Kosiarka spalinowa a bezpieczeństwo – jakich zasady trzeba przestrzegać podczas jej użytkowania?

by

Choć użytkowanie kosiarki spalinowej może wydawać się nieskomplikowane, to jednak niezwykle ważne jest tu przestrzeganie odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Ich zlekceważenie może niestety skończyć się poważnym urazem i uszczerbkiem na zdrowiu. Jakich zatem zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać, korzystając z kosiarki spalinowej?

Jak się ubrać do koszenia trawy kosiarką spalinową?

Omawiając zasady bezpieczeństwa w trakcie użytkowania kosiarki spalinowej, zacząć należy od kwestii samego ubioru. Przede wszystkim pamiętać trzeba, że odzież, którą zamierza się ubrać do koszenia trawy, nie może być zbyt luźna. Nie powinna także posiadać żadnych zwisających elementów. Bardzo ważny jest także rodzaj zakładanego obuwia. Najlepiej, aby buty posiadały antypoślizgową podeszwę. Nie można również zapomnieć o właściwym zabezpieczeniu dłoni. Idealnie sprawdzą się tu rękawice robocze, które chronić będą palce przed odciskami. Szczególnie ważna podczas użytkowania kosiarki spalinowej jest ochrona oczu przed odpryskami kamieni i ostrych źdźbeł trawy. Dlatego trawę kosić powinno się zawsze w okularach ochronnych. Warto także zadbać o swój słuch zakładając słuchawki lub jednorazowe zatyczki do uszu. Kosiarka czy kosa spalinowa nie są urządzeniami skomplikowanymi w użytkowaniu. Nie oznacza to jednak, że do koszenia nie trzeba się właściwie przygotować.

Jak przygotować kosiarkę spalinową przed koszeniem?

Po przygotowaniu odpowiedniego ubioru konieczne jest sprawdzenie stanu technicznego samej kosiarki spalinowej. W pierwszej kolejności uwagę zwrócić należy na to, czy wszystkie śrubki są dokładnie dokręcone, a także czy wszystkie koła pracują w sposób prawidłowy. Kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie, czy w misce olejowej silnika znajduje się dostateczna ilość oleju. Jeśli okaże się, że jest go już zbyt mało, wówczas koniecznie należy uzupełnić jego poziom. Jeśli zaś chodzi o dolanie paliwa, to pamiętać trzeba, że zawsze powinno się to robić przy wyłączonym i chłodnym silniku. Ważne, aby zbiornik nigdy nie był uzupełniany do samego końca. Mówiąc o silniku w kosiarce spalinowej, nie można także zapomnieć o sprawdzeniu, czy nie jest on zanieczyszczony pozostałościami po trawie. Dziś na rynku dostępne są różne modele kosiarek, w tym tak nowoczesne urządzenie, jak kosa spalinowa NAC. Niezależnie jednak od tego, jaki typ urządzenia się posiada, zawsze należy sprawdzać jego stan techniczny.

Jak bezpiecznie kosić trawę kosiarką spalinową?

Przed przystąpieniem do koszenia, warto dokładnie sprawdzić powierzchnię, na której kosiarka ma pracować. Trawnik oczyszczony powinien zostać z kamieni i innych zbędnych elementów. Samo koszenie przeprowadzane powinno być wyłącznie w warunkach dobrej widoczności. W momencie, w którym chce się opróżnić pojemnik z trawą, zawsze należy wcześniej wyłączyć silnik. Tak samo postąpić należy przy zapchaniu się wyrzutu trawy, w momencie kiedy chce się wyregulować noże, bądź w chwili najechania na niepożądany przedmiot. W przeciwnym razie ryzykuje się nie tylko uraz ciała, ale także uszkodzenie urządzenia. Szczególnie narażona na usterkę jest w takim przypadku głowica do kosy spalinowej. Niewłaściwa eksploatacja kosiarki spalinowej jest niebezpieczna zarówno dla zdrowia, jak i dla samego urządzenia. Warto zatem pamiętać o powyższych wskazówkach.

Jacek Kowal

Dodaj komentarz