Jaki rozsiewacz nawozów wybrać w 2024 – Opinie oraz Ranking

by

Rozsiewacz nawozów – poradnik zakupowy na rok 2024 i zestawienie najlepszych produktów!

Każdy z nas pragnie w jak najszybszy i najskuteczniejszy sposób przebrnąć przez proces rozrzucania nawozu. Niektórzy mają do tego specjalistyczne narzędzia za ogromne pieniądze, jeszcze inni wolą na spokojnie i, niestety, nieefektywnie zająć się tym samemu. Co w przypadku, kiedy chcemy znaleźć kompromis pomiędzy tymi dwoma aspektami? W takiej sytuacji przyda nam się ręcznie sterowany dobry rozsiewacz nawozów.

Urządzenia te, choć z pozoru banalne, mogą przywołać nie lada ból głowy u wielu osób. Jest to przede wszystkim spowodowane tym, że każdy produkt charakteryzuje się nieco innym wykonaniem. Ich zmienny design wpływa natomiast na bardzo ważne parametry, w tym na skuteczność i wydajność rozsiewania nawozu. W celu ułatwienia wam procesu nabycia siewnika do nawozu, przygotowaliśmy poradnik, w którym objęto najistotniejsze informacje odnośnie tego typu sprzętu. Oprócz tego, przygotowano także zestawienie rozsiewaczy do nawozu.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Wolf Garten WE-B 3

9.9

Średni


HECHT 270 27l

9.8

Średni


Bradas 12L

9.7

Tani


NAC S12-K

9.7

Średni


Hillvert HT-TEMPLE-1 14 l

9.7

Drogi


Gardena 00431-20

9.5

Tani


Lista zawiera aż siedem produktów o innej charakterystyce. Jednakże, wszystkie te produkty łączy wysoka wydajność i ponadprzeciętna trwałość. Ponadto w naszym rankingu specjaliści mieli na uwadze takie kluczowe aspekty jak, między innymi, średnica kółek, szerokość rozsiewu, pojemność pojemnika, waga, wykonanie, regulacja rozrzutu, a także dodatkowe cechy szczególne czy wyposażenie.

Najlepiej Sprzedający się Siewnik Nawozów Wolf-Garten WE-B 3

Rozsiewacz nawozów Wolf Garten WE-B to urządzenie o szerokim zastosowaniu, które umożliwia precyzyjne rozprowadzanie nawozów, nasion, a nawet piasku i soli, co czyni go niezwykle użytecznym w różnych warunkach i dla rozmaitych zadań ogrodowych. Jego konstrukcja jest lekka, ale wytrzymała, co jest istotne dla komfortu użytkowania i długowieczności produktu. Rozsiewacz charakteryzuje się ergonomiczną obsługą, która pozwala na łatwe manewrowanie urządzeniem jedną ręką, co jest wygodne i efektywne, szczególnie podczas pracy na większych powierzchniach.

Cechą, która naprawdę wyróżnia rozsiewacz Wolf Garten WE-B na tle konkurencji, jest jego możliwość precyzyjnej regulacji dawki rozsiewanego materiału. Dzięki temu użytkownik ma pełną kontrolę nad ilością rozsiewanego produktu, co jest kluczowe dla optymalizacji wzrostu roślin i efektywności stosowania nawozów. Dodatkowo, urządzenie jest kompaktowe i łatwe w przechowywaniu, co jest ważnym atutem w porównaniu do większych, bardziej kłopotliwych modeli. W połączeniu z renomą marki Wolf Garten, znanej z produkcji wysokiej jakości narzędzi ogrodniczych, rozsiewacz WE-B jest solidnym wyborem dla profesjonalistów i amatorów ogrodnictwa.

 • Precyzyjna regulacja dawki nawozu
 • Lekka, wytrzymała konstrukcja
 • Wygodny uchwyt, łatwe przechowywanie
 • Do nawozów, nasion, soli
 • Dość Mały zasobnik

Propozycja dla największych powierzchni to, między innymi, ROZSIEWACZ SIEWNIK OGRODOWY NAWOZÓW 27L HECHT270

Kolejny model odpowiedni do dużych ogrodów, mieszczący 20 litrów surowca. Duża pojemność wcale nie oznacza dużych wymiarów i wagi – przyrząd waży zaledwie 3 kg. Wózek jest wyjątkowo zwrotny i łatwo jest nim manewrować, ponieważ ma stosunkowo duże koła z pofałdowaną powierzchnią, dzięki której siewnik nie utyka w podłożu.

Pojemnik jest czerwony i z przodu posiada składany wspornik, aby mógł stabilnie stać. Do wózka dołączony jest metalowy uchwyt w czarnym kolorze podlegający rozłożeniu w razie potrzeby. Produkt idealnie nadaje się do równomiernego rozkładania nasion, nawozów, granulatów i piasku na glebie lub chodniku.

Niewątpliwym atutem jest kilkustopniowa możliwość regulacji rozrzutu, co dodatkowo ułatwia pracę. Siewnik stworzono z bardzo trwałego tworzywa sztucznego, które jest odporne na czynniki zewnętrzne, takie jak warunki atmosferyczne, uderzenia i zadrapania. Model jest solidny i praktyczny, sprawdzi się w małych i średnich ogrodach.

Dołączona gwarancja obejmuje okres dwóch lat. Wszystkie oceny, które zdobył siewnik, są dobre i bardzo dobre, tak samo jak recenzje.

 • Duża pojemność;
 • Dobre koła;
 • Kompaktowość.
 • Regulacja trybów w dolnej części.

Ponadto, SIEWNIK DO NAWOZÓW TRAWY ROZSIEWACZ 12L BRADAS powinien przypaść niektórym do gustu

Kolejna pozycja należy do siewnika marki Bradas, który jest nieduży, lecz bardzo praktyczny i poręczny. Niewątpliwie przyciąga uwagę swoim eleganckim wyglądem – połączenie bieli i szarości tworzy przyjemną dla oka kompozycję. Pojemnik wykonano z wysokiej jakości PVC, dzięki czemu jest odporny nie tylko na warunki atmosferyczne, ale również na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zadrapania i uderzenia.

Model wyposażono w dziesięć trybów dozowania, które reguluje się prostym przełącznikiem znajdującym się na tylnej powierzchni pojemnika. Ponadto siewnik posiada długi i mocny uchwyt podlegający rozkładaniu. Całkowita wysokość przyrządu wraz z rączką równa jest 110 cm. Samo wiaderko ma 21 cm szerokości i 57 cm długości.

Całość waży nieco ponad 2,5 kg. Szerokość rozsiewu to 45 cm. Boczne kółka bardzo dobrze jeżdżą po surowej glebie i po trawniku. Siewnik przeznaczony jest do równomiernego rozkładania nawozów, granulatów, piasku oraz nasion. Nadaje się do użycia w każdą porę roku. Urządzenie ma trzymiesięczną gwarancję i zdobyło wiele pozytywnych ocen od dotychczasowych użytkowników.

 • Elegancki design;
 • Kompaktowość;
 • Łatwy do manewrowania.
 • Niepraktyczna regulacja.

ROZSIEWACZ NAWOZÓW NASION SOLI NAC S12-K 12 LITRÓW to jeszcze inna propozycja warta uwagi

Firma NAC oferuje praktyczny siewnik z ośmiostopniową regulacją rozrzutu. Zaletą modelu jest jego prostota – składa się z pojemnika, kółek i składanego uchwytu. Przełącznik do zmiany trybów znajduje się przy pojemniku. Białe wiaderko ma także wbudowaną nóżkę, dzięki której stabilnie stoi.

Przyrząd należy samodzielnie złożyć według dołączonej instrukcji. W opakowaniu znajduje się także karta gwarancyjna ważna przez dwa lata. Pojemnik i koła powstały z trwałego i odpornego materiału PVC, natomiast rączka jest metalowa. Siewnik waży niecałe 3 kg, dokładnie 2,85 kg i mierzy 100 cm wysokości.

Pojemność zbiornika to w przybliżeniu 10 kg lub 12 litrów. Szerokość robocza, czyli rozsypu wynosi 45 cm. Koła obleczono pofałdowanym, mocnym i twardym tworzywem sztucznym, dlatego można wygodnie manewrować siewnikiem na trawniku. Przyrząd ma wielorakie zastosowanie – nadaje się do rozkładania nawozu, granulatu, piasku czy nawet soli zimą.

Produkt jest stosunkowo kompaktowy, mieści się między drzewami i krzewami, znacznie ułatwiając pracę. Ogrom pozytywnych ocen jest niepodważalnym dowodem na to, że jest to model wart uwagi.

 • Niewielki rozmiar;
 • Praktyczne koła;
 • Poręczny uchwyt.
 • Niepraktyczna regulacja.

Jaki powinien być rozsiewacz do nawozu? Sprawdź poniższe wskazówki zakupowe 2024

Każda siewka do nawozu musi oczywiście być sprawna i długotrwała. Dlatego właśnie powyższe produkty spełniają wiele różnych kryteriów i świetnie się wkomponują do każdego gospodarstwa o małej czy średniej powierzchni rolnej. Jednakże, co w przypadku, kiedy zapragniemy nieco bardziej wymagającego urządzenia? A może żaden z powyższych siewników do nawozu nam nie odpowiada?

Każdy rolnik powinien znać chociaż podstawy, jeśli chodzi o te urządzenia. Dzięki temu będzie w stanie wybrać produkt własnoręcznie – bez pomocy rankingów lub zestawień. Dlatego jeśli i ty myślisz nad zakupem nieco bardziej spersonalizowanym bądź masz inne preferencje dotyczące zakupu, to sprawdź czy wybrany przez ciebie siewnik do nawozów oferuje odpowiedni litraż, a także gwarantuje szereg regulacji pozwalających dostosować intensywność nawożenia.

Z innych elementów wartych uwagi, każda siewka do nawozu powinna być wyposażona w spore koła. Ponadto pamiętajmy o tym, aby produkt oferował wysoką jakość wykonania i ponadprzeciętny komfort. Oprócz tego, bardzo ważna będzie szerokość rozsiewu i szereg dodatkowych cech szczególnych. Więcej informacji na temat rozsiewaczy do nawozów znajdziecie tutaj: https://fajnyogrod.pl/porady/wybieramy-siewnik-do-nawozu-porownaj-rodzaje-ceny-i-opinie/.

Przede wszystkim pamiętajmy o wykonaniu siewnika do nawozu

Materiał to kluczowy aspekt w prawie każdym przedmiocie. Nieważne czy kupujesz przedmiot za kilka tysięcy czy za kilkaset złotych – jego wykonanie ma zasadniczy wpływ na trwałość, bezawaryjność oraz oczywiście przydatność. To samo dotyczy rozrzutników do nawozu, które to muszą charakteryzować się trwałym wykonaniem z uwagi na ich ręczne sterowanie i sporą siłę, jaką będziemy podczas transportu na nie wywierać.

Dlatego konstrukcja powinna być wykonana ze stali. Metalowy stelaż gwarantuje trwałość i pewność, że produkt nie ulegnie uszkodzeniu w przypadku natrafienia na trudniejszy, mniej wyrównany teren. Jeśli chodzi o pojemnik na nawóz, to może być on plastikowy z uwagi na bardzo proste czyszczenie.

Nie polecamy natomiast wybierać siewników, które są skonstruowane od podstaw na bazie PVC. Nawet jeśli jest ono wysokiej jakości, to takie konstrukcje szybko mogą odmówić posłuszeństwa. Dlatego własnie o wiele lepszym rozwiązaniem jest połączenie stalowego stelaża wraz z komponentami PVC nie narażonymi na szybkie zużycie.

Oprócz tego, kluczowym parametrem będzie pojemność

Litraż pojemnika na nawóz wskazuje jak dużo substancji będziemy mogli zabrać ze sobą podczas jednej rundy. Oczywiście im więcej zabierzemy ze sobą nawozu, tym więcej rozsiejemy na raz, a więc mniej przerw na ponowne ładowanie będziemy musieli robić. Dlatego zaleca się dobierać pojemność do powierzchni, jaką zamierzamy zasiewać.

Najprostsze i zarazem najmniejsze siewniki dostępne są z koszem o pojemności wynoszącej nawet i 15 litrów. To idealne rozwiązanie dla najmniejszych działek i powierzchni rolnych. Nieco większe, bo 15-20 litrów pojemniki są przeznaczone dla średnich gospodarstw. Oczywiście możemy znaleźć też większe, bo 25 litrowe siewniki. Te są jednak też cięższe.

Oczywiście szerokość siania także odegra kluczową rolę

Różnorodny design rozsiewaczy wpływa także na maksymalną szerokość, na jaką siewnik jest w stanie rozproszyć nawóz. Innymi słowy, im większa szerokość pracy, tym szybciej pokryjemy całą powierzchnię. Oczywiście musimy pamiętać, że szerokość siania nie jest równoznaczna z szerokością rozrzutu, która to może być jeszcze większa z uwagi na wysokie umiejscowienie kosza i dużą siłę wyrzutu.

Nas powinny interesować produkty charakteryzujące się szerokością siania wynoszącą przynajmniej 40 cm. Jednakże, bardzo dużo jest produktów o szerokości 45 centymetrów, a nawet więcej. Rozrzut może wynosić nawet i 3 metry!

Średnica i wykonanie kół, a ogólny komfort

Podczas podróżowania po nierównym terenie najlepiej jest mieć bardzo duże koła – świetnym przykładem są ciągniki rolnicze bądź kombajny. Ogromna średnica pomaga pokonywanie nierównego i grząskiego terenu. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie komfortowo pokonywać taką nawierzchnię.

Oczywiście w przypadku rozsiewaczy pomysł jest taki sam, lecz na o wiele mniejsza skalę. Najlepiej jest więc szukać kół o dużej średnicy, bo to pomoże nam w podróżowaniu i poprawi komfort pracy. Jeszcze lepszą opcją będzie wyposażenie się w siewnik wyposażony w koła pompowane, a nie plastikowe. Poprawią komfort podróżowania z uwagi na to, że nie będą zakopywać się tak jak plastikowy odpowiednik.

Oczywiście waga to kolejny kluczowy aspekt mający niebagatelny wpływ na komfort. Im cięższy rozsiewacz, tym łatwiej będzie mu ugrząźć. Leciutkie rozsiewacze bardzo łatwo przetransportować czy po prostu przenieść.

Regulacja równie istotna

Każdy rozrzutnik musi być wyposażony w regulację intensywności nawożenia. W skrócie jest to siła, z jaką nawóz jest wyrzucany. Im większa, tym oczywiście dalej i szybciej możemy nawozić. Czasami jednak musimy podróżować przez wąskie miejsca, gdzie mniejszy rozrzut jest wymagany. Dlatego regulacja intensywności jest kluczowa.

Podstawowe produkty oferują czteropoziomową regulację. Te bardziej zaawansowane pozwolą na wybranie jednego z ośmiu wcześniej ustalonych poziomów. Musimy oczywiście mieć na uwadze fakt, że są produkty z jeszcze bardziej dostosowaną regulacją i 10-cioma poziomami.

Właściwości dodatkowe sprzętu

Nawożenie nigdy nie było przyjemnym zadaniem, dlatego należy jak najbardziej to ułatwić za pomocą szeregu udogodnień i usprawnień. Nawet jeśli planujemy kupować produkt w niskim budżecie, to i tak warto zapoznać się z możliwymi funkcjami dodatkowymi, które to ułatwią nam ten żmudny proces.

Jednym z przykładów jest zastosowanie zwrotnych kółek o sporym bieżniku, dzięki czemu bezproblemowo poradzą sobie nawet na najbardziej grzęskim terenie. Oprócz tego, bardzo ważnym dodatkiem będzie możliwość precyzyjnego ustalenia ilości rozsiewu, a także blokada regulacji.

Kolejne ciekawe rozwiązanie to uzależnienie systemu rozrzutu od szybkości przemieszczania się siewnika na kółkach. Opcja ta nie jest często spotykana, ale gwarantuje bardzo szybki rozrzut przy bardzo szybkiej pracy i, na odwrót, wolne i dokładne rozsiewanie przy niskich prędkościach.

Podsumowanie – teraz wiesz który rozrzutnik do nawozu będzie najlepszy w 2024 roku!

Poradnik zakupowy przedstawił bardzo ciekawe wskazówki, które pomogą nam w wyborze najodpowiedniejszego narzędzia. Rozsiewacze muszą być przede wszystkim funkcjonalne, a także trwałe. Dlatego konstrukcja odegra kluczową rolę, jak i opcje dodatkowe. Oprócz tego, warto pamiętać o parametrach rozsiewu.

Jeśli jednak nie mamy czasu na własnoręczne poszukiwania, to warto pomyśleć nad jedną z obecnie dostępnych ofert. Szczególnie atrakcyjnym produktem wydaje się Wolf Garten WE-B 3. Zwycięzca rankingu 2024 gwarantuje sporą pojemność i świetny rozrzut, a dodatkowo bardzo trwałe wykonanie, co przełoży się na bezproblemowe użytkowanie przez wiele lat.

Jacek Kowal

Dodaj komentarz