Podnośniki samochodowe – jakie są ich rodzaje? Co wybrać do warsztatu?

by

Nowoczesne podnośniki samochodowe to wyposażenie, które musi znaleźć się w każdym warsztacie. Są one udoskonaloną alternatywą dla tradycyjnych kanałów samochodowych czy najazdów, ułatwiającą prace serwisowe, naprawcze i konserwacyjne. Co ważne, do wyboru jest wiele różnego rodzaju konstrukcji. Czym się różnią i na jakie warto postawić? I gdzie można zaopatrzyć się w tego typu urządzenia? Za chwile wszystkiego się dowiesz!

Podnośnik samochodowy – co mamy do wyboru?

Zadaniem podnośników samochodowych jest uniesienie pojazdu w celu ułatwienia dostępu do jego podwozia. Przy czym na rynku dostępne są zarówno standardowe podnośniki, które każdy powinien mieć na wyposażeniu auta – na wypadek konieczności wymiany uszkodzonej opony w czasie podróży, jak i podnośniki profesjonalne przeznaczone do użytku w warsztatach samochodowych.

Trudno sobie dzisiaj wyobrazić funkcjonowanie zakładu mechanicznego bez tego typu urządzenia. Za jego pomocą można dokonać inspekcji, serwisu oraz naprawy pojazdu – a wszystko to w wygodny i bezpieczny sposób. Jakie rozwiązania są w tym zakresie dostępne i na jaki podnośnik samochodowy na warto postawić, jeśli ma być wyposażeniem warsztatu mechanicznego?

Rodzaje podnośników samochodowych

Profesjonalne podnośniki samochodowe można sklasyfikować zarówno pod względem ich konstrukcji, jak i rodzaju napędu wykorzystywanego do podniesienia samochodu. W tym drugim przypadku są to przede wszystkim podnośniki z napędem hydraulicznym, elektrohydraulicznym i pneumatycznym. Przy czym konfiguracja napędu i konstrukcji jest różna w zależności od rozwiązań zastosowanych przez producentów konkretnych urządzeń.

Podnośniki samochodowe – rodzaje konstrukcji:

  • Podnośnik dwukolumnowy – podnośnik dwukolumnowy to najpopularniejszy rodzaj podnośnika warsztatowego. Jego konstrukcja składa się z dwóch stabilnych kolumn, pomiędzy którymi zawieszany jest samochód. Na wysokość podnoszenia samochodu wpływa moc siłowników hydraulicznych zamontowanych w kolumnach. Podnośniki dwukolumnowe cechuje łatwość użytkowania, szybkość podnoszenia pojazdów oraz duży zakres regulacji, co pozwala na pracę z różnymi modelami samochodów.
  • Podnośnik czterokolumnowy – jest to rodzaj podnośnika, który umożliwia podnoszenie samochodów na czterech niezależnych kolumnach. Są one stosowane zarówno w profesjonalnych warsztatach, jak i w całej branży motoryzacyjnej, czyli wszędzie, gdzie wymagane jest precyzyjne i stabilne podnoszenie pojazdów.
  • Podnośnik nożycowy – podnośniki nożycowe charakteryzują się kompaktową budową i są idealne do mniejszych warsztatów oraz serwisów o ograniczonej przestrzeni. Ich konstrukcja opiera się na mechanizmie nożycowym, który za pomocą siłowników hydraulicznych podnosi platformę z samochodem. Tym samym podnośnik nożycowy to wygodne w użytkowaniu wyposażenie, co ważne, ich płaska konstrukcja pozwala na montaż bezpośrednio w lub na podłodze warsztatu.
  • Podnośnik krokodyl – inaczej podnośnik niskoprofilowy, jak ten firmy Neo Tools: iparts.pl/czesc/podnosnik-niskoprofilowy-3t-85-mm-neo-tools-11732,1-neotools-11732-2653985.html , stanowi przenośne narzędzie warsztatowe o kompaktowej konstrukcji. Działa bardzo często na zasadzie poduszek pneumatycznych napełnianych powietrzem za pomocą sprężarki. Podnośniki te są często stosowane przy wymianie kół, naprawach zawieszenia czy układu hamulcowego.

Profesjonalne podnośniki hydrauliczne w sklepie iParts

Szeroki wybór różnego rodzaju podnośników hydraulicznych znaleźć można w internetowym sklepie iParts. Są tam dostępne zarówno profesjonalne podnośniki elektrohydrauliczne dwukolumnowe i specjalistyczne podnośniki warsztatowe, jak i bardziej kompaktowe podnośniki słupkowe, punktowe, niskoprofilowe, podnośniki ręczne czy pneumatyczne (zob. iparts.pl/dodatkowa-oferta/akcesoria,sprzet-warsztatowy-i-narzedzia,wyposazenie-warsztatu,podnosniki-samochodowe,66-231-1017-485.html).

Wszystko to pozwala na szybkie i łatwe znalezienie urządzenia dostosowanego do konkretnych potrzeb i możliwości technicznych oraz budżetowych. Warto pamiętać jednak o tym, aby przy wyborze podnośnika do warsztatu samochodowego stawiać na rozwiązania profesjonalne, które są gwarancją trwałości sprzętu i bezpieczeństwa jego stosowania.

Jaki napęd podnośnika samochodowego do warsztatu?

Ostatnią ważną kwestią jest rodzaj napędu podnośnika samochodowego, jaki sprawdzi się w zastosowaniu warsztatowym. W przypadku podstawowego podnośnika, przeznaczonego do serwisu i naprawy auta, warto postawić na napęd hydrauliczny, który gwarantuje płynne podnoszenie, stabilność oraz wytrzymałość na duże obciążenia. Jest to bowiem bardzo uniwersalne rozwiązanie, które pozwala na podnoszenie mniejszych i większych pojazdów. Świetnym wyborem będzie również podnośnik elektrohydrauliczny. Przy czym warto również wyposażyć warsztat w kompaktowy podnośnik pneumatyczny lub przenośny podnośnik hydrauliczny: iparts.pl/czesc/podnosnik-hydrauliczny-niskoprofilowy-2-5-t-neo-tools-11731,1-neotools-11731-2653984.html , który przykładowo można stosować do serwisu opon.

Jacek Kowal

Dodaj komentarz