Co zrobić ze skoszoną trawą? Czyli pomysły na wykorzystanie trawy

by

Co zrobić ze skoszoną trawą? Sprawdź sprawdzone pomysły na wykorzystanie ściętej trawy!

Koszenie trawnika to niezwykle istotne zadanie, jakie musi wykonać każdy właściciel ogródka. Nikt przecież nie chce, aby zbyt wysoka warstwa trawy prowadziła do pojawienia się próchnicy, zgnilizny i innych problemów, przez które gleba zacznie gnić, rozkładać się, a także pogorszy wzrost trawy i jej gęstość. Dodatkowo prawidłowo przycięty trawnik znacznie zmniejsza szansę na rozwój chwastów, gdyż te potrzebują nieco dłuższej trawy, aby spokojnie rosnąć. 

Niemniej jednak po zakończeniu koszenia pojawia się problem. Mamy przecież całkiem sporo źdźbła, małych gałęzi i innych odpadów roślinnych. Nie zaleca się ich wyrzucać z uwagi na fakt, że musielibyśmy znaleźć na to odpowiednie miejsce. Ponadto, istnieje wiele innych alternatyw, które jednocześnie są w stanie zagwarantować nam wiele pozytywów. Dlatego jeśli zastanawiasz się jaki nawóz do trawy wybrać w 2023 roku albo po prostu chcesz wiedzieć jaki kompostownik wybrać i czym go uzupełnić, to zapoznaj się z poniższym artykułem! 

W poradniku przygotowaliśmy szczegółowe informacje dotyczącego tego co można robić z trawą po skoszeniu. Bo tak jak wiele osób nie wie jakie kosiarki spalinowe wybrać czy też jaka kosiarka elektryczna będzie najlepsza, tak i problem z odpadem roślinnym po koszeniu też może przyprawiać o ból głowy. Oprócz tego przedstawimy też jak należy trawę przygotować do składowania i czego unikać, aby nie martwić się o późniejsze problemy ze zgnilizną i innym rozpadem. 

Skoro udało nam się skosić za pomocą kosiarki trawę, czas sprawdzić jak wykorzystać skoszoną trawę

Zacznijmy jednak od najistotniejszej kwestii, a więc sposobów na wykorzystanie wcześniej skoszoną trawę. Otóż tutaj rozwiązań jest całkiem sporo i to dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim należy odnotować, że trawa po skoszeniu zachowuje wiele wartości odżywczych, a to oznacza możliwość wykorzystania zdobytego w ten sposób odpadu roślinnego jako środek do nawozu. Oczywiście musimy pamiętać, że może nie oferować tak wysokiej skuteczności jak inne specyfiki. Niemniej jednak jest on darmowy i umożliwia pozbycie się problemu, jaką dla niektórych jest skoszona trawa.

Pamiętajmy przy tym, że samo użyźnianie gleby to nie wszystko, bo bardzo często preparaty te wykorzystywane są do ściółkowania rabat czy też do pielęgnacji trawników. Dlatego jeśli wiesz już jaka będzie najlepsza kosiarka spalinowa z napędem czy też wybrałeś najlepszą kosiarkę automatyczną, to w takim razie warto teraz zapoznać się ze szczegółowymi metodami wykorzystania ściętego odpadu roślinnego. 

Gdy uda nam się skosić trawę, warto przenieść pokos na kompost

Kompostowanie trawy to bardzo atrakcyjne rozwiązanie, gdyż później umożliwi wykorzystanie zebranej w jednym miejscu trawy do wielu różnych zadań. Samo kompostowanie jest bardzo proste, bo wystarczy tylko skoszoną trawę wrzucić do odpowiedniego pojemnika czy też przenieść na założone wcześniej miejsce. Pamiętajmy jednak, że zaleca się wcześniejsze podsuszenie trawy, aby ta nie była tak wilgotna. To wpływa bowiem na jej wagę. 

Sam sposób umieszczania na kompoście też jest kluczowy, gdyż nieprawidłowe podejście do tematu spowoduje gnicie źdźbła i pokosu, a nie jego rozłożenie. To oznacza, że na pryzmie kompostowej powinniśmy układać stosunkowo cienkie warstwy. Dodatkowo należy rozdzielić je luźnym materiałem w postaci ziemia, gałęzi czy pędów. W ten sposób pomiędzy warstwy będzie dostawać się dużo powietrza. Kompost, jaki otrzymamy po paru miesiącach, będzie idealny do nawożenia i wspomoże inne preparaty takie jak, chociażby, azot. 

Idealne do ściółki? Skoszona trawa posłuży też do ściółkowania rabat

Kolejny istotny sposób na wykorzystanie skoszonej trawy to ściółkowanie. Otóż warstwa odpadu roślinnego, którą wykorzystamy na grządkach działa jako dodatkowa ochrona zatrzymująca wilgoć w glebie. To natomiast znacznie utrudnia, a nawet uniemożliwia kiełkowanie chwastom. Trawę, którą udało nam się ściąć, jest też bardzo dobrym źródłem sporej ilości azotu. Ten natomiast przedostaje się do podłoża przez organizmy glebowe. Ich zadaniem jest przetwarzanie tkanki roślinnej w próchnicę.

Bardzo ważną informacją dla niektórych użytkowników jest fakt, że istnieje możliwość pozostawienia skoszonej trawy na trawniku bez jej późniejszego zgrabiania. Niemniej jednak możliwe jest to wyłącznie w sytuacji, kiedy ścięty pokos jest młody i delikatny, a dodatkowo nie był zbyt długi. Takie odpady szybko się rozkładają i nie będą negatywnie wpływać na wzrost trawnika. Z uwagi na ogromną ilość składników odżywczych (w tym wyżej wspomniany azot), będą wręcz wspomagać wzrost. Pozbądźmy się jednak twardych części trawy (łodygi, stare źdźbła, kwiatostany), gdyż te rozkładają się bardzo wolno. 

kosiarka spalinowa bez napędu ranking

Jak widzimy, darń to bardzo istotny element wykorzystywany do ściółkowania rabat. A to oznacza, że warto wykorzystać ten element, jeśli zależy nam na zabezpieczeniu gleby i trawy. Oczywiście pamiętajmy, że nie cały pokos będzie idealnie nadawał się do tego zadania. Kwiatostany trawy czy inne rośliny nie powinny być wykorzystywane do ściółkowanie. Jak widzimy, istnieje wiele pomysłów na wykorzystanie skoszonej trawy. Dlatego warto pomyśleć nad tym, aby źdźbła trawy pozostawić na miejscu, w celu zabezpieczenia części trawy i zadbania o prawidłowy wzrost. Rzecz jasna należy to robić tylko w określonych warunkach, które zostały omówione powyżej.

Niewiele osób wie, ale ze ściętej trawy otrzymujemy znakomity nawóz organiczny

Alternatywą dla wyżej wspomnianych sposobów zajęcia się skoszonym trawnikiem jest wykorzystanie go jako nawóz. Otóż odpowiednie zajęcie się pokosem umożliwi wykorzystanie tego odpadu roślinnego jako organiczny, w pełni naturalny nawóz dla naszego ogródka. Wystarczy, aby wykorzystać do koszenia urządzenie wyposażone w funkcję mulczowania. Zabieg ten ma za zadanie rozdrobnić pokos przez kosiarkę do tego stopnia, aby szybko i bezproblemowo ulegał rozpadowi.

Kosiarka podczas pracy ma za zadanie pokryć powierzchnię trawnika cienką warstwą rozdrobnionego pokosu. Jest to ekologiczny i, co ważne, ekonomiczny sposób na zadbanie o trawnik. Rozłożony pokos jest idealnym, naturalnym nawozem oferującym wiele pierwiastków niezbędnych dla prawidłowego wzrostu trawy. Pamiętajmy jednak, że zbyt duża ilość pokosu może być problematyczna, dlatego metoda ta wykorzystywana może być wyłącznie wtedy, kiedy trawę kosimy często. 

Jeśli dalej nie wiesz co zrobić ze skoszoną trawą, to wykorzystaj ją jako środek do pielęgnacji

Oczywiście to nie wszystko, bo skoszona trawa może też posłużyć jako naturalny środek pielęgnacyjny. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, ale odpowiednio przygotowana, skoszona trawa może posłużyć jako specyfik do usuwania plam z ubrań. Jest to idealne rozwiązanie w sytuacji, kiedy klasyczne detergenty przez nas wykorzystywane nie przyniosły właściwego efektu. Trawę wystarczy zmielić, a następnie wetrzeć w plamę. Po chwili myjemy ubranie tak jak zaleca producent na metce. Taki środek przygotowany z trawy sprawdzi się idealnie w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z plamą powstałą z tłuszczu lub krwi.

Ponadto, trawa też idealnie sprawdzi się do nawilżania czy odżywiania naszej skóry z uwagi na ogromną ilość cennych składników odżywczych. Dlatego wiele osób łączy zmieloną trawę i miód do przygotowania naturalnego peelingu. Wariant ten jest też polecany w przypadku pielęgnacji włosów. Maseczka z mielonej trawy wymieszana z jogurtem naturalnym będzie rozwiązaniem bardzo ciekawym, jeśli chodzi o nawilżenie i odżywienie włosów. Nada im to połysku.

Skoro teraz wiesz jak pozbyć się skoszonej trawy, przygotuj się do ściółkowania rabat, a także do innych zadań

Wyżej przedstawione metody wykorzystania trawy są bardzo zróżnicowane i oferują nam ogromną ilość ciekawych opcji. Niekoniecznie musimy ograniczać się do tej jednej konkretnej. Niemniej jednak warto odnotować, że w celu zadbania o prawidłowe przygotowanie pokosu powinniśmy wiedzieć dokładnie jak wykonać kompostowanie, jak dokładnie przechowywać tę trawę. Oczywiście omówimy też kwestię mulczowania.

Poznawszy te informacje będziemy w stanie bez najmniejszych problemów poradzić sobie z przygotowaniem trawy do każdego zadania – począwszy od nawożenia trawnika, poprzez pielęgnację roślin, a skończywszy na domowym użytkowaniu trawy czy też ochronie flory w ogrodzie. 

Skoro znamy już właściwości skoszonej trawy, sprawdź jak przygotować ścięty trawnik na kompostownik

Stosowanie kompostu z trawy może odbywać się tak naprawdę przez cały sezon wegetacyjny. Niemniej jednak musimy odpowiednio ten kompost przygotować, aby przechowywana trawa przechodziła właściwe dla niej procesy. Dlatego jeśli chcemy zadbać o rośliny ozdobne, a także o sam trawnik czy o inną florę, to musimy upewnić się, że kompost jest prawidłowo przygotowany. 

Samo przygotowanie kompostu powinno rozpocząć się od przesuszenia skoszonej trawy. Proces ten trwa 2 lub 3 dni, w zależności od temperatury i wilgotności, i pozwala pozbyć się nadmiaru wilgoci z trawy. To natomiast zmniejsza jej objętość i gwarantuje lepsze wykorzystanie dostępnej pojemności kompostownika. 

Kolejnym krokiem jest ułożenie trawy w kompostownika w taki sposób, aby powstały warstwy naprzemienne z materiałami, które umożliwią dostanie się do poszczególnych warstw dużych ilości powietrza. Za te rozdzielniki mogą posłużyć gałęzie, ziemia czy też kora drzew. Takie rozdzielenie warstw (które powinny być relatywnie cienkie) umożliwi znaczne skuteczniejszy proces rozkładu resztek roślinnych i nie dopuści do sytuacji, w której trawa zaczęłaby gnić. 

Sam proces kompostowania trwać może nawet i kilka miesięcy, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. Jego gotowość można określić po kolorze – odpad roślinny przybierze brązowy kolor. Najistotniejsza jest natomiast struktura. Trawa musi być krucha i bezwonna. Jeśli wydziela nieprzyjemny zapach, to kompost nie jest jeszcze gotowy.

Aby wykorzystać skoszoną trawę jako nawóz do trawnika, wymagane jest mulczowanie

Kompost to jedno z najlepszych rozwiązań, jeśli chodzi o sprawne wykorzystanie skoszonej trawy. Niemniej jednak wymaga bardzo ogromnej ilości czasu i dlatego istnieje parę alternatyw. Jedną z nich jest wykorzystanie trawy jako nawóz i do ściółkowania znacznie prędzej. Jest to możliwe z uwagi na mulczowanie, a więc specjalne rozdrabnianie trawy. Ta jest później rozsypywana po trawniku w sposób równomierny. Jest to zarówno prosta, jak i ekologiczna i ekonomiczna propozycja.

Aby jednak mulczowanie rozpocząć, musimy najpierw upewnić się, że trawa jest sucha. Dlatego mulczowanie gdy pada deszcz jest złym pomysłem, bo taka trawa będzie gnić. Do tego procesu wymagana jest flora młoda, zdrowa, a także bez nasion i kwiatostanów. Dodatkowo należy pamiętać, że źdźbła wysokiej trawy nie są dobrym rozwiązaniem. Sama trawa powinna być nie dłuższa niż 4 cm. 

Choć wymogów jest całkiem sporo, to korzyści z mulczowania jest od groma. Zacznijmy od najistotniejszej kwestii, mianowicie darmowego i świetnego nawozu. Tego typu rozwiązanie idealnie odżywia rośliny i gwarantuje przyspieszony wzrost. Oprócz tego, znacznie zmniejsza parowanie wody z gleby. Jest to więc ekologia i ekonomia w jednym. 

Jednocześnie warto zauważyć, że skoszona trawa to idealny sposób na przygotowanie gnojówki. Jest to nawóz w formie płynnej. Wystarczy wymieszać trawę z pokosu i wodę – może być deszczówka. Całość odkładamy i mieszamy co jakiś czas, aby zadbać o jej prawidłowe napowietrzenie. Pamiętajmy, aby nie przykrywać szczelnie gnojówki – wystarczy kawałek materiału. W ten sposób przygotowany nawóz możemy wykorzystać znacznie szybciej niż kompost, bo już po dwóch tygodniach będzie on gotowy. Gdy już to zrobimy, powinniśmy specyfik rozcieńczyć z wodą – zaleca się stosunek 1,3-1,8 do 10, czyli na każde 10 litrów wody czystej wykorzystujemy średnio 1,5 gnojówki.

Odpowiednie zagospodarowanie skoszonej trawy możliwe tylko, jeśli prawidłowo ją przechowujemy 

Oczywiście pamiętajmy też o tym, że trawa, która nie została wcześniej poddana mulczowaniu i jest zdrowa, może być wykorzystana na wiele innych sposobów. Niektóre z popularniejszych zostały omówione, dlatego zanim zdecydujemy się na mulczowanie całości, warto część z niej przenieść w celu przechowania. 

Aby to jednak zrobić, musimy przede wszystkim zadbać o dostęp powietrza. To oznacza, że wybrane przez nas miejsce powinno być suche, a także oferować łatwy dostęp dużej ilości powietrza. Suszenie na słońcu to bardzo dobre rozwiązanie, aby jak najszybciej pozbyć się wyżej wspomnianej wilgoci. 

Kosić trawę trzeba regularnie, a teraz wiesz dlaczego pokos może być wartościowym dodatkiem do innych prac ogrodniczych

Każdy z nas pragnie wybrać najlepszą kosiarkę spalinową bez napędu w 2023 roku i wykorzystać ją, aby jak najszybciej ściąć trawnik w naszym ogrodzie. Niemniej jednak później przychodzi czas, aby zająć się pokosem. I choć dla wielu jest to kwestia problematyczna, to jednak istnieje wiele ciekawych sposobów na zajęcie się tym problemem i wykorzystanie go do własnych celów. 

Możemy przecież trawę wykorzystać do ochrony trawnika, do ściółkowania rabat, a także do pielęgnacji flory. A to nie wszystko, bo przecież wiele osób stosuje trawę do użytku domowego. Ta może pomóc nam w plamach na odzieży, ale też jako kosmetyk czy odżywka do ciała lub włosów. Sposobów na zajęcie się skoszoną trawą jest wiele, a powyższy poradnik przedstawił te najciekawsze. Jednocześnie dowiedzieliście się jak przeprowadzić mulczowanie i kompostowanie, a także wiecie na czym polega prawidłowe przechowywanie pokosu. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Co zrobić ze skoszoną trawą
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz