Najlepsza kosiarka automatyczna w 2024 roku – Nasze Opinie oraz Ranking

by

Kosiarka automatyczna ranking na rok 2024 – jak wybrać produkt idealny? Sprawdź najnowsze rekomendacje!

Koszenie to z pewnością czynność za którą niewiele osób przepada. Ten często nużący obowiązek jest dodatkowo czasochłonny, a jeśli zaniedbamy nasz trawnik, to i trudny. Z tego względu pojawia się wiele głosów, aby częściej kosić trawnik, a nie będziemy mieć tak trudnego zadania za każdym razem jak staniemy przed kosą spalinową czy dobrą kosiarką akumulatorową. Nikt jednak nie ma czasu ani ochoty, aby co tydzień bądź dwa poświęcać część swojego wolnego czasu tylko po to, aby ułatwić sobie zadanie. W tym momencie pojawia się kosiarka automatyczna, która wydaje się wręcz idealnym rozwiązaniem na nasze problemy.

Urządzenia służące do automatycznego koszenia trawy w naszym ogródku są bardzo podobne w kontekście formy do robotów sprzątających. Co więcej, często mówi się, że są to roboty do koszenia trawy właśnie z uwagi na podobieństwa. Sprzęt ten automatycznie rozpoczyna pracę i porusza się po wcześniej przygotowanym obszarze i automatycznie tnie trawnik do wcześniej ustawionej wysokości. Jest więc zdecydowanie lepszym wyborem niż podkaszarka akumulatorowa z akumulatorem i ładowarką. Jednakże, znalezienie kosiarki automatycznej spełniającej wszystkie nasze wymagania nie jest zadaniem łatwym.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

GARDENA SILENO MINIMO

9.9

Tani


 

NAC RLM

9.8

Tani


 

BOSCH INDEGO S+

9.7

Średnia


 

GardenMe 1400

9.6

Średnia

WORX LANDROID WR147E.1

9.5

Droga


 

LANDXCAPE LX812L

9.4

Tania


 

Fuxtec

9.3

Tania


 

Z tego właśnie powodu postanowiliśmy przygotować zestawienie, w którym omawiamy najróżniejsze produkty i przedstawiamy analizę porównawczą rekomendowanych ofert. Roboty do koszenia trawy, które znalazły się w rankingu, oferują bardzo ciekawe parametry. Z uwagi na różnorodne oczekiwania klientów, lista przygotowana została w taki sposób, aby spełnić wymagania każdego ogrodnika. Sprawdź też czy glebogryzarka wertykulator spalinowy czy mały wertykulator elektryczny sprosta twoim wymaganiom.

ROBOT KOSZĄCY GARDENA SILENO MINIMO 500

robot do koszenia trawy

Gardena Sileno Minimo 500 to zdecydowany zwycięzca rankingu. Model jest przeznaczony do koszenia trawy na powierzchni 500 metrów kwadratowych i kosi do 70 minut na jednym naładowaniu. Czas ładowania urządzenia wynosi 75 minut i odbywa się w dedykowanej stacji dokującej dołączonej do zestawu. Robot koszący gardena automatycznie wraca do stacji po skończonej pracy i przechodzi w tryb ładowania. Do zestawu dołączono instrukcję obsługi, niestety tylko w języku niemieckim.

Urządzenie wyposażono w trzy uchylne ostrza. Szerokość robocza kosiarki wynosi 16 centymetrów, a wysokość koszenia można regulować w zakresie od 20 do 45 milimetrów. Obsługa urządzenia jest automatyczna i może odbywać się z poziomu smartfona dzięki dedykowanej aplikacji, która łączy się z kosiarką przez technologię Bluetooth. Produkt cicho pracuje, generuje hałas o natężeniu 57 decybeli podczas aktywnego koszenia.

Model posiada dwa duże koła ze specjalnie pofałdowaną powierzchnią, które gwarantują swobodne poruszanie się urządzeniu i optymalną przyczepność. Pod spodem obudowy, z przodu jest dodatkowe, małe koło umożliwiające swobodne skręcanie. Design robota koszącego gardena jest ładny, matowa obudowa jest czarno-szara i posiada niebieskie wstawki. Na górnej powierzchni zlokalizowano wygodny i intuicyjny panel sterowania złożony z pięciu dotykowych przycisków.

 • Bardzo ładny, nowoczesny design;

 • Przystępna cena;

 • Praktycznie bezobsługowy.

 • Instrukcja obsługi tylko po niemiecku.

NAC ROBOT KOSZĄCY KOSIARKA AUTOMATYCZNA RLM800-NG

robot koszący nac

Robot koszący RLM800-NG marki NAC jest czarny – jest to wyjątkowy model, ponieważ produkty tej firmy wyróżniają się białą obudową. Robot jest sprzedawany w atrakcyjnym zestawie ze stumetrowym przewodem ograniczającym, czterema łącznikami przewodu, stu pięćdziesięcioma szpilkami montażowymi, sześcioma nożami, czterema palikami do mocowania stacji dokującej, stacją dokującą oraz instrukcją obsługi w języku polskim. 

Opcjonalnie zestaw można powiększyć o dłuższy przewód ograniczający oraz więcej szpilek mocujących. Jako gratis sprzedawca dodaje daszek ochronny marki NAC, który zabezpiecza stację ładującą i robota przed deszczem i śniegiem. Daszek ma 62 centymetry długości i 45 centymetrów szerokości i jest czarny. Robota koszącego NAC wyposażono w trzy noże tnące i silnik bezszczotkowy oraz akumulator o pojemności 2000 mAh. 

Po skończonej pracy urządzenie automatycznie wraca do stacji dokującej i przechodzi w tryb ładowania – akumulator potrzebuje 45 minut do pełnego naładowania. Robot waży 8 kilogramów i jest przeznaczony do koszenia trawników o powierzchni 800 metrów kwadratowych. Szerokość robocza modelu wynosi 180 milimetrów, a wysokość koszenia można regulować w zakresie od 20 do 60 milimetrów. W trakcie koszenia urządzenie emituje hałas o natężeniu 61 decybeli.

 • Daszek na stację dokującą w zestawie;

 • Cicho pracuje;

 • Dobry zestaw akcesoriów.

 • Ma tendencję do utykania.

KOSIARKA AUTOMATYCZNA ROBOT INDEGO S+ 500 BOSCH 

robot koszący bosch

Robot koszący marki Bosh jest sprzedawany w zestawie ze stacją dokującą, kluczem sześciokątnym, dwustoma kołkami mocującymi, przewodem ograniczającym o długości 150 metrów, zasilaczem sieciowym i jedną złączką przewodu ograniczającego. Producent zaleca stosowanie kosiarki na powierzchni nie większej niż 500 metrów kwadratowych. Robot może być obsługiwany z telefonu za pomocą specjalnej aplikacji.

Urządzenie kosi z szerokością 19 centymetrów i wysokością od 30 do 50 milimetrów. Na jednym cyklu kosiarka pracuje do godziny i tyle samo czasu trwa ładowanie; ładowanie odbywa się automatycznie, za każdym razem, kiedy kosiarka skończy koszenie i wróci do stacji. W produkcie znajduje się akumulator litowo-jonowy o pojemności 2,5 Ah.

Kosiarka posiada kilka systemów usprawniających jej działanie. Należy do nich między innymi ECP, czyli system elektronicznej ochrony, który zwiększa wydajność i trwałość akumulatora. Na uwagę zasługuje także specjalny system zarządzania energią cieplną, który skutecznie dba o silnik i eliminuje ryzyko przegrzania. Auto Calendar to funkcja, dzięki której urządzenie samo dostosowuje częstotliwość koszenia. SpotMow to doskonała opcja umożliwiająca kosiarce wycinanie trawy pod meblami ogrodowymi i krzewami.

 • Duża szerokość koszenia;

 • Automatyczne dostosowanie czasu koszenia;

 • Kosi również pod meblami ogrodowymi.

 • Przednie koła czasem utykają w trawie.

Robot koszący GardenMe 1400 kosiarka automatyczna 

kosiarka automatyczna

Model DM2 marki GardenMe to robot koszący cechujący się wydajnością do 1400 metrów kwadratowych. Kosiarka pracuje na jednym naładowaniu aż do trzech godzin, przy czym jeden cykl to zwykle do 1,5 godziny. Urządzenie kosi na szerokość 18 centymetrów i posiada regulację wysokości koszenia w przedziale od 2,5 do 5,5 centymetra.

Po skoszonym obszarze robot samoczynnie wraca do stacji dokującej i przechodzi w tryb ładowania, który trwa 180 minut. Kosiarka może kosić po obwodzie, poprzecznie, spiralnie, a nawet losowo – sterowanie urządzeniem odbywa się za pośrednictwem smartfona, dzięki dedykowanej aplikacji. Robot wyposażono w trzy dwustronne ostrza, bezszczotkowy silnik oraz baterię litowo-jonową o pojemności 5,2 Ah.

Urządzenie waży 7,5 kilograma i posiada niezwykle mocną oraz szczelną obudowę w pomarańczowym, matowym kolorze. Robot ma specjalne czujniki, dzięki którym samodzielnie unika potencjalnych niebezpieczeństw; są to między innymi czujnik deszczu, przechylenia, podniesienia, czy zderzenia. 

Na obudowie, pod zamykaną klapką, zlokalizowano wygodny panel sterowania z dotykowymi przyciskami i stosunkowo dużym wyświetlaczem LCD. Urządzenie cicho pracuje, całkowity hałas produkowany przez robota to 65 decybeli.

 • Ukryty panel sterowania;

 • Dobry do dużych powierzchni;

 • Ładna i mocna obudowa.

 • Bardzo dużo ustawień, konfiguracja zajmuje dużo czasu.

WORX ROBOT KOSZĄCY LANDROID WR147E.1 WIFI DO 1500M

robot koszący ranking

Marka Worx stworzyła kosiarkę automatyczną wyposażoną w niezwykle praktyczne koła. Są one duże i mają specjalnie wyżłobioną powierzchnię, tak aby urządzenie mogło jeździć z odpowiednią przyczepnością po niemal każdym terenie. Dodatkowo z przodu, pod obudową znajdują się dodatkowe dwa małe koła, które są bardzo skrętne i umożliwiają robotowi precyzyjne skręcanie.

Kosiarka jest zalecana na trawniki o powierzchni do 1000 metrów kwadratowych; ewentualnie można ją stosować na powierzchniach do 1500 metrów kwadratowych, ale to jest absolutne maksimum tego modelu. Robot posiada akumulator litowo-jonowy o pojemności 4 Ah i waży prawie 12 kilogramów. Jest zatem stosunkowo ciężki, co dodatkowo zwiększa jego przyczepność.

Szerokość koszenia modelu wynosi 20 centymetrów, wysokość można regulować w czterostopniowej skali od 30 do 60 milimetrów. Urządzenie niezwykle cicho pracuje, bo generuje hałas o natężeniu do 61,5 decybela. Kosiarka automatycznie się ładuje, potrzebuje 75 minut do pełnego naładowania akumulatora. Zaletą urządzenia jest to, że dzieci nie będą w stanie przypadkowo go uruchomić, ponieważ do tego trzeba wpisać kod pin na klawiaturze panelu sterowania.

 • Nadaje się do stosunkowo dużych powierzchni;

 • Masywne koła;

 • Cicho pracuje.

 • Bardzo wysoka cena.
 •  

LANDXCAPE ROBOT KOSZĄCY LX812L 600M OCZY +gratis 

automatyczna kosiarka

Następna kosiarka również została stworzona przez markę Worx, ten model jednak jest przeznaczony do znacznie mniejszych powierzchni, których metraż nie przekracza 600 metrów kwadratowych. LX812i jest dostępny w zestawie ze stacją ładującą, śrubami montażowymi, przewodem granicznym o długości 250 metrów, kompletem szpilek do przewodu (310 sztuk), trzema kompletami zapasowych ostrzy (czyli dziewięcioma ostrzami) oraz obszerną instrukcją obsługi w języku polskim.

Model jest czarny i posiada kilka żółtych elementów, które skutecznie wyróżniają się na tle trawy. Szerokość koszenia to 18 centymetrów, a wysokości są cztery: 30, 40, 50 i 60 milimetrów. Urządzenie waży 8,5 kilograma i może się poruszać po terenie, który jest nachylony do 20 stopni (czyli 35%). Ładowanie odbywa się automatycznie i trwa prawie półtorej godziny. Kosiarkę wyposażono w bardzo mocne koła, które gwarantują swobodne poruszanie się modelowi po każdym terenie.

W trakcie pracy robot generuje hałas o natężeniu 62 decybeli. Na górze obudowy znajduje się panel sterowania składający się z czterech dotykowych przycisków i wyświetlacza LCD; żeby go użyć, należy wpisać prawidłowy kod PIN. Sterowanie może odbywać się również z poziomu telefonu, przy użyciu specjalnej aplikacji.

 • Duży zestaw akcesoriów;

 • Czterostopniowa skala wysokości koszenia;

 • Cicha praca.

 • Raczej do małych i średnich powierzchni.
 •  
 •  

Kosiarka automatyczna robot koszący Fuxtec zestaw

kosiarka automatyczna bez przewodu ograniczającego

Robot koszący Fuxtec kosi powierzchnie do 1000 metrów kwadratowych; na jednym naładowaniu jest w stanie skosić do 250 metrów kwadratowych trawnika. Po zakończonym cyklu automatycznie wjeżdża do stacji dokującej i przechodzi w tryb ładowania. Urządzenie ma czarną, bardzo mocną i szczelną obudowę i waży 16 kilogramów; cechuje się zatem niezawodną przyczepnością, nawet na pochyłym terenie.

Za przyczepność jednak w głównej mierze odpowiadają dwa masywne koła z kolczastą powierzchnią. Z przodu, pod spodem obudowy znajduje się jedno małe koło zapewniające urządzeniu doskonałą skrętność. Robot kosi z szerokością 18 centymetrów i tnie na wysokość od 2,5 do 5,5 centymetra. Kosiarka posiada akumulator o pojemności 2,2 Ah, który ładuje się w półtorej godziny.

Model ma prosty panel sterowania złożony z trzech przycisków i trzech diod. Nie ma wyświetlacza LCD, ale może być obsługiwany telefonem poprzez odpowiednią aplikację, która jest dostępna zarówno na system Android, jak i iOS. Urządzenie wyposażono w kilka zabezpieczeń, między innymi czujnik deszczu, wstrząsu i przechylenia – w przypadku zagrożenia robot wraca do stacji lub przechodzi w tryb awaryjnego wyłączenia i informuje o tym dźwiękiem.

 • Bardzo duże koła o dużej przyczepności;

 • Dobry system zabezpieczeń;

 • Nadaje się do dużych powierzchni.

 • Ubogi panel sterowania.

 •  
 •  

Artykuły

Jaka automatyczna kosiarka do trawy okaże się najlepsza? Jeśli żaden z produktów nie przykuwa naszej uwagi, to zawsze możemy rozpocząć własne poszukiwania!

Głównym zadaniem automatycznych kosiarek jest ułatwienie pracy każdemu z nas. To jednak wymaga pewności, że produkt będzie idealnie działał przez bardzo długi czas. Co więcej, musimy przecież mieć na uwadze rodzaj powierzchni czy też sposób w jaki narzędzie radzi sobie z przeciwnościami losu w postaci deszczu, nierównego terenu czy też przeszkód. Jeśli interesuje nas najlepsza automatyczna kosiarka do trawy, to musi przede wszystkim być bezproblemowa i bezobsługowa. 

A żeby produkt charakteryzował się powyższymi atrybutami, będziemy musieli wydać – i to niemało. W zestawieniu przedstawione zostały produkty zarówno te bardzo drogie, jak i bardziej budżetowe. Z uwagi jednak na zaawansowaną konstrukcję sprzętu i jego charakterystykę, trudno jest wybrać produkt najbardziej budżetowy, gdyż i one swoje kosztują. Musimy więc przyglądać się najistotniejszym aspektom, aby w danej cenie dostać jak najwięcej. Pierwszą rzeczą jest więc sprawdzenie mocy produktu. 

Eksperci mieli również na względzie istotne parametry robotów koszących jak, na przykład, wydajność roboczą, system ładowania, czas pracy na ładowaniu i czas ładowania, szerokość koszenia, a także wysokość koszenia. Ponadto, uwzględniono też warunki w jakich produkt może pracować i właściwości dodatkowe, w tym czujniki i szereg innych funkcjonalności. Więcej atrakcyjnych informacji znajdziemy też tutaj:

https://www.mgprojekt.com.pl/blog/robot-koszacy/

kosiarka automatyczna opinie

Zobacz też ranking kosiarek:

Pierwsza kluczowa kwestia to moc

Jak doskonale wiemy, aby urządzenie sprawdziło się w danej pracy, musi oferować wystarczająco dobrą skuteczność koszenia. A to oznacza, że najważniejszą kwestią będzie zweryfikowanie mocy – głównego czynnika wpływającego na ostateczną jakość pracy. Moc ma wpływ na wiele kwestii, w tym na zużycie energii.

Rzecz jasna im urządzenie jest mocniejsze, tym więcej energii zużywa na pracę. Jednakże, to też przekłada się na szybsze poruszanie się po trawniku i na dokładniejsze cięcie, co w przypadku kosiarek automatycznych jest stosunkowo sporym problemem – szczególnie u budżetowych rozwiązań.

NAC ROBOT KOSZĄCY RLM800-NG
robot koszący nac

WORX ROBOT KOSZĄCY LANDROID WR147E.1
robot koszący ranking

Dalej, zwróćmy uwagę na wydajność

Następnym kryterium wskazującym na atrakcyjność urządzenia jest jego wydajność. Jak doskonale wiemy, każda kosiarka automatyczna ma z góry określoną efektywność pracy, która zależy od wielu różnych parametrów. O szczegółach opowiemy niedługo, natomiast bardzo ważne jest upewnienie się, że składają się one na jak największe pokrycie terenu koszącego na jednym ładowaniu.

To oznacza, że należy sprawdzić czy produkt jest w stanie poradzić sobie z jednorazowym skoszeniem trawnika o powierzchni powyżej 500 metrów kwadratowych czy też nie. Podana przed chwilą wartość jest, tak naprawdę, liczbą minimalną z uwagi na fakt, że zazwyczaj deklarowane przez producenta wydajności są przedstawiane w przypadku idealnych warunków. A na te rzadko kiedy możemy liczyć. 

Mocniejszy sprzęt, oferujący nam lepsze parametry koszące, jest w stanie kosić nawet do 1000 metrów kwadratowych na jednym ładowaniu, co daje nam świetny wynik w przypadku przydomowych ogrodów czy mniejszych połaci ziemi.

Automatyczna kosiarka i jej parametry koszące

Wyżej wspomniane parametry koszące to tak naprawdę zestaw czynników o bardzo dużym znaczeniu dla każdego ogrodnika i każdej kosiarki automatycznej, a także kosiarki spalinowej. Ma to bezpośredni wpływ na wyżej opisaną wydajność koszenia, a więc tak naprawdę na efektywność działania sprzętu na danym obszarze. 

Parametry koszące to przede wszystkim szerokość koszenia, która wskaże nam jak szerokie pasmo trawy urządzenie jest w stanie jednorazowo skosić czy też wysokość koszenia. Drugi parametr powinien być regulowany, dzięki czemu dostosujemy sprzęt do naszych preferencji i, w przypadku sporych nierówności, zadbamy o w miarę bezproblemowe poruszanie się kosiarki.

Z parametrów koszących warto też wymienić czas ładowania i czas pracy na jednym ładowaniu, a także zastosowany system koszenia. Bardzo wiele robotów jest też wyposażone w specjalne przewody ograniczające, które pozwalają nam określić dany obszar koszenia. Im przewodu jest więcej, tym na większą precyzję określania terenu do skoszenia możemy sobie pozwolić.

ROBOT INDEGO S+ 500 BOSCH
robot koszący bosch
GardenMe 1400 kosiarka automatyczna
kosiarka automatyczna

Funkcjonalność, czyli na co możemy sobie z danym sprzętem pozwolić?

Następnym bardzo ważnym czynnikiem determinującym czy produkt poradzi sobie w sposób idealny i bezproblemowy z każdym zadaniem, a dodatkowo będzie przyjemny w użytkowaniu, to funkcjonalność. Mowa tutaj o najróżniejszych opcjach dodatkowych i usprawnieniach, dzięki którym poruszająca się po naszym trawniku kosiarka automatyczna może bez najmniejszych problemów radzić sobie z wieloma trudnościami jak, chociażby, dużą różnica w elewacji czy po prostu nierówna powierzchnia.

Czujniki to podstawa, jeśli chodzi o wygodne i bezproblemowe korzystanie ze sprzętu. Jak doskonale wiemy, im bardziej rozbudowany jest robot, tym więcej czujników pozwalających na bardziej dopracowaną i nieprzerwaną pracę. Podstawą jest czujnik przechyłu, który informuje nas o sytuacji, w której robot koszący przewróci się na plecy. Wtedy albo produkt wyłącza się albo wysyła użytkownikowi na telefon (jeśli urządzenie wyposażono w WiFi) o problemie.

Oprócz tego, warto też uwzględnić czujniki deszczu, jeśli na przykład nie chcemy, aby maszyna pracowała w deszczu. Z innych istotnych funkcjonalności warto wspomnieć o zabezpieczeniu kodem PIN, dzięki czemu osoby niepożądane nie będą w stanie posługiwać się kosiarką czy też o możliwości sterowania robotem za pomocą smartfona.

Kosiarka automatyczna opinie

Feedback pochodzący od innych użytkowników to jeden z ważniejszych aspektów dodatkowych – poza tymi obowiązkowymi wymienionymi powyżej. Uwagi dotyczące użytkowania jednego ze sprzętów czy po prostu cenne informacje dotyczące wydajności lub sposobu działania sprawiają, że o wiele lepiej będziemy patrzeć na każdy z produktów. 

Wysokie opinie kosiarki automatycznej to też świetny sposób na zweryfikowanie deklarowanych przez producenta parametrów i właściwości. Jeśli kupujący potwierdzają sposób działania i wydajność pracy, a także czas działania na jednym ładowaniu, to tylko oferują nam dodatkowy powód, dla którego warto rozważyć dany model.

LANDXCAPE ROBOT KOSZĄCY LX812L 600M
automatyczna kosiarka

Sprawdź też ranking zraszaczy ogrodowych oscylacyjnych i kosiarek spalinowych bez napędu i kosza.

Najlepsza kosiarka automatyczna – podsumowanie rankingu robotów koszących2024

Jeden użytkownik będzie pragnął kupić kosiarkę automatyczną bez przewodu ograniczającego, bo bardziej zależeć mu będzie na sprzęcie tak zaawansowanym, że dzięki laserowemu mapowaniu terenu będzie możliwe ustawienie mapy koszenia bez zbędnych przewodów i linek. Inny ogrodnik skupi się natomiast na tym, aby wybrać produkt budżetowy. To, rzecz jasna, będzie ciekawą i wartą rozważenia alternatywą tylko w przypadku, kiedy teren koszenia jest łatwo dostępny z uwagi na to, że budżetowe opcje nie oferują najlepszych parametrów.

Jak widzimy, kwestii problematycznych jest sporo. Dlatego jeśli nie jesteśmy przekonani do własnoręcznego poszukiwania produktu idealnego, zachęcamy do zapoznania się z listą rekomendowanych produktów. Znajdziemy tutaj zarówno kosiarki automatyczne bez przewodu ograniczającego jak i opcje nieco inaczej skonfigurowane i oferujące inne parametry robocze. Zdecydowanym faworytem rankingu kosiarek automatycznych jest ROBOT KOSZĄCY GARDENA SILENO MINIMO 500 z uwagi na bardzo dobre cechy szczególne i wystarczający czas koszenia na jednym ładowaniu. 

Artykuły powiązane:

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Najlepsza kosiarka automatyczna
Average rating:  
 5 reviews
 by ambroży

Wszystkie mają cechy warte uwagi. Każdy wybierze coś dla siebie. Cenowo też można się wpasować w swój budżet.

 by zioło

A ja zamówie gardenme, bo jest solidnie wykonany, ma regulacje koszenia i inne fajne parametry.

 by cezary jak

Ze wszystkim wybrałbym nac. Fajna opcja z daszkiem, kolorystyka na plus, no i cicha praca.

 by vaip

EE tam, wcale że nie. Ja mam gardene i spokojnie kosi całkiem sporą powierzchnie. Bez przeryw działa ponad godzinę.

 by minioPP

Super sprzęt, ale na większych trawnikach i nierównych średnio działa.