Twoja myjka ma za małe lub za duże ciśnienie? Regulacja ciśnienia

by

Myjka ciśnieniowa i możliwość regulacji ciśnienia? Sprawdź na czym to polega i która opcja ma regulator ciśnienia wbudowany, a w której opcji wygląda to nieco inaczej

Czyszczenie różnorodnych powierzchni z zabrudzeń przy pomocy myjki ciśnieniowej to zadanie, które jest niezwykle proste i niewymagające. W dosłownie chwilę możemy pozbyć się mocniejszego brudu za pomocą wysokiego ciśnienia wody, które to generuje pompa zasilana silnikiem. Niemniej jednak budowa myjki ciśnieniowej jest nieco bardziej zaawansowana i już wielokrotnie było to pokazywane. Niemniej jednak należy pamiętać, że czasami będziemy chcieli umyć elewację domu, czasami samochód, a czasami rower. Jak możecie się domyślać, nawet najbardziej podstawowa myjka ciśnieniowa akumulatorowa  poradzi sobie z tym ostatnim zadaniem, ale do domu czy kostki brukowej potrzebna będzie najlepsza myjka ciśnieniowa, na jaką nas stać.

Niestety, nie zawsze jest taka możliwość, a nawet jeśli posiadamy myjką ciśnieniową z pompą ssącą o niezwykle mocnym działaniu, to szansa na to, aby regulować ciśnienie w oparciu o powierzchnię, którą chcemy czyścić, będzie nadzwyczaj ważna z kilku powodów. Dlatego tak często pojawia się kwestia regulacji w myjkach ciśnieniowych. Nie wszyscy jednak producenci oferują nam taką możliwość w standardzie. 

Z tego właśnie względu powstał dzisiejszy artykuł. Jest to lista sposobów na dostosowanie ciśnienia w myjce do poziomu, który będzie bezpieczny dla obiektów i powierzchni o różnym stopniu trwałości. Ponadto, w dzisiejszym artykule omówimy jakich firm i których modeli dotyczy problem regulacji (albo jej braku).

Problem ciśnieniowy u myjki karcher hd hds, w myjkach lavor, kranzle i innych? Sprawdź kiedy regulacja jest kluczowa

Wiele osób uważa, że najczęstsze problemy z myjką ciśnieniową to między innymi zużyte uszczelki, uchwyty, końcówki i inne tego typu akcesoria. Niemniej jednak musimy pamiętać, że czasami problemem może być ciśnienie, z jakim myjka wytryskuje wodę na mytą powierzchnię. Zazwyczaj chodzi tutaj o zbyt niskie ciśnienie, lecz czasami pragniemy obniżyć to obecne w celu pracy ze znacznie bardziej wrażliwymi powierzchniami. Wtedy to kluczowe kluczowe jest ustawienie stosunkowo niższej wartości.

Należy przy tym pamiętać, że jest to zagadnienie związane z wieloma markami i firmami. I choć niektóre umożliwiają prostą regulację czy też dorzucają dla nas ciekawe dodatki, tak u niektórych obniżenie czy, co gorsze, podwyższenie ciśnienia roboczego jest niemal niemożliwe. Dlatego warto sprawdzić jaki model myjki mamy i na czym dokładnie polega regulacja i czy w ogóle jest możliwa bez dodatkowych, i to sporych, kosztów. 

Kwestia ta dotyka nie tylko myjkę ciśnieniową karcher hd hds, ale też produkty firmy kranzle, lavor i inne

Przeglądając sklepy z myjkami na pewno nie myśleliśmy o tym, aby upewnić się, że interesujący nas model będzie oferował nam możliwość dostosowania poziomu mocy wydatku wody. Natomiast jest to kluczowa sprawa z kilku powodów, o którym niebawem opowiemy. Natomiast warto odnotować, że kwestia ta jest tak naprawdę problematyczna nie tylko dla najpopularniejszych marek i tych najciekawszych opinii. 

Otóż nieważne czy będzie to myjka ciśnieniowa spalinowa czy też elektryczna zasilana przewodowo lub bezprzewodowo, każde rozwiązanie wymaga tak naprawdę regulacji. Bardzo często nawet ci najwięksi gracze na rynku jak, chociażby, Karcher, mają z tym problem. Otóż przygotowane urządzenia sprawdzają się świetnie do pracy z daną powierzchnią. Natomiast do innej opcja może być mniej skuteczna. 

myjka ciśnieniowa ranking 2021

Dlatego należy sprawdzić swój własny produkt i przyjrzeć się czy przygotowany przez producenta opis produktu w katalogu informuje nas o komponentach umożliwiających zmianę mocy strumienia wody. 

Regulować trzeba, aby nie uszkodzić powierzchni pracy

Dlaczego jednak te zmiany są tak istotne? Otóż jedynym tak naprawdę powodem jest bezpieczeństwo powierzchni, nad którą pracujemy. Jak wiemy, strumień wody pod ciśnieniem może być niezwykle groźny. Najlepszym przykładem jest tutaj cięcie wodą. Tak zwany waterjet jest w stanie poradzić sobie z przecinaniem metali i grubych materiałów. A to wszystko z uwagi na zastosowanie olbrzymiego wręcz ciśnienia na poziomie 4000 bar. 

I choć najmocniejsze myjki ciśnieniowe korzystają z ciśnienia na poziomie 300-400 bar i nie przetną materiału, to jednak mogłyby bez problemu poważnie uszkodzić strukturę drzwi, kostki czy też innego obiektu. Z tego względu dostosowanie mocy wylotowej wody jest kluczowe, aby nie doprowadzić do uszkodzenia przedmiotu, który pragniemy wyczyścić.

Jak rozwiązać problem niewłaściwego ciśnienia do myjki? Zawór zwrotny z regulacją ciśnienia jednym z kilku rozwiązań 

Choć zazwyczaj obsługa myjek i innych narzędzi tego typu jest łatwa, to tak naprawdę wiele istnieją pewne problematyczne elementy, o których nie wszyscy wiedzą. Dodatkowo musimy pamiętać, że nie wszystkie opcje będziemy w stanie tak szybko zrozumieć i nauczyć się ich używać. Dobrym przykładem jest tutaj regulacja, czyli funkcjonalność, którą każdy z nas powinien znać od podszewki i być jedną z pierwszych rzeczy, którą we sprzęcie dostosujemy.

Niestety prawda jest zgoła inna i dokładne znalezienie sposobu na dostosowane mocy natryskiwania jest w niektórych przypadkach bardzo skomplikowane. Na szczęście nie dotyczy to wszystkich modeli. Istnieją natomiast trzy różne sposoby umożliwiające idealne dostosowanie mocy wody wychodzącej z myjki.

Każda z tych opcji jest nieco inna. Choć nie wszystkie będą dostępne w naszym modelu, to bez wątpienia niektóre (a na pewno ostatnia) pomogą w znalezieniu rozwiązania na tę zagwozdkę. 

Myjka ciśnieniowa i regulacja za pomocą zaworu

Najpopularniejszym i prawdopodobnie najlepszym sposobem na dostosowanie mocy urządzenia jest wykorzystanie wbudowanego (w niektórych modelach przynajmniej) regulatora ciśnienia. To specjalna przystawka, która dostępna jest oddzielnie bądź też w zestawie z myjką ciśnieniową. Dzięki niej woda przepływa w nieco inny sposób przez węża do pistoletu. Ten zawór można regulować poprzez jego większe otwarcie bądź zamknięcie. Im mniejszy jest otwór na wodę, tym przepływ wody jest bardziej ograniczony i zwiększamy w ten sposób ciśnienie.

A może tak kupić inną końcówkę dyszy? Dodatkowy sposób na zmianę ciśnienia

Kolejnym rozwiązaniem, które jednocześnie uznawane jest za najciekawsze z perspektywy nowych możliwości pracy, jest zakup nowej końcówki dyszy bądź też jej wymiana na inną spośród dostępnych produktów w zestawie. Element ten nakładamy na pistolet natryskowy. I tak jak w poprzedniej sytuacji, im mniejsze są otwory czy też węższa jest końcówka, tym miejsca na wypłynięcie wody jest mniej, a co za tym idzie ciśnienie jest wyższe. Analogicznie możemy zmniejszyć też ciśnienie poprzez zastosowanie końcówki z szerszym otworem. 

Odległość natryskiwania jako specyficzny sposób regulacji

Jeśli nie chcemy wydawać dodatkowych pieniędzy na końcówkę dyszy czy też na specjalny zawór regulujący, to możemy po prostu skorzystać z podstawowych zasad fizyki. Otóż odległość to tak naprawdę najistotniejsza rzecz związana z mocą natrysku. Jeśli nie wierzymy, warto przetestować to na własnej skórze. Zalecamy jednak robić to przy kranie i sprawdzać jak zmienia się ciśnienie wody w zależności od umieszczenia ręki. Robiąc to z myjką możemy mocno poranić się w rękę.

Im dalej od sprzątanego obiektu będziemy stać i trzymać lancę, tym mniejsze będzie ciśnienie dolatujące do mytej powierzchni. Niestety, jeśli pomylimy się i choć na chwilę zbliżymy lancę niebezpiecznie blisko, możemy uszkodzić powierzchnię. Jest to więc, w pewnym sensie, miecz obosieczny. Szybko, prosto i bez problemu zmniejszymy ciśnienie, ale zbyt bliskie podejście do przedmiotu czy elementu może go uszkodzić. 

Podsumowanie – teraz wiesz jak myjka ciśnieniowa powinna mieć ustalone ciśnienie, a także czy ta regulacja odbywa się za pomocą pistoletu, lancy z dyszą czy innego elementu! 

Odpowiednio wyregulowany wydatek lancy to sprawa kluczowa z kilku powodów. Przede wszystkim dbamy w ten sposób o bezpieczeństwo sprzątanej powierzchni. Możemy też jednak zwiększyć wydajność pracy i upewnić się, że jakość sprzątania pozostanie na bardzo wysokim poziomie. Zwiększyć czy zmniejszyć ciśnienie możemy na wiele sposobów. Jeśli chcemy mieć możliwość regulacji ciśnienia wody bez podchodzenia czy odchodzenia od auta czy innego sprzątanego elementu, to będziemy musieli wykorzystać specjalne akcesoria do myjek. 

Są to odpowiednie zawory czy też końcówki, które można montować do urządzeń wysokociśnieniowych. Niemniej jednak wymagają one czasu i możliwości, a nie każdy ma czas czy też pieniądze na montaż nowego sprzętu. Dlatego bardzo często to utrzymanie właściwego dystansu od sprzątanego obiektu jest rozwiązaniem którego większość osób szuka.

Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Twoja myjka ma za małe lub za duże ciśnienie? Regulacja ciśnienia
Average rating:  
 0 reviews