Stacja uzdatniania wody, zmiękczacz wody czy warto?

by

Czy warto instalować zmiękczacz lub system uzdatniania wody w domu jednorodzinnym i mieszkaniu? Wady i zalety takiego rozwiązania

Każdy z nas, kto miał do czynienia z twardą wodą z własnego ujęcia czy też z wodociągów miejskich, doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak taka woda, która bogata jest w wapń i magnez, wpływa na nasze życie codzienne. W Polsce problem twardej wody jest niestety bardzo duży i dotyczy niemal wszystkich obszarów mieszkalnych. Rzecz jasna nie wszędzie twardość wody jest identyczna, a to znaczy, że nie dla każdego użytkownika będzie to kwestia aż tak problematyczna.

Wszystko zależy od tego z jakiego złoża czerpana jest woda, jak wygląda proces filtracyjny, a także czy wodociąg bądź własna studnia ma dodatkowe systemy filtracyjne czy też nie. Z tego względu bardzo ważne jest określenie najpierw jak duży mamy problem i dlatego warto wiedzieć jak sprawdzić twardość wody w domu. Dopiero wtedy będziemy wiedzieć jak dobrać najlepsze zmiękczacze i uzdatniacze wody

Czy jednak instalacja tego typu jest dobrym rozwiązaniem? Warto zainwestować w zmiękczacz czy też innego rodzaju system odwróconej osmozy gwarantujący mniejszy osad z kamienia? Otóż ostateczna decyzja zależy przede wszystkim od naszych własnych oczekiwań i preferencji, lecz nie możemy zapominać, że jeśli boimy się zużyć sprzęt agd w zbyt szybkim tempie – czy to przez częste pranie, zmywanie zmywarką czy też używanie ekspresu do kawy – to bez wątpienia będzie to opcja warta rozważenia. Niemniej jednak są też pewne konsekwencje, o których warto wiedzieć. 

Stacja uzdatniania wody to urządzenie pełniącę rolę filtra wody, ale nie tylko – wszystkie zastosowania 

Zanim jednak przejdziemy do zalet i wad, jakimi charakteryzuje się zmiękczanie i uzdatnianie wody, warto wiedzieć kiedy takie urządzenia i systemy warto stosować. Otóż przede wszystkim należy pamiętać, że sprzęty agd bardzo łatwo uszkodzić, jeśli w miejscu zamieszkania kanalizacja oferuje bardzo twardą wodę. Oprócz tego, to samo tyczy się czajnika, ekspresów do kawy i innych narzędzi tego typu. Dodatkowo warto odnotować, że nawet kamień kotłowy będzie problematyczny w przypadku urządzeń grzejnych, ale o tym poniżej.

Twarda woda i zmiękczacz wody jako rozwiązanie dla lepszej efektywności

Urządzenia grzewcze muszą bardzo dobrze przewodzić ciepło, bo dzięki temu mamy gwarancję optymalnego zużycia energii. Innymi słowy, czyste urządzenia produkują więcej ciepła za mniej. Średnia oszczędność na ogrzewaniu wzrasta nawet o 20% w porównaniu do domów, gdzie nie zastosowano zmiękczacza.

Pamiętajmy także o tym, że inne elementy instalacji wodnej, takie jak kran, armatura, czy nawet rury, mogą w bardzo prosty sposób ulec uszkodzeniu przez zatkanie, a to powodować będzie wyżej wspomniany kamień tłokowy. 

Stacja uzdatniania wody chroni też urządzenia w domu

Zmiękczacze wody wykorzystywane są też w celu ochrony sprzętu znajdującego się w domu. Mowa tutaj o wszystkich urządzeniach wykorzystujących wodę wodociągową czy nawet i przegotowaną do pracy. Chodzi tutaj o zmywarkę, ekspres do kawy, pralkę, a także inne tego typu urządzenia. Osady pojawiające się na elementach grzewczych czy też w przewodach bardzo szybko doprowadzą do uszkodzenia czy po prostu szybszego zużycia sprzętu.

Dlatego jeśli nie chcesz co chwila czyścić sprzętów odpowiednim preparatem czy też detergentem, to w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie właśnie zmiękczacz. Dodatkowo zagwarantuje to pewność, że woda nie doprowadzi do uszkodzenia tkanin podczas prania czy zmiany smaku napoju.

Dla herbat i innych napojów

Skoro mowa o smaku napoju, bardzo ważną rzeczą, o jakiej musimy pamiętać, jest oczywiście gwarancja idealnego aromatu kawy, herbaty, czy też innego napoju, który przygotowywany będzie w czystej wodzie, gdzie nie ma chloru, wapnia czy magnezu. To sprawa kluczowa nie tylko z uwagi na smak, ale też estetykę. Nikt przecież nie chce pić herbaty z kubka, na którym pojawia pojawia się charakterystyczny kożuch. 

Dlaczego warto zainstalować system uzdatniania wody w domu? Zalety i wady

Sposób działania zmiękczacza wody jest bardzo prosty. Specjalne złoże jonowymienne znajdujące się przy głównym ujściu wody ma za zadanie filtrować ciecz. Polega to na wymianie jonów wapnia i magnezu na jony sodu. Dodatkowo należy odnotować, że po czasie użytkowania sprzętu dojdzie do regeneracji złoża, do którego używa się chlorku sodu. 

Co ciekawe, oprócz tego nierzadko systemy do uzdatniania wody są też wyposażone w dodatkowy system filtracyjny, a mianowicie węgiel aktywny. Jedną z najważniejszej rzeczy związaną z tym filtrem i wodą pitną jest fakt, że jest w stanie znacznie poprawić smak i aromat herbaty czy kawy, bo pozytywnie wpływa na zapach wody. Musimy natomiast pamiętać, że są to, rzecz jasna, bardziej skomplikowane filtry i wymagają większego budżetu. 

Jak ustawić twardość wody w zmiękczaczu

Jedną z najważniejszych zalet korzystania ze zmiękczacza wody jest, rzecz jasna, ochrona sprzętu. Zazwyczaj gromadzący się na sprzęcie AGD kamień bardzo utrudnia późniejszą pracę. Wpływa to negatywnie na grzałki i na inne elementy, gdzie właśnie problematyczny element się osadza. 

zmiękczacz wody czy warto

Co ciekawe, pozytywny wpływ na sprzęt ma nie tylko w kuchni, ale też i w łazience. Jak dobrze wiemy, urządzenia piorące czy czyszczące są bardzo wrażliwe na kamień. Szczególnie chodzi tutaj o pralkę, ale też o mopy parowe, gdzie nawet malutkie przeszkody w postaci wyżej wspomnianego kamienia mogą doprowadzić do spadku wydajności, wzrostu ciśnienia i po prostu uszkodzenia sprzętu. 

Jakość wody w domu lepsza, a to wpływa na nasze zdrowie i estetykę napojów

Miękka woda nie ma, co prawda, pierwiastków chemicznych prozdrowotnych takich jak magnez czy wapń, lecz jeśli wybierzemy urządzenie do uzdatniania wody z wyższej półki, to uszlachetni ciecz i sprawi, że będzie to idealna woda do celów spożywczych zarówno pod względem wyglądu, jak i składników odżywczych.

Skoro o wyglądzie mowa, to warto zaznaczyć, że filtracja eliminuje największą wadę twardej wody, a więc niezwykle problematyczny kożuch i osadzanie się osadu na szklankach po kawie czy herbacie. Ponadto, warto wybierać także zmiękczacze wody z uwagi na urodę i zdrowie naszej skóry. Otóż woda twarda wpływa źle na pranie – jest szorstkie i sztywne. Ponadto, woda miękka odpowiada za dokładniejsze płukanie, a także znacznie lepiej wpływa na kondycję naszych włosów i stan skóry.

Wady stosowania zmiękczacza, czyli na co musimy uważać?

Ilość negatywnych aspektów posiadania zmiękczacza wody z filtrem rzadko kiedy prowadzi do sytuacji, w której rezygnujemy się z użytkowania tego typu udogodnienia. Niemniej jednak te wady są i warto o nich wiedzieć. 

Przede wszystkim musimy pamiętać, że zarówno w przypadku gospodarstw domowych jak i mieszkań w bloku, użytkowanie filtrów wymaga uzupełniania specjalnego pojemnika na sól. Jest on kluczowy w procesie filtracji z uwagi na proces jonowymienny. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że pobierają one dodatkową energię elektryczną. Zużycie energii nie jest zazwyczaj duże, natomiast mieć to na uwadze. 

Teraz wiesz dlaczego warto zmiękczać wodę!

Stosowanie zmiękczaczy wody z pewnością poprawi jakość wody pitnej. Jest to w przeważającej mierze pozytywne rozwiązanie. Oczywiście są pewne wady tego rozwiązania jak, chociażby, wymóg uzupełniania czy też regeneracji złoża. Niemniej jednak w porównaniu z oferowanymi zaletami, to zdecydowanie warte uwzględnienia udogodnienie.

Jeśli pragniesz mieć dostęp do czystej wody, która nie będzie uszkadzać sprzętu AGD, armatury, a także zwiększy efektywność instalacji grzewczych i dodatkowo zadba o estetykę i smak napojów, to bez najmniejszych wątpliwości warto zainwestować w takie usprawnienie. Dodatkowym atutem jest też polepszenie kondycji skóry i włosów, o czym niewiele osób pamięta. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Stacja uzdatniania wody, zmiękczacz wody czy warto
Average rating:  
 0 reviews