Jaki miernik lakieru wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking

by


Zastanawiasz się jaki będzie najlepszy profesjonalny miernik grubości lakieru? Sprawdź zestawienie 2024 i zapoznaj się z poradami!

Podczas zakupu auta zweryfikowanie stanu lakieru to jedna z najważniejszych kwestii. Odzwierciedla on stan pojazdu i to czy poprzedni właściciel czy też właściciele odpowiednio dbali o auto. Co więcej, pomiar grubości lakieru pozwala też oszacować czy dana część karoserii była malowana, co mogłoby wskazywać na uszkodzenie czy też na pojawienie się rdzy. Z tego właśnie względu zawsze powinniśmy odpowiednio przygotować się do zakupu i mieć ze sobą sprzęt do sprawdzenia tego elementu. A w tym pomoże nam czujnik grubości lakieru.

Urządzenia te są bardzo małe i przy okazji niezwykle proste w obsłudze. Natomiast musimy pamiętać, że miernik do lakieru może różnić się od konkurencji i to diametralnie. Nie ma możliwości, aby znaleźć produkt tani, który będzie wskazywał nam z wysoką precyzją z bardzo prostego powodu – dokładniejsze pomiary dostarczane przez miernik do lakieru równoznaczne są z bardziej zaawansowaną soną wykorzystaną do produkcji sprzętu.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Miernik GL-1s

9.9

Tania

Miernik MGR11 S AL

9.8

Średni


Prodig-Tech GL-3sUV

9.7

Średnia

Miernik Benetech GM100

9.7

Średnia

Miernik NexPTG Economic

9.6

Tania


Miernik Wintact WT2110

9.4

Droga

Miernik ETARI MD

9.3

Droga


Jak więc mieć gwarancję, że wybierzemy produkt właściwy? Którymi parametrami należy się przede wszystkim kierować w celu wyboru właściwego urządzenia? Jeśli nie jesteś pewien właściwego wyboru, to zachęcamy do sprawdzenia co ma do zaoferowania dzisiejszy poradnik zakupowy i ranking. Wskazówki, a także lista najciekawszych mierników grubości lakieru pozwolą na znalezienie rozwiązania idealnego, które będzie nie tylko precyzyjnie podawać wartości, ale też i sprawdzi się w każdej przez nas sytuacji. 


Miernik, tester grubości lakieru GL-1s

miernik do lakieru cena

Produkt przygotowany przez Prodig-tech dostarcza nam precyzyjną pracę i łatwą obsługę zachowując przy tym niską cenę. Jest to głównie spowodowane stosunkowo prostą technologią, jaką wykorzystano do wyprodukowania modelu GL-1s. Propozycja przygotowana została wyłącznie dla osób, które pragną sprawdzać grubość lakieru na blachach stalowych i stalowych ocynkowanych. Produkt charakteryzuje się również wykorzystaniem sondy na przewodzie, co ułatwia dostęp do mniej dostępnych miejsc.

Z parametrów i danych technicznych z pewnością warto wspomnieć o rozdzielczości pomiaru i zakresie. Ta pierwsza kwestia pozwala nam wybrać pomiędzy 10 um i 1 um, a stosowną rozdzielczość dobierzemy z poziomu MENU. Natomiast zakres pomiaru wynosi od 0um do nawet i 1100 um. To oznacza, że bez najmniejszych problemów będziemy w stanie sprawdzić czy na karoserii znajduje się tak zwany drugi lakier. 

Z elementów funkcjonalnych warto wspomnieć o pamięci pomiarów, która pozwala zapisywać do 100 pozycji, a także o funkcjach dbających o niskie zużycie energii w postaci automatycznego wyłączenia miernika podczas długiej bezczynności. W zestawie otrzymujemy też płytkę przeznaczoną do kalibracji urządzenia. Problematyczna wydaje się tylko bateria, a dokładniej czas pracy na jednej baterii – jest to bateria alkaliczna 9V i w porównaniu do konkurencji stosunkowo często trzeba ją wymieniać.

 • Stosunkowo niska cena;

 • Bardzo prosta obsługa urządzenia;

 • Dosyć duży zakres pomiaru;

 • Czytelne funkcje;

 • Wystarczająco precyzyjne działanie.

 • Brak zaawansowanych funkcjonalności;
 • Stosunkowo krótki czas pracy na baterii;
 • Możliwość sprawdzenia wyłącznie blachy stalowej i stalowej ocynkowanej.
 •  

Miernik tester czujnik grubości lakieru MGR11 S AL

czujnik grubości lakieru

Miernik firmy Blue Technology jest bardzo podobny konstrukcyjnie do poprzednika. Kolejny raz mamy do czynienia z sondą na przewodzie, a więc i kolejny raz mamy tutaj ułatwioną pracę mierniczą – szczególnie w przypadku trudniej dostępnych lokacji. Model MGR-11-S-AL dostarcza nam bardzo precyzyjnych pomiarów, a sam zakres czy możliwe rozdzielczości prezentują się nieznacznie lepiej. Nie jest to jednak opcja bez wad.

Zajmijmy się jednak najpierw specyfikacją. Pierwszą i to bardzo kluczową różnicą między tym produktem a ofertą powyżej jest zakres pomiaru. Tutaj wynosi on aż do 1990 um. Pozwala to na jeszcze bardziej precyzyjną weryfikację jakości drugiego lakieru, jaki nałożony został w danym miejscu na samochód. Co więcej, produkt pozwala nam na pomiar na praktycznie wszystkich powierzchniach, ponieważ oprócz stali czy też tej w wersji ocynkowanej, możemy również przeprowadzić pomiary na aluminium. 

Warto również zaznaczyć, że model wykorzystywany był przez prowadzących programu „Zakup Kontrolowany” w TVN Turbo, co też może być dla niektórych użytkowników oznaką wiarygodności i dokładności. Miejmy też na względzie dodatkowe kwestie jak, na przykład, wbudowana latarka LED czy też zestaw płytek wzorcowych gwarantujących kalibrację.

 • Bardzo wysoki zakres pomiaru;

 • Możliwość weryfikacji lakieru na aluminium;

 • Duża dokładność pomiarów;

 • Ponadprzeciętny czas pracy na bateriach.

 • Brak funkcji zapisywania ostatnich pomiarów.

ULTRADŹWIĘKOWY MIERNIK GRUBOŚCI POWŁOKI MATERIAŁU

czujnik lakieru opinie

Kolejna propozycja w naszym zestawieniu jest o wiele bardziej zaawansowana, co oznacza też znacznie większą cenę. Jednakże, to pierwszy w zestawieniu miernik grubości powłoki lakierowanej, który wykorzystuje mikroprocesor i ultradźwięki w celu zapewnienia szybkich i dokładnych pomiarów. Co ciekawe, sama sonda znajduje się na przewodzie, co znacząco ułatwia pracę w wielu sytuacjach. 

Produkt radzi sobie bardzo dobrze nie tylko w klasycznych warunkach, ale też w sferze przemysłowej. Stosowany jest on podczas pracy pojemników ciśnieniowych, gdzie bardzo istotna jest ciągła weryfikacja grubości. Produkt cechuje się wieloma ciekawymi funkcjami, w których bardzo ważną rolę odegra funkcja zapamiętywania pomiarów czy też funkcja automatycznego zerowania. 

Nie mniej istotny będzie auto-off, czyli oszczędzanie baterii czy też wskaźnik niskiego poziomu naładowania tej baterii. Jeszcze innym udogodnieniem dbającym o to, aby miernik pracował jak najdłużej jest tryb oszczędzania energii. Musimy natomiast pamiętać, że produkt podaje nam pomiary w innych wartościach niż mikrometry, dlatego zachęcamy do zapoznania się z instrukcją przed wyborem sprzętu. 

 • Bardzo wysoka precyzja działania;

 • Nadzwyczaj zaawansowane możliwości pomiaru;

 • Wiele funkcji ułatwiających oszczędzanie baterii i jej kontrolę;

 • Automatyczne zerowanie i zapamiętywanie pomiarów.

 • Mała liczba zapamiętywanych pomiarów (10);

 • Stosunkowo wysoka cena.

Miernik tester grubości lakieru NexPTG Economic

miernik lakieru samochodowego

Kolejnym narzędziem wykorzystywanym w diagnostyce i pomiaru grubości powłoki lakierowanej będzie opcja przygotowana przez firmę NexPTG. To sprzęt oferujący nam prawdopodobnie najbardziej rozszerzone funkcjonalności, aczkolwiek do pełnej obsługi i cieszenia się ze wszelkich dodatków i opcji wymaga smartfona i aplikacji na nim zainstalowanej. Model jest jednak stosunkowo tani i kompaktowy z uwagi na to, że zastosowano tutaj sondę wbudowaną.

Model Economic współpracuje z aplikacjami na telefony czy tablety, dzięki czemu istnieje możliwość zapisywania niezliczonej ilości pomiarów. Co więcej, zapisywane w ten sposób pomiary są czytelne. Można nawet ustawić miejsce pomiary czy też tryb. Produkt co prawda pozwala na sprawdzenie powłoki lakierniczej na elementach wykonanych ze stali lub stali ocynkowanej. Co do zakresu pomiaru, to wynosi on do 1000 um. Jednakże, wartość taka z pewnością pozwoli na zweryfikowanie drugiej warstwy lakieru czy też nałożonej grubej warstwy szpachli.

Produkt działa bezprzewodowo i wymaga baterii alkalicznych. Te pozwalają na pracę do 100 godzin, a więc jest to więcej niż wystarczająco na obejrzenie paru samochodów. Opcja wyposażona jest też w szereg podpowiedzi bazujących na normach w zakresie wartości mikrometrów, jakie powinny zostać odczytane z powłoki lakierowej. W ten sposób możemy zweryfikować czy warstwa lakieru jest za cienka, prawidłowa, czy jest podwójna, czy może mamy do czynienia z cienką lub grubą warstwą szpachli. Co ciekawe, miernik może odczytywać nawet do 10 pomiarów na sekundę.

 • Współpraca z systemami Android i iOS;

 • Podpowiedzi bazujące na normach lakierniczych w telefonie;

 • Bardzo duża liczba pomiarów na sekundę;

 • Kompaktowe urządzenie.

 • Wymaga telefonu do przeprowadzenia odczytu;

 • Zakres pomiaru tylko do 1000 um.

Miernik grubości lakieru tester powłok WT2110

miernik lakieru opinie

Model Wintact WT2110 to urządzenie nadzwyczaj rozbudowane pod względem swoich funkcjonalności i cech szczególnych. Sprzęt radzi sobie z bardzo szerokim zakresem pomiarowym, a ponadto wszelkie pomiary są niezwykle precyzyjne. Urządzenie jest przy tym bardzo lekkie, a kolorowy i duży wyświetlacz przedstawia ułatwia użytkowanie miernika lakieru.

Propozycja firmy Wintact gwarantuje nam możliwość sprawdzenia grubości powłok niemagnetycznych na podłożach metalicznych – czyli lakier lub farba na stali lub stali ocynkowanej. Co więcej, producent zadbał o możliwość zweryfikowania grubości powłoki niemetalicznej także na niemagnetycznym podłożu. Recenzowana oferty pozwala nam wykorzystać dwie metody pomiaru – pojedyncze i ciągłe, a także trzy metody kalibracji – basic, offset, a także zero calibration. 

Co ciekawe, możliwy jest pomiar w dwóch różnych jednostkach, a obrotowy wyświetlacz (w poziomie i pionie) pozwala jeszcze lepiej dostosować urządzenie do naszych preferencji. Produkt wyposażony jest w akumulatory wbudowane, dzięki czemu nie musimy martwić się o wymianę baterii gdy te padną. Produkt dostarcza ogromne ilości informacji, dzięki którym istnieje możliwość weryfikacji stanu lakieru na wiele różnych sposobów.

 • Ogromna liczba funkcji;

 • Obrotowy wyświetlacz ułatwiający odczytywanie wyników;

 • Do stali i aluminium;

 • Zaawansowane funkcje diagnostyczne;

 • Wysoka precyzja i zakres pomiaru.

 • Dosyć trudno połapać się ze wszystkimi funkcjami;
 • Stosunkowo duża cena.
 •  

MIERNIK GRUBOŚCI LAKIERU FARBY ETARI MD 666 FE AL

miernik lakieru ranking

Jeśli zastanawialiście się nad tym jaki będzie najbardziej rozbudowany i najdokładniejszy miernik dostępny na rynku, to niemiecka oferta przygotowana przez firmę ETARI GmbH może okazać się jedną z najciekawszych i najbardziej precyzyjnych dostępnych obecnie na rynku. Opracowany w 2018 roku, miernik grubości MD 666 charakteryzuje się świetnymi parametrami, a także wysoką precyzją działania i kompatybilnością w mierzeniu nie tylko lakierów na metalach magnetycznych, ale też niemagnetycznych.

Sprzęt dostarcza nam odczyty nadzwyczaj szybko, a sam sygnał dźwiękowy sygnalizujący o zakończeniu mierzenia jest głośny. Produkt wyposażony został w funkcję samokalibracji, dzięki czemu nie musimy wozić ze sobą płytek. Ponadto, opcja ta zwiększa dokładność mierzenia innych niż zazwyczaj materiałów. Recenzowany model wyposażony został też w latarkę LED ułatwiającą pracę w ciemności czy też podświetlany wyświetlacz. 

Co ciekawe, propozycja wyposażona została też w światło UV, co może okazać się bardzo przydatne przy weryfikacji autentyczności dokumentów czy też banknotów. Jeśli chodzi o podstawową specyfikację, to pomiary dla metali żelaznych wykonywane są w zakresie do 2000 um, natomiast w przypadku metali nieżelaznych (miedź, cynk, brąz, mosiądz, aluminium) do 1000 um.

 • Bardzo wysoki zakres pomiaru;

 • Zaawansowane funkcje ułatwiające korzystanie ze sprzętu;

 • Możliwość pomiaru różnorodnych powierzchni;

 • Futerał w zestawie;

 • Bardzo wysoka dokładność diagnostyki.

 • Wysoka cena;

 • Przeciętny czas pracy na baterii.

Artykuły

Jakim urządzeniem najlepiej przeprowadzić pomiar grubości lakieru? Sprawdź poniższe porady, a będziesz wiedzieć którą opcję wybrać! 

Wbrew pozorom trudno wskazać która propozycja okaże się najlepsza. Choć sonda przewodowa uznawana jest za jedną z lepszych, to równie dobrze sprawdzi się ta kulkowa czy też wbudowana. A to wszystko zależy od naszych oczekiwań i wymagań. Musimy przy tym pamiętać, że istnieje szereg parametrów i danych technicznych, które w każdym przypadku muszą być na jak najwyższym poziomie. Tylko wtedy będziemy mieć gwarancję, że wybrany przez nas produkt sprawdzi się w każdej sytuacji.

Co więc powinno wpaść nam do oka podczas przeglądania dostępnych czujników grubości lakieru? Rzecz jasna należy najpierw zacząć od określenia rodzaju sondy, która nas najbardziej interesuje. Dalej natomiast parametrów jest całkiem sporo, aczkolwiek najważniejsze będą, z całą pewnością, rozdzielczość pomiaru, a także jego dokładność. 

Należy też pamiętać o funkcjonalności, szczególnie możliwości kalibracji miernika. Pamiętajmy też o tym, że dodatkowe opcje ułatwiające korzystanie ze sprzętu będą jak najbardziej przydatne. Ponadto, miernik lakieru samochodowego musi być dostosowany do pracy z różnorodnymi powierzchniami, a nie tylko ze stalą czy stalą ocynkowaną. Ciekawych informacji udzieli nam także poniższy artykuł: https://www.smartdriver.pl/jaki-wybrac-miernik-lakieru-jak-mierzyc

miernik grubości lakieru ranking

Miernik lakieru samochodowego, a jego sonda

Pierwszym elementem, na jaki zwrócimy uwagę podczas przeglądania dostępnych sond jest, rzecz jasna, sonda. To nic innego jak głowica miernika lakieru i to ona odpowiada za proces mierzenia grubości. W celu prawidłowego odczytu danych, należy głowicę przyłożyć bezpośrednio do karoserii – w miejscu, gdzie jest relatywnie czysto i pod odpowiednim kątem. Następnie informacje przesyłane są do urządzenia i odczytywane na ekranie.

Wyróżniamy kilka rodzai sond, z czego najpopularniejszymi są, bez wątpienia, sondy płaskie, dociskowe, a także kulkowe. Pamiętajmy też o tym, że bardzo często stosuje się sondy wbudowane, czyli wewnętrzne, lub zewnętrzne. Tak zwane na przewodzie. 

Z uwagi na różnorodne cechy produktów dostępnych na rynku, każdy użytkownik wskaże inny rodzaj czujnika lakieru jako ich ulubiony. A to z bardzo prostej przyczyny. Mamy swoje własne subiektywne odczucia i oczekiwania wobec sprzętu i tak dla jednego bardziej istotna będzie kompaktowość i prosta obsługa, a dla innego możliwość zmierzenia grubości lakieru na samochodzie w miejscach trudno dostępnych.

Dalej, przyjrzyjmy się pomiarom – dokładności i rozdzielczości

Następnym istotnym elementem mającym na celu ułatwienie nam weryfikacji jakości lakieru na karoserii jest dokładność pomiaru. Zazwyczaj większość mierników oferuje nam pomiar z dokładnością do 10 um lub 1 um. Szczerze mówiąc, tak dokładnie pomiary nie są nam potrzebne z bardzo prostego powodu – każdy producent podaje inne zalecane i deklarowane fabryczne grubości lakieru, a dzieje się to z różnego powodu. 

ULTRADŹWIĘKOWY MIERNIK GRUBOŚCI
czujnik lakieru opinie

Miernik tester czujnik grubości lakieru MGR11 S AL
czujnik grubości lakieru

Należy natomiast pamiętać, że lakier to nie tylko sam kolor, czyli tak zwana baza. To też i powłoka bezbarwna, wypełnienie, a czasami też inne dodatki w postaci gruntu kataforetycznego, powłoki fosforanowej czy też cynkowania. Ponadto, różne technologie i rodzaje lakierów sprawiają, że jeden producent podaje fabryczną grubość lakieru na poziomie 90-120 um, a drugi wskaże nawet i 200 um. 

Dlatego różnice w zakresie 1-30 um na danym elemencie nie są niczym niespotykanym. Problemem okazać się może jednak sytuacja, w której lakier w jednym miejscu będzie miał 500 um, a w innym nawet i powyżej 1000. Warto jednak wyposażyć się w produkt z jak największą dokładnością z bardzo prostego powodu – wskazuje to na precyzję działania. Pamiętajmy też o zakresie pomiaru.

Rzecz jasna uwzględnijmy też kompatybilność sprzętu z różnymi powierzchniami

Następnym bardzo ważnym elementem znacząco wpływającym na jakość sprzętu przez nas wybranego i jego atrakcyjność w stosunku do konkurencji jest wszechstronność pomiaru. Te najprostsze mierniki są zazwyczaj w stanie poradzić sobie z pomiarem stali czy też stali cynkowej. Nieco trudniejsze zadanie jednak czeka urządzenie w przypadku, kiedy zastosowano elementy z aluminium. 

Co ciekawe, istnieją też mierniki, które są w stanie sprawdzić grubość lakieru na samochodzie na elemencie plastikowym. Takie urządzenia to jednak profesjonalne mierniki grubości lakieru i stosowane są przede wszystkim przez specjalistów w dziedzinie weryfikacji auta. Ich cena też jest bardzo droga. Dlatego rekomendowanym wyborem będzie opcja, która poza klasycznymi powierzchniami (stal i stal ocynkowana), będzie w stanie też poradzić sobie z aluminium.

Miernik grubości lakieru tester powłok WT2110
miernik lakieru opinie

Nie mniej istotną rolą w wyborze idealnego czujnika lakieru będzie zasilanie 

Następną bardzo ważną rzeczą podczas szukania propozycji idealnej jest zweryfikowanie zasilania. Zazwyczaj jest to najprostsza bateria alkaliczna 9V, która jest w stanie dostarczyć nam energii na wykonanie kilkuset pomiarów. 

Miernik tester grubości lakieru NexPTG Economic
miernik lakieru samochodowego

Jednakże, miernik miernikowi nierówny i w przypadku jednego urządzenia bateria tego typu wystarczy na kilkaset pomiarów, a w przypadku rozwiązania wysoce zaawansowanego technologicznie zastosowanie podobnego źródła zasilania dałoby tylko kilkadziesiąt pomiarów. To właśnie dlatego czasami stosuje się baterie typu AA, a czasem też i AAA. 

Pamiętajmy też o opcjach akumulatorowych. Aczkolwiek te są niezwykle drogie i bardzo rzadko spotykane. O wiele lepiej wyjdziemy wyposażając się w produkt zasilany bateriami. Miejmy natomiast na względzie dodatkowe funkcjonalności ułatwiające nam korzystanie ze sprzętu i pozwalające weryfikować stan baterii. Co więcej, specjalne funkcje oszczędzania energii w postaci systemu Auto OFF też będą pożądane.

Tester grubości lakieru, a opinie i cena

Następnym istotnym kryterium przy wyborze testera grubości lakieru jest jego cena. Dla niektórych wybranie budżetowego rozwiązania jest z pewnością wystarczające, bo przecież sprawdzenie lakieru nie wymaga filozofii. Czasem jednak wybieramy się na oględziny pojazdu bardzo drogiego, a wtedy precyzja i skrupulatność jak najbardziej będzie popłacać. W szczególności, jeśli uda nam się wykryć nieprawidłowości, które zataił sprzedający.

Jeśli więc dojdzie do takiej sytuacji, to powinniśmy mieć wszelkie możliwości, aby sobie poradzić z wychwyceniem wszelkich nieprawidłowości. Pamiętajmy przy tym, że nie musimy od razu wydawać setek czy tysięcy złotych na miernik. Istnieją opcje też nieco tańsze, które pomimo pewnych wad będą w stanie dostarczyć dokładne pomiary w nawet ciężej dostępnych miejscach.

Oprócz tego, zalecamy też uwzględnić w poszukiwaniach opinie innych użytkowników, bo to właśnie one sprawiają, że mamy możliwość weryfikacji deklarowanych przez producenta informacji. Rzecz jasna subiektywna natura feedbacku sprawia, że powinniśmy traktować te dane z przymrużeniem oka. Niemniej jednak jest to jak najbardziej coś, co może nam finalnie pomóc w znalezieniu opcji idealnej.

MIERNIK GRUBOŚCI LAKIERU FARBY ETARI MD 666 FE AL
miernik lakieru ranking

Miernik lakieru samochodowego – podsumowanie rankingu 2024

Zwycięzcą dzisiejszego rankingu zostaje bez wątpienia Miernik, tester grubości lakieru GL-1s. To świetna opcja z uwagi na dokładność i zakres pomiarów, bardzo długi czas działania na jednej baterii, a także z uwagi na stosunkowo niską cenę. Choć nie jest to tester grubości lakieru umożliwiające weryfikację na wszystkich powierzchniach, to w tej cenie i przy tej jakości to jedna z najlepszych ofert.

Rzecz jasna nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać zdobyte w poradniku zakupowym informacje i poszukać opcji oferującej nam mierzenie grubości lakieru na powierzchni aluminiowej czy też plastikowej. Musimy natomiast pamiętać, że bardzo ważną rzeczą będzie sprawdzenie wielu elementów przed podjęciem finalnej decyzji. 

Czytaj również: program do diagnostyki samochodu na laptopa

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaki miernik lakieru wybrać
Average rating:  
 0 reviews