Jak używać laser krzyżowy, działanie i ustawienie

by

Poziomica laserowa i laser krzyżowy – jak wybrać? Jaka najlepsza?

Poziomica laserowa znana jest od dawna, służy do szybkich pomiarów płaszczyzn w pionie i poziomie. Jest chętnie wykorzystywana na budowach. Laser krzyżowy to natomiast dość rzadko spotykane narzędzie, choć staje się coraz bardziej popularne. Niezwykła precyzja znacznie ułatwia pracę i jest niezastąpionym sprzętem budowlanym. Nadal w użyciu przodują standardowe poziomie, ale może to wynikać z faktu braki wiedzy o zaletach i możliwościach nowocześniejszych urządzeń. Jeżeli już zdecydujemy się na zakup warto wiedzieć jaki laser krzyżowy wybrać, jak go używać i z jakim kosztem będzie wiązała się nasza decyzja. W artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie pytania i przybliżyć zalety oraz wady dostępnych rozwiązań.

Co to jest poziomica laserowa?

Poziomica z laserem jest sprzętem, który za pomocą linii lasera pozwoli wyznaczać idealny pion i poziom. Przydaje się podczas prac remontowych do wskazywania kątów, wieszania obrazek, półek na dowolnej wysokości, równego układania płytek podłogowych i ściennych. Dla fachowców staje się urządzeniem niezastąpionym. Sprzęty zasilane są bateriami lub akumulatorami. Różnią się również rozmiarami oraz funkcjami. Do wyboru mamy kilka rodzajów dobrych poziomic laserowych:

  • laser krzyżowy – jest rodzajem sprzętu, w którym wykorzystano laser wieloliniowy, który służy do wyznaczenia pionu, poziomu a także kątów prostych za pomocą kilku wiązek laserowych jednocześnie. Sprzęt jest przystosowany do pracy w warunkach domowych, jak i na zewnątrz. Warunki zewnętrzne nie wpływają na sprawność lasera. Ten rodzaj sprzętu jest chętnie wykorzystywane przez profesjonalistów i wykorzystywany szczególnie na placu budowy.

laser płaszczyznowy – inaczej to poziomica 360 stopni, która pozwala na precyzyjne pomiary płaszczyzny wokół sprzętu. Wystarczy ustawić narzędzie w pomieszczeniu i włączyć, a sprzęt sam wyemituje kilka wiązek światła: na ścianach, suficie i podłodze, umożliwiając precyzyjne wypoziomowanie.

  • laser samopoziomujący – w łatwy i szybki sposób sam wyznacza płaszczyznę, na której został umieszczony. Gdy zostanie osiągnięty idealny poziom lub pion sprzęt wyda sygnał dźwiękowy informujący o zakończeniu prac. Prostota użytkowania sprawia, że narzędzie jest chętnie kupowanie zarówno przez domowych majsterkowiczów, jak i fachowców.
  • laser z dalmierzem – rodzaj poziomicy za pomocą której możemy wyznaczyć odległość od punktu A do B. W zależności od rodzaju mamy do czynienia z różnym rodzajem zasięgu, a także dodatkowymi funkcjami. Wielofunkcyjny laser krzyżowy z dalmierzem pozwala na precyzyjny pomiar odległości oraz wskazanie pionu bądź poziomu.
  • niwelator laserowy – sprzęt pozwala wyznaczyć różnicę wysokości za pomocą wiązek lasera. Jest wykorzystywany przy pracach na budowach oraz przy pracach drogowych. Sprawdź również jak wybrać niwelator optyczny.

Jak działa poziomica laserowa ?

Zasada działania opera się na emitowaniu wiązek światła na powierzchnię. Przyrząd pomaga w pracach, w których zwykła poziomica się nie sprawdza, bo na przykład nie zmieści się w zakamarki. Najprostsze lasery krzyżowe emitują linie do około 30 m, ale jeżeli sięgniemy po ich nowoczesne wersje, będziemy mogli uzyskać wyniki nawet do 50 m. Po uruchomieniu na powierzchni zostaną wyświetlone dwie przecinające się równe linie, zamiast jednej wiązki jak w przypadku zwykłego sprzętu. Opcja samopoziomowania pozwala na ustawienie narzędzia w dowolnym miejscu. Laser krzyżowy 360 należy do bardziej profesjonalnych narzędzi (lasery wielopłaszczyznowe), dając możliwość poziomowania wokół własnej osi. Za jego pomocą można wykonać skomplikowane prace na budowie, architektoniczne i geodezyjne.

Laser krzyżowy 5234988 25 m

Jakie jest zastosowanie lasera krzyżowego?

Ten rodzaj sprzętu sprawdzi się przy większości prac związanych z budową, remontami, wykończeniem wnętrz. W każdej z wymienionych prac niezbędne jest dokładnie określenie płaszczyzn, a także zmierzenia odległości. Najczęstszym zastosowaniem tego akcesorium jest układanie płytek na ścianach i sufitach, dzięki czemu zawsze będą równo ułożone. Ponadto sprawdza się przy tapetowaniu do określenia dokładnego miejsca, w których należy przykleić tapetę. Sprzęt wykorzystywany jest również przy montażu mebli, aby wypoziomować szafki. W warunkach domowych często wykorzystywany jest do wieszania półek, obrazów, luster, aby mieć pewność, że będą wisiały na tej samej wysokości bądź w równej odległości.

Jakie są zalety lasera krzyżowego w porównaniu z alternatywami?

Zalet w porównaniu do tradycyjnej poziomicy jest wiele. Przede wszystkim laser krzyżowy to sprzęt prosty w obsłudze, dzięki czemu może korzystać z niego każdy, zarówno do prostych prac domowych, jak i profesjonalnych prac remontowych i budowlanych. Sprzęt umożliwia jednakowe oznaczenie pionu, poziomu, a opcja z dalmierzem pozwala również zmierzyć odległość. W zestawach znajduje się stabilny statyw, a więc użytkownik nie musi dodatkowo inwestować. Niektóre modele mogą być również mocowane do dowolnej powierzchni. Stabilizacja zapewnia uzyskanie dokładnych wyników i ograniczenie granicy błędu do minimum. Wiązka lasera jest dobrze widoczna, a do pracy w warunkach niekorzystnego oświetlenia można doposażyć się w okulary zwiększające widoczność. Czasami okulary znajdują się w zestawie.

Jaką poziomicę laserową wybrać ?

Mając już wiedzę na temat rodzajów, użytkowaniu oraz zaletach sprzętów łatwiej będzie podjąć decyzję zakupu sprzętów skrojonych na miarę naszych potrzeb. Zdecydowanie najlepszym sprzętami są te najbardziej nowoczesne i zaawansowane. Mają one szeroki spektrum funkcji i zastosowań, dzięki czemu są uniwersalne. Ważną kwestią jest jednak to do czego chcemy używać poziomicy i jaki budżet przewidujemy na jej zakup. Wykonując drobne prace w domu nie musimy od razu kupować najbardziej nowoczesnego sprzętu. Do drobnych prac remontowych, takich jak zawieszania obrazów, luster i mebli wystarczy prosta poziomica z jedną wiązką emitowanego światła o krótkim zasięgu.

Możemy również skorzystać z tradycyjnego rozwiązania, ale praca będzie dłuższa, mozolniejsza i trudna. Zwykła poziomica zawiera więcej miejsca a obsługa wymaga dużej precyzji i uwagi. Z kolei zakup lasera krzyżowego to spory wydatek a sam sprzęt jest dość zaawansowany. Polecany jest dla specjalistów z dziedziny budownictwa, przydaje się przy budowie ścian, domów, wykończeniu wnętrz przez profesjonalne firmy. Sprzęt działa bardzo sprawnie, ułatwiając i przyspieszając prace wykonawcom. To od nas zależy jakie narzędzia kupimy. Jeżeli chcemy zainwestować w sprzęt profesjonalny warto wybrać lasery krzyżowe, natomiast do sporadycznych prac domowych wystarczy tańsza wersja z jednym laserem.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak używać laser krzyżowy, działanie i ustawienie
Average rating:  
 0 reviews