Spis Treści
Myjka ciśnieniowa karcher albo innego producenta nie działa? Sprawdź jak pozbyć się problemów z myjką, na czym polega prawidłowe serwisowanie i naprawa myjki ciśnieniowej
Myjki wysokociśnieniowe mają to do siebie, że niemal zawsze przyspieszają pracę w czyszczeniu różnorakich powierzchni. Począwszy od kostek brukowych, przez elewację i dachy budynku, a skończywszy na nieco mniejszych obiektach jak auta czy rowery – wszystko to można umyć pod warunkiem, że mamy odpowiednie ciśnienie wody. Niemniej jednak bardzo ważne jest, aby wiedzieć jak używać sprzęt, by nie dopuścić do jego uszkodzenia.
W przypadku myjek awarii ulec może praktycznie wszystko – pompa, pistolet, lanca, wąż, zawór czy, rzecz jasna, sam silnik. Ze sprzętu może wyciekać woda, a urządzenie samo z siebie może nie gwarantować nam odpowiedniego natrysku. Wadliwa część czy niedziałający komponent wewnątrz myjki to kolejne problemy. I nawet jeśli wiemy jak wyregulować ciśnienie w myjce ciśnieniowej, to nie zawsze okaże się to rozwiązaniem działającym. I dotyczy to każdego urządzenia – nieważne czy decydujesz się na myjka ciśnieniowa akumulatorową czy też przewodową czy może po prostu wolisz znacznie bardziej efektywną, lecz głośniejszą i cięższą myjkę ciśnieniowa spalinową.
Aby pomóc wam w rozwiązaniu problemu z usterką, postanowiliśmy przedstawić najczęściej występujące problemy, przez które wiele myjek trafia do serwisu, a jeszcze większa część uszkodzonych narzędzi prosto na śmieci. Dodatkowo omówimy kwestię prawidłowej obsługi i posługiwania się urządzeniem, bo nawet najlepsza myjka ciśnieniowa prędzej czy później ulegnie uszkodzeniu, jeśli doszło do nieprawidłowego podłączenia węża, zasysania brudnej wody czy do innego problemu.
Najczęstsza usterka myjki ciśnieniowej? Prawdopodobnie ciśnienie, ale problemów może być o wiele więcej
Z uwagi na bardzo wysoką skuteczność pracy, bardzo często myjka ciśnieniowa z pompą ssącą o bardzo dużej mocy wykorzystywana jest przez profesjonalistów do długich i wymagających zadań. A to oznacza, że nierzadko może dojść do nieprawidłowej obsługi czy też do błędu użytkownika. Z uwagi na budowę myjki ciśnieniowej nierzadko dochodzi też do problemów z jakością wody, detergentów i innych elementów dodatkowych.
Niestety, nawet najlepsza myjka może po pewnym czasie odmówić posłuszeństwa. Gdy ulegnie awarii, uważamy, że jedynym rozwiązaniem jest wymiana na nową. Nie jest to jednak do końca prawda, bo te najpopularniejsze problemy bardzo często (choć nie zawsze) można rozwiązać bez ogromnych wydatków związanych z zakupem nowej myjki.
Myjka ciśnieniowa nie wytwarza ciśnienia, a także niskie ciśnienie jako najczęstszy problem
Jedną z rzeczy, które najczęściej ulegają uszkodzeniu w przypadku myjek, to zużyta dysza. Silnik i pompa tak naprawdę są wystarczająco trwałe, aby wiele dodatkowych komponentów, w tym dysze urządzenia, przeżyć wielokrotnie. Dlatego jeśli nigdy nie wymienialiśmy dysz bądź nie nauczyliśmy się korzystać z prawidłowych rozmiarów, to może to być jeden z głównych powodów, przez które dochodzi do utraty ciśnienia czy też do pracy przy ciśnieniu, które jest zbyt niskie według deklaracji producenta. Wystarczy więc wymienić zużyte dysze, sprawdzić szczelność, uwzględnić rozmiar dyszy i upewnić się, że każda część została prawidłowo zamontowana.
Dodatkowo warto odnotować, że spadki ciśnienia podczas długiej pracy mogą być spowodowane tym, że myjki wysokociśnieniowe pracowały zbyt długo bez wtórnego naciskania spustu pistoletu. To doprowadzało do przegrzewania się pompy. Jeśli jednak do takich akcji dochodziło często, to wydajność urządzenia mogła już permanentnie na tym ucierpieć. Dlatego czym prędzej zalecane jest wprowadzenie krótkich, nawet kilkusekundowych, przerw w pracy myjek.
Urządzenie zaczyna przeciekać, czyli problem z uszczelką
Kolejnym bardzo częstym problemem jest przeciekanie myjki. I choć wydaje się to oczywiste, to wiele osób zapomina o tym, że takie komponenty jak uszczelki z biegiem czasu ulegają zużyciu. A te przecież możemy wymienić. Należy to wykonać prędko – tuż po dostrzeżeniu pierwszych problemów.
Pamiętajmy przy tym, że uszczelek w tych urządzeniach jest sporo. Na szczęście ich cena nie jest duza, więc wielu ekspertów, w tym my, doradzamy wymianę co roku uszczelek w celu zachowania sprawności i pewności działania, a także jako środek zapobiegawczy. Bo zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć.
Mało wody wylatuje z dyszy
Kolejna istotna sprawa związana z problematycznym działaniem myjki jest mała objętość wody wlotowej. Bardzo często dochodzi do zapchania filtra wlotowego, który znacznie pogarsza przepływ wody. A mniejszy przepływ wody to mniejsza wydajność pracy, wolniejsze mycie, a także irytacja użytkownika, który ma wrażenie pracy z urządzeniem o przerośniętej prostacie. Oprócz tego, warto też w tej sytuacji sprawdzić węże i złączki – czy nie są uszkodzone, nieprawidłowo zamontowane czy też nieszczelne.
Jeśli zamiast małej ilości wody dochodzi do pulsacyjnej czy przerywanej pracy, to usterka może być związana z zaworem wlotowym bądź wylotowym. Bardzo często jest to po prostu zabrudzenie. Co ciekawe, niektóre urządzenia – szczególnie te bardziej zaawansowane i droższe – wyposażone są w specjalny środek czyszczący. Niemniej jednak jeśli takiego sprzętu nie mamy, regularne czyszczenie zaworów będzie kluczowe.
Myjka ciśnieniowa serwisowanie – jak czyścić i dbać
Uszkodzenia te może nie są drogie w naprawie, ale bez wątpienia problematyczne i będą spędzać sen z powiek niejednego użytkownika. Dodatkowo znacznie częściej te zaniedbane urządzenia, u których dochodzi do częstych usterek, mają znacznie większą szansę na doszczętne zniszczenie. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest prawidłowe dbanie o myjkę ciśnieniową niż jej późniejsza naprawa.
Dbać i właściwie serwisować te urządzenia można na różnorakie sposoby. Jedni preferują częste wymiany poszczególnych elementów eksploatacyjnych i części szybko się zużywających, inni natomiast wolą czyścić elementy znajdujące się wewnątrz myjki, a jeszcze inni po prostu stosują najwyższej jakości wodę jako źródło pracy. Tak naprawdę wszystkie te czynności są istotne i należałoby je stosować po trochu.
Naprawa ciśnienia w myjce może być łatwa, ale też i niemożliwa
Jak wyżej wspomnieliśmy, ciśnienie można naprawić tak naprawdę niemal natychmiast – pod warunkiem, że mamy inne dysze. Odpowiednie dostosowanie rozmiaru i upewnienie się, że mamy do czynienia z komponentem nowym bądź też używanym lecz w dobrym stanie jest kluczowe. Oprócz tego, powinniśmy też zawsze przeprowadzać kontrolę wizualną i operacyjną urządzenia w celu upewnienia się, że nie doszło do jego zapowietrzenia, rozszczelnienia któregoś z elementów czy też jakiejkolwiek innej awarii układu.
Nie można też zapomnieć o tym, że zabrudzenie dyszy czy złączek też może być powodem nieprawidłowego działania. A w przypadku myjek spalinowych, zanieczyszczone czy też zwietrzałe (co może przydarzyć się osobom nie użytkującym myjki w sezonie zimowym paliwo także może być powodem kłopotów. Czyszczenie zbiornika wydaje się rozwiązaniem wręcz idealnym.
Wyciek winą uszczelki, a tą można wymienić
jak już wyżej wspomnieliśmy, zapobiegawcza wymiana uszczelek w urządzeniu to jeden z najlepszych sposobów, że myjka nigdy nas nie zawiedzie i w każdym przypadku będziemy mogli pracować na najwyższych obrotach. Dodatkowo, jeśli jednak dojdzie do wycieku, może to też oznaczać wyciek oleju. Wtedy znacznie lepiej jest szybko naprawić ten problem, jeśli nie chcemy doprowadzić do całkowitego zniszczenia myjki.
Oprócz tego, zawsze lepiej sprawdzić wszystkie o-ringi i węże, gdyż nierzadko dochodzi do luźnych połączeń bądź podczas pracy zbyt mocno pociągniemy sprzęt. Wtedy może dojść do rozszczelnienia czy uszkodzenia. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że uszczelki rozszerzają i kurczą się z powrotem pod wpływem mrozu. Dlatego zalecane jest przechowywać myjki w temperaturze pokojowej bądź w miejscach, gdzie nie dochodzi do aż tak dużych różnic temperaturowych.
Jeśli myjka ciśnieniowa nie działa, to na dbanie już za późno – pozostała naprawa myjki ciśnieniowej
Niestety, czasami dochodzi do samoistnego wyłączania się bądź też do problemów z ciśnieniem pomimo wymiany dyszy i wykonaniu wszystkich innych kroków. Jeśli tak się dzieje, to w takim razie prawdopodobieństwo poważnej usterki jest znacznie większe. A to oznacza, zazwyczaj, wymianę sprzętu na nowy. Silnik i pompa znajdująca się wewnątrz myjki to urządzenia, które rzadko kiedy się wymienia. I choć dostępne są używane części na rynku, to nie każdy serwis będzie zainteresowany takim zadaniem.
Z tego względu czas na prawidłowe obsługiwanie i serwisowanie sprzętu już się skończył. Możemy, co prawda, wykonać wszystkie wyżej wspomniane kroki. Jeśli jednak dalej sprzęt nie działa prawidłowo, to warto w takiej sytuacji zacząć rozmyślać nad nowym urządzeniem.
Teraz wiesz co najczęściej się psuje w przypadku tych urządzeń myjących i jak serwisować, aby nie dopuścić do awarii
Awarie w przypadku myjek ciśnieniowych rzadko kiedy są na tyle poważne, aby wymagały wymiany sprzętu na nowy. Niestety, do takich sytuacji od czasu do czasu dochodzi. A to oznacza, że nieprawidłowe użytkowanie myjki doprowadziło do całkiem sporych wydatków. Na szczęście istnieją sytuacje (i jest ich całkiem sporo) że nie będziesz potrzebować wymiany na nowoczesną myjkę.
Otóż spośród najczęstszych przyczyn wiele sytuacji sprowadza się do lepszego uszczelnienia. W innych sytuacjach warto sprawdzić rodzaj i jakość dyszy. Czasami po prostu należy wyczyścić sprzęt i znajdujące się wewnątrz różnorodne komponenty. Dlatego zanim rozpoczniesz poszukiwania nowego produktu, sprawdź czy istnieje sposób na tanią i szybką naprawę obecnego rozwiązania.
Sprawdź ranking >> Zbiornik hydroforowy <<
Artykuły
- Jakie kaski motocyklowe polecamy w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
- Jaki plecak motocyklowy wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
- Jaki przenośny agregat prądotwórczy do kampera wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
Submit your review | |