Jak często kosić trawę? I na jaką wysokość trawnik będzie dobry?

by

Koszenie trawy w ogrodzie – sprawdź jaka wysokość powinna być, a także jak często kosić trawę

Dbanie o teren znajdujący się przy naszym domu jednorodzinnym powinno być ważną częścią naszego życia, tym bardziej, jeśli jesteśmy na przykład pasjonatami ogrodnictwa lub zapalonymi działkowcami. Jeżeli spełniasz te kryteria, z pewnością wiesz jaki kompostownik wybrać, aby spełniał swoje zadania, a także jaki nawóz do trawy wybrać w 2023, aby nasz trawnik zachwycał.

Jednakże, wyhodowanie pięknej trawy to jedno, natomiast równie istotne są regularne czynności pielęgnacyjne, takie jak koszenie trawnika w naszym ogrodzie. Kiedy systematycznie kosimy trawę, rośnie ona równo oraz ma soczysty zielony kolor. Z kolei zbyt rzadkie koszenie sprawi, że ścięte źdźbła będą wolniej rosły. Decydując się na samodzielne koszenie trawniki na pewno zaznajomiłeś się z informacjami na temat tego, jaka jest najlepsza kosiarka spalinowa z napędem, a także jaka jest najlepsza kosiarka spalinowa bez napędu w 2023 roku. Warto również wiedzieć, jakie kosiarki spalinowe wybrać oraz jaką Kosiarkę Elektryczną wybrać. Ponadto, ciekawym rozwiązaniem dla osób, który mają niewiele wolnego czasu, jest najlepsza kosiarka automatyczna.

W poniższym artykule dowiesz się, dlaczego dobrze jest kosić trawnik regularnie oraz dlaczego wysokość przycinanej trawy jest kluczowa. Co więcej, istotne są czynniki wpływające na częstotliwość koszenia, a także wiedza na temat tego, czy można przystąpić do koszenia trawy mokrej.

Dlaczego przycinać trawnik należy regularnie? Dowiedz się czemu wiele osób stara się kosić trawnik regularnie

Regularne przycinanie trawnika ma ogromne znaczenie. Najlepszym rozwiązaniem jest koszenie kosiarką, gdyż w ten sposób będziemy kontrolować równy oraz gęsty wzrost trawy. Ponadto, jej wygląd będzie imponujący, zwłaszcza w letnie słoneczne dni. Jeżeli zdecydujemy się na częste koszenie naszego trawnika, będziemy mieli gwarancję, że trawa będzie się pięknie rozkrzewiać i w ten sposób zyskamy gęstą darń. Warto również dopowiedzieć, że trawa powinna być koszona o ⅓ wysokości źdźbeł. Jednakże, mając do czynienia z upałami, powinniśmy kosić trawnik nieco wyżej, gdyż wtedy trawa rośnie dalej, co zapobiega jej całkowitemu wysuszeniu.

Należy kosić trawnik kosiarką, aby zadbać o zdrowy wzrost i piękny wygląd 

Koszenie naszego trawnika należy do najważniejszych prac pielęgnacyjnych w ogrodzie. Istotne ważne jest częste koszenie trawy, gdyż wtedy będzie ona gęsta, równa, a także soczyście zielona. 

Pielęgnacja trawnika będzie łatwa, jeśli będziemy często kosić trawnik 

Powodów, dla których powinniśmy kosić trawę często, jest bardzo dużo. Jednym z czynników jest to, że koszenie naszego trawnika wpływa stymulująco na wypuszczanie nowych źdźbeł. W praktyce oznacza to, że zyskamy pięknie rozkrzewiającą się trawę, a co za tym idzie – gęstą darń. Równocześnie warto zauważyć, iż regularne koszenie trawy jest wyjątkowo korzystne z uwagi na fakt, że negatywnie wpływa na rozwój różnego rodzaju chwastów. Rozwiązanie takie ogranicza ich wzrost, gdyż chwasty mają to do siebie, że są wyjątkowo wrażliwe na niskie koszenie.

To na jaką wysokość kosić trawnik jest kluczowe, aby nie uszkodzić murawy 

Wysokość naszego trawnika ma kluczowe znaczenie. Zaleca się, aby skrócić wysokość źdźbeł jednorazowo o ⅓. Kiedy decydujemy się na więcej, dobrze będzie, aby nie przekroczyć połowy długości źdźbeł. Ostatecznie, skoszona trawa nie powinna być niższa niż od 3 do 4,5 cm. Na dodatek, kiedy mamy do czynienia z upałami, powinniśmy kosić trawę nieco wyżej. Taki zabieg będzie ochroną dla ziemię przed nadmiernym wysuszeniem. To z kolei pobudzi korzenie trawy tak, aby dalej rosły. Natomiast, jeśli murawa zostanie skoszona nieco niżej, istnieje duże ryzyko, że trawa się przerzedzi, a na jej miejscu zaczną rosnąć chwasty trawnikowe.

Jak często i na jaką wysokość powinniśmy przycinać trawę? Sprawdź o czym pamiętać podczas pracy

Jest szereg kwestii, o których musimy pamiętać przystępując do koszenia naszego trawnika. Jedną z nich jest częstotliwość skracania trawy, która zależy od wielu czynników, takich jak pora roku, temperatura, nawożenie, podlewanie, a także gatunki traw. Ponadto, koszenie powinno odbywać się przynajmniej raz w tygodniu rano lub wieczorem ze względu na nasłonecznienie. Co więcej, równie istotna jest wysokość trawy, na którą powinniśmy się decydować w trakcie koszenia trawnika. Mając do czynienia z trawnikiem przydomowym zaleca się strzyżenie źdźbeł na wysokość od 4 do 6 cm. Jeżeli zdecydujemy się na krótsze ścięcie, istnieje ryzyko, że trawa zacznie się nieestetycznie przerzedzać.

Co ciekawe, nie zaleca się koszenia mokrej trawy ze względu na ryzyko uzyskania nierównej powierzchni. Dzieje się tak, gdyż zbyt ciężkie od wody źdźbła mają tendencję do pochylania się. Warto również dodać, że pierwsze koszenie w ciągu roku powinno się odbyć na przełomie marca i kwietnia, natomiast ostatnie – w październiku. Oczywiście jest to uzależnione od warunków pogodowych. Przystępując do strzyżenia trawy, musimy zdecydować się na odpowiedni sprzęt. Na rynku znajdziemy bowiem szereg kosiarek elektrycznych, spalinowych, a także zasilanych akumulatorowo.

Częstotliwość koszenia zależy od szybkości wzrostu, dlatego to jak często kosić trawę jest zależne od klimatu i terenu

Częstotliwość koszenia trawy zależy od wielu czynników, takie jak pora roku czy temperatura. Musimy wiedzieć, że w porze wiosennej i późnym latem trawa rośnie najszybciej. Dzieje się tak, gdyż jest wtedy ciepło i wilgotno. Z kolei mając na uwadze lipiec trawa rośnie o wiele wolniej ze względu na wysokie temperatury. Kolejnym czynnikiem wpływającym na częstotliwość koszenie jest nawożenie. Kiedy intensywnie nawozimy trawnik, rośnie on w bardzo szybkim tempie. Na dodatek, jest on ciemnozielony oraz bujny, kiedy w nawozie znajdują się duże ilości azotu. Warto również wziąć pod uwagę podlewanie. Regularne podlewanie trawy pozytywnie wpływa na jej wzrost. Z kolei zbyt małe ilości wody sprawiają, że trawnik rośnie o wiele wolniej niż normalnie. Ponadto, wpływ na częstotliwość koszenia mają także gatunki traw wchodzące w skład naszego trawnika. Na rynku zakupimy nasiona na trawnik w postaci mieszanek. Na te mieszanki składają się różne odmiany i gatunki traw, które różnią się od siebie typem, tempem wzrostu oraz wyglądem. 

Przystępując do koszenia trawy musimy wiedzieć, że powinniśmy ją skracać przynajmniej raz w tygodniu. Częstsze skracanie małej ilości źdźbeł jest o wiele korzystniejsze od niskiego i rzadkiego koszenia. W momencie, kiedy się zorientujemy się, że nasz trawnik jest już zbyt wysoki, najlepiej będzie, jeśli skosimy trawę tylko o połowę jej wysokości. Dopiero po kilku dniach powinniśmy przystąpić do dalszego koszenia. Warto wiedzieć, że z im wyższą trawą mamy do czynienia, tym gorzej będzie ona wyglądać, kiedy ją nisko zetniemy. Dlatego też, jeśli mamy tylko możliwość, powinniśmy nie kosić źdźbeł niżej niż w połowie jej wysokości. Mimo to, najlepszym rozwiązaniem jest skrócenie trawy o ⅓ jej wysokości. Co więcej, nie możemy dopuścić do tego, aby trawnik był wyższy niż 8 cm. Im częściej kosimy trawę, tym lepiej ona rośnie. Ogranicza to także rozwój chwastów.

Warto również dodać, że najkorzystniejsze jest koszenie trawy o poranku lub wieczorem. Takie pory dnia są zalecane z uwagi na nasłonecznienie. Pierwsze koszenie po porze zimowej powinno mieć miejsce w okolicach końca marca lub na początku kwietnia. Jednakże, kiedy mamy do czynienia z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, będziemy musieli zwrócić uwagę na wysokość źdźbeł. Powinny one wtedy osiągnąć wysokość od 6 do 8 cm. Z kolei ostatnie koszenie powinno odbyć się w połowie lub pod koniec października. Kiedy na zewnątrz nadal jest ciepło, możemy przystąpić do skracania trawy nawet nieco później. Najlepszą wysokością trawy w porze zimowej jest 4 cm.

kosiarka spalinowa nac bez napędu

Krótkie koszenie może być złe? Sprawdź jaka jest prawidłowa wysokość na jaką należy przycinać murawę

Ogólnie rzecz ujmując, zaleca się strzyżenie trawników na wysokością wynoszącą od 2 do 6 cm. Zależy to od tego, jak chcemy wykorzystać dany obszar. Z krótkim koszeniem najczęściej mamy do czynienia na polach golfowych. Jednakże, mówiąc o trawniku przydomowym, dobrze by było, aby miał on wysokość od 4 do 6 cm, gdyż zbyt niska trawa ma tendencję do szybkiego przerzedzania sią. Oczywiście ostateczny wybór wysokości zależy także od naszym preferencji. Ponadto, na tą decyzję wpływa również fakt, czy większość terenu znajduje się na słońcu czy w miejscu zacienionym.

Jeżeli zastanawiasz się, jak wysoko powinieneś ściąć trawę latem, musimy mieć na uwadze, że dobrze jest zostawić około 1-2 cm zapasu kiedy mamy do czynienia z gorącą i suchą pogodą. Dlatego też, powinniśmy zdecydować się na wysokość trawy od 6 do 7 cm. W porównaniu, wiosną jest to około 5 cm. Takie rozwiązanie pozwoli nam na zatrzymanie większej ilości wody w glebie. W takiej sytuacji zaoszczędzimy na podlewaniu.

Jeżeli przydomowy trawnik jest czysto dekoracyjny, na spokojnie może on być nieco niższy, czyli o wysokości około 3 cm. Jednakże, kiedy mamy zamiar nieco intensywniej korzystać z trawnika, dobrze jest zachować wysokość od 4 do 5 cm. Co ciekawe, w trakcie skracania trawy, istotny jest również kierunek koszenia. Zaleca się, aby nie kosić trawy w jednym kierunku.

Skoro wiemy już jaką wysokość kosić, sprawdź czy można zająć się mokrą trawą

Kiedy mamy do czynienia z pielęgnacją trawnika, z pewnością możemy mieć wiele pytań i jeszcze więcej wątpliwości. Do takich kwestii należy spór o to, czy można kosić trawę mokrą. Oczywiście na zaleca się tej czynności, a samym powodów jest wiele. Skracanie mokrego trawnika jest niekorzystne między innymi dlatego, że źdźbła trawy stają się ciężkie od wody i przez to są bardziej pochylone. Decydując się na skracanie trawnika w takiej sytuacji, niemal na pewno uzyskamy nierówną powierzchnię. Ponadto, pomimo odpowiednich ustawień kosiarki, trawa będzie skoszona zbyt nisko. Dlatego też, lepiej będzie poczekać, aż trawa wyschnie czy to po deszczu czy nawet po porannej rosie. Na dodatek, ogród powinien być podlewany dopiero po zakończeniu koszenia.

Kolejnym powodem przemawiającym za nieskracaniem mokrej trawy jest fakt, że taka trawa charakteryzuje się niższą odpornością na działanie szkodliwych mikroorganizmów. Z tego względu, kiedy skosimy mokrą trawę, będzie ona bardziej podatna na różnego rodzaju choroby. Co więcej, musimy także pamiętać, że dbanie zarówno o nasze zdrowie jak i o sprzęt do koszenia to również istotne kwestie. Nie zaleca się korzystania z kosiarek elektrycznym ani spalinowych, gdy trawnik jest mokry. Mając na uwadze kosiarki elektryczne, istnieje ryzyko porażenia prądem. Z kolei koszenie trawy za pomocą kosiarki spalinowej jest niepraktyczne z uwagi na to, że mokre resztki trawy z łatwością się przyklejają do noży tnących. Innymi skutkami takiego zabiegu jest zapychanie się maszyny oraz długie czyszczenie urządzenia po koszeniu.

Pierwsze koszenie gdy zima się skończy? Sprawdź o czym pamiętać w takich okolicznościach 

Pierwsze wiosenne koszenie trawy powinno mieć miejsce na przełomie marna i kwietnia. Jednakże, dobrze pamiętać o tym, że jest to uzależnione od wiosennych warunków pogodowych. Dlatego też, zaleca się obserwowanie trawnika oraz podjęcie się koszenia, gdy trawa osiągnie od 6 do 8 cm. Kiedy przystępujemy do ścinania trawnika po raz pierwszy po jego założeniu, źdźbła powinny osiągnąć wysokość od 8 do 10 cm. Wtedy powinniśmy skosić trawę na wysokość około 5,5-6 cm. Dopiero kosząc kolejny raz, trawa musi być ścięta na wysokość 3,5 cm.

Z kolei, jeśli chodzi o ostatnie jesienne koszenie, powinno ono się odbyć w połowie października. Jednakże, zabieg ten możemy wykonać nieco później, jeżeli mamy do czynienia z nieco wyższymi temperaturami. Jest to zalecane, gdyż ciepła pogoda sprzyja wzrostowi trawy. Wtedy trawnik powinien być ścięty na wysokość około 4 cm, ponieważ wyższe źdźbła z pewnością będą się załamywać oraz gnić pod warstwą śniegu. Co więcej, musimy także unikać niekorzystnego niskiego koszenia trawy, gdyż źdźbła będą wtedy narażone na przemarzanie korzeni.

Robot koszący, klasyczna kosiarka czy może inne urządzenie z nożem? Sprawdź czym kosić trawę 

Oczywiście podstawą w trakcie każdego koszenia trawy jest kosiarka. Tutaj mamy wiele różnych rozwiązań. Możemy wybrać zarówno urządzenie elektryczne, spalinowe jak i zasilane akumulatorem. Kosiarki elektryczne charakteryzują się cichą pracą, a także są przyjazne dla środowiska. Jednakże, przewód, który się ciągnie za tymi maszynami, jest niewygodny oraz zdecydowanie musimy na niego uważać podczas koszenia. Z kolei urządzenia spalinowe są o wiele mobilniejsze, ale cechują się głośną pracą oraz emisją szkodliwych spalin. Alternatywą dla tych dwóch rozwiązań są kosiarki akumulatorowe, które są zasilane baterią. Urządzenia te łączą wszystkie zalety poprzednich dwóch maszyn, takie jest cicha praca, mobilność, a także ekologiczność. Decydując się na zakup takiej maszyny, musimy jednak zwrócić uwagę na parametry, takie jak czas pracy baterii.

Ponadto, na rynku znajdziemy wiele innych maszyn i narzędzi do koszenia trawy. Tzw. podkaszarki akumulatorowe są niezwykle wygodne w użytkowaniu oraz idealnie nadają się do strzyżenia trawy przy obrzeżach oraz w miejscach trudno dostępnych. Z kolei nożyce do trawy posłużą nam przy bardziej precyzyjnych i delikatnych pracach ogrodowych. Warto podkreślić, że wszystkie urządzenia zasilane akumulatorowo oferują nam zdecydowanie większą swobodę oraz mobilność w trakcie koszenia. Na dodatek, dobrze mieć na uwadze, aby noże danej kosiarki były dobrze naostrzone. Tępe ostrza kosiarki powodują powstawanie białych końcówek na źdźbłach trawy, a to sprawi, że nasz trawnik będzie wyglądał mało efektownie.

Teraz wiesz czy warto skracać lub kosić mokrą trawę, a także jak często kosić trawnik suchy, aby cieszyć się pięknym i zdrowym ogrodem

W naszym artykule z pewnością znalazłeś szereg istotnych informacji na temat koszenia trawy. Być może pomogły Ci one rozwiać wiele wątpliwości i odpowiedzieć na wiele pytań. 

Pielęgnacja przydomowego trawnika nie należy do najłatwiejszych czynności, jednakże można się tego nauczyć. Proces koszenia trawy obejmuje wiele kwestii, takich jak częstotliwość strzyżenia źdźbeł, wysokość ścinanej trawy oraz wybór odpowiedniego urządzenia. Ponadto, musimy także podjąć wiele istotnych decyzji. Jedną z nich jest kiedy podjąć się pierwszego i ostatniego koszenia w ciągu roku. Dobrze również wiedzieć, że nie zaleca się koszenia mokrej trawy.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak często kosić trawę? I na jaką wysokość trawnik będzie dobry?
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz