Ile kosztuje ocieplenie domu cena za m2 oraz dom 100m2, 200m2

by

Ile kosztuje ocieplenie domu w 2024 roku? Sprawdź jakie są koszty robocizny, a także od czego zależy ostateczna cena ocieplenia i elewacji!

Budowa domu jednorodzinnego do inwestycja na całe nasze życie. W końcu w tym budynku spędzamy większego naszego czasu, dlatego chcemy, aby było to miejsce unikalne i jedyne w swoim rodzaju, ale także przytulne, wytrzymałe i solidne. Z tej racji dokładnie planujemy każdy etap budowy, począwszy od fundamentów, poprzez stawianie murów, poprowadzenie kanalizacji, hydrauliki, przewodów elektrycznych, aż do tynkowania i ocieplania ścian zewnętrznych.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że nie każdy od razu decyduje się na ocieplenie swojego domu, co jest dużym błędem, bowiem etap ten jest niezwykle istotny dla podniesienia poziomu funkcjonowania, ale także komfortu i bezpieczeństwa. Ze względu na to, nie powinniśmy pomijać tego etapu. 

Decydując się na budowę domu jednorodzinnego, z pewnością chcesz się dowiedzieć jaki klej do zatapiania siatki wybrać, ile kosztuje elewacja domu oraz jaki tynk na elewację będzie najlepszy. Ponadto, istotną kwestią jest również jaki nóż termiczny do styropianu wybrać, na jaki styropian się zdecydować, czy będzie to styropian podłogowy czy styropian elewacyjny. Ważne jest także przejście przez proces, jakim jest kołkowanie styropianu. Jednakże, wszystkie powyższe kwestie są tematami na osobne artykuły, tymczasem w poniższym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na koszt ocieplenia budynku oraz jakie są finalne koszty termomodernizacji biorąc pod uwagę programy rządowe.

Cennik 2024 roku na ocieplenie elewacji domu jest bardzo zróżnicowany – oto najważniejsze czynniki wpływające na ceny

Istnieje wiele czynników, które wpływają na cenę za 1 m2 izolacji termicznej. Między innymi, warto wziąć pod uwagę, w jakiej lokalizacji budujemy nasz dom jednorodzinny – czy będzie to miasto czy wieś. Wyliczenia będą się także różnić w przypadku rodzaju ocieplanego budynku. Mamy tutaj na myśli stan zarówno nowego i starego domu. Ponadto, duży wpływ na finalne koszty ma obecna cena styropianu lub innego materiału przeznaczonego do izolacji termicznej.

Cena za 1m2 będzie większa w dużym mieście niż na wsi – koszt robocizny, a region zamieszkania

Na cenę ocieplenia budynku mogą wpłynąć rodzaj zastosowanej techniki termoizolacyjnej oraz kondycja i rozmiar ścian zewnętrznych domu jednorodzinnego. Istotną kwestią jest także grubość ścian. Jednakże, niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że koszty za podobne usługi i jednakowe materiały będą się różnić w zależności od regionu, w którym nasza nieruchomość jest usytuowana.

Musimy liczyć się z tym, że cena za materiały oraz robociznę będzie wyższa dla mieszkańców dużych miast, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław. Z kolei jeżeli chodzi o mieszkanie w mniejszych powiatowych czy gminnych miasteczkach lub na wsi, wyliczenia będą zdecydowanie niższe.

To, ile kosztuje ocieplenie domu styropianem, zależy także od stanu domu jednorodzinnego i jakości starego domu 

Jeżeli w trakcie budowy domu jednorodzinnego nie zdecydowaliśmy się na ocieplenia budynku, a po latach dojrzeliśmy do tej decyzji, musimy wziąć pod uwagę, że na całkowity koszt takiej inwestycji wpływ będzie miał stan oraz jakość naszej nieruchomości. Na samym początku warto wiedzieć, że nie ma potrzeby przebudowy starego domu, jednakże będzie wymagane konkretne przygotowanie do procesu termoizolacji.

O jakie przygotowanie chodzi? Zacznijmy od tego, że mury naszej nieruchomości, będąc przez lata nieocieplonymi, z pewnością nabrały wilgoci. Może ona pochodzić nie tylko z opadów atmosferycznych, takich jak deszcz czy śnieg, ale także z fundamentów. Jeżeli jesteśmy w takiej sytuacji, nie możemy pozwolić sobie na natychmiastowe ociepleniu budynku, dopóki mury te nie zostaną osuszone. Oczywiście wiąże się to z dodatkowymi kosztami, między innymi za materiały budowlane i robociznę. Nie warto na tym oszczędzać, gdyż pomijając ten etap, warstwa kleju nie zagwarantuje nam wystarczającej przyczepności. Osuszanie zawilgoconych ścian zewnętrznych polega na iniekcji specjalnego preparatu, który w kontakcie z wodą krystalizuje. Co więcej, cena termoizolacji może być wyższa, gdy będzie konieczne usunięcie z fasady różnego rodzaju zanieczyszczeń, takich jak pleśń i brud.

Cena ocieplenia za 1m2

Ponadto, do dodatkowych kosztów powinniśmy doliczyć usunięcie tynku w przypadku, gdy nasz dom jednorodzinny został już na wcześniejszym etapie pokryty elewacją. Jeżeli stan fasady nie jest zbyt dobry, natomiast sam tynk cechuje się odwarstwianiem, kruszeniem się, nierównościami oraz zagłębieniami, musimy zainwestować w jego całkowite skucie. Pomimo ponadprogramowych kosztów, jest to czynność niezbędna przed ociepleniem budynku. Jednakże, koszt ocieplenie elewacji może być nieco niższy w przypadku, gdy tynk tylko z niektórych fragmentów murów wymaga skucia. Możemy o tym mówić biorąc pod uwagę działanie warunków atmosferycznych, które mogą oddziaływać w innym stopniu na każdą ze ścian zewnętrznych. Natomiast jeżeli tynk trzyma się dobrze, możemy od razu zacząć ocieplać mury.

Wełna mineralna, a może styropian grafitowy bądź też biały? Cena ocieplenia mocno zależna od ceny styropianu lub innego materiału do izolacji 

Jeżeli decydujemy się ocieplenie budynku, na samym początku musimy wiedzieć, że najpopularniejszym materiałem dociepleniowym jest styropian. W normalnych przypadkach możemy wybrać płyty styropianowe o grubości 10 cm, 12 cm lub 15 cm. Nie jest zalecane, aby wykorzystywać płyty o większej grubości, ponieważ może powstać nieestetyczna wnęka w przypadku niewielkich okien. To z kolei utrudnia przenikanie do domu naturalnego światła.

Należy tutaj wziąć pod uwagę tzw. wartość lambda. Jest to współczynnik przenikania ciepła określający termoizolacyjność danego materiału. Dlatego też, im mniejsza jest wartość lambda, tym lepiej.

Wybierając metodę ocieplenia styropianem, musimy wiedzieć, że wykonuje się ją na mokro. Tutaj, możemy zdecydować się na klasyczny styropian biały lub szary, który posiada elementy grafitu. Właściwości termoizolacyjne takiego styropianu mogą być lepsze niż w przypadku wełny mineralnej. Jeżeli chodzi o minusy szarej izolacji to zdecydowanie wyższa cena, a także fakt, że nie możemy jej wykorzystać na budynkach ze starej cegły ani na domach wykonanych z drewna. Dzieje się tak, ponieważ szary styropian nie przepuszcza pary wodnej.

Co więcej, gdy przykleimy płyty styropianowe na zaprawę, musimy koniecznie pamiętać o przyklejeniu siatki wykonanej z włókna szklanego. Taka siatka również podnosi koszty docieplenia domu jednorodzinnego. Planując ocieplenie domu wełną mineralną, musimy liczyć się z wyższą ceną obejmującą koszt siatki zbrojeniowej, zaprawy klejącej oraz samych klejów. Ponadto, biorąc pod uwagę mokrą metodę ocieplenia budynku, istotny jest wybór tynku. Jednakże, kiedy chodzi o metodę suchą, naszym zadaniem będzie zbudowanie stelaża wokół nieruchomości, następnie ułożenie na nich wełny mineralnej, po czym wykończenie elewacji z użyciem tzw. oblicówki, czyli paneli, zamiast tynku.

Ocieplenie domu styropianem, wełną czy innym materiałem? Sprawdź kosztorys termomodernizacji

Całościowy koszt budowy domu jednorodzinnego będzie różnił się w zależności od metody ocieplenia oraz rodzaju materiału izolacyjnego. Wiele osób wie, że najpopularniejszym materiałem wykorzystywanym do ocieplania poszczególnych elementów domu jest styropian, jednakże warto wiedzieć, że mamy również wełnę mineralną oraz szereg innych materiałów budowlanych do termoizolacji domu. Ponadto, każdy inwestor uzależnia koszty ocieplania styropianem od cen materiałów oraz od ceny robocizny. Jednakże, łączny koszt ocieplania domu energooszczędnego może być nieco niższy za sprawą wielu rządowych programów.

Wykonanie ocieplenia to koszt materiałów, robocizny, ale też przygotowanie podłoża, jeśli tynk i pozostała elewacja domu jest mocno zniszczona

Jeśli zdecydujesz się na ocieplenie domu, wszystko ma znaczenie, jeżeli chodzi o wycenę prac termoizolacyjnych. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, finalny koszt uzależniony jest od robocizny i materiałów, lokalizacji naszej nieruchomości, a także od rodzaju metody ociepleniowej i elewacji twojego domu. Należy również pamiętać o rozmiarze i kondycji ścian zewnętrznych naszego domu jednorodzinnego.

Jeżeli nasz dom cechuje się dużą powierzchnią, a my chcemy zadbać o materiały jak najlepszej jakości, musimy się liczyć z nieco wyższą wycenę całej inwestycji. Na dodatek, już w 2022 roku cena robocizny i koszt materiałów budowalnych były wysokie, a poprzednie lata sugerują, że ceny te rosną w bardzo szybkim tempie. 

Dlatego też, na samym początku należy podjąć decyzję, jaki rodzaj termoizolacji preferujemy, a następnie zakupić wszystkie niezbędne materiały jak najszybciej zanim ceny zaczną poważnie obciążać nasz portfel. Całkowite koszty ocieplenia domu zależą od kwestii, takich jak stan ścian zewnętrznych nieruchomości, materiały, z jakich zostały wykonane przegrody zewnętrzne, materiały, jakie mają być wykorzystane od ocieplenia ścian zewnętrznych oraz pozostałych elementów budynku, a także elementy domu, które będą termicznie izolowane.

Mniejszy wydatek z uwagi na dofinansowanie? Sprawdź ile kosztuje ocieplenie domu w 2024 roku biorąc pod uwagę programy rządowe

Decydując się na termoizolację domu jednorodzinnego, powinniśmy wziąć pod uwagę rządowy program “Czyste powietrze”, w ramach którego możemy otrzymać dofinansowanie do inwestycji nawet do 135 tys. zł. Jeżeli mamy do przeprowadzenia kompleksową termomodernizację, owe dofinansowanie może być nawet wyższe. Warto również pamiętać, że progi dochodowe zostały podniesione.

Ponadto, istnieje też tzw. ulga termomodernizacyjna, która idealnie sprawdzi się w przypadku domów jednorodzinnych. W okresie rozliczeń podatkowych będziemy w stanie odliczyć od podatku kwotę o wartości nawet 53 tys. zł. Jednakże, pamiętajmy, że takie odliczenie, podobnie jak ulga remontowa, nie przysługuje na remonty każdego rodzaju.

Jaki jest dokładny koszt ocieplenia domu przeliczając na m2 i na dodatkowe koszty ocieplenia ścian? Sprawdź przybliżony cennik 2024 roku

Obliczając koszt całej inwestycji, jaką jest termoizolacja nieruchomości, warto przeliczyć wszystko na metr kwadratowy. Weźmy pod uwagę takie aspekty jak cena styropianu, wełny mineralnej, robocizny oraz innych niezbędnych materiałów.

Ile kosztuje styropian na ocieplenie domu?

Za metr sześcienny styropianu będziemy musieli zapłacić od 250 zł do 350zł. Cena ta oczywiście zależy od wielu czynników, jednakże najczęściej spotkamy się z ceną powyżej 300 zł.

Ile kosztuje ocieplenie domu wełną mineralną?

Za metr kwadratowy wełny mineralnej zapłacimy od 25 zł do 35 zł. Jednak musimy pamiętać, że do ocieplenia budynku wymagana jest inna ilość wełny mineralnej niż styropianu. Dlatego też, nie powinniśmy łudzić się niską ceną tego materiału, ponieważ ogólny koszt wełny z pewnością będzie większy.

Ile kosztuje ocieplenie domu robocizna, a produkty?

Tutaj musimy wziąć pod uwagę nasze miejsce zamieszkania, ale nadal cena robocizny to około 60-80% wszystkich kosztów.

Ile kosztuje ocieplenie domu za m2?

Biorąc pod uwagę cenę termoizolacji, za metr kwadratowy zapłacimy od 120 do 160 zł. Należy jednak wiedzieć, że na ostateczny kwoty wpływa także stan ścian zewnętrznych oraz miejsce zamieszkania.

Ile kosztuje ocieplenie domu 100m2?

Jeżeli chodzi o wycenę ocieplenia domu jednorodzinnego do 100 m2, szacowany koszt inwestycji będzie wahał się od 14 tys. do 28 tys. wliczając jedynie materiały budowlane oraz robociznę. Weźmy jednak pod uwagę fakt, że jeżeli niezbędne się okażą dodatkowe usługi, takie jak osuszanie zawilgoconych ścian lub przygotowanie rusztowania, cena na pewno pójdzie w górę.

Teraz wiesz ile kosztuje ocieplenie domu 200 m2, 100m2, a także jaka jest cena styropianu, wełny, a jaka izolacji!

Ocieplenie nieruchomości wydaje się być jedynie kolejnym prostym etapem budowania wymarzonego domu, jednakże istnieje szereg kwestii, które powinniśmy wziąć pod uwagę decydując się na tak poważną inwestycję. Aby oszacować wstępne koszty, należy zapoznać się z tym, od czego uzależnione są ceny materiałów budowlanych oraz samej robocizny. Ponadto, musimy zdecydować się na jedną z wielu metod ocieplania czy to styropianem czy wełną mineralną. Na dodatek, do naszej dyspozycji mamy kilka programów rządowych, które pozwolą nam się ubiegać o dofinansowanie termomodernizacji. Mamy nadzieję, że naszym artykule znalazłeś wszystkie niezbędne informacje pozwalające określić przybliżone koszty.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Ile kosztuje ocieplenie domu cena za m2 oraz dom 100m2, 200m2
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz