Jak stworzyć efektowne oświetlenie dekoracyjne do łazienki?

by

Piękna łazienka wymaga zastosowania odpowiedniego oświetlenia, które powinno być nie tylko praktyczne, ale też efektowne. W końcu właśnie ta wyjątkowa przestrzeń służy nie tylko do wykonywania podstawowych zabiegów higienicznych, ale też tworzy zaciszny kącik do relaksu. Olbrzymią rolę odgrywają w tym lampy ozdobne. Jak dobrać idealne produkty? O tym napiszemy w dzisiejszym tekście.

Lampy w łazience – czy mogą być dekoracyjne?

Pod względem funkcjonalności oświetlenie łazienki nie różni się znacząco od rozwiązań zastosowanych w ramach pozostałych pomieszczeń w domach i mieszkaniach. Wprowadza się do wnętrza zarówno lampy główne, jak i produkty zadaniowe. Pierwsze z nich zapewniają warunki do bezpiecznego przemieszczania się i wykonywania prostych czynności manualnych. Drugie zapewniają wystarczająco mocne oświetlenie, by móc zrobić perfekcyjny makijaż lub ogolić się przed lustrem.

A czy w łazienkach jest miejsce na lampy dekoracyjne? Zdecydowanie tak. To od nich zależy bowiem klimat wnętrza oraz kompleksowość całej aranżacji. Dlatego warto dokładnie przyjrzeć się dostępnym produktom, by znaleźć takie, które są idealnie dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Ozdobne oświetlenie – jakie lampy wybrać?

Jakich opraw oświetleniowych używać, by dodać łazience charakteru? Wszystko zależy od dostępnego metrażu i indywidualnych upodobań. Szeroki wybór efektownych rozwiązań oferuje choćby sklep z lampami Azzardo.

Jako oświetlenie główne chętnie stosuje się lampy sufitowe i wiszące. W większych pokojach kąpielowych mogą to być nawet nowoczesne żyrandole, wyróżniające się oryginalnym designem. W mniejszych, częściej stawia się na produkty sufitowe (a zwłaszcza płaskie plafony), nie pozbawione jednak walorów estetycznych.

Oprócz nich nie da się stworzyć praktycznego systemu oświetleniowego w łazience bez kinkietów. Używa się ich do doświetlenia strefy lustra, a także rozjaśnienia innych przestrzeni w pomieszczeniu. Wodoszczelne oprawy trafiają w pobliże wanny lub kabiny prysznicowej, by zbudować nastrojowy klimat do przyjemnego wypoczynku.

Wygląd poszczególnych opraw, ich kolorystyka i materiał, z którego zostały wykonane zależy oczywiście od stylistyki wnętrza oraz pomysłu na aranżację. W łazienkach klasycznych i skandynawskich pojawiają się geometryczne modele w stonowanych kolorach, z metalu i szkła. W przestrzeniach loftowych wybiera się rozwiązania ascetyczne, przywodzące na myśl lampy techniczne. W pokojach kąpielowych w duchu glamour umieszcza się bardziej dekoracyjne rozwiązania z bogactwem ornamentów i ozdobników ze szkła, metalu wypolerowanego na wysoki połysk i trwałego akrylu.

Nietypowe rozwiązania oświetleniowe – jak zbudować klimat w łazience?

Co ciekawe, w łazienkach wykorzystuje się nie tylko okazałe produkty oświetleniowe do zbudowania funkcjonalnego wnętrza. Wiele możliwości dają również taśmy LED.

Jak je zastosować do celów dekoracyjnych? Przy ich pomocy da się podświetlić liniowo wyposażenie (szafki, regały, krawędzie brodzika lub wanny). Otrzymuje się wówczas dyskretną poświatę w ulubionym kolorze. Nowoczesne produkty LED pozwalają bowiem na uzyskanie nie tylko światła ciepło lub zimno białego, ale strumienia w niemal dowolnym kolorze (źródła światła RGB). Stosuje się je nawet do oryginalnego podświetlenia ścian i podłóg, wpuszczając taśmę LED w fugę między płytkami ceramicznymi lub płytami betonu dekoracyjnego.

Inną opcją są światłowody, które także wpuszcza się w ściany i sufity. Ten typ oświetlenia umożliwia uzyskanie efektu rozgwieżdżonego nieba, co dodatkowo sprzyja przyjemnej regeneracji sił podczas kąpieli po długim dniu wypełnionym nadmiarem obowiązków.

Stylowa i piękna łazienka a optymalne oświetlenie – praktyczne i estetyczne rozwiązania

Dobrze dobrane oświetlenie łazienki sprawia, że wnętrze nie tylko jest wygodne, ale też nabiera charakteru. Warto zatem znaleźć idealne lampy, które sprawią, że łazienka stanie się naprawdę przyjazna dla wszystkich użytkowników, a przy tym niezmiernie przytulna i piękna. A to klucz do funkcjonalności każdej domowej przestrzeni.

Zobacz także: https://majsterkujsam.pl/ozonator-opinie-ranking/

Jacek Kowal

Dodaj komentarz