Jak dobrać kask motocyklowy? Sprawdź nasz poradnik

by

Sprawdź na co zwrócić uwagę podczas mierzenia kasku motocyklowego i czym powinien charakteryzować się dobry model 

Zakup kasku motocyklowego to sprawa o bardzo dużym znaczeniu dla każdego motocyklisty. Jest to podstawa bezpieczeństwa. Dlatego nie powinno to nikogo dziwić, że poświęcamy tak sporo czasu na znalezienie idealnie dobranego rozmiaru. Podstawowa zasada jest taka, że odpowiednio dobrany kask musimy wkładać na głowę z niewielkim oporem. 

Jak jednak określić czy opór w danym przypadku jest odpowiedni, a kiedy ten opór jest zbyt wielki lub zbyt mały? Pytań bez wątpienia jest całkiem sporo. A przecież nieprawidłowo wybrany kask to problem nie tylko z bezpieczeństwem. Brak komfortu podczas jazdy może być równie problematyczny, szczególnie w przypadku dalszych podróży. 

Aby zatem wybrać prawidłowy kask motocyklowy, postanowiliśmy przygotować poradnik, w którym omówione zostały najistotniejsze kwestie. Dowiecie się tutaj nie tylko jak mierzyć głowę i jak dopasować wyściółkę, blendę i inne elementy kasku do naszego rozmiaru. W artykule przedstawimy też który kask motocyklowy powinniśmy wybrać, a z której opcji lepiej zrezygnować już na samym początku. 

Zanim opiszemy jak dobrać kask motocyklowy rozmiarowo, sprawdźmy dostępne rodzaje ochrony głowy

Zanim jednak opowiemy o prawidłowym mierzeniu i ogólnych zasadach przymiarki, warto najpierw wiedzieć który rodzaj kasku motocyklowego sprawdzi się w naszym przypadku, a który nie. Jest to bardzo ważna rzecz ze względu na fakt, że inaczej wygląda ochrona naszej głowy w kasku integralnym, a inaczej w przypadku kasku otwartego lub hybrydowego. 

Dodatkowo są też specjalne modele, które wykorzystywane będą wyłącznie w surowo określonych sytuacjach jak, chociażby, cross lub enduro. Oczywiście musimy też mieć na uwadze nasz budżet, bo wybranie opcji taniej bądź też tej z nieco wyższej półki cenowej powinno być poprzedzone odpowiednim zapoznaniem się z konkretnymi modelami. 

Kask na choppera z mikrofonem

Wybór kasku zaczynamy od właściwego rodzaju – sprawdź jakie kaski motocyklowe są polecane

Propozycji dostępnych na rynku jest bardzo wiele i polecanych kasków może być znacznie więcej niż możemy pomyśleć. Przede wszystkim należy zauważyć, że kask dobieramy do tego w jaki sposób będzie dana opcja użytkowania. Na dalekie trasy wymagany jest znacznie bardziej komfortowa opcja niż do powolnych przejazdów po mieście podczas zlotów motocyklowych bądź też innych wydarzeń. 

Dlatego nie powinniśmy od razu ograniczać się do wyboru kasku integralnego, szczękowego lub modułowego bez uprzedniego zrozumienia ich zalet, wad, a także odpowiedniej specyfikacji. Na rynku mamy też inne opcje do wyboru jak, chociażby, warianty enduro, cross, a także przeróżne hybrydy, które są w stanie połączyć zalety poszczególnych rodzajów kasków. 

Gdy już zadbamy o kwestię bezpieczeństwa i określimy czy będziemy wykorzystywać motocykl w celu krótkich dojazdów do pracy, weekendowych wycieczek poza miasto, jeździe sportowej, czy też do ciężkiego ogrodu, przyjdzie czas na rozpoczęcie pomiaru. Zanim jednak o tym powiemy, warto wiedzieć czym charakteryzują się poszczególne rodzaje kasków. 

Kaski Enduro bądź też kaski Cross to rozwiązania dla osób, które zjeżdżają z terenów utwardzonych i poruszają się po terenach piaszczystych bądź błotnistych. Tego typu ochrona na głowę jest lekka i posiada specjalne wzmocnienie na elemencie szczękowym. Oprócz tego, kaski te są wyposażone w specjalny daszek, który dodatkowo chroni przed gałęziami i kamieniami, a także przed słońcem. Niestety, nie są to kaski przeznaczone do długich tras z uwagi na ich przeciętny komfort – zarówno jeśli chodzi o samą wygodę, jak i głośność i wyciszenie. 

Oczywiście istnieją też rozwiązania modułowe, czyli kaski łączące w sobie elementy kasków otwartych ze szczękowymi, gdzie szczęka jest odczepiana. To znacznie poprawia komfort, lecz podnosi wagę kasku. Niestety, pomimo podniesienia komfortu, opcja ta nie sprawdzi się na dalekie trasy i szybkie drogi z uwagi na przeciętne wyciszenie. 

Jaki kask szczękowy motocyklowy, a jaki integralny?

Choć wyżej opisane kaski coraz częściej wykorzystywane są przez motocyklistów w Polsce, to jednak nie są to najpopularniejsze rozwiązania obecnie dostępne na rynku. To miano należy do kasków otwartych i integralnych. Pierwsza opcja, czyli kaski otwarte, znane też jako JET, wybierane są w przypadku jazdy powolnej w mieście. Zazwyczaj poruszający się skuterami lub chopperami decydują się na tego typu rozwiązanie.

Jest to kask bez osłony szczęki. Niemniej jednak mają one wizjer lub blendę do ochrony oczu. No chyba, że zdecydujemy się na pewnego rodzaju podkategorię kasków otwartych, czyli tak zwane orzełki. Te nie są zalecane w żadnym razie, lecz idealnie prezentują się podczas zjazdów motocyklowych. 

Warto równocześnie zauważyć, że kaski otwarte wybierane są przez osoby, które mają lęki przed zamkniętą przestrzenią. Dzieje się tak z uwagi na znacznie łatwiejsze nakładanie i ściąganie, a także mniejszy efekt klaustrofobiczny. 

Kaski integralne z drugiej strony to kask, którego skorupa wykonana została z jednego kawałka i ma on za zadanie chronić całą naszą głowę. Opcje te są nie tylko najbezpieczniejsze, ale też w przypadku jazdy po drogach szybkiego ruchu gwarantują najlepsze wyciszenie. To wszystko sprawia, że kaski integralne są najliczniejszą grupą kasków motocyklowych. 

Kaski szczękowe to znów jedna z najbardziej cenionych grup osłon na głowę wśród wielu motocyklistów, szczególnie turystów. Rozwiązanie to jest bardzo uniwersalne z uwagi na fakt, że bez najmniejszego problemu możemy podnieść przyłbicę z wizjerem, a także zdemontować szczękę. To wszystko sprawia, że gwarantują komfort nieporównywalny z opcjami integralnymi i znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa niż kaski otwarte.

Niestety, znacznie większa waga od opcji integralnych czy otwartych (z uwagi na dodatkowy mechanizm podnoszenia szczęki) i większa cena tego typu kasków sprawia, że opcja ta nie jest wybierana przez początkujących motocyklistów. 

Jaki kask motocyklowy do 500 zł, a jaki kask motocyklowy do 1000 zł? Cena ma znaczenie

Obecnie trudno znaleźć propozycję, która pod hasłem “tani kask motocyklowy” chowa się z kiepskim produktem, który nie jest w stanie zabezpieczyć naszej osoby. Otóż przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że obecnie większość oferowanych na rynku kasków musi spełniać rygorystyczne normy europejskie. I choć z jednej strony są one przesadzone, to jednak dbają o bezpieczeństwo jak nigdy dotąd. 

Do 500 złotych znajdziemy przede wszystkim kaski integralne i otwarte, które mają odpowiednio zaprojektowaną wyściółkę z możliwością jej wyjęcia i umycia. Dodatkowo są to zazwyczaj opcje ze skorupami z wystarczająco twardego tworzywa, aby poradzić sobie z ochroną nawet w przypadku poważniejszego wypadku.

Jeśli jednak zdecydujemy się na nieco droższe rozwiązanie, takie do 1000 złotych, to oprócz lepszego materiału i technologii produkcja skorupy, należy też pamiętać o innych kwestiach. Jedną z nich jest waga kasku. Im lepsza technologia produkcji i lepszej jakości materiał, tym lżejszy będzie kask. Oczywiście miejmy na uwadze też to, że dodatkowe elementy takie jak lepszy system redukcji hałasu, bardzo dobrze zaprojektowana wentylacja, a także dodatkowe elementy w postaci blendy przeciwsłonecznej i innych tego typu akcesoriów zwiększą cenę. 

Jaki kask na choppera motocyklowy wybrać?

Kaski na choppera to zazwyczaj opcje otwarte. Bo choć nowoczesne choppery są stosunkowo szybkie i gwarantują dobre osiągi, to jednak w głównej mierze są to rozwiązania eleganckie, do spokojnego podróżowania. Kaski na choppera będą więc znacznie lepiej wentylowane z uwagi na brak skorupy zakrywającej szczękę. 

Rozmiar kasku motocyklowego kluczowy, dlatego sprawdź jak wykonać pomiary!

Prawidłowo dobrany rodzaj kasku to podstawa, lecz nie możemy zapomnieć o najważniejszej rzeczy, jaką jest prawidłowe dobranie kasku. Otóż musimy pamiętać, że zarówno zbyt duży, jak i zbyt mały kask będzie problematyczny dla nas w przypadku bezpieczeństwa i komfortu. Dodatkowo pamiętajmy też o tym, że kask należy dopasować nie tylko przez prawidłowy pomiar obwodu głowy.

Nasze odczucia i to jak mocno ściska naszą głowę kask to kolejna kwestia, o której nie zawsze się mówi. Ponadto istnieje wiele wymiennych dodatków, jakie też trzeba uwzględnić w poszukiwaniu rozwiązania idealnego. Samo mierzenie też może wymagać nieco wprawy, dlatego dokładne wyjaśnienie tego procesu to sprawa nader ważna. 

Zarówno zbyt duży rozmiar kasku motocyklu jak i zbyt mały będzie problematyczny 

Jeśli źle dopasujemy kask i będzie on za duży, to luka między głową a przestrzenią znacznie zwiększy obrażenia, jakie odniesiemy. Skoro wyściółka z polistyrenu ekspandowanego ma za zadanie pracować jako amortyzator podczas wypadku, to pojawiająca się luka między naszą głową a tym materiałem sprawi, że odczujemy dwa uderzenia, a nie jeden. Z tego względu warto sprawdzić czy podczas poruszania częścią szczękową w poziomie i pionie kask zostaje w miejscu tak jak i nasze policzki. 

Niestety, za ciasny kask to też sprawa problematyczna, gdyż nie zapewnimy wszystkim elementom naszej głowy odpowiedniej ochrony. Bardzo często zbyt ciasny kask może też prowadzić do dyskomfortu. Nierzadko też powoduje rozpraszanie. Częstym problemem jest tutaj uciskanie czoła, a także skroni osoby noszącej kask. 

Rozmiar kasku motocyklowego, a obwód głowy – sprawdź jak zmierzyć obwód głowy

Samo mierzenie najlepiej wykonać za pomocą klasycznej miarki krawieckiej. Należy ją owinąć wokół głowy w miejscu najszerszym. Zazwyczaj jest to lekko nad brwiami. Pomiar należy powtórzyć parę razy, aby upewnić się czy jest on poprawny. Teraz należy porównać ten pomiar z dostępną tabelą rozmiarów motocyklowych. Jednocześnie pamiętajmy o tym, że u każdego producenta tabele i rozmiary mogą się różnić. Dodatkowo w niektórych sytuacjach wymagana będzie konwersja uzyskanej wartości na cale, gdyż w takich jednostkach miary posługują się niektóre firmy. 

Jeśli chodzi o kaski motocyklowe dla osób młodszych czy młodzieży, to należy najpierw sprawdzić czy dany producent oferuje specjalistyczne modele dla dzieci. Po wykonaniu pomiaru w identyczny sposób jak u dorosłego motocyklisty, należy sprawdzić tabelę i zobaczyć, czy skorupa i inne elementy są odpowiednio dopasowane do głowy dziecka. 

Dopasowany kask nie tylko w obwodzie, czyli jak dobrać kask motocyklowy w oparciu o odczucia i wymienne dodatki

Wybieranie kasku motocyklowego z Internetu to bardzo delikatna sprawa z kilku powodów. Nawet jeśli znamy swój obwód, to bez wcześniejszego przymierzenia dokładnego modelu nie będziemy wiedzieć jak dokładnie interesujący nas kask leży na naszej głowie. Dobre dopasowanie kasku jest nad wyraz kluczowe, dlatego wcześniejsze jego przymierzenie to sprawa bardzo ważna. 

Jeśli chodzi o same odczucia, to nasze policzki powinny być lekko ściskane przez poduszki policzkowe w przypadku kasku integralnego. Dodatkowo, wyżej wspomniana informacja o nie przesuwaniu się kasku i policzków podczas ruszania pozwala określić, że opcja dana dobrze leży na głowie. 

Jeśli już zdecydujemy się na zakup z Internetu, to pamiętajmy, że mamy darmowy zwrot przez 14 dni i dlatego należy ten czas jak najlepiej wykorzystać. Otóż noszenie kasku w domu przez 15-30 minut pozwoli określić czy w żadnym punkcie kask nas zbyt mocno nie uciska. 

Jednocześnie pamiętajmy, że idealne dopasowanie nie zawsze jest możliwe, choć te bardziej zaawansowane kaski i bardziej renomowane firmy starają się jak mogą, aby to umożliwić. Dlatego pozwalają wymieniać poduszki policzkowe na mniejsze, a także montować inne wyściółki. Ponadto, istnieją też opcjonalne, dodatkowe deflektory oddechu czy też projektowane indywidualnie dla danego modelu kurtyny powietrzne. 

Teraz wiesz jak dobrać właściwy rozmiar kasku motocyklowego, a także który rodzaj ochrony będzie najlepszy 

Przedstawione wyżej informacje mają za zadanie pomóc każdemu dobrać idealny kask motocyklowy. A to oznacza nie tylko zapoznanie się z rodzajem ochrony. Odpowiedni rozmiar kasku jest kluczowy i niezależny dla stylu jazdy. Z uwagi na to, że rozmiarówka u każdego producenta jest inna, powinniśmy wykonać odpowiedni pomiar, aby upewnić się, że wybrany przez nas kask nie jest zbyt luźny. Zbyt dużej kasku też nie powinniśmy kupić, bo źle wybrany rozmiar sprowadzi na nas dyskomfort przez ucisk lub, co gorsza, niebezpieczeństwo. 

Z tego powodu zastanawiając się nad tym jak wybrać dopasowany kask motocyklowy, należy w sklepie przymierzyć kilka modeli, sprawdzić czy nigdzie nie uciska, a także upewnić się, że opcja w przypadku kolizji zapewni odpowiednie bezpieczeństwo. I nieważne czy będzie to opcja od hjc, shoei, shark, eps, czy nolan. Każda z tych firm może mieć ciekawy design, ale pierwszy kask powinien być przede wszystkim bezpieczny.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak dobrać kask motocyklowy? Sprawdź nasz poradnik
Average rating:  
 0 reviews