Twoja kosiarka spalinowa nie odpala? Sprawdź najczęstsze przyczyny awarii kosiarek.

by

Twoja kosiarka spalinowa nie odpala? Sprawdź najczęstsze przyczyny awarii kosiarek i dowiedz się jak naprawić sprzęt ogrodowy

Częste użytkowanie kosiarki spalinowej może doprowadzić do usterki. I choć wielu użytkowników zdaje sobie sprawę z istoty prawidłowej konserwacji, to jednak z czasem może dojść do awarii, której nie byliśmy w stanie przewidzieć. Co ciekawe, dotyczy to zarówno opcji budżetowych, jak i najlepszych kosiarek spalinowych bez napędu bądź też z napędem. Jak wszyscy wiemy, częste wizyty w serwisie nie należą do przyjemnych. Szczególnie, jeśli zatrzymanie się silnika spowodowane jest poważnym problemem.

Dlaczego jednak dochodzi do sytuacji, w której kosiarka nie odpala? Czym może być to spowodowane? Potencjalnych usterek jest całkiem sporo, gdyż urządzenia te są relatywnie skomplikowane. Oczywiście nie są to bardzo zaawansowane narzędzia, lecz możliwych problemów jest całkiem sporo. Z tego względu warto wiedzieć co doprowadziło do unieruchomienia narzędzia.

kosiarka spalinowa nac bez napędu

W dzisiejszym artykule omówimy nie tylko najczęstsze usterki, ale także przedstawimy najlepsze sposoby umożliwiające nam szybkie uruchomienie urządzenia. Oprócz tego, omówimy najsprawniejsze rozwiązania, dzięki którym możliwe będzie powtórne uruchomienie kosiarki. Oczywiście w niektórych przypadkach wymagać to będzie czasochłonnego majsterkowania, lecz końcowy efekt będzie zdecydowanie zadowalający dla niejednego użytkownika. 

Dlaczego kosiarka nie odpala? Czas sprawdzić najczęstsze usterki 

Zanim przejdziemy do opisy napraw najczęstszych usterek, warto najpierw spróbować zrozumieć co prowadzi do uszkodzeń. Jak dobrze wiecie, nawet najlepsza kosiarka spalinowa z napędem lub bez napędu może ulec awarii i odmówić posłuszeństwa. Z tego powodu należy jak najszybciej rozpocząć diagnostykę i dojść do tego co sprawiło, że nasza kosiarka nie funkcjonuje tak, jak powinna. 

Otóż bardzo często problemem są filtry – zarówno te powietrza, które mają za zadanie doprowadzić do komory spalania wysokiej jakości powietrze w celu uzyskania efektywnej mieszanki, jak i filtr paliwa gwarantujący czystość benzyny dostającej się do komory spalania. Oprócz tego, bardzo często problematyczne może być samo paliwo. 

Niemniej jednak warto odnotować, że czasami to długa przerwa, na przykład podczas zimowania, może być głównym powodem problemów z uruchomieniem. Szczególnie jeśli nie wykonaliśmy czynności zabezpieczających newralgiczne elementy kosiarki przed zimą. 

Kosiarka spalinowa nie odpala z uwagi na filtr powietrza i paliwa

Wielu z nas zastanawia się jakie kosiarki spalinowe wybrać w 2023 roku, aby nie martwić się częstymi usterkami czy awariami. Prawda jednak jest taka, że w każdym przypadku może dojść do uszkodzenia. Częściej się one zdarzają w przypadku mało popularnych firm, lecz jeśli produkt nie jest prawidłowo użytkowany, czyszczenie ze ściętej trawy odbywa się zbyt rzadko i nieregularnie, czy też nie reagujemy odpowiednio wcześnie na nierówną pracę silnika i obrotów czy też fakt, że czasem coraz trudniej kosić te same połacie ziemi, to szansa na awarię znacznie wzrasta.

Najczęstszym problemem, który na szczęście łatwo można wyeliminować, jest problem z filtrem powietrza. Piasek, pył czy też inne zabrudzenia mogą bardzo łatwo dostać się do wnętrza silnika, szczególnie jeśli filtr powietrza został wcześniej źle zamontowany. Oprócz tego, bardzo często zatkanie filtra także prowadzi do problemów z kilku powodów. Przede wszystkim niedostateczna ilość powietrza sprawia, że mieszanka paliwowo powietrzna nie ma odpowiedniego stosunku, a to bardzo negatywnie wpływa na moc urządzenia czy też na jego pracę. 

Ponadto, zabrudzony i zatkany filtr powietrza sprawi, że sprzęt będzie próbował zasysać powietrze z innego miejsca. Jeśli uszczelka kolektora ssącego będzie miała swoje lata, to ciśnienie może sprawić, że silnik będzie otrzymywał nieoczyszczone powietrze z nieprawidłowego źródła. 

Oczywiście trudno będzie kosiarce odpalić, jeśli filtr paliwa jest zabrudzony czy też zapchany. To też bardzo poważna sprawa, gdyż brak swobodnego przepływu benzyny ze zbiornika do silnika doprowadzi do sytuacji, w której silnik będzie charakteryzował się przerywaną pracą bądź po prostu nawet się nie uruchomi. Oczywiście zabrudzony filtr paliwa charakteryzuje się też tym, że odczuwamy spadek mocy i zwiększeniem zużycia paliwa.

Kolejna usterka dotyczy braku iskry, problemów ze świecą, a także wilgotnością

Układ zapłonowy w kosiarkach to bardzo newralgiczny element i nierzadko to właśnie komponenty składające się na ten system odpowiedzialne są za problematyczne działanie kosiarki. Cały układ zapłonowy małego silnika to tak naprawdę parę różnych elementów takich jak koło zamachowe, cewka zapłonowa lub twornik, układ rozruchowy z przyciskiem czy też linką, a także przewód świecy zapłonowej i same świece. Na szczęście jeśli chodzi o źródło problemów, to najczęściej jest to sama świeca zapłonowa. Te elementy są narażone na negatywne działanie wilgoci i niskich temperatur. Dlatego zaleca się ich wyjęcie na czas zimy i trzymanie w miejscu suchym i relatywnie ciepłym.

Oczywiście pamiętajmy, że wilgotność bardzo negatywnie wpływa na wiele innych elementów z bardzo prostego powodu – pojawiająca się iskra musi zostać wytworzona przez układ zapłonowy, a następnie pojawić się w komorze spalania. Jeśli jednak nie ma iskry, to zapłon mieszanki nie będzie możliwy. 

Niestety, kiepska benzyna w zbiorniku też może być problemem

Jeszcze inną przyczyną problemu z szybkim i bezproblemowym odpaleniem kosiarki jest benzyna. Niewłaściwa liczba oktanowa czy po prostu kiepskiej jakości paliwo wlewane do kosiarki bądź też nieprawidłowa mieszanka paliwowo-olejowa w przypadku dwusuwowego silnika może doprowadzić do problemów z uruchomieniem.

Pamiętajmy, że stosowanie się do rekomendacji producenta jest tutaj kluczowe. Niewłaściwa benzyna bezołowiowa może bardzo szybko doprowadzić do awarii kosiarki czy nawet jej całkowitego zniszczenia.

Teraz gdy znasz najczęstsze problemy z odpaleniem, czas na naprawę 

Ruszający się uchwyt kosiarki, a może wykrzywione noże? Te problemy łatwo rozwiązać poprzez wymianę elementów. Czasami wystarczy też naostrzyć noże czy przykręcić rączkę. Niemniej jednak należy pamiętać, że nie zawsze trzeba ładować się w koszty i wymieniać elementy eksploatacyjne. Szczególnie, jeśli nie są one jeszcze w najgorszym i wystarczy tylko je odpowiednio wyczyścić, wysuszyć czy po prostu przetrzymywać w odpowiednich warunkach. 

W poniższych wskazówkach przedstawimy więc najlepsze sposoby na to, aby wyeliminować różnorodne problemy. Zarówno te, które mogły być spowodowane przez niewłaściwe użytkowanie, jak i zaniedbanie. Oprócz tego, przyjrzeliśmy się też kwestiom znacznie poważniejszym, a więc usterkom u których źródła może być problem z elementami silnika. Znajdziecie w nich wytyczne, które pozwolą wam rozwiązać najczęstsze przyczyny usterek. 

Kosiarka nie odpala z uwagi na zapchany filtr paliwa? Czas go wyczyścić lub wymienić

Choć w wielu sytuacjach wydawać by się mogło, że najlepiej i najłatwiej jest dany komponent wymienić, to nie zawsze jest to jedyny sposób postępowania warty rozważenia. Filtr paliwa może być mocno zabrudzony czy też zapchany z uwagi na kiepskiej jakości paliwo czy też zanieczyszczenia znajdujące się w zbiorniku. Jeśli jednak w odpowiedni sposób wyczyścimy filtr bez jego uszkodzenia, to możemy skutecznie opóźnić wymianę tego komponentu o cały sezon. Tak więc wyjmij filtr bardzo delikatnie, a następnie sprawdź w jakim jest on stanie.

Pamiętajmy jednocześnie, że jeśli pojawiają się resztki paliwa w miejscach, gdzie nie powinny czy też zalewa świece, należy opróżnić zbiornik paliwowy i odłączyć przewód paliwowy. Niestety, bardzo często zgodnie z zaleceniami zakup nowych części może być wymagany. Wtedy nie dojdzie do sytuacji, w którym zatrzymanie silnika czy, co gorsze, zatarcie silnika, spowoduje poważne kłopoty. 

Oczywiście każdy z nas powinien chcieć sprawdzić w jakim stanie jest świeca zapłonowa

Jeśli chodzi o zapłon, to świece zapłonowe nie wymagają częstej wymiany. Oczywiście samo sprawdzenie wymaga weryfikacji ich stanu. Gdy świece zapłonowe mają na sobie ciemny i suchy nalot, to może to świadczyć o nieprawidłowym montażu czy złej świecy. Czarny i tłusty nagar informować nas natomiast będzie o zużyciu silnika. 

Oczywiście pamiętajmy też o tym, że świece należy wymieniać relatywnie często w celu zachowania prawidłowej pracy silnika. Niektórzy producenci zalecają wymianę świec raz na sezon bądź raz na 25 godzin użytkowania. Niemniej jednak można ten interwał wydłużyć do wymiany raz na dwa sezony lub co 50 godzin. 

Zabrudzony filtr powietrza trawą? To także powinniśmy sprawdzić

Częste czyszczenie filtra powietrza nie będzie złym rozwiązaniem. Szczególnie jeśli doskonale zdajemy sobie sprawę z wagi dobrego powietrza podczas formowania się mieszanki paliwowo-powietrznej. Na szczęście filtr powietrza bardzo łatwo jest doprowadzić do czystości. Nawet zwykłe sprężone powietrze może być wystarczające.

Niemniej jednak czasami dochodzi do naderwania siatki filtra, co może mieć katastrofalne skutki dla silnika. Gdyż oprócz powietrza do silnika wpadać będą zanieczyszczenia różnego rodzaju – począwszy od trawy i innych odpadów roślinnych, a skończywszy na miniaturowych kamyczkach lub śmieciach innego rodzaju. To oczywiście sprawi, że części kosiarki zostaną uszkodzone. Dlatego sprawdź filtr przed ponownym jego montażem. 

Awaria linki, a może niewłaściwa konserwacja? Problemów z odpaleniem kosiarki jest dużo, dlatego sprawdź cały sprzęt dokładnie

W przypadku gdy żadna z powyższych rekomendacji nie pomogła, będziemy musieli przyjrzeć się konstrukcji silnika i szukać uszkodzenia głębiej. Istnieje wiele komponentów , które przez zanieczyszczenia czy też niewłaściwe użytkowanie mogły zostać uszkodzony. Uszczelka zbiornika paliwa, kolektor ssący, wypadający zapłon, zniszczony cylinder, łożyska korbowodu i wału korbowego, a także inne elementy, które powinny być lepiej smarowane. Wszystko to może znacznie obniżyć żywotność kosiarki i nawet doprowadzić do jej awarii. 

Wiele z wyżej wspomnianych kwestii jest na tyle poważnych, że ich naprawa może okazać się nieopłacalna. Dlatego bardzo istotne jest nie tylko zadbanie o prawidłowe czyszczenie kosiarki i przygotowanie ją, aby przez zimę ani gaźnik, ani przewód, ani żaden inny element nie był wystawiony na negatywne działanie wilgoci czy niskiej temperatury. Musimy także mieć gwarancję, że stosowane paliwo i olej są wysokiej jakości, aby smarowanie było na właściwym poziomie. Dopiero gdy zadbamy o te kwestie to będziemy mogli kosić powierzchnie bez najmniejszych problemów. I nieważne czy będzie to kosiarka traktorek czy klasyczna kosa spalinowa.

Teraz wiesz co zrobić, gdy twoja kosiarka nie działa!

Prawidłowe uruchomienie kosiarki to sprawa kluczowa, bo przecież gotowość do cięcia zbyt długiej trawy jest ważna w każdym domu z działką. Jeśli to urządzenie koszące nie chce odpalić, to być może nie zostało ono przygotowane do zimowej pory. Oczywiście na zimnym silniku uruchomienie może być cięższe, ale dłuższe kręcenie będzie spowodowane głównie przez na nieprawidłowe użytkowanie. Na szczęście większość popularnych usterek można szybko wyeliminować, dlatego jeśli czujesz się na siłach i wiesz z czym się wiąże samodzielna naprawa, to po przeczytaniu instrukcji obsługi możesz spróbować i naprawić kosiarkę.

Zarówno filtr paliwa jak i powietrza powinniśmy odpowiednio często czyścić czy też wymieniać. Niemniej jednak oprócz tego, warto jakość paliwa w zbiorniku. Także powinniśmy upewnić się czy świeca zapłonowa bądź też inne komponenty tego typu są w dobrym stanie. Niemniej istotna będzie prawidłowa konserwacja i dbanie o to, aby zawsze kosiarka była w jak najlepszym stanie. A to oznacza, że zawsze zgadzać się musi ilość paliwa i poziom oleju. Tylko to zagwarantuje nam pewność, że sprzęt po wielu miesiącach użytkowania, a także po sezonie zimowym, odpali bez najmniejszego problemu. 

Sprawdź ranking kompostowników ogrodowych

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Twoja kosiarka spalinowa nie odpala
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz