Jaki kociołek żeliwny wybrać w 2024 roku – Nasze Opinie oraz Ranking

by

Kociołek żeliwny na ognisko? Pomysł świetny, ale który wybrać? Sprawdź dzisiejsze zestawienie i podejmij najwłaściwszą decyzję już teraz!

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Kociołek KAWMET 10L

9.9

Średnia


Kociołek Rossner Austria

9.8

Średnia


Kociołek Hurtex

9.7

Tania

Kociołek Kawmet patelnia

9.6

Średnia


Garnek zakręcany PRODUCENT

9.5

Średnia

GARNEK EMALIOWANY 5L

9.4

Droga

Kociołki to wyśmienity sposób na to, aby podczas wyprawy biwakowej bądź po prostu będąc w ogródku za domem przygotować niezwykle ciekawe pożywienie w sposób nietuzinkowy. Co ciekawe, jedzenie z kociołka charakteryzuje się także swoistym aromatem i, z uwagi na sposób przyrządzania takiego posiłku, jest też świetnym sposobem na niezapomniany czas z bliskimi bądź znajomymi.

Jednakże, kociołek powinien być wykonany z odpowiedniego materiału, a także charakteryzować się właściwościami, które sprawią, że produkt będzie bez najmniejszych problemów radził sobie ze wszystkimi trudnościami. Co więcej, korzystanie z takiego urządzenia nad ogniskiem wiąże się z bardzo wysokimi temperaturami. A to wszystko sprowadza się do jednej, bardzo kluczowej kwestii. Mianowicie wyboru produktu atrakcyjnego z uwagi na swoją jakość i cenę.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Kociołek KAWMET 10L

9.9

Średnia


Kociołek Rossner Austria

9.8

Średnia


Kociołek Hurtex

9.7

Tania

Kociołek Kawmet patelnia

9.6

Średnia


Garnek zakręcany PRODUCENT

9.5

Średnia

GARNEK EMALIOWANY 5L

9.4

Droga

Aby pomóc każdemu zainteresowanemu, postanowiliśmy przygotować listę. Na niej znalazły się zarówno kociołki żeliwne 8l jak i opcje mniejsze bądź większe. Co więcej, eksperci uwzględnili tylko te opcje, które charakteryzują się bardzo dobrym wykończeniem. Co więcej, uwzględniliśmy też dodatkowe atrybuty i cechy szczególne podczas recenzji.

Kociołek żeliwny garnek myśliwski KAWMET 10L

kociolek zeliwny cena

Najlepszym kociołkiem żeliwnym jest model myśliwski marki Kawmet. Kociołek ma pojemność 10 litrów, jest cały czarny i cechuje się bardzo przemyślaną, praktyczną konstrukcją. W zestawie są trzy doczepiane, również żeliwne, nogi, dzięki którym naczynie można stabilnie odstawić po zdjęciu z ognia, tak żeby nie dotykało ziemi lub innej powierzchni. Mocny uchwyt został specjalnie wyprofilowany, aby można było go wygodnie zaczepić nad ogniem.

Kociołek posiada mocne i szczelne zamknięcie. Pokrywę z uchwytem można docisnąć specjalnymi wkrętami. Sam kociołek jest wysoki na 49 centymetrów. Wysokość naczynia na nogach to 59 centymetrów. Średnica powierzchni wewnętrznej wynosi 30,5 centymetra. Grubość wewnętrzna to 22,5 centymetra. Całość waży około 18 kilogramów.

Naczynie jest przeznaczone do gotowania w terenie; w ogrodzie, na działce lub na pikniku czy biwaku. Producent zaleca wyłożyć wnętrze kociołka folią aluminiową przed gotowaniem – zapobiega to przyklejaniu się żywności do ścianek naczynia. Kociołek jest bezpieczny dla żywności i środowiska; nie uwalnia żadnych szkodliwych substancji podczas obróbki cieplnej lub mycia.

 • Duża pojemność;

 • Solidna konstrukcja;

 • Stabilne nóżki.

 • Brak emalii wewnątrz garnka.

Kociołek Myśliwski 8 L Żeliwny GARNEK Pieczonek

Kociołek Myśliwski Żeliwny

Rossner Austria stworzyła dobrej jakości kociołek myśliwski wykonany z żeliwa. Produkt jest przeznaczony do gotowania jedzenia na zewnątrz, na ognisku. Model waży 13 kilogramów i został wykonany metodą ciśnieniowego odlewu z płynnego żeliwa. Ten sposób, w przeciwieństwie do wytłaczania naczyń mechanicznie z formy, gwarantuje trwałość i zachowanie idealnego kształtu na długi czas.

Pojemność kotła to 8 litrów. Naczynie ma wysokość 23 centymetrów i średnicę 28 centymetrów. Do kociołka można przyłączyć trzy żeliwne nóżki, a ich wysokość to 15 centymetrów. Produkt posiada żeliwną pokrywę z wytłoczonym logo producenta i uchwytem oraz uchwyt do zawieszenia nad ogniem. W uchwycie znajdują się wkręty, którymi można docisnąć pokrywę do kotła.

Model ma emaliowane wnętrze; również wewnętrzna część pokrywy została pokryta emalią. Dzięki temu jedzenie nie przywiera do naczynia i jest ono łatwe w utrzymaniu. Zarówno emalia, jak i wszystkie elementy kociołka powstały z bezpiecznych materiałów, które nie uwalniają szkodliwych substancji podczas obróbki cieplnej. Emaliowana powłoka jest odporna na wysokie temperatury i się nie ściera nawet podczas szorowania.

 • Emaliowane wnętrze;

 • Bezpieczny dla żywności;

 • Wygodny i ergonomiczny kształt.

 • Dokręcane nóżki zamiast podstawy.

KOCIOŁEK ŻELIWNY GARNEK MYŚLIWSKI 8L +GRATISY

kociołek żeliwny emaliowany

Kociołek Hurtex to model o pojemności 8 l sprzedawany w zestawie z przepisem na „domowe prażone”. Naczynie jest przeznaczone do przyrządzania jedzenia na ciepło poza domem – w ogrodzie, na biwaku, na pikniku lub w każdej podróży w teren. Kociołek wraz z nóżkami waży 10 kilogramów. Całkowita wysokość produktu to 38,5 centymetra; sam kociołek z pokrywą ma 36 centymetrów wysokości.

Misa ma 28 centymetrów szerokości, czyli tyle samo co belka z uchwytem do zawieszenia nad ogniem. Całkowita szerokość to 32,5 centymetra. Naczynie posiada specjalny otwór wentylacyjny, który samodzielnie reguluje ciśnienie wewnątrz kotła. Żeliwne nóżki są dokręcane, można na nich odstawiać garnek lub stawiać go razem z nimi nad ogniem. W uchwycie są standardowe zaciski do pokrywy.

Wnętrze misy oraz pokrywy pokryto specjalną emalią w białym kolorze, dzięki której żywność nie przywiera do kociołka. Takie rozwiązanie ma również znaczenie dla utrzymania naczynia w czystości, ponieważ emalia jest idealnie gładka i mycie nie sprawia problemu. Produkt posiada certyfikat Zgodności dla produktów przeznaczonych do kontaktu z żywnością; oznacza to, że całe naczynie jest bezpieczne dla żywności i środowiska.

 • Emaliowane wnętrze;

 • Otwór wentylacyjny;

 • Certyfikat Zgodności.

 • Nóżki trzeba dokręcać.

Kociołek żeliwny węgierski garnek + patelnia 2w1

kociołek żeliwny opinie

Ten model to kolejny kociołek marki Kawmet, jednak różni się od znacząco od zwycięzcy rankingu. Zestaw składa się z żeliwnego garnka i nakładki, która jest patelnią 2w1. Nakładka również jest żeliwna. Środek naczynia nie ma emalii, ale za to został specjalnie natłuszczony olejem i przepalony, co wytworzyło naturalną warstwę ochronną.

Producent zaleca natłuścić wewnętrzną powierzchnię garnka oraz patelnię przed każdym gotowaniem. W ramach dodatkowego zabezpieczenia przed przywieraniem jedzenia do ścianek produktu można wyłożyć wnętrze folią aluminiową. Kociołek waży 8 kilogramów, a patelnia 5 kilogramów. Garnek jest głęboki na 16,5 centymetra. Średnica wnętrza wynosi 33 centymetry, a całkowita wysokość i szerokość to 36,5 i 41 centymetrów.

Patelnia ma 5 centymetrów głębokości i 32 centymetry średnicy. Kociołek nie ma podstawy ani docisków pokrywy. Posiada za to wygodny, profilowany uchwyt do zawieszenia nad ogniskiem. Naczynie ma wąską podstawę i rozszerza się ku górze; taki kształt gwarantuje optymalne i równomierne rozprowadzanie ciepła po całym kotle, a co za tym idzie, żywność równo się gotuje i nie przypala na dnie.

 • Pokrywa pełni funkcję patelni;

 • Dobry kształt gwarantujący równomierne rozprowadzanie ciepła;

 • Uchwyt do powieszenia.

 • Brak podstawy.

KOCIOŁEK ŻELIWNY 10 l Garnek zakręcany PRODUCENT

kociołek żeliwny na ognisko

Kolejny produkt zdecydowanie wyróżnia się wyglądem – jest stylizowany na tradycyjny, starodawny kociołek i ma eleganckie żłobione zdobienia florystyczne na podstawie i pokrywie. Garnek ma 10 litrów pojemności i powstał w całości z żeliwa. Kociołek i podstawa ważą w sumie 17 kilogramów i mają 60 centymetrów wysokości. Produkt ma dwa ucha po bokach i jego szerokość całkowita wynosi 36,5 centymetra. Średnica modelu to 28,5 centymetra; sam garnek mierzy 17,5 centymetra wysokości.

Kociołek nie jest emaliowany ani olejowany wewnątrz, dlatego warto wyścielić go folią aluminiową przed użyciem. Niektóre artykuły spożywcze mogą przywierać do ścianek w trakcie obróbki termicznej i się przypalać. Zaletę stanowi stojak – nie są to doczepiane nogi, ale osobna podstawa z trzema nogami. Dzięki temu w łatwy sposób można postawić gorące naczynie na podstawce lub garnek z podstawą umieścić nad ogniem.

Kociołek ma także hak do powieszenia nad ogniskiem; hak jest jednocześnie wkrętem dociskającym pokrywę. Naczynie jest w 100% żeliwne i bezpieczne dla żywności oraz środowiska. Nie uwalnia żadnych substancji podczas gotowania i nie dymi.

 • Tradycyjny wygląd ze zdobieniami;

 • Solidna i wygodna podstawa;

 • Duża pojemność.

 • Wnętrze nie ma emalii ani nie zostało naolejowane.

 •  

KOCIOŁEK MYŚLIWSKI ŻELIWNY GARNEK EMALIOWANY 5L

kociołek myśliwski

Model marki Rossner to nowoczesna wersja tradycyjnego kociołka myśliwskiego. Naczynie służy do przyrządzania jedzenia na ciepło w terenie. Garnek jest sprzedawany w pakiecie z wygodną podstawą z trzema nogami, które gwarantują stabilizację naczyniu. Do kociołka dodano także pokrywę, która może pełnić funkcję patelni grillowej. Wszystkie trzy elementy zestawu wykonano z żeliwa.

Podstawa ma wydrążony otwór, dzięki któremu garnek nad ogniem szybciej zyskuje temperaturę, a w przypadku odstawienia go z ognia szybciej stygnie. Wnętrze kociołka i patelni pokryto wysokiej jakości gładką emalią w białym kolorze. Dzięki temu żywność nie przypala się i nie przywiera, a mycie przebiega szybko i bezproblemowo. Garnek ma pojemność pięciu litrów.

Średnica garnka i patelni to 27,5 centymetra. Dno ma średnicę o wielkości 16,5 centymetra, a wysokość całkowita kociołka z podstawą to 32 centymetry. Model nie ma uchwytu do zawieszenia ani żeliwnych docisków. Zarówno garnek, jak i pokrywa mają po dwa wygodne ucha. Kociołek można używać także na domowej kuchni, ponieważ dno przystosowano do różnych rodzajów kuchenek.

 • Podstawa z otworem;

 • Można stosować w domu;

 • Emaliowane wnętrze.

 • Brak uchwytu do zawieszenia.
 •  

Artykuły

Dalej nie wiesz jaki kociołek żeliwny na ognisko będzie najlepszy? Sprawdź te porady!

Znalezienie produktu idealnego wymaga od nas ogromnej ilości wiedzy i ekspertyzy, szczególnie jeśli poszukujemy produktu idealnego  uwagi na nasze kulinarne zainteresowania. Jednakże, nie każdy jest szefem kuchni. Może po prostu pragniemy wyposażyć się w bardzo atrakcyjne rozwiązanie, dzięki któremu biwakowanie czy urządzanie spotkań ogrodowych będzie jest atrakcyjniejsze?

Ze względu na to, że każdy powinien wybrać sobie taki garnek żeliwny, aby spełniał on oczekiwania i wymagania każdego kuchmistrza – nawet osób, które amatorsko zajmują się przygotowywaniem wykwintnych czy też czasami i klasycznych potraw. Dlatego w dzisiejszym poradniku zakupowym znajdziesz zarówno garnek żeliwny o mniejszej pojemności jak i kociołek żeliwny 10l. 

Co więcej, bardzo ważne było uwzględnienie jakości wykonania w celu ustalenia trwałości i niezawodności urządzenia. Nie mogliśmy też zapomnieć o samej konstrukcji czy też o specjalnych właściwościach lub ukrytych atrybutach świadczących o tym, że dany kociołek myśliwski będzie gwarantował nam o wiele lepszą użyteczność niż konkurencja w podobnej cenie. 

http://www.wiejskomiejski.pl/jaki-kociolek-zeliwny-kupic/

kociołek żeliwny ranking

Materiał wykonania przede wszystkim

Pierwszą bardzo ważną rzeczą mającą na celu ustalenie czy dany kociołek myśliwski będzie odpowiedni dla nas czy też nie jest jego wykonanie. Jak doskonale wiemy, gotowanie pod otwartym ogniem przy ogromnych temperaturach wymaga prawidłowego wykonania urządzenia. Co więcej, bardzo ważne jest też upewnienie się, że sprzęt od środka nie będzie utracał swojej powierzchni.

Wewnętrzna powłoka zazwyczaj zabezpiecza żywność, dzięki czemu nie musimy martwić się o niepożądane efekty i problemy natury zdrowotnej z uwagi na odklejone elementy garnka w naszym posiłku. Z tego powodu bardzo dobrym pomysłem jest kociołek żeliwny emaliowany.

Powłoka ta ma za zadanie uchronić nas, a przy okazji dba o to, aby do garnka nie przywierały resztki posiłku. Musimy natomiast pamiętać, że kociołek żeliwny emaliowany należy odpowiednio pielęgnować. Nie należy mieszać posiłku naczyniami, które łatwo uszkodzą powierzchnię. Zaleca się wykorzystanie akcesoriów drewnianych bądź z tworzywa sztucznego.

Kociołek Myśliwski 8 L Żeliwny GARNEK Pieczonek
Kociołek Myśliwski Żeliwny

KOCIOŁEK ŻELIWNY GARNEK MYŚLIWSKI 8L
kociołek żeliwny emaliowany

Kociołek żeliwny 5l, a może 10l? Wszystko co musisz wiedzieć o litrażu

Kolejną ważną kwestią przy wyborze idealnego produktu jest pojemność. Jak doskonale wiemy, im więcej zamierzamy gotować w kociołku, tym większe naczynie powinniśmy kupić. To ma nad wyraz ważne znaczenie, szczególnie jeśli często gościmy inne osoby i pragniemy przygotować dla nich ciekawy posiłek w iście biwakowym bądź myśliwskim stylu.

Kociołek żeliwny 5l to rozwiązanie idealne dla osób, które bardzo mało gotują bądź osób, dla których przygotowywane są posiłki, nie jest wiele. Jeśli częściej mamy gości bądź nasza rodzina jest większa, to 8 litrów będzie więcej niż wystarczające. 10-litrowe kociołki to już rozwiązanie dla najbardziej wymagających.

Kociołek wolnostojący czy może wiszący?

Następnym sposobem na ocenę czy dany produkt się sprawdzi idealnie czy też nie to wybór kociołka bazując na jego konstrukcji. Bardzo często zapominamy, ale kociołki mogą albo wisieć nad ogniskiem – potrzebne będa do tego specjalne stelaże – albo mogą po prostu znaleźć się bezpośrednio nad ogniskiem dzięki swoim nogom.

Wolnostojące kociołki będą tańsze i, co może wydawać się dla niektórych oczywiste, zagwarantują nam o wiele lepszą stabilność. Musimy przy tym pamiętać, że wysokość kociołka i nóżek, na których jest on umieszczony, powinna być jak najwyższa ze względu na umożliwienie rozpalenie większego ogniska – jeśli zajdzie taka potrzeba.

KOCIOŁEK MYŚLIWSKI ŻELIWNY GARNEK EMALIOWANY 5
kociołek myśliwski
Kociołek żeliwny węgierski garnek + patelnia 2w1
kociołek żeliwny opinie

Atrybuty dodatkowe też ważne

Zakupiony kociołek musi przede wszystkim być wysoce funkcjonalny, aby korzystanie z niego gwarantowało szereg zalet. Komfort obsługi też musi stać na najwyższym poziomie, dlatego zachęcamy do sprawdzenia dodatkowych atrybutów. Bo to właśnie one mogą wyróżnić jeden produkt od drugiego i zagwarantować najłatwiejsze użytkowanie i to bez najmniejszego problemu.

Spośród najróżniejszych dodatków warto wspomnieć o tym, że niektórzy producenci dołączają do swojego zestawu pokrywkę, która w połączeniu ze specjalnym uchwytem z zaciskami czy też nienagrzewającymi się rączkami gwarantuje nam o wiele przyjemniejsze korzystanie z garnuszka. Co więcej, niektórzy decydują się na zestaw 2 lub nawet i 3 w 1, gdzie oprócz samego kociołka znajdziemy, między innymi, patelnię.

Znajdź najlepsze palenisko ogrodowe: https://majsterkujsam.pl/palenisko-ogrodowe-opinie-ranking/

Kociołek żeliwny – podsumowanie rankingu 2024

Na rynku dostępne są produkty różne. Jeśli najbardziej interesuje nas atrakcyjna cena kociołka żeliwnego bądź po prostu chcemy wybrać produkt o jak największym litrażu, to bez wątpienia warto zastanowić się nad dzisiejszym zwycięzcą. Kociołek żeliwny garnek myśliwski KAWMET 10L to idealny kompromis pomiędzy odpowiednim wykonaniem, a przy tym niska cena kociołka żeliwnego sprawia, że idealnie sprawdzi się dla wielu z nas.

Jeśli jednak preferujemy produkt mniejszy bądź też charakteryzujący się nieco większym komfortem obsługi czy też ciekawymi dodatkowymi atrybutami, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać zebrane informacje i znaleźć swój idealny kociołek żeliwny. Pomóc w tym mogą też analizy porównawcze przedstawione powyżej! 

Nie lubisz siedzenia przy ognisku? Zamów dobry grill węglowy żeliwny lub gazowy: https://majsterkujsam.pl/grill-gazowy-opinie-ranking/.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaki kociołek żeliwny wybrać
Average rating:  
 5 reviews
 by puszkoś

Zwracajcie uwagę czy w zestawie jest pokrywa, bo ja się naciąłem. Kupiłem bez a potem wielkie szukanie i dobieranie pokrywki...

 by bonia14

Kupiliśmy garnek zakręcany i dla mnie strata kasy, bo nie jest w żaden sposób zabezpieczony w środku. Teraz kupuje emaliowany.

 by kabOS

Kawmet 10 litrowy moge polecic, mam u siebie. Latem prawie codzinnie używany. Pyszne dania jednogarnkowe, smakują zupełnie inaczej niż robione na idukcji.

 by lenka

Dania z takiego kociołka są pyszne. Kosztowałma u znajomych, teraz ja musze sobie taki kupić.

 by nako

Zamówiłam kociołem 2w1, bo można i smażyć i gotować a na pojemności mi akurat nie zależy. Miałam taki ogromny to nikt nie korzytał, sprzedaliśmy.