Jaki nawóz do trawy wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking

by

W jaki sposób należy wybrać profesjonalny nawóz do trawy? Zapoznaj się z dzisiejszym poradnikiem i listą rekomendowanych ofert w 2024 roku

Każdy właściciel większej powierzchni rolnej zdaje sobie sprawę z tego jak istotne jest odpowiednie zadbanie o skład mineralny gleby. To przekłada się oczywiście na zdrowe plony. Nie inaczej jest ze zwykłą trawą. Jej prawidłowy i stabilny wzrost ma kluczowy wpływ na późniejszy wygląd. To dlatego istotne jest odpowiednie wybranie użyźniacza gleby czy zraszacza ogrodowego automatycznego.

Co jednak zrobić, kiedy nie jesteśmy w stanie podjąć decyzji odnośnie idealnego produktu? Przecież na rynku mamy opcje z mchem lub bez, mamy też do wyboru specjalistyczny środki dostępne w formie płynu lub klasycznych ziaren. Jest tego z pewnością od groma, a nie każdy ma czas na dokładne zapoznanie się z ofertą wszystkich producentów. Z pomocą przychodzi dzisiejsze zestawienie, a także poradnik zakupowy 2024.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

HYDROCOMPLEX Yara Mila

9.9

Średnia


Ogrod SIARKOPOL

9.8

Tani


OBORNIK GRANULOWANY

9.7

Tani

FLOROVIT

9.6

Średnia


Compo Expert Novatec

9.5

Średnia

Saletra Amonowa Anwis

9.3

Tani

BARFERTILE START

9.2

Drogi

W późniejszym etapie opisaliśmy starannie jaki nawóz do trawy należy wybrać, aczkolwiek w pierwszej części recenzji przedstawiliśmy kilka atrakcyjnych rozwiązań oferujących nam wgląd w najlepsze nawozy do trawy. Oczywiście mieliśmy na uwadze zawartość składników i ich ilość, wydajność, formulację i przeznaczenie, a także inne cechy szczególnie. Opinie nawozu do trawy czy też cena w stosunku do ilości była innym kluczowym parametrem.

Nawóz HYDROCOMPLEX Yara Mila Complex 25KG

nawóz do trawy w płynie

Hydro Complex to jeden z najnowszych i najbardziej rekomendowanych nawozów wieloskładnikowych, który jest bezchlorkowy i zawiera mikroelementy niezwykle istotne w przypadku właściwej pielęgnacji trawnika. Świetnie dobrany i zbilansowany skład w połączeniu z doprecyzowanymi proporcjami gwarantuje odpowiednią efektywność w pielęgnacji gleby i rosnącej na niej trawie. 

Przede wszystkim warto wspomnieć tutaj o ilości poszczególnych składników. Najwięcej jest azotu całkowitego, bo aż 12%. W tym znajdziemy N-NO3 i N-NH4. Następnie bardzo dużo jest fosforu, potasu i siarki. Nieco mniej znajdziemy tu magnezu i żelaza. Najmniej producenci wybrali żelaza, boru i manganu. Taki jednak podział gwarantuje nam świetna rozpuszczalność i przyswajanie składników.

Co prawda produkt nie jest najtańszy na rynku, szczególnie kiedy weźmiemy pod uwagę stosunek ceny do ilości nawozu. Jednakże, gdy zależy nam na wysokiej jakości, warto czasami zapłacić więcej i mieć spokój na dłuższy okres.

 • Bardzo dobra kompozycja składnikowa;

 • Wiele składników poprawiających efektywność przyswajania;

 • Świetna jakość produktu;

 • Prosty w rozsiewie z uwagi na świetne właściwości fizyczne.

 • Dosyć wysoka cena w stosunku do ilości. 

Nawóz do trawy 25kg Ogród SIARKOPOL SUPER TRAWNIK

nawóz z trawy

Kolejna propozycja przygotowana została przez Ogród 2001 i jest to również granulowany, wieloskładnikowy produkt. Przede wszystkim przeznaczony jest on do nawożenia traw o różnorodnym pochodzeniu, a więc każda odmiana będzie równie atrakcyjnie wyglądać po aplikacji tego produktu. Musimy natomiast pamiętać, że produkt, pomimo swojej wieloskładnikowości, nie jest aż tak zaawansowany i rozbudowany. To nie przeszkodziło jednak w stworzeniu formuły gwarantującej intensywnie zielone zabarwienie.

Jeśli nawóz do trawy z mchem to coś, co nas interesowało, to produkt będzie wręcz przeciwieństwem, gdyż zastosowane tutaj składniki przeciwdziałają porostowi mchu, a co za tym idzie gwarantują czystszy i mniej zapełniony chwastami trawnik. Głównymi substancjami za to odpowiedzialnymi jest żelazo i wapń. Chwastów można się pozbyć stosując wypalarkę do chwastów.

Standardowa formulacja gwarantuje nam granulowaną kompozycję. To natomiast przekłada się na prosty sposób rozprowadzania substancji po glebie. Choć cena produktu jest stosunkowo niższa niż u konkurencji, to i tak wydajność tego rozwiązania jest bardzo dobra. Oferuje nam ona od 500 do nawet 700 metrów kwadratowych pokrycia, co jest akceptowalnym wynikiem w tej cenie.

 • Zabarwia trawę na intensywny kolor zieleni;

 • Niska cena za kilogram produktu;

 • Przeciwdziała porostowi mchu.

 • Mała ilość składników dodatkowych.

OBORNIK GRANULOWANY BYDLĘCY 40L 25KG NAWÓZ NATUR

nawóz do trawy z mchem

Doktor Ogrodnik oferuje nam nieco innowacyjne podejście do tematu. Choć firma jest już znana na rynku użyźniaczy, to tym razem zaskoczyli nas niezwykle ciekawą propozycją. Ten granulowany obornik jest przyjazny dla środowiska, a z uwagi na brak dodatków chemicznych, nie stanowi zagrożenia dla nas, naszych zwierząt czy po prostu samej natury. Propozycja ta ma za zadanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników.

Produkt przygotowany został danych substancji odżywczych do roślin, w tym oczywiście trawy. Jest to naturalna propozycja pochodzenia bydlęco-kurzego, której źródło szukać można na ekologicznych farmach. Propozycja jest bardzo uniwersalna i nadaje się do nawożenia nie tylko trawy, ale też wielu innych upraw rolniczych i ogrodniczych.

W zestawie znajdziemy przede wszystkim suchą masę (do 90%), z czego aż 65% to materia próchnicotwócza. Oprócz tego, zastosowano tutaj też azot całkowity, fosfor, potas, magnez, siarkę, wapń, a także kilka innych mikroelementów. 

 • W pełni ekologiczna alternatywa;

 • Przygotowana z myślą o wielu różnych uprawach – uniwersalna;

 • Bardzo niska cena za kilogram.

 • Nie oferuje tak efektywnej i intensywnej pomocy w pielęgnacji trawnika, co konkurencja. 

FLOROVIT NAWÓZ DO TRAW TRAWNIKÓW SZYBKI EFEKT 25KG

FLOROVIT NAWÓZ DO TRAW

Ten nawóz do trawy jest nieco droższy niż poprzednia oferta. Jednakże, jest to mikrogranulat, którego zadaniem jest bardzo szybki efekt, a wydajność przewyższa konkurencję i to w niektórych przypadkach nawet dwukrotnie. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na świetny skład, którego działanie skutecznie eliminuje mech i wiele innych problematycznych kwestii, w tym chwasty.

Florovit to niestandardowy granulat, ponieważ zastosowano tutaj formulację, która przekłada się na mniejszą średnicę granulek niż u konkurencji. To oczywiście pozytywnie wpływa na szybkość przyswajania składników odżywczych zawartych w użyźniaczu. Oprócz tego, na prędki wzrost wpływa też sam skład, który został odpowiednio przygotowany i jest pełny wielu różnych substancji.

Warto też wspomnieć o tym, że produkt cechuje się bardzo intensywną pracą, a efekty z pewnością zobaczymy z uwagi na bardzo silne rozkrzewienie się trawy i jej intensywne zazielenienie.

 • Bardzo wydajny;

 • Skutecznie opracowany skład;

 • Wysoka wydajność na opakowanie;

 • Mikrogranulat wspierający szybkie działanie.

 • Wysoka cena za kilogram. 

Nawóz do trawnika o świetnej wydajności i jeszcze lepszych ocenach? Compo Expert Novatec N-max 25kg

nawoz do trawy

NovaTec to oferta skierowana przede wszystkim do osób, które wymagają największej wydajności i efektywności pracy, a przy okazji zależy im na świetnym wyglądzie ich trawnika. Produkty są pełnowartościowe i nie zawierają w sobie chlorku. Ponadto mają one wydłużone działanie, a ich skuteczność z pewnością zaskoczy niejednego użytkownika.

Przede wszystkim warto wspomnieć o samym składzie. Najwięcej jest azotu całkowitego, który podzielony jest na azot azotanowy i amonowy. Ponadto, producent uwzględnił tutaj fosfor rozpuszczalny w wodzie, a także potas, magnez, siarkę i szereg innych dodatków – w tym bor, żelazo i cynk. Takie połączenie gwarantuje lepszej jakości plony, które dodatkowo są wysokie. W przypadku trawnika daje nam to zdrowy i zielony wzrost. 

Oprócz tego, bardzo ważne jest też zwrócenie uwagi na ekologiczność preparatu. Produkt spełnia najnowsze rozporządzenia ekologiczne. Oznacza to, że nawóz sam w sobie ma bardzo ograniczony wpływ na środowisko naturalne. Jest to więc opcja bezpieczna. Niestety, nie jest ona najtańsza.

 • Bardzo dobre krycie;

 • Wieloskładnikowa kompozycja;

 • Wysoka odporność na wymywanie.

 • Wysoka cena.

Bardziej budżetową propozycją będzie także Saletra Amonowa Nawóz 25kg Pod Trawniki Iglaki

nawóz do trawy

W przeciwieństwie do innych ofert przedstawionych w rankingu, tym razem nawóz oferuje nam saletrę amonową. Standardowo mamy do czynienia tutaj z 25 kilogramowym opakowaniem. Choć wydajność krycia nie jest tutaj najlepsza, bo wynosi tylko 200-400 metrów kwadratowych, to musimy pamiętać o niezwykle niskiej cenie za preparat i wysoki poziom uniwersalności.

Choć produkt jest nie jest wieloskładnikowy jak poprzednie propozycje, to warto zauważyć, że produkt cechuje się jedną z najwyższych zawartości Azotu całkowitego – jest go aż 34%. Oczywiście to jest podzielone na azot amonowy i azotanowy – po 17%. Opcja ta jest jednak wysoce uniwersalna i nada się do wszystkich roślin czy rodzajów gleb. To dlatego, że jest ona wysoce bezpieczna. Co ciekawe, producent zabezpieczył ją przed zbrylaniem. Innymi słowy, jej sypkość nie jest zagrożona. 

Nawóz cechuje się wysoką skutecznością pomimo tego, że nie jest on wieloskładnikowy. Co ciekawe, efekty widać bardzo szybko, bo już po tygodniu jest niezwykle gęsta. 

 • Bardzo atrakcyjna cena;

 • Bardzo wysoki poziom azotu całkowitego;

 • Wysoka wydajność;

 • Szybko widać efekty zgęstnienia trawnika.

 • Produkt nie jest wieloskładnikowy;

 • Przeciętna wydajność w porównaniu do konkurencji. 

Sprawdźcie także kolejną ofertę, a mianowicie NAWÓZ BARFERTILE START WIOSENNY 20KG

nawóz do trawnika

Niezwykle drogą propozycją jest ta przygotowana przez BarFertile. Jest to co prawda jest z najlepiej dobranych opcji, a jej dawkowanie pozwala na pokrycie do 1000 metrów kwadratowych na jednym opakowaniu, które to ma nie 25, a 20 kilogramów! Oprócz świetnego składu, propozycja jest więc niezwykle wydajna i oferuje nam wszystko, czego tak naprawdę potrzebujemy, aby utrzymać trawnik w idealnym stanie.

Nawóz ten przygotowany został specjalnie do sezonu wiosennego. Nie zawiera on chlorków, a zawartość siarczanów jest marginalna. Przedmiot wyróżnia się na tle rywali bardzo szybkim działaniem, co uwidocznione jest za pomocą zazielenienia i poprawionej gęstości. Przede wszystkim warto pamiętać, że pozbywamy się problemu związanego z tak zwaną spaloną trawą, a składniki pokarmowe nie będą wymywane jak czasami dzieje się to w przypadku innych nawozów.

W składzie zawarto azot całkowity, którego ilość jest na poziomie 25% (z czego Mocznik – N dominuje z wartością 19,6%). Oprócz tego, pięciotlenek fosforu jest tutaj bardzo istotnym składnikiem, tak jak tlenek potasu i tlenek magnezu. Świetny skład oferuje równomierny wzrost, dokładne rozsiewanie z uwagi na precyzyjnie określoną wielkość granulek, a także innych zalet.

 • Bardzo wysoka efektywność i skuteczność;

 • Wydajność na poziomie 900-1000 metrów kwadratowych na 20 kg opakowanie;

 • Wieloskładnikowa kompozycja;

 • Równomierny wzrost gęstej, zielonej trawy.

 • Bardzo wysoka cena;
 • Z uwagi na duży popyt, długi czas realizacji zamówienia.
 •  

Artykuły

Co w trawie piszczy i jaki nawóz do naszego trawnika będzie dla niego najlepszy?

Soczyście zielony, zadbany trawnik – właśnie taki wielu z nas chciałoby mieć w swoim przydomowym ogrodzie, czy na działce. Cieszący oko, będący doskonałym tłem do kwitnących w sezonie krzewów i kwiatów. Idealne miejsce do aktywnego spędzania czasu z rodziną, czy popołudniowego relaksu na leżaku.

Brzmi kusząco, jednak musimy pamiętać, że trawa jak każda inna roślina w naszym ogrodzie, wymaga odpowiednich  zabiegów pielęgnacyjnych. Jednym z nich jest jej regularne nawożenie. Dobrze dobrany do naszego trawnika nawóz dostarczy mu składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego i efektownego wzrostu. 

Dobry preparat powinien przede wszystkim cechować się odpowiednim składami, a także zapobiegać rozwojowi chwastów. Jeśli zastanawiasz się, jak wzmocnić swój kawałek murawy zapoznaj się z naszym rankingiem nawozów do trawy i krótkim poradnikiem. Gwarantujemy, że po tym – wybór odpowiedniego produktu będzie dużo łatwiejszym zadaniem. Dodatkowe informacje zawarte zostały tutaj: https://nawozy.eu/wiedza/porady-ekspertow/z-kraju/kupujemy-nawoz-na-co-zwrocic-szczegolna-uwage.html

nawóz do trawy na chwasty

Klasycznie i ekologicznie

Obecnie stajemy się coraz bardziej świadomi naszego wpływu na środowisko, a co za tym idzie – chętniej zwracamy się ku produktom ekologicznym. Ta tendencja widoczna jest również w naszych ogrodach i na działkach. Wzrasta liczba osób, które do pielęgnacji roślin decydują się na naturalne rozwiązania.

Jeśli również nam zależy na stosowaniu preparatów tego typu, zwróćmy uwagę na obornik granulowany. Jest to nic innego, jak znany nam od lat nawóz organiczny pozyskiwany z odchodów zwierzęcych, jednak w skoncentrowanej i suchej formie. W procesie produkcji zostaje on pozbawiony nasion chwastów, ale też larw nicieni i owadów, co sprawia, że  jest bezpieczny.

Obornik granulowany posiada neutralne PH, dzięki temu możemy stosować go nie tylko do nawożenia trawnika, ale też naszych rabat kwiatowych i upraw warzywnych. Czyni go to produktem uniwersalnym.

Mech – niepożądany gość na naszym trawniku 

Estetycznie wyglądający, zadbany  trawnik to taki, gdzie między źdźbłami traw nie znajdziemy się różnego rodzaju chwastów i porostów. Ich pojawienie sygnalizuje nam, że nasza murawa domaga się odpowiedniej pielęgnacji. Jednym z najczęstszych ‘’nieproszonych gości’’ tego typu jest mech. Pojawia się on na mocno zakwaszonych, zbitych glebach. 

OBORNIK GRANULOWANY BYDLĘCY 40L 25KG NAWÓZ NATUR
nawóz do trawy z mchem

Nawóz do trawy 25kg Ogród SIARKOPOL SUPER TRAWNIK
nawóz z trawy

Aby rozpocząć jego skuteczne zwalczanie, jednym z pierwszych kroków powinno być zastosowanie nawozu do trawy z mchem. Tego rodzaju preparaty pielęgnacyjne charakteryzuje wysoka zawartość siarczanu żelaza i wapnia, które zapobiegają jego rozwojowi. Używane zgodnie z zaleceniami producenta i w odpowiednim czasie pomogą zasilić glebę w odpowiednie składniki, odżywiając ją i przywrócić odpowiednie PH. 

Przed nawożeniem mającym na celu rozpoczęcie walki z mchem, powinniśmy skosić trawę możliwie jak najniżej i wykonać zabieg aeracji, lub wertykulacji gleby, który spulchni ją i umożliwia głębokie wniknięcie nawozu. 

Azot – trawnikowy dopalacz

Jednym z pierwiastków, który znakomicie wpływa na wygląd murawy jest azot. Jego wysoka zawartość powoduje, że trawa silnie się rozkrzewia i zachowuje intensywny odcień zieleni przez cały sezon. Profesjonalne nawozy do trawy z jego wysokim stężeniem są szczególnie polecane do nowo założonych trawników, ale też tych intensywnie eksploatowanych np podczas dziecięcych zabaw, gry w piłkę itp. 

Na rynku w 2024 roku dostępne są nawozy, w których skład wchodzi azot w różnych formach- azotanowej, amonowej itp. Oznacza to, że spełnia on różnorodne potrzeby roślin w  zależności od panujących warunków. Na przykład forma azotanowa jest szybko przyswajalna przez roślinę i posila ją w momencie jej najintensywniejszego wzrostu. Forma amonowa natomiast dłużej zalega w glebie. Równomiernie i wolniej zasila roślinę, sprzyjając jej rozkrzewianiu. 

Musimy jednak pamiętać, że nawozy z wysoką zawartością azotu stosujemy tylko i wyłącznie w okresie wiosenno letnim. Ostatnie nawożenie powinno odbyć najpóźniej w połowie sierpnia. Koniec okresu wegetacyjnego jest dla trawy momentem gromadzenia wartościowych składników, które pozwalających roślinie przetrwać zimę. Pobudzenie jej do szybkiego wzrostu w tym okresie nie jest wskazane.

FLOROVIT NAWÓZ DO TRAW 25KG

Nawożenie zgodnie z porami roku

Każda roślina posiada swój indywidualny okres wegetacyjny. Warto o tym pamiętać, jeśli chcemy skutecznie zasilać ją nawozami. Obecnie na rynku dostępne są gotowe mieszanki, posiadające zbilansowany skład i odpowiadające potrzebom trawy, na różnym etapie jej wzrostu. 

Warto skupić się na ofercie jednego producenta i stosować konsekwentnie jego produkty. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nawozy są ze sobą kompatybilne i wzajemnie się uzupełniają. Powinniśmy zaopatrzyć się w co najmniej dwa – wiosenny i jesienny. 

Nawóz stosowany wiosną, gdy trawa budzi się do życia po zimie powinien zawierać dużą dawkę azotu sprzyjającemu jej bujnemu porostowi i regeneracji. Jesienny, zawierający większą ilość magnezu, pomoże nabrać mrozoodporności i pozwoli zgromadzić niezbędne składniki odżywcze na zimę.

Nawóz granulowany, czy płynny?

Często stojąc przed sklepową półką, na której pełno różnorodnych preparatów zastanawiamy się, który z nich wybrać. Czy lepszy będzie nawóz do trawy w płynie, czy może granulat. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Jednak w przypadku środków do odżywienia trawnika zdecydowanie wygrywa forma stała.

Nawóz płynny sprawdzi się doskonale przy zasilaniu kwiatów balkonowych, czy ozdobnych rabat. Niezaprzeczalnie jest on łatwy w użyciu – wystarczy rozcieńczyć go z wodą i rozprowadzić za pomocą spryskiwacza. Oprysk za pomocą niezawodnego opryskiwacza akumulatorowego lub opryskiwacza spalinowego trzeba powtarzać co kilkanaście dni, gdyż preparat podany w tej formie działa krótko. Dodatkowo płynna formuła ma tendencję do szybkiej utraty swoich odżywczych właściwości, dlatego sprawdza się ona przy mniejszych pojemnościach produktu.

Chcąc zasilić połać trawnika, zdecydujmy się na nawóz granulowany. Jest on długodziałający. Rozsypany będzie stopniowo uwalniał wartościowe związki do gleby.  Dodatkowo producenci starają się cały czas udoskonalać formułę kapsułek, aby jak najdłużej zachowywała swoje właściwości. 

Uniwersalne nawozy jednoskładnikowe

Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z pielęgnacją trawnika i zakładaniem ogrodu, zwróćmy uwagę na nawóz jednoskładnikowy. Zawiera on wysokie stężenie jednego składnika np: azotu, fosforu, czy potasu. Nawozy te są uniwersalne i stosować je możemy do większości roślin zarówno w przypadku znacznych niedoborów któregoś ze składników, jak i zapobiegawczo. 

Musimy jednak pamiętać, aby stosować je zgodnie z zaleceniami producenta i umiarem, tak aby nie zaszkodzić roślinie. Nadmierne nawożenie jednym składnikiem może doprowadzić do jego kumulacji i mieć opłakane skutki.

Saletra Amonowa Nawóz 25kg
nawóz do trawy
Nawóz HYDROCOMPLEX Yara Mila Complex 25KG
nawóz do trawy w płynie

Nawóz bezchlorkowy

Bardzo wiele roślin wrażliwych jest na chlor. Pierwiastek ten, jest im niezbędny do prawidłowego rozwoju, jednak obecnie jego stężenie w glebie, czy wodzie, która służy do  podlewania przekracza ich zapotrzebowanie.

Może to niekorzystnie wpłynąć na rozwój roślin i plon w naszym ogrodzie. Dlatego, jeśli chcemy cieszyć się nie tylko pięknym trawnikiem, ale też smacznymi truskawkami, borówkami, czereśniami itp. rozważmy zakup nawozu bezchlorkowego. Dzięki specjalnej kompozycji składników dba on o balans dostarczanych pierwiastków i chroni wrażliwe rośliny.

Nawóz do trawy – podsumowanie rankingu 2024

W zestawieniu pojawiło się wiele ciekawych opcji. Co ciekawe, na rynku wybór jest jeszcze większy. Możemy przecież wybrać nawóz do trawy w płynie, w formie granulatu, czy też mikrogranulatu. Jeśli jednak nie chcemy przeszukiwać całego katalogu, warto sprawdzić dzisiejszą listę polecanych opcji.

Nasz dzisiejszy ranking nawozów do trawy wygrywa NAWÓZ Hydro Complex 12-11-18 25kg Yara Mila. Wybór ten uzasadniony jest przede wszystkim tym, że zawiera on wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju rośliny składniki i dodatkowo bezchlorową formułę. Dobrej jakości granulki równomiernie rozprowadzają nawóz. Dodatkowo, przy dużej pojemności jest to propozycja atrakcyjna cenowo.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaki nawóz do trawy wybrać
Average rating:  
 5 reviews
 by dronman

W ciągu osttanich kilku lat tak słońce dało popalić mojemu trawnikowi, ze nie wiecz czy dam rade go odbudować, ale spróbuje któregoś z poleconych nawozów.

 by hemingway

U mnie z kolei florovit bardzo szybko zregenerował trawę po silnym słońcu i braku opadów.

 by sofija

U mnie niestety obornik granulowany się nie sprawdził. Teraz kupie hydrocomplex.

 by iwka

Na mech dobry jest siarkopol. Stosuje od kilku lat i skutecznie pozbyłam się mchu na działce 😉

 by theo

Ja też doradzam zakup hydrocomplexu. Trawa jak nowa krótko po zastosowaniu.