Jakie kosiarki spalinowe wybrać w 2024 roku – Nasze Opinie oraz Ranking

by

Nie wiesz które kosiarki spalinowe będą najlepsze? Sprawdź dzisiejszy poradnik zakupowy, a także zapoznaj się z rankingiem kosiarek spalinowych na rok 2024!

Dla wielu ogrodników trawnik to powód do domu. Właśnie dzięki odpowiedniej pielęgnacji i strzyżeniu nie jeden chwali się swoją dbałością o szczegóły i przywiązaniem do kwestii estetycznej posiadania własnego trawnika, ogródka czy po prostu domu jednorodzinnego wśród zieleni. Aby jednak zawsze cieszyć się z niskiej trawy, istotne jest częste i sumienne koszenie, a w tym dobra kosiarka traktorek, kosiarka spalinowa czy mała kosiarka akumulatorowa będzie podstawą.

Niestety, nasze zadanie nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Musimy mieć na uwadze szereg różnych czynników, a przy tym zweryfikować parametry użytkowe sprzętu. Co więcej, nie każdy z nas zdaje sobie sprawę, że nie każda mocna kosiarka spalinowa czy podkaszarka akumulatorowa reczna będzie odpowiednia do danego terenu. Czasami najlepsza kosiarka spalinowa to taka, która oferuje kompaktowe rozmiary i niską wagę. 

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

RIWALL 5190

9.9

Droga

Kanwod Grassmeister

9.8

Tania


 

NAC

9.7

Średnia


 

Briggs 750 Gatec

9.6

Średnia

Gatec

9.5

Średnia

SCHEPPACH

9.4

Średnia


 

HUSAR

9.3

Średnia

Aby więc pomóc w wyborze, postanowiliśmy przeanalizować kosiarki spalinowe i korzystając z wiedzy ekspertów przygotować zbiorcze porównanie najciekawszych produktów. Są to obecnie dostępne modele przygotowane bazując na mocy, parametrach koszących, na komforcie użytkowania i wielu innych detalach. Sprawdź już dziś zebrane informacje, dowiedz się czy kosiarka spalinowa z napędem będzie dobra, czy może lepiej wybrać produkt bez napędu i upewnij się, że zyskałeś wystarczającą wiedzę!

KOSIARKA SPALINOWA RIWALL 51CM 9w1 Z NAPĘDEM 5190

mocna kosiarka spalinowa

Najlepsza kosiarka spalinowa pochodzi od marki Riwall. Jest to potężne urządzenie ważące 36 kilogramów i koszem na trawę o pojemności 65 litrów. Szerokość robocza kosiarki wynosi 51 centymetrów, a wysokość jest regulowana w siedmiostopniowej skali w zakresie od 25 do 75 milimetrów. Ponadto model nie tylko kosi, ale również mulczuje.

Produkt wyposażono w silnik o pojemności 196 centymetrów sześciennych i mocy dziewięciu koni mechanicznych. Kosiarkę zaleca się stosować na trawnikach o powierzchniach do 2500 metrów kwadratowych. Zbiornik na paliwo mieści litr benzyny, a pojemność zbiornika na olej to 0,6 litra. W zestawie znajduje się zapasowy nóż oraz dedykowany olej wysokiej jakości.

Urządzenie ma bardzo wygodną, ergonomiczną rękojeść, której kąt można dostosować według potrzeb. Posiada ona również miękką, antypoślizgową okładzinę. Kierownica nie przenosi wibracji, dlatego użytkownik może komfortowo pracować. Masywne koła umożliwiają łatwe i precyzyjne przemieszczanie się po całym terenie. Dodatkowy zderzak powstały z nowoczesnego ABS-u gwarantuje niezawodną ochronę obudowie i silnikowi.

 • Pojemny, mocny silnik;

 • Nadaje się do dużych powierzchni;

 • Świetnie radzi sobie z gęstą i wysoką trawą.

 • Potrzeba siły do uruchomienia.

POTĘŻNA KOSIARKA SPALINOWA 8KM 13w1 NAPĘD 55cm RS

kosiarka spalinowa opinie

Model Kanwod Wyposażono w czterosuwowy silnik OHV o mocy nominalnej 2,8 kW (czyli 3,8 koni mechanicznych) i mocy maksymalnej do 8 koni mechanicznych. Pojemność silnika to 170 centymetrów sześciennych, a prędkość wynosi 2800 obrotów na minutę. Narzędzie waży 35 kilogramów i ma niezwykle mocną obudowę ze stali pomalowaną na niebieski kolor. Farba nie odpryskuje ani nie odpada nawet w przypadku ewentualnego zadrapania obudowy.

Kosiarka jest sprzedawana w pakiecie z dwoma nożami, butelką oleju Kanwod, filtrem powietrza wmontowanym w urządzenie, świecą, przystawką do mulczowania oraz instrukcją obsługi w języku polskim. Model jest dedykowany do pracy na powierzchniach nie większych niż 2650 metrów kwadratowych. Doczepiony kosz z siatki ma 65 litrów pojemności, dlatego nie trzeba go zbyt często opróżniać.

Szerokość robocza modelu wynosi 51 centymetrów, a obudowa jest szeroka na 55 centymetrów – dzięki temu ostrze jest bardzo dobrze zabezpieczone przed ewentualnym uderzeniem w mur lub płot. Regulacja wysokości koszenia ma aż osiem poziomów i jest dostępna w przedziale od 25 do 80 milimetrów.

 • Wysoka moc silnika;

 • Dobrej jakości kosz na trawę;

 • Mocna obudowa.

 • Kosz mógłby być większy.

NAC Kosiarka spalinowa NAPĘD 51cm 10,5Nm 5w1 MOCNA

kosiarka spalinowa

Czarna kosiarka marki NAC ma ładny wygląd. Elementy dodatkowe, np. regulacyjne są w kolorze czerwonym, a kosz o pojemności 60 litrów jest szary. Kosz powstał z lekkiego i miękkiego, ale jednocześnie trwałego materiału syntetycznego. Jedynym mankamentem jest brak otworów w koszu; z tego powodu trawa powinna być na bieżąco z niego usuwana, aby nie zaczęła gnić.

Zaletą natomiast jest odczepiany i regulowany uchwyt z wyprofilowaną, antypoślizgową rękojeścią oraz panelem na napój i klucze. Urządzenie waży 33 kilogramy i posiada mocną oraz szczelną stalową obudowę. Szerokość koszenia modelu to 51 centymetrów, a szerokość można ustawić w siedmiu pozycjach w przedziale 25 – 75 milimetrów. Kosiarka ma kilka funkcji – wyrzut tylny, do kosza, boczny oraz mulczowanie.

W modelu zastosowano silnik spalinowy górnozaworowy, czterosuwowy o pojemności 191 centymetrów sześciennych. Moc silnika to 2,8 kW; rozrusznik jest ręczny. Kosiarka ma cztery profesjonalne koła, tylne o średnicy 250 milimetrów i przednie o średnicy 200 milimetrów. Koła mają pofałdowaną powierzchnię, co zapewnia dobrą przyczepność, ale jednocześnie nie wbijają się w glebę, nie niszcząc tym samym trawnika.

 • Ergonomiczny uchwyt;

 • Panel na napój;

 • Dobre koła.

 • Nieprzewiewny kosz na trawę.

Kosiarka spalinowa z napędem 53 cm, Briggs 750

dobra kosiarka spalinowa

Produkt Marki Gatec z serii GT to dobrej jakości kosiarka spalinowa z funkcją mulczowania oraz wyrzutem bocznym i tylnym (plus do kosza). Model ma bardzo duży kosz na trawę o pojemności całkowitej 70 litrów. Kosz powstał z syntetycznej, ale przewiewnej siatki i jest podczepiany do plastikowego stelaża. Kosiarkę wyposażono w silnik o mocy 4,9 koni mechanicznych, czyli 3,6 kW. Pojemność silnika to 161 centymetrów sześciennych. Model ma rozrusznik ręczny.

Kosiarka ma stalową obudowę pomalowaną na pomarańczowo metodą proszkową. Dzięki temu farba nie schodzi pod wpływem wilgoci, działania promieni słonecznych, uderzeń itp. Na uwagę zasługują niezwykle mocne koła, które zapewniają płynne poruszanie się po terenie, nawet nierównym.

Kosiarka kosi na szerokość 53 centymetrów i z wysokością między 2,5 – 7,5 centymetra regulowaną centralnie. Odpinany uchwyt ma odpowiednio wyprofilowaną antypoślizgową rękojeść i zmienny kąt nachylenia. Małym, ale praktycznym elementem jest szybkozłącze służące do mycia noża i spodu urządzenia. Model jest polecany do koszenia trawników o powierzchni 5000 metrów kwadratowych.

 • Stosunkowo lekka;

 • Duży zakres regulacji wysokości koszenia;

 • Bardzo duży kosz na trawę.

 • Mocowanie kosza jest niskiej jakości.

Kosiarka spalinowa z napędem, rozrusznikiem 53 cm 

kosiarki spalinowe

Kolejny model marki Gatec, ale z większym silnikiem – jego pojemność to 224 centymetrów sześciennych. Moc silnika wynosi 6 koni mechanicznych, co przekłada się na 4,4 kW. Urządzenie waży 42 kilogramy i posiada kosz z siatki o pojemności 75 litrów. Kosiarka ma cztery funkcje; zbieranie trawy do kosza, wyrzut tylny, wyrzut boczny i mulczowanie.

Szerokość robocza urządzenia to 53 centymetry. Wysokość jest regulowana centralnie w zakresie od 2,5 do 7,5 centymetrów. Kosiarka ma stalową, pomarańczową obudowę odporną na uszkodzenia mechaniczne i atmosferyczne; kolor nie blaknie na słońcu, a obudowa nie przepuszcza lekkiej wilgoci i pyłu. Wysokiej jakości koła osadzono na podwójnych łożyskach kulkowych; gwarantuje to łatwe operowanie urządzeniem i dobrą skrętność.

Kosiarka posiada potężny uchwyt, który można zdjąć do transportu lub przechowywania. Oprócz tego możliwa jest regulacja kąta nachylenia. Rękojeść ma miękką i wygodną okładzinę, która pełni również funkcję antypoślizgową. W uchwycie zamontowano panel, na którym można odłożyć klucze lub inne niewielkie przedmioty. Ponadto konstrukcja kosiarki nie przenosi drgań na uchwyt, co przyczynia się do komfortowej pracy.

 • Duża szerokość koszenia;

 • Bardzo duży kosz na trawę;

 • Panel w uchwycie.

 • Przycisk „Start” się zacina.
 •  

Kosiarka spalinowa SCHEPPACH z napędem 6w1, 51 cm

najlepsza kosiarka spalinowa

Kosiarka spalinowa Scheppach to stosunkowo dobra jakość w przystępnej cenie. Urządzenie waży niecałe 33 kilogramy i posiada silnik o mocy 3,3 kW i pojemności 173 centymetrów sześciennych. Model kosi na szerokość 51 centymetrów. Wysokość jest regulowana centralnie w siedmiostopniowej skali w zakresie od 25 do 75 milimetrów. Model zawiera czterosuwowy silnik tej samej marki.

Urządzenie ma standardowo cztery koła. Średnica tylnych kół to 26 milimetrów, przednich 21 milimetrów. Koła mają specjalną, fałdowaną powierzchnię zapewniającą doskonałą przyczepność bez naruszania gleby i jakości trawnika. Do kosiarki dołączony jest litr oleju Trawol, ale można stosować każdy olej SAE 30 lub 10W40. W zestawie znajduje się także zapasowy nóż tnący ze stali. Stalowa jest również obudowa kosiarki pokryta czerwoną farbą.

Produkt posiada 65-litrowy kosz na trawę. Powstał on z siatki tekstylnej z mocnego i przewiewnego materiału syntetycznego. Kosz wyposażono w stelaż dla dodatkowego wzmocnienia jego konstrukcji – dzięki temu kosz nie traci kształtu i umożliwia równomierne ułożenie trawy we wnętrzu.

 • Olej w zestawie;

 • Mocny i przewiewny kosz na trawę;

 • Siedem stopni wysokości koszenia.

 • Dosyć słaby silnik.
 •  
 •  

KOSIARKA SPALINOWA HUSAR ELEKTRYCZNY START 6,75 KM

kosiarka spalinowa mała

Marka Husar stworzyła kosiarkę spalinową z czterosuwowym silnikiem OHV o pojemności 173 centymetrów sześciennych i mocy 6,75 koni mechanicznych. Model jest przeznaczony do koszenia (trzy opcje wyrzutu – boczny, tylny i tylny do kosza) oraz do mulczowania. Przystawka mulczująca znajduje się w zestawie, podobnie jak mocny siatkowany kosz o pojemności 65 litrów.

Dodatkową funkcję stanowi system mycia; w obudowie znajduje się specjalna złączka, przez którą szybko, wygodnie i skutecznie można umyć powierzchnię tnącą kosiarki. Napęd jest na tylne koła, ale wszystkie koła są podwójnie łożyskowane. Rozmiar tylnych to 26 centymetrów szerokości, a przednich 20 centymetrów szerokości. Są one wyjątkowo trwałe i nie niszczą trawnika, ani nie zakopują się w glebie. Umożliwiają też swobodne poruszanie kosiarką w długiej i gęstej trawie.

Kosiarka ma ośmiostopniową skalę regulacji wysokości koszenia. Dostępne wysokości mieszczą się w przedziale od 2,5 do 7 centymetrów. Szerokość robocza modelu to 53 centymetry. Urządzenie posiada rozruch elektryczny i ręczny oraz mechaniczny regulator prędkości obrotowej.

 • Duża szerokość koszenia;

 • Ośmiostopniowa regulacja wysokości koszenia;

 • Dobrze sobie radzi z wysoką trawą.

 • Trawa z kosza czasem wylatuje na obudowę.

 •  
 •  

Artykuły

Dalej nie wiesz która opcja będzie najlepsza? Nic straconego! Sprawdź poniższe porady zakupowe 2024! 

Nawet jeśli zakup kosiarki spalinowej z napędem czy też kosiarka spalinowa bez napędu to nie jest u nas pierwszyzna, to i tak nierzadko zdarza się nam zapomnieć o czymś ważnym. Może to być konkretny parametr czy też cecha szczególna, która ma znaczący wpływ na późniejszą jakość użytkowania kosiarki spalinowej. W innych sytuacjach dany czynnik wpływa po prostu na kulturę pracy. Nie zmienia to faktu, że nawet jeśli wiemy co nieco o tym sprzęcie, to zapoznacie się – czy to z rankingiem kosiarek spalinowych czy tylko z poniższym poradnikiem zakupowym – może okazać się bardzo ważne. 

W poniższym tutorialu skupiliśmy się nie tylko na tym, aby wybrać mocną kosiarkę spalinową o świetnych parametrach koszeniach. Choć to kluczowe aspekty, to nade wszystko upewniiśmy się, że przedstawiliśmy najróżniejsze propozycje, które dostosowane zostały do zróżnicowanych potrzeb klientów. Dlatego oprócz klasycznych ofert, dowiecie się też jaka powinna być bardzo dobra kosiarka spalinowa mała i lekka.

Co więcej, w celu przygotowania jak najlepiej oddanego poradnika zakupowego, przyjrzeliśmy się też innym elementom i omówiliśmy mniej istotne szczegóły. Co ciekawe, każdy z czynników może mieć decydujący wpływ na wybór danego modelu u poszczególnych użytkowników. Z tego właśnie względu postanowiliśmy przygotować pełną listę najistotniejszych aspektów. Oprócz tego, zachęcamy do zapoznania się z poniższym poradnikiem:

https://muratordom.pl/ogrod/narzedzia-ogrodnicze/kupujemy-kosiarke-o-co-zapytac-przy-zakupie-kosiarki-do-ogrodu-praktyczny-poradnik-aa-TQaH-LAhW-jHYD.html

kosiarka spalinowa z rozrusznikiem

Moc sprzętu to podstawa

Pierwszym kluczowym parametrem podczas poszukiwania produktu idealnego jest, rzecz jasna, moc kosiarki. Zainstalowany motor odpowiada za to jak dużo siły do pracy ma dany model i czy jest to produkt o bardzo wysokiej odporności na przegrzania czy też nie. Większa pojemność silnika to większa moc, a to z kolei obniża ryzyko przegrzewania się sprzętu.

Co więcej, wysoka moc pozwala też na wydajniejszą pracę przy bardziej wymagających areałach – pod warunkiem, że kosiarka wyposażona została w bardzo dobrej jakości noże tnące. Dlatego zachęcamy fo wyboru urządzeń, które mają powyżej 7 KM w przypadku większych przestrzeni.

Mniejszy ogródek można oporządzić dobrą kosą spalinową o mocy wynoszącej od 5 do 7 KM. Natomiast w przypadku małych powierzchni, z trawą poradzą sobie urządzenia o mniejszej mocy. W takiej sytuacji jednak warto przemyśleć zakup produktu bez napędu z uwagi na znacząco niższą wagę.

KOSIARKA SPALINOWA 8KM 13w1 NAPĘD 55cm RS
kosiarka spalinowa opinie

Kolejny podstawowy czynnik to parametry robocze

Jeśli zastanawiasz się co oprócz mocy ma największy wpływ na sposób działania kosiarki spalinowej, to jest to bez wątpienia szerokość robocza, a także parę innych parametrów dotyczących możliwości koszenia danego modelu. Jeśli uwzględnimy je wszystkie, to produkt sprawdzi się idealnie na każdym rodzaju trawnika – bez wyjątków.

Szerokość robocza wpływa na to jak duży obszar pasa jesteśmy w stanie jednorazowo kosić. Im większa szerokość, tym lepiej w przypadku dużych przestrzeni. Zauważmy jednak, że wtedy spada nieco komfort użytkowania w przypadku miejsc o nieregularnych kształtach i gdzie znajduje się wiele “ślepych uliczek” bądź innych trudno dostępnych lokacji.

Kolejnym parametrem wartym uwagi jest wysokość koszenia. Ta natomiast pozwala nam określić wysokość ustawienia noży, co jest niezwykle ważne dla wielu ogrodników. U jednego bezpieczniej jest kosić na wyższym poziomie z uwagi na nierówności, a inny woli ciąć niżej gleby w celu uzyskania lepszego efektu. Regulacja tego parametru też jest ważna, ale o tym poniżej.

Z dodatkowych parametrów wpływających na wydajność roboczą warto wspomnieć o pojemności kosza, jeśli takowy jest na wyposażeniu. Im większy, tym rzadziej musimy go opróżniać, a więc i rzadziej dochodzi do przerw podczas pracy.

Funkcjonalność urządzenia będzie też kluczowa

Następnym czynnikiem mającym ogromne znaczenie dla właściwego doboru urządzenia koszącego jest funkcjonalność. Jak wiemy, komfort podczas pracy jest bardzo potrzebny, bo nikt przecież nie będzie kupował sprzętu po to, aby po dosłownie kilku koszeniach mieć go już dosyć. Skoro jest to obowiązek każdego ogrodnika i właściciela domku, to warto wyposażyć się w produkt, który ułatwi to zadanie.

Z funkcjonalności warto przede wszystkim wspomnieć o napędzie, który jest rozwiązaniem idealnym dla osób starszych, kobiet czy po prostu osób o kiepskiej tężyźnie fizycznej. Ręczne popychanie kosiarki w takiej chwili odpada, bo napęd automatycznie ciągnie urządzenie do przodu. Zazwyczaj dzieje się to przy prędkości wynoszącej od 4 do 6 km/h.

Co więcej, kosiarka spalinowa z rozrusznikiem to także bardzo ważny element. I nie chodzi tutaj bynajmniej o rozrusznik ręczny, bo w taki każda opcja spalinowa jest wyposażona. Rozrusznik elektryczny dba o to, aby bez niepotrzebnego męczenia się i wielokrotnego odpalania urządzenia szybko i sprawnie rozpocząć pracę.

Rzecz jasna kosiarka spalinowa z rozrusznikiem elektrycznym będzie nieznacznie droższa, ale takie udogodnienie jest tego warte. Pamiętać też powinniśmy o innych elementach jak, chociażby, wyposażenie się w produkt o wielu funkcjach pracy. Oprócz standardowego koszenia, mulczowanie będzie potrzebne czy też możliwość ustawienia wyrzutu bocznego, tylnego bądź zbierania do kosza.

Kosiarka spalinowa z napędem, rozrusznikiem 53 cm
kosiarki spalinowe

Kosiarka spalinowa mała, a może duża? Co nieco o rozmiarze i wadze

Czynnikiem dodatkowym mającym bądź co bądź spore znaczenie przy wyborze idealnego sprzętu koszącego jest jego waga i rozmiar. Jak już wspomnieliśmy, szerokość robocza danego modelu ma wpływ na to czy produkt będzie kosił szerokie pasma trawy cz też wąskie. Mniejsza szerokość sprawdzi się w przypadku ogródków o niewymiarowym kształcie, gdzie bardzo często trzeba omijać przeszkody.

W takich sytuacjach docenimy niską wagę i brak napędu, bo wielokrotne cofanie nie będzie sprawiało żadnych problemów. Przy tym warto zauważyć, że niska waga także pomoże w przenoszeniu kosiarki po zakończonych już pracach.

Wysoka cena kosiarki spalinowej, czyli co nieco o wartości sprzętu

Jeśli zastanawiasz się czy dana cena kosiarki spalinowej jest odpowiednia i czy nie będziesz przepłacać za produkt, to z pewnością dobrze podchodzisz do kwestii wartości. Jak doskonale wiemy, na rynku dostępne są kosiarki bardziej renomowanych producentów jak i opcje budżetowe, które przygotowane zostały przez firmy oferujące swoje usługi dopiero od kilku lat. 

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, lecz na pewno opcja druga będzie bardziej budżetowa przy zachowaniu ciekawszych parametrów. Dlatego bardzo ważne jest określić na czym dokładnie nam zależy przy zakupie kosiarki i w przypadku cech mniej istotnych, znaleźć idealny kompromis. 

Wartość urządzenia koszącego określamy w bardzo prosty sposób. Wystarczy wziąć pod uwagę wydajność pracy, komfort, a następnie porównać te parametry wraz z mocą do ceny i tego co dany zestaw ma nam do zaoferowania. W ten sposób otrzymujemy stosunek jakości produktu do ceny i możemy określić czy warto wydać na niego ciężko zarobione pieniądze czy też nie.

Kosiarka spalinowa SCHEPPACH z napędem 6w1, 51 cm
najlepsza kosiarka spalinowa

Po zimie masz problem z uruchomieniem sprzętu? Zobacz co zrobić, gdy kosiarka nie odpala.

Sprawdź też aerator wertykulator spalinowy lub elektryczny: https://majsterkujsam.pl/wertykulator-elektryczny-opinie-ranking/

Kosiarka spalinowa – podsumowanie rankingu 2024

Trudno jednoznacznie wskazać która propozycja będzie najlepsza z bardzo prostego powodu – każdy z nas ma inne oczekiwania i wymagania wobec takiego produktu. Nie zmienia to jednak faktu, że kierując się wyżej wymienionymi wskazówkami będziemy w stanie wybrać produkt o odpowiedniej mocy, który oferować będzie nam właściwą szerokość roboczą, spore możliwości regulacyjne, a także funkcjonalność na najwyższym poziomie.

Jeśli jednak własne poszukiwania wydają się dla nas za trudne, to zawsze można skorzystać z jednej z propozycji wymienionych powyżej. Szczególnie atrakcyjną opcją wydaje się KOSIARKA SPALINOWA RIWALL 51CM 9w1 Z NAPĘDEM 5190. Numer jeden zestawienia oferuje sporą szerokość pracy, ale jednocześnie napęd i wiele innych atrakcyjnych udogodnień, które pozytywnie wpłyną na nasze doświadczenia z użytkowania sprzętu. 

Artykuły powiązane: Kosiarki automatyczne ranking

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jakie kosiarki spalinowe wybrać
Average rating:  
 5 reviews
 by kala4

Świetny film na podusmowaniu. Już wiem na co zwrócić uwagę przy zakupie.

 by kasia77

Zasugerowałam się ocenami i zamówilam Briggs. Spraawdzę 😉

 by bolooo

A też wybierałem pomiędzy kanowodem a riwalem. Jednak zdecydowałem się na kanwood. Ma moc, wytrzymały, ale riwall pewnie podobnie.

 by adam mad

O, riwall to jest to czego szukałem. Duży, wytrzymały sprzęt!

 by młodzik

Spoko rankingm, uwagi przydadzą mi się przy zakupie.