. Funkcja higrostatu ma trzy wartości: 40%, 50% i 70%. Na wlocie i wylocie znajdują się wysokiej jakości filtry przeciw kurzowe. Ponadto rekuperator posiada czujnik zmierzchu. Przy zmniejszeniu intensywności oświetlenia prędkość obrotów spada do minimum, aby praca była cicha.

  • Świetny panel sterowania (pilot);

  • Bardzo duży odzysk ciepła;

  • Duży zakres temperatur.

  • Stosunkowo duży pobór mocy.


Rekuperator ścienny MARLEY MEnV 180 + Pilot

rekuperator ścienny

Następny wydajny model to rekuperator ścienny Marley. Model MenV 180 jest sterowany za pomocą bezprzewodowego pilota; ma on brelok, można więc przyczepić breloczek do czegoś większego lub zawiesić na ścianie, aby się nie zgubił. Urządzenie jest białe i waży pięć kilogramów. W zależności od wybranego trybu wydajność wynosi 16, 25 lub 37 metrów sześciennych na godzinę.

Ciśnienie akustyczne, także zależne od ustawień wynosi odpowiednio 22, 29 i 35 decybeli. Hałas na zewnątrz wynosi 39 decybeli. Membrana jest kwadratowa o wymiarach 24 na 24 centymetry. Podbór mocy to 3, 4.5 lub 7 watów. Rekuperator jest energooszczędny i ekologiczny. Wymiary osłony są takie same jak membrany.

Ten model może odzyskiwać do 85% ciepła. Filtry chronią rekuperator przed przedostawaniem się do środka kurzu i alergenów, np. pyłków z drzew. Urządzenie ma dwa tryby działania – pojedynczy i dialog. Pierwszy tryb sprawia, że zużyte powietrze jest wytłaczane przez 70 sekund i ogrzewa element ceramiczny, po czym zmienia kierunek i wtłacza świeże powietrze do środka; drugi tryb natomiast tłoczy ogrzane powietrze na zewnątrz i wtłacza schłodzone świeże.

  • Duży odzysk ciepła;

  • Solidny filtr;

  • Trzy tryby pracy.

  • Głośno pracuje.

AWENTA REKUPERATOR ścienny HRV100P + PILOT 2 biegi

rekuperator cena

Następne miejsce należy do rekuperatora ściennego marki Awenta. Wymiary pokrywy znajdującej się w pomieszczeniu to 16 na 16 centymetrów długości i szerokości oraz 25 milimetrów głębokości. Rura przechodząca przez ścianę ma dziesięć centymetrów średnicy i 26 centymetrów długości. Urządzenie jest obsługiwane za pomocą pilota z trzema przyciskami.

W zależności od ustawionego biegu rekuperator cechuje się wydajnością na poziomie 35 lub 50 metrów sześciennych na godzinę. Głośność to odpowiednio 32 i 36 decybeli, a moc – półtora lub dwa waty. Prędkość silnika wynosi 2100 albo 2500 obrotów na minutę. W wyposażeniu znajduje się filtr chroniący rekuperator przed zaciąganiem kurzu, alergenów i spalin.

System pracuje w dwóch trybach: wolny wywiew – wolny nawiew i szybki wywiew – szybki nawiew. W pierwszej fazie urządzenie ogrzewa wymiennik, a w drugiej ogrzewa powietrze nawiewane. Teleskopowy kanał wentylacyjny umożliwia przystosowanie rekuperatora do głębokości ściany. Akumulacyjny wymiennik ciepła jest aluminiowy, co oznacza, że jest trwały i bezpieczny. Zewnętrzne zakończenie kanału wentylacyjnego ma pokrywę, dzięki której powietrze uchodzi do dołu.

  • Dwa tryby pracy;

  • Mały pobór mocy;

  • Dobra wydajność.

  • Słabej jakości pilot

Rekuperator ścienny ALNOR HRU-WALL-150-60

rekuperator z odzyskiem wilgoci

Firma Alnor stworzyła praktyczny i elegancki rekuperator ścienny ważący niecałe sześć kilogramów. Producent zaleca instalację urządzenia w pomieszczeniach o powierzchni do 48 metrów sześciennych. Regeneracyjny ceramiczny wymiennik cechuje się nowoczesną konstrukcją przypominającą plaster miodu i jest w stanie odzyskać do 82% ciepła. 

W rekuperatorze wykorzystano jednofazowy odwracalny silnik bezszczotkowy EC z zabezpieczeniem termicznym. Przepływ powietrza można ustawić na wydajność od 20 do 60 metrów sześciennych na godzinę. Poziom ciśnienia akustycznego wynosi od 10 do 26 decybeli, a moc od 1,4 do 3,8 wata. 

Urządzenie działa w temperaturach od minus dwudziestu do pięćdziesięciu stopni Celsjusza. W zestawie jest filtr czyszczący powietrze, zestaw montażowy i instrukcja obsługi. Niestety ten model nie jest sterowany za pomocą pilota. Wentylator jest energooszczędny i co 70 sekund naprzemiennie nawiewa i wywiewa powietrze. 

Dostępne są trzy prędkości i dwa tryby działania; podstawowym trybem jest odzysk ciepła, a drugi to swobodne chłodzenie. Funkcja by-pass zatrzymuje przepływ naprzemienny i utrzymuje wentylator w jednym trybie – nawiewu lub wywiewu.

  • Trzy tryby działania;

  • Bardzo wysoka kultura pracy;

  • Pracuje w dużym przedziale temperatur.

  • Brak pilota do sterowania.

Rekuperator ścienny HRU-WALL-RC 150-60 z pilotem 

rekuperator kompaktowy

Kolejny model marki Alnor, tym razem sześciowatowy, zdalnie sterowany rekuperator decentralny jednorurowy. Urządzenie wyposażono w ceramiczny wymiennik o konstrukcji plastra miodu, który jest zabezpieczony obustronnie zmywalnymi filtrami przeciwpyłowymi. Energooszczędny wentylator EC zużywa jedynie sześć watów. 

Innowacyjna konstrukcja łopatek wirnika gwarantuje lepsze właściwości aerodynamiczne, większą wydajność i niski poziom hałasu. Ponadto wentylator ma zabezpieczenie termiczne zamontowane w wytrzymałych łożyskach kulkowych.

Białą obudowę wykonano z odpornego na zabrudzenia i uszkodzenia tworzywa sztucznego ABS. Regulowana rura teleskopowa może mieć od 30 do 56 centymetrów długości w zależności od grubości ściany. Zewnętrzną kratkę również wykonano z ABS i dodatkowo wmontowano siatkę zabezpieczającą przed owadami.

Rekuperator ma dwa tryby działania – comfort i efficiency. Comfort cechuje się zmiennymi interwałami; ten tryb jest zoptymalizowany pod kątem komfortu akustycznego i termicznego. Efficiency natomiast działa na zasadzie stałych interwałów i jest zoptymalizowany pod kątem maksymalnego odzysku ciepła. Obudowa urządzenia jest kwadratowa, ma wymiary 22 na 22 centymetry. Głębokość obudowy to 76 milimetrów.

  • Mały pobór mocy;

  • Urządzenie jest lekkie;

  • Sterowane pilotem.

  • Stosunkowo głośno pracuje.

Rekuperator FILTR ścienny PRANA 150 STANDARD

rekuperator vaillant

Marka Prana stworzyła nieco inny rekuperator, który ma okrągłą obudowę z wyświetlaczem. Urządzenie jest kompaktowe i dostępne w kilku wymiarach. Średnica obudowy modułu operacyjnego do wyboru: 150, 200, 250 i 340 milimetrów. Niezależnie od wyboru, każdy model ma regulowaną długość. Skuteczność rekuperatora plasuje się na poziomie 93% odzyskiwanego ciepła.

Wymiennik ciepła jest miedziany, zatem doskonale przewodzi ciepło i jest antyseptyczny. Świetnie odkaża powietrze, wybijając wszelkie bakterie, wirusy i alergeny. W trybie nocnym urządzenie nie generuje żadnych szumów. Rekuperator jest sterowany zdalnie za pomocą dołączonego pilota. Ponadto można je sparować z telefonem za pośrednictwem dedykowanej aplikacji.

Model jest wysoce energooszczędny i łatwy w montażu oraz obsłudze. Nie ma filtrów – obsługa techniczna i materiały eksploatacyjne nie są wymagane w tym przypadku. Istnieje możliwość zamówienia rekuperatora na wymiar grubości ściany. Urządzenie ogrzewa zasysane powietrze zimną i schładza je latem; pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu i stanowi zdrowszy zamiennik dla klimatyzacji.

  • Okrągły kształt;

  • Wyświetlacz;

  • Duży odzysk ciepła.

  • Wysoka cena.

Rekuperator Ścienny Mitsubishi VL-50 52m3

rekuperator

Ostatni model pochodzi od znanej marki Mitsubishi. Model VL-50 jest stosunkowo ciężki – waży siedem kilogramów. Producent zaleca instalację w pomieszczeniach o powierzchni do 60 metrów kwadratowych. Rekuperator występuje w dwóch wersjach. Do sterowania ściennego lub ze sznurkiem sterującym.

Urządzenie wyposażono w wydajny układ odzysku ciepła na zasadzie krzyżowego wymiennika z celulozy, który umożliwia wymianę jawnej i ukrytej mocy cieplnej i przekazanie jej do świeżego powietrza. Zaletą modelu jest to, że można go zainstalować zarówno w pionie, jak i w poziomie, a do instalacji potrzebny jest otwór w ścianie o średnicy 12 centymetrów.

Rekuperator ma dwa biegi – wysoki i niski. Istnieje możliwość ustawienia dodatkowego trybu „tylko powietrze odprowadzane”. W komplecie znajdują się przewody doprowadzające i odprowadzające powietrze oraz otwierane osłony, które zabezpieczają rekuperator przez zalaniem. Opcjonalnie można dokupić wyloty powietrza ze stali nierdzewnej i wysokowydajny filtr klasy M6 – niestety te elementy nie należą do wyposażenia standardowego.

Maksymalna wydajność urządzenia wynosi 52 metry sześcienne na godzinę. Rekuperator zużywa tylko cztery waty i generuje hałas na poziomie 15 decybeli na najniższym stopniu eksploatacji, który charakteryzuje się strumieniem 15 metrów sześciennych na godzinę.

  • Dwa sposoby instalacji;

  • Pobiera mało energii;

  • Cicho pracuje.

  • Brak filtra i kratki wentylacyjnej w zestawie.

Rekuperator Defro, Wanas, a może innej firmy? Sprawdź poradnik zakupowy 2024 i wybierz właściwy produkt! 

Wiele dobrego słyszy się o rekuperatorach Wanasa czy też innej firmy. Muszą to być najlepsze urządzenia tego typu na rynku, czyż nie? Otóż sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać. W wyżej przedstawionych produktach mamy przede wszystkim ogromną liczbę marek i żadna z propozycji nie dotyczy rekuperatora Vailant, Defro czy też innej firmy. To tylko pokazuje, że w katalogu znajdziemy ogromną liczbę konkurencyjnych przedmiotów.

Jak jednak upewnić się, że ten konkretny, który podoba nam się z uwagi na dobrą cenę i rekomendację znajomych czy też oferowane funkcje, będzie też wydajny i skuteczny w swojej pracy? W tym celu powstał dzisiejszy poradnik zakupowy. W nim omówimy nie tylko te najbardziej kluczowe aspekty zakupu jak moc maksymalna czy efektywność.

Zwrócimy też szczególną uwagę na komfort użytkowania sprzętu, na jego kulturę pracy, a także na parametry robocze. Nie bez znaczenia są też wyżej wspomniane funkcje, które to mogą być głównym powodem, dla którego wolimy zapłacić więcej za duży rekuperator ścienny. Z drugiej strony mały, kompaktowy rekuperator będzie nam bardziej odpowiadał. Oprócz tego, dodatkowe informacje na temat tych systemów wentylacyjnych znajdziemy tutaj: https://www.rekuperatory.pl/rekuperacja-na-co-zwrocic-uwage-przy-zakupie/

Kluczowym parametrem będzie pobór mocy

Głównym zadanie rekuperatora ściennego jest zapewnienie nam świeżego powietrza w pomieszczeniu czy nawet i mieszkaniu. Dodatkowo, ma on służyć też w odzyskiwaniu ciepła, a to jak dobrze sobie z tym poradzi, zależy od wielu parametrów. Jednym ze wskaźników odpowiednio skonstruowanego urządzenia jest jego niski pobór mocy przy zachowaniu wysokiej skuteczności i sprawności.

Jeśli chodzi o sam pobór, to jest on przede wszystkim zależny od mocy sprzętu i od tego jak intensywnie rekuperator działa. Jeśli wykorzystuje on jeden z najniższych biegów, to pobór mocy może wynosić niewiele więcej niż 5W. Maksymalnie jednak poleca się wybrać produkty cechujące się poborem na poziomie wynoszącym nie więcej niż 35-40W przy bardzo intensywnej pracy i najwyższej skuteczności.

Efektywność pracy też bardzo ważna

Kluczowym parametrem wpływającym na to jak sobie dany sprzęt poradzi w danym środowisku jest sprawność odzysku ciepła. Wydajność tą mierzy się przy użyciu skali procentowej i może ona wynosić od 60% do nawet i 95%. Im wyższa wartość tym, rzecz jasna, rekuperator lepiej sobie radzi z odzyskiem ciepła. 

Jeśli więc chcemy jak najwięcej zaoszczędzić podczas ogrzewania domu w sezonie zimowym, to należy szukać sprzętu o jak najwyższej sprawności. Powinna ona wynosić przynajmniej 80%, lecz bez problemu uda nam się znaleźć opcję ze sprawnością na poziomie nawet i 90%.

rekuperator defro

Sprawdź inne nasze rankingi: Najmocniejsza membrana dachowa

Dodatkowo, zwróć uwagę na kulturę pracy

Przy wyborze rekuperatora nie możemy też zapomnieć o tym jaka jest jego kultura pracy, a precyzyjniej ujmując ciśnienie akustyczne, jakie wywołuje podczas pracy. Oczywiste jest natomiast to, że im mniejsza głośność, tym lepsza kultura pracy, a więc i przyjemniejsze urządzenie, które aż tak bardzo nie przeszkadza podczas wykonywania różnorodnych obowiązków.

Rekuperatory mogą pracować z bardzo zróżnicowaną głośnością, która zależna jest od intensywności pracy. Ponadto, im lepiej zaprojektowany sprzęt i lepsza jest jego konstrukcja, a do wykonanie poszczególnych komponentów użyto lepszej klasy materiałów, tym ostateczna głośność będzie mniejsza lub, w przypadku gorszego sprzętu, większa. 

Naszym zadaniem jest, z całą pewnością, znaleźć produkt o jak najcichszej pracy we wszystkich trybach – zaczynając od tego najmniej wymagającego, gdzie ciśnienie akustyczne wynosić może nawet i 10 db, poprzez nieco mocniejsze działanie z głośnością na poziomie 15-20 dB, aż do tych najintensywniejszych o głośności nieprzekraczającej 30 dB.

Rzecz jasna musimy mieć na względzie pozostałe parametry robocze 

rekuperatory to coś więcej niż tylko ich efektywność pracy, pobór mocy czy też głośność. Istnieje wiele innych czynników wpływających na to czy produkt będzie w stanie zagwarantować nam wysoki poziom jakości i bez najmniejszych problemów zagwarantuje nam wymarzoną rekuperację czy też nie.

Pierwszym z nich jest przepływ powietrza. Parametr ten pozwala nam oszacować jaki jest maksymalny przepływ na godzinę. Wartości podawane są w metrach sześciennych. Najbardziej nas interesuje liczba powyżej 50 m3 na godzinę. Ponadto, musimy też sprawdzić stopień ochrony, który wskaże nam czy produkt będzie w stanie wytrzymać niesprzyjające warunki środowiskowe jak, na przykład, zwiększona wilgotność.

Zwróćmy też uwagę na maksymalną temperaturę roboczą i jej zakres. Czy jest on wystarczająco duży, aby podczas najzimniejszych nocy poradzić sobie z rekuperacją i czy przy najwyższych temperatur nie dojdzie do uszkodzenia komponentów wewnętrznych.

Zobacz także jaki wybrać ozonator samochodowy.

Rekuperator z odzyskiem wilgoci? Sprawdź wszystkie funkcje!

Następną rzeczą przy zakupie rekuperatorów jest sprawdzenie dodatkowych funkcjonalności. Czy rekuperator jest w stanie odpowiednio poradzić sobie przy bardzo wysokiej wilgoci? Czy będzie możliwość ustawienia automatycznej pracy? Istnieje wiele ciekawych udogodnień, które to poprawią komfort użytkowania sprzętu.

Jednym z nich jest czujnik zmierzchu, który wykrywa mniejszą intensywność światła i dostosowuje prędkość obrotową wentylatora tak, aby w nocy ograniczyć hałas do minimum. Musimy też wspomnieć o tym, że warto wybrać rekuperator z odzyskiem wilgoci, a więc taki, który będzie miał funkcję higrostatu. Co ciekawe, bardziej zaawansowane urządzenia oferują możliwość wyboru jednej z kilku wartości, dzięki czemu będziemy mogli utrzymać odpowiedni poziom wilgoci w pomieszczeniu. 

Należy też pamiętać, że rekuperator powietrza powinien mieć tryb automatyczny, który dostosowuje tryby pracy – raz wyciągowy, raz nawiewny. Funkcja auto pozwala dostosować cykliczność prac tych trybów tak, aby osiągnąć jak najlepszą wydajność przy najniższym możliwym poborze mocy. A to wszystko może być dostępne dla nas nawet jeśli kupimy rekuperator kompaktowy.

Jaka cena rekuperatora? Stosunek jakości do ceny też kluczowy

Choć rekuperatory Defro czy też firmy Wanas mogą być bardzo drogie, to warto też zapoznać się z dostępną ofertą i upewnić się, że wybrane przez nas urządzenia nie będą w żaden sposób odstawać od tych przygotowanych przez renomowane firmy. Dlatego warto sprawdzić czy rekuperator z niższej grupy cenowej jest w stanie zaoferować ciekawe parametry przy odpowiednim wykonaniu i wysokiej kulturze pracy. 

Jeśli te wszystkie elementy połączymy i przy tym zachowamy długoletnią gwarancję jako zabezpieczenie przed nieprzewidzianą awaria, to możemy cieszyć się ze świetnej jakości płacąc mniejszą cenę za rekuperator. Nie zmienia to jednak faktu, że rekuperator od Wanas będzie sprawnie działał i jest to gwarancja z uwagi na popularność, która nie wzięła się z przypadku.

Najlepszy rekuperator – podsumowanie rankingu 2024

Choć trudno jest jednoznacznie wskazać który produkt będzie najlepszy, to warto wykorzystać zebraną dziś wiedzę z poradnika zakupowego i wybrać sprzęt, który oferuje nam świetną wydajność pracy, stosunkowo niskie zużycie prądu, a przy tym jest trwałe i niezawodne. 

Jedną z ciekawszych opcji będzie dzisiejszy zwycięzca rankingu, a mianowicie Rekuperator ścienny EBERG REQU+ 160 60 m3/h Pilot. Produkt ten wyróżnia się przede wszystkim bardzo dobrym wykonaniem i gwarantuje nam wiele funkcji usprawniających użytkowanie, czyniąc sprzęt bardzo dobrym rozwiązaniem. Udogodnienia te co prawda trochę kosztują. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaki rekuperator wybrać
Average rating:  
 5 reviews
 by tam_ra_55

Dopiero rozglądam się za dobrym rekuperatorem. Dobre zestawienie. Troche poczytałam i jestem mądrzejsza ;D

 by OZI12

Jeżeli rzeczywiście jedyny minusem Awenty  jest slabej jakości pilot to nie będę się zastanawić i kupuje.

 by tom j

Zależało mi na najlepszym wyposażeniu nowego domu. Kupiłem Mitsubishi VL50. Dzięki temu oszczędzam bardzo duże energi i pięniędzy 😉

 by miron74

Polecam Eberg Requ - bardzo wydajny, duży odzysk ciepła.

 by izka

Bardzo przydatny artykuł, szczególnie że rekuparacja to spory wydatego, więc trzeba się wcześniej trochę zorientować w temacie.