Ile kosztuje koszenie trawy za godzinę, m2, 1 ar, 1 hektar?

by

Koszenie trawy kosą spalinową – ile kosztuje koszenie trawnika? Sprawdź jaka jest cena za godzinę i za m2

Każdy właściciel domku jednorodzinnego musi prędzej czy później skosić trawę. Gdy ta przekroczy 10 centymetrów, kluczowe jest sprawne jej wykoszenie. Niemniej jednak to zadanie bez wątpienia bardzo trudne z kilku powodów. Po pierwsze wymaga to sporej siły i wytrzymałości. Dodatkowo nieraz koszenie traw zmusza nas do wyposażenia się w kosiarkę i inne dodatkowe akcesoria. A przecież doliczyć do tego trzeba cenę narzędzia, nasz czas, a także i zużycie energii.

Wszystkie te kwestie sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się nad tym jaka jest stawka za metr kwadratowy, jeśli chodzi o profesjonalne koszenie trawy. Niemniej jednak należy odnotować, że konkretna wycena może znacząco się różnić i jest ona zależna od wielu różnych czynników. Przede wszystkim należy odnotować, że inaczej wygląda praca na ogromnych areałach, a inaczej, jeśli jesteśmy właścicielem małej działki.

Aby pomóc w określeniu potencjalnych kosztów cięcia trawy, postanowiliśmy przygotować dla was poradnik, gdzie uwzględnione zostały różnorodne usługi koszenia i wiele zmiennych wpływających na ostateczny koszt obniżenia wysokości naszego trawnika. Dodatkowo warto odnotować, że w artykule omówione zostały też alternatywy i pozostałe usługi, które są często łączone z koszeniem trawy. 

Od czego zależy cennik koszenia trawy – sprawdź jakie usługi ogrodnicze są w cenie, a jakie nie 

Wielu użytkowników rozpoczyna przygodę z koszeniem od wyposażenia się w narzędzie koszące. Niestety, najlepsza kosiarka spalinowa bez napędu nie sprawi, że praca w polu będzie przyjemna. Szczególnie, jeśli nie uśmiecha nam się intensywna praca. Rozwiązaniem alternatywnym będzie wybór wariantu automatycznego czy z napędem. Niemniej jednak nawet nie najlepsza kosiarka automatyczna będzie bardzo droga. Dlatego właśnie powinniśmy pomyśleć nad skorzystaniem z usług fachowców.

Niemniej jednak ostateczny koszt, jaki poniesiemy będzie zależny od wielu różnych zmiennych. Największym czynnikiem jest region, w którym żyjemy. Osoby mieszkające w pobliżu stolic wojewódzkich czy też w pobliżu dużych miast zapłacą znacznie więcej niż, chociażby, osoby mieszkające na wsi w pobliżu mniejszych miejscowości. Ponadto, inaczej będzie wyglądać sytuacja na zachodzie Polski, gdzie ceny są statystycznie większe niż we wschodnich regionach naszego kraju.

Dodatkowo pamiętajmy o tym, że ostateczny koszt może różnić się w zależności od dodatkowych usług, z których możemy skorzystać. Oczywiście miejmy na uwadze też fakt, że narzędzia wykorzystane do pracy są różne. Bo skoro nie wszyscy wiedzą jakie kosiarki spalinowe wybrać w 2023 roku, a eksperci mają zazwyczaj najlepszej jakości sprzęt, to ich sprawność, wydajność, a także ogólny efekt będzie bardzo atrakcyjny. 

Koszenie trawy – cena zależy od regionu

Jedną z najważniejszych  rzeczy wpływających na to jaka będzie cena za metr kwadratowy jest region, w którym mieszkamy. Nie powinno to nikogo dziwić, że podwarszawskie działki mają zazwyczaj znacznie większą wartość niż chociażby teren znajdujący się daleko od wielkiego miasta i od, tak naprawdę, cywilizacji. Wyższy koszty utrzymania w dużym mieście, a także lepsze zarobki sprawiają, że fachowcy także liczą sobie znacznie więcej.

Dlatego ceny koszenia trawy wokół domu w województwie mazowieckim będzie znacznie wyższa niż, chociażby, na podlasiu. Rzecz jasna nie wszędzie ceny są identyczne. Białystok, czyli stolica województwa podlaskiego, będzie droższa niż niewielkie miejscowości mazowieckie. Wówczas cena w tym konkretnym miejscu na podlasiu będzie większa. 

Dodatkowo miejmy na uwadze samo ukształtowanie terenu. Jak dobrze wiemy, praca na płaskiej powierzchni jest znacznie przyjemniejsza niż w miejscu, gdzie jest duży uskok czy też sama powierzchnia jest mocno nierówna. Nie dość, że potrzebne są do tego nieco inne, bardziej zaawansowane narzędzia, to dodatkowo są one bardziej wysilone. 

Pozostałe usługi koszenia trawy – cennik dodatkowych zadań 

Cena koszenia to nie tylko samo ścięcie trawnika. Bardzo często klienci wymagają, aby w cenie znalazł się też wywóz. Przecież gdy skończymy wykaszać trzeba coś z odpadami roślinnymi zrobić, a nie każdy chce organizować kompost i przenosić ogromne ilości ściętego trawnika w jedno miejsce. 

Oczywiście warto też zauważyć, że dostępne są też różnego typu usługi niepowiązane z samym koszeniem, lecz dbaniem o to, aby późniejsze regularne koszenie i zwykła pielęgnacja nie wymagała od nas aż tak intensywnych prac. Dlatego nierzadko usługi mogą oferować nam też wertykulację, wysiew czy nawożenie. 

Ile kosztuje koszenie kosą spalinową, a ile innymi narzędziami jak na przykład dobra kosiarka traktorek?

Następną rzeczą wartą uwzględnienia jest to jakie narzędzie jest wykorzystane do pracy. Możemy przecież wykonywać koszenie trawy kosiarką spalinową, elektryczną czy akumulatorową. Dodatkowo dochodzą do tego różne rodzaje alternatyw. Jedną z nich jest kosiarka rotacyjna. Niemniej jednak koszenie kosiarką spalinową zwykłą czy też elektryczna może być równie skuteczne – pod warunkiem, że noże są ostre, szerokość robocza urządzenia dostosowana do powierzchni. 

kosiarka spalinowa bez napędu ranking

Oczywiście nie musimy sią martwić o to jaka będzie najlepsza kosiarka elektryczna w 2023 roku ani też doposażać fachowców we własny sprzęt. Niemniej jednak niektórzy specjaliści mogą liczyć sobie dodatkowo za zastosowanie kosiarki i wertykulatora w jednym bądź też za wykorzystanie kosiarki typu traktorek. 

Koszenie trawy – cennik za godzinę, hektar, m2, a także inne ceny usług

Dostępnych urządzeń i sposobów określania ostatniej ceny jest całkiem sporo. Jednego fachowca interesować będzie metraż, a drugi poda cenę za hektar powierzchni do koszenia. Dodatkowo warto odnotować, że oprócz tego użytkownicy chcą znać dodatkowe koszty, jakie usługi koszenia trawy kosiarką mogą generować. Ponadto niewiele się mówi o wyżej wspomnianym problemie, mianowicie rosnących kosztów z uwagi na inne narzędzia wykorzystywane przez fachowców.

Cena za koszenie trawy za godzinę, cena za m2 czy też cena za hektar

  • Koszenie trawy cena za m2 – 0,4 do 1,5 zł za metr kwadratowy

Ogromny rozrzut, jaki przyjdzie nam zapłacić za koszenie trawnika bazując na metrach kwadratowych spowodowany jest wyżej wspomnianymi czynnikami. I choć sam region, w którym mieszkamy, nie odpowiada za tak spory rozrzut, to już nierówność terenu jak najbardziej. Dla przykładu zamówienie koszenia płaskiego trawnika będziemy mogli wykonać w kwocie od 0,5 do 0,5 zł za m2, natomiast za pracę na terenie nierównym fachowcy mogą doliczyć sobie nawet do 60-80 groszy z metra kwadratowego.

  • ile za hektar koszenia trawy – 150 – 200 zł za hektar 

W przypadku rozliczaniu się na hektary warto odnotować, że mniej istotną rolę pełnić tu będą dodatkowe czynniki, które w metrażach mocno wpływają na ostateczną wycenę. Niemniej jednak mając bardzo dużą powierzchnię płaską, to znacznie lepiej wyjdzie rozliczanie za metry z uwagi na bardzo prosty fakt. Hektarowe koszenia są nieco wyższe z uwagi na fakt, że nie wlicza się w nie takich czynników jak nierówność terenu. Tutaj jednak dodatkowo pamiętajmy o tym, że większość kosztów jest bez zgrabiania ani innych pozostałych usług.

  • Ile za godzinę koszenia trawy – 80-140 złotych za godzinę

Ogrodnik może policzyć sobie o 80 do nawet i 140 złotych za godzinę swojej pracy. I choć wydaje się to sporo, to należy pamiętać tutaj o kilku kwestiach. Przede wszystkim odchodzi nam koszt samej maszyny, a także jej eksploatacji. Nie płacimy więc za paliwo czy też za eksploatację. Dodatkowo oszczędzamy nasz własny czas, który nieraz może być znacznie więcej wart niż godzinówka ogrodnika. miejmy na względzie też to, że prace bardziej delikatne, gdzie wymagana jest kosa spalinowa czy podkaszarka, mogą być droższe i wynosić od 100 do 180 złotych.

  • Pozostałe usługi koszenia trawy cennik

Bardzo ważną rzeczą, o jakiej niewiele się mówi, jest doliczenie do ceny koszenia wielu innych, dodatkowych kosztów. Mogą one być odpowiedzialne za nawet 50% wzrost cennika z uwagi na fakt, że nierzadko te dodatkowe usługi są potrzebne przez użytkowników. Dobrym przykładem jest koszenie trawy z grabieniem i wywożeniem odpadów roślinnych. Dla przykładu hektar koszenia bez grabienia to 150-200 zł, natomiast z grabieniem należy doliczyć 50 zł za hektar. 

Ponadto bardzo ważna jest też wertykulacja czy aeracja trawnika. To dodatkowe usługi pielęgnacyjne mające na celu zagwarantować znacznie zdrowszy i lepszy wzrost trawy. Sama wertykulacja to koszt w przybliżeniu 0,3 – 0,9 zł za m2, natomiast aeracja to koszt od 0,4 – 0,9 zł za m2 dla techniki kołkowej i 1,3-2 zł za m2 dla techniki korkowej. 

Dodatkowo warto zauważyć, że aeracja czy wertykulacja to tylko dwie opcje z wielu innych usług pielęgnacyjnych. Nierzadko klienci decydują się na piaskowanie czy też wapnowanie i nawożenie. Piaskowanie jest nieco droższe, bo może kosztować od 1 zł do 1,5 zł. Natomiast wapnowanie i nawożenie zamknie się w koszcie do 0,7 zł za m2. Niemniej jednak w obu przypadkach ważny będzie też koszt materiału – to zazwyczaj jest po stronie klienta.

Cennik koszenia trawy kosą spalinową, kosiarką spalinową z napędem i bez 

Nierzadko zdarza się, że fachowiec nie może nam w danej chwili zaoferować skutecznego i szybkiego koszenia z uwagi na fakt, że kosiarki traktorki są niedostępne bądź w czasie naprawy. Czasami po prostu firma dopiero się rozwija i na razie nie wyposażyła się w nieco bardziej zaawansowane rozwiązania. Wtedy koszenie trawy odbywa się za pomocą klasycznej kosiarki spalinowej bądź też kosy.

Wtedy cena może być jeszcze bardziej atrakcyjna niż podane widełki powyżej, gdyż możliwe jest znalezienie oferty zaczynającej się od 60 groszy za każdy metr kwadratowy. Pamiętajmy jednak, że nierzadko niska cena wiąże się z nieco gorszą jakością usługi, a to może wpłynąć na estetykę pracy i czas, jaki ekipa potrzebuje do zakończenia pracy.

Trawnik kosimy kosiarką bijakową? Sprawdź jaka cena za godzinę alternatywnymi źródłami koszenia

Bardzo ważną rzeczą jest też uwzględnienie innych możliwości pracy. Dobrym przykładem jest nieco bardziej specjalistyczny sprzęt, a mianowicie kosiarka bijakowa. Są to ogromne wręcz narzędzia, które wykorzystują do koszenia zaawansowane systemy. Jest to więc oferta skierowana do firmy mających ogromne areały do zadbania i wymagają do tego specjalistycznego podejścia.

Kosiarki bijakowe używa się w przypadku bardzo dużych powierzchni jak, na przykład, łąki, sady i pola. Opcja ta idealnie sprawdzi się także w przypadku mulczowania. Niemniej jednak musimy pamiętać, że koszenie za pomocą takiej maszyny jest bardzo drogie, bo wynosić może od 1500 do nawet i 2500 zł za hektar. 

Teraz wiesz jaka za koszenie trawy cena jest odpowiednia i ile należy zapłacić za konkretne usługi 

Koszenie trawy to bez wątpienia bardzo ważne zadanie wokół naszego domu, w ogrodzie czy na polu. Niemniej jednak bardzo często jest ono czasochłonne i jeśli nie mamy prawidłowego sprzętu, może być mało przyjemnym i uciążliwym zadaniem. Na szczęście obecnie możemy znaleźć firmy oferujące nam niemal każdą usługę i nie inaczej jest z koszeniem.

Ostateczna cena za metr kwadratowy, hektar czy też godzinę pracy ogrodnika jest zależna od wielu czynników – począwszy od regionu, w którym mieszkamy, poprzez typ terenu do skoszenia i rodzaj narzędzi wykorzystywanych podczas pracy, a skończywszy na dodatkowych usługach, jakie sobie zażyczymy. Niemniej jednak to bardzo atrakcyjna propozycja, jeśli sami nie mamy czasu, a dodatkowo nie chcemy martwić się o zakup nowych maszyn, ich eksploatację i naprawę.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Ile kosztuje koszenie trawy
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz