Ile kosztuje montaż klimatyzacji w mieszkaniu, domu. Cenniki.

by

Zastanawiasz się ile kosztuje montaż klimatyzacji w 2024 roku? Sprawdź dostępne usługi montażu i jak prezentuje się obecny cennik! 

Możliwość natychmiastowego schłodzenia mieszkania i utrzymania atrakcyjnej dla nas temperatury to bez wątpienia sprawa bardzo ważna. Popularność urządzeń chłodniczych rośnie z kilku powodów. Przede wszystkim ich cena spada, a budżetowa jednostka jest nawet dostępna od 1000 do 2000 złotych. Niemniej jednak urządzenia te należy prawidłowo zamontować, aby nie martwić się o ich późniejszą awarię czy po prostu niewłaściwe użytkowanie.

Dodatkowo należy odnotować, że rynek jest przepełniony różnymi produktami. Dostępne są przecież klimatyzatory split, a oprócz typu split, jest jeszcze multisplit. Ponadto, niektórzy decydują się na klimatyzator ścienny, inni na klimatyzator przenośny z rurą, a jeszcze inni na klimatyzator przenośny bez rury. To wszystko sprawia, że podjęcie ostatecznej decyzji odnośnie samego zakupu jest trudna. Dodatkowym utrudnieniem jest też montaż. Bo o ile kompaktowe urządzenia przenośne zamontować może każdy, to te bardziej zaawansowane rozwiązania wymagają wprawionej ręki i doświadczenia, a także – co jest bardzo ważne – wiedzy. 

Z tego względu postanowiliśmy omówić kwestię montażu i sprawdzić jak dzisiejszy rynek wygląda pod tym względem – zarówno jeśli chodzi o cenę jak i dokładny rodzaj usług. W poradniku przygotowaliśmy jednak nie tylko informacje odnośnie widełek cenowych, ale też uwzględniliśmy ilość ofert, ich rodzaj, a także inne kwestie związane z prawidłowym wyborem fachowców odpowiedzialnych za instalację systemu klimatyzacyjnego. 

Od czego zależy cena montażu klimatyzatora?

Zanim jednak omówimy i cenę i inne kwestie, warto najpierw sprawdzić jak różne czynniki wpływają na ostateczny koszt montażu tej jednostki chłodzącej. Jedna z najważniejszych rzeczy, jaką zawsze należy uwzględnić i o pierwszą jaką pytają fachowcy, to rodzaj klimatyzatora. To niezwykle istotna sprawa z uwagi na różne konstrukcje, wymagania montażowe, a także czas i trudność instalacji. 

Oprócz tego niekiedy ważna jest też oferta zakupu. A dokładniej czy decydując się na zewnętrzny bądź wewnętrzny system chłodzący podjęliśmy decyzję odnośnie pakietu razem z montażem czy bardziej interesowała nas niższa cena za sam produkt. Dodatkowo pamiętajmy, że to czy będzie to sprzęt do użytku w mieszkaniu czy domu jednorodzinnym też ma spore znaczenie. Rzecz jasna sama robocizna zależna jest też od wielu różnych czynników.

Cena montażu klimatyzacji zależy od rodzaju klimatyzatora

Dostępne na rynku urządzenia chłodzące charakteryzują się niezwykle zróżnicowaną ilością rodzajów konstrukcji. A wszystko po to, aby zagwarantować klientom możliwość wyboru sprzętu o najlepszej specyfikacji do własnych potrzeb. Z tego właśnie powodu mamy na rynku do dyspozycji takie rozwiązania jak klimatyzatory typu split, typu multisplit, a także klimatyzacje ścienno-przysufitowe, kanałowe, kasetonowe, rekuperatory i inne warianty. 

Z uwagi jednak na różny stopień zaawansowania i skomplikowania konstrukcji, ich montaż także się różni. W jednym przypadku całkowity czas przygotowania miejsca i zainstalowania jednostki to parę godzin, a w drugim przypadku koszt wynosić może nawet i kilkanaście godzin. 

Z tego względu niemal każdy instalator najpierw przeprowadzi z nami wywiad na zasadzie wypytania o typ konstrukcji, wielkość, moc i inne. Dopiero po uzyskaniu wszelkich danych będzie w stanie określić przybliżony koszt montażu. Niemniej jednak im produkt jest większy i bardziej skomplikowany, to musimy liczyć się na rosnącą cenę fachowca. 

Montaż klimatyzacji w domu lub mieszkaniu

Następną bardzo ważną rzeczą, o jakiej nie możemy zapomnieć, jest miejsce, w którym będzie montowana klimatyzacja. Czasami fachowcy decydują się zmieniać cenę w zależności od tego czy będzie to klimatyzacja domowa czy mieszkaniowa. Tak naprawdę większej różnicy w kosztach i sposobie montażu nie ma. Niemniej jednak należy odnotować, że z uwagi na nieco inną charakterystykę pracy poszczególni specjaliści mogą życzyć sobie inną stawkę. 

Robocizna, czyli koszt klimatyzacji może znacznie się różnić od regionu i wielu innych czynników

Najważniejszą rzeczą w przypadku zakupu i instalacji klimatyzacji jest, rzecz jasna, region, w którym mieszkamy. Oczywistym jest, że większą cenę za przygotowanie klimatyzacji powie nam instalator z Warszawy iż z Białej Podlaskiej czy też innej mniejszej miejscowości. Duże miasta, szczególnie stolice województw, mają znacznie wyższe koszty życia, ale też i zarobki czy stawki różnorodnych usług. Dodatkowo ceny będą się różnić też w zależności od wojewódz. Przyjęło się, że południowa i zachodnia Polska ma nieco wyższe ceny niż ta wschodnia. 

Montaż klimatyzacji jako część ceny zakupu

Ciekawą rzeczą, która także wpływa na ostateczny koszt montażu i w ogóle koszt całej klimatyzacji to zestaw, za jaki płacimy. Otóż nierzadko decydując się na zakup – czy to w sklepie stacjonarnym czy przez Internet – mamy możliwość wyboru dodatkowych opcji. Te opcje to ciekawe gadżety dodatkowe i inne niezbędne akcesoria, ale nie tylko.

klimatyzator ścienny

Nierzadko producenci oferują też swój własny montaż z uwagi na fakt, że ich montażyści najlepiej znają charakterystykę danego produktu. A to sprawa bardzo ważna także i dla producenta, bo wtedy wiedzą, że szansa na złą instalację i uszkodzenie czy też awarię z tego powodu jest znacznie mniejsza. 

Jest to więc bardzo atrakcyjne rozwiązanie zarówno z perspektywy sprzedawcy, który ma gwarancję prawidłowego montażu urządzenia i mniejszej szansy na awarię, ale też z perspektywy kupującego, gdyż bardzo często takie oferty są znacznie tańsze. 

Sprawdź ile kosztuje klimatyzacja w domu w twoim regionie

Skoro wiemy już od czego zależy cena, warto sprawdzić jak wyglądają konkretne widełki cenowe. Miejmy jednocześnie na względzie fakt, że oprócz samej ceny musimy pamiętać o wielu innych zaletach montażu profesjonalnego, a także o tym, że sam koszt instalacji to nie wszystko, bo jeszcze później samo utrzymanie i wydatki eksploatacyjne mogą być stosunkowo duże.

Cennik montażu klimatyzacji w 2024 roku

  • Koszt montażu klimatyzacji w mieszkaniu – 600 – 3000 złotych

Tak duża różnica cenowa spowodowana jest głównie przez różne wielkości i rodzaje klimatyzacji. Najprostsze urządzenia chłodzące, mianowicie klimatyzatory przenośne można zainstalować w cenie już od 500 – 600 złotych. Niemniej jednak bardziej zaawansowane są opcje typu split. Wydatek rzędu 1200 – 2000 złotych będzie bardziej prawdopodobny. Najdroższe są multisplit i tutaj górne widełki cenowe jak najbardziej są możliwe. 

  • Koszt montażu klimatyzacji w domu – 600 – 3000 złotych

Wyżej wspomniane widełki dotyczą zarówno klimatyzacji montowanej w mieszkaniach w bloku, jak i wariantów jednorodzinnych. W głównej mierze większa różnica sprowadza się do miejsca zamieszkania, a nie do typu mieszkania.

  • Moc klimatyzatora i jego rodzaj, a wpływ na cenę montażu

Bardzo ważną rzeczą jest uwzględnienie mocy klimatyzatora. Otóż im moc sprzętu jest większa, jednocześnie i sam klimatyzator będzie większy. To przekłada się na wzrost ceny od 20 do 60% w zależności od zastosowania. Niemniej jednak w zastosowaniu domowym zwiększenie ceny nie powinno przekroczyć 30-40%.

  • Ile kosztuje serwis klimatyzacji?

Aby zadbać o prawidłowe działanie domowej klimatyzacji, należy nie tylko pamiętać o sprawdzeniu czynnika. Kluczową sprawą jest też wymiana nowych filtrów. Wpłynie to pozytywnie na żywotność urządzenia i przy okazji zagwarantuje sprawność i wydajność na najwyższym poziomie. Przegląd taki może kosztować od 200 do 600 złotych w zależności od tego ile filtrów musi zostać wymienione, a także czy dodatkowa praca naprawcza jest wymagana. 

  • Koszt używania klimatyzacji w domu

Mając na uwadze fakt, że wyżej wspomniany serwis potrzebny jest dwa razy w roku, daje nam to od 400 do 1200 złotych rocznych kosztów. Jednakże, to nie wszystko, o czym trzeba pamiętać. Użytkowanie klimatyzacji to też koszt związany z prądem. A to przecież w ostatnich czasach wiąże się z ogromną wręcz podwyżką. Średni pobór energii klimatyzatora to 0,6 kW na godzinę. Mając na uwadze przeciętne zapotrzebowanie, daje to 60-70 godzin w ciągu miesiąca, a więc 36-42 kWh miesięcznie. To, przy obecnych cenach daje około 40 złotych miesięcznie. Innymi słowy, do 400-1200 zł kosztów rocznych należy doliczyć kolejne 200-300 złotych. 

Skoro wiemy ile będzie kosztować klimatyzacja do domu i mieszkania, czas sprawdzić jak obniżyć koszt instalacji i jej użytkowania 

Istnieje szereg rozwiązań, które pozwolą nam zaoszczędzić na klimatyzacji. Natomiast należy pamiętać, że wszystko powinniśmy robić z głową. A więc tak, aby oszczędzanie nie przyćmiło nam najważniejszej rzeczy – utrzymanie wysokiego komfortu i frajdy z funkcjonującej klimatyzacji.

  1. Utrzymaj odpowiednią temperaturę

Bardzo często popełniamy jeden błąd, mianowicie ustawiamy zbyt niską temperaturę. To właśnie przez nią klimatyzatory pracują niezmiennie na najwyższych obrotach. To natomiast przekłada się na znacznie wyższe zużycie energii niż potrzebne. Optymalna temperatura to taka, która znajduje się w przedziale 25-27 stopni Celsjusza. Niestety, bardzo często próbujemy zejść poniżej 20 stopni. A to przecież najprostszy sposób do przeziębienia się i zwiększenia zużycia.

  1. Działająca klimatyzacja, a otwarte okno

Cały sens działania sprzętu chłodzącego jest tylko wtedy, kiedy nasze mieszkanie czy dom jest szczelnie zamknięte. Dlaczego? Otóż przede wszystkim z uwagi na świeże, ciepłe powietrze, które ciągle napływa do domu. Wymusi ono pracę klimatyzatora na maksymalnych obrotach. 

  1. Ustawianie zbyt niskiej temperatury do szybkiego ochłodzenia

Jeśli cały dzień nie było nas w domu i chcemy szybko obniżyć temperaturę, to bardzo często chwilową temperaturę ustawiamy na poziomie 15 stopni Celsjusza. Niestety, jest to bardzo zły pomysł. Lepiej od razu ustawić temperaturę docelową i pozwolić urządzeniu w swoim czasie obniżyć temperaturę w pomieszczeniu.

  1. Nieserwisowanie klimatyzacji

Częściej psujące się urządzenie będzie oczywiście generować wyższe koszty. Dlatego zawsze pamiętajmy o tym, aby czynności serwisowe i ogólną obsługę klimatyzatora wykonywać dwa razy w roku – przed i po sezonie. 

  1. Niska jakość klimatyzacji

Wybór bardzo budżetowej opcji o niskiej mocy do dużego pomieszczenia jest z pewnością nieciekawy z kilku powodów. Przede wszystkim nie będzie w stanie zagwarantować nam optymalnej temperatury. Dodatkowo pamiętajmy, że intensywna praca słabszego urządzenia nie musi być wcale ekonomiczna. Oczywiście uwzględnijmy też inne aspekty jak, chociażby, głośna praca, mniej funkcji do wyboru, a także możliwie droższa eksploatacja. 

Zakup i montaż klimatyzacji przez profesjonalistę jest rekomendowany – zalety usługi montażu przez fachowca 

Dlaczego w ogóle należy zdecydować się na montaż klimatyzatora przez profesjonalistę? Powodów jest kilka i, co ciekawe, niektóre z nich są także podyktowane ekonomią. Czy wiedzieliście, że prawidłowy wybór miejsca instalacji klimatyzatora jest bardzo ważny? Ma to znaczenie zarówno w przypadku miejsca wewnątrz, jak i zewnątrz budynku. Innymi słowy, nieprawidłowo wybrane miejsce może przełożyć się na nieefektywną pracę.

Pamiętajmy więc, że fachowiec będzie nie tylko wiedział o tym które miejsce będzie najlepsze. Jednocześnie zadba też o właściwe zamontowanie, przez co problemów z przyszłymi awariami będzie mniej. A może nie będzie ich wcale. Oczywiście cena usługi nie należy do najniższych, natomiast nie musimy się martwić o to ile trzeba przygotować otworów montażowych oraz podłączenie jak będzie przebiegać. Dodatkowo okazać się może, że w przypadku montażu instalacji małej nie będziemy musieli zapłacić tak dużo. Przecież cena zależy przede wszystkim od mocy oferowanego modelu, a wydatek na poziomie 600-800 złotych nie jest spory, jeśli weźmiemy pod uwagę ceny klimatyzatorów.

Teraz wiesz jaki jest cennik montażu klimatyzacji i na co dokładnie zwrócić uwagę podczas poszukiwania idealnej oferty instalacji klimatyzacji w domu i mieszkaniu

Montaż klimatyzatora w domu i mieszkaniu ma zazwyczaj podobną cenę. Niemniej jednak trudno jednoznacznie określić widełki cenowe z kilku powodów. Przede wszystkim region zamieszkania ma tutaj niebywale duże znaczenie. Dodatkowo pamiętajmy o tym, że istnieją różne wersje klimatyzacji i ich różnice konstrukcyjne mogą podnieść lub też obniżyć cenę. Przyjęło się jednak, że proste klimatyzatory fachowcy instalują do 1000 złotych, te nieco bardziej wymagające do 2000 złotych, natomiast koszt bardzo rozbudowanych i sporych klimatyzatorów to nawet i 3000 złotych.

Oczywiście zanim podejmiemy ostateczną decyzję warto najpierw zapoznać się z ofertami w miejscowości i sprawdzić jak dokładnie oferta wygląda. Dodatkowo miejmy na uwadze różne sposoby na zmniejszenie potencjalnych kosztów jak, chociażby, wybór całego pakietu, a więc zakup klimatyzatora razem z montażem. 

Sprawdź również ranking: https://majsterkujsam.pl/pistolet-do-pianki-montazowej-opinie-ranking/

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

ile kosztuje montaż klimatyzacji
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz