Jak podłączyć kamerę cofania do światła wstecznego

by

Jak zamontować kamerę cofania do światła wstecznego? Sprawdź jak wygląda montaż kamery cofania krok po kroku!

Samochody nowe mają na wyposażeniu bardzo dużo atrakcyjnych rozwiązań znacznie poprawiających komfort podróżowania. Jakiś czas temu kamera samochodowa uznawana była za element luksusowy, natomiast obecnie to nic innego jak atrakcyjne akcesorium, które bardzo często pojawia się na wyposażeniu samochodów osobowych i nie tylko. Niemniej jednak odpowiedni monitor tyłu nie był tak popularny w ubiegłych latach, a dodatkowo na drodze porusza się wiele aut używanych, które nie są wyposażone nawet w czujniki parkowania.

Na szczęście obecnie istnieje wiele firm, które zajmują się produkcją tego typu urządzeń. Co ciekawe, ich produkty są w stanie zagwarantować tak dobry obraz z kamery, że nieraz okazał się lepszy niż to, co fabryczna kamerka oferowała. Dlatego tak jak na popularności zyskuje kamera samochodowa w lusterku, tak samo i kamera cofania, która jest podłączona do światła cofania, zdobywa coraz większe grono odbiorców.

Jak jednak prawidłowo przeprowadzić montaż tego urządzenia? Czym w ogóle powinna charakteryzować się dobrej jakości kamera? Czy znalezienie opcji spełniającej nasze oczekiwania jest proste? Jeśli zastanawiasz się jaki wideorejestrator motocyklowy wybrać w 2023 i jaka kamera samochodowa przód tył jest najlepsza, to można wykorzystać zebrane dziś informacje w celu znalezienia opcji idealnej i późniejszego montażu. 

Dlaczego warto podłączyć kamerę cofania do światła wstecznego? Lepsza widoczność to nie wszystko!

Zanim jednak opowiemy jak powinna przebiec instalacja kabli, kamery, a także całego zestawu wideo rejestrującego, musimy najpierw zrozumieć czemu to właśnie kamera cofania jest tak istotnym dodatkiem dla każdego kierowcy. Niestety, w obecnych czasach samochody “rosną” i stają się znacznie większe niż w przeszłości. Dobrym tego przykładem jest segment aut C, który jeszcze jedną/dwie dekady temu charakteryzował się wymiarami, które obecnie towarzyszą autom z segmentu aut B. To oznacza, że jeśli chcemy parkować znacznie większymi autami (w tym SUVami), wypadałoby wyposażyć się w dodatkową pomoc. 

Dlaczego jeszcze wiele osób zastanawia się jaka kamera samochodowa jest najlepsza? Czy oprócz samego komfortu obraz widziany z tyłu auta nam w czymś pomaga? W rzeczywistości powodów jest znacznie więcej. Chodzi tutaj przecież o bezpieczeństwo, a także o gwarancję, że podczas manewrowania na parkingu będziemy mieć dowód właściwego zachowania. Oczywiście pamiętajmy też o tym, że to świetny sposób na ochronę felg, zderzaka, a także innych wystających elementów z tyłu auta, których na pierwszy rzut oka nie widać. 

Kamera cofania ułatwia cofać, to oczywiste 

Głównym i oczywiście najważniejszym powodem, dla którego decydujemy się na kamerę, jest wsparcie w trakcie cofania. Jak dobrze wiemy, czujnik to rozwiązanie bardzo dobre z uwagi na fakt, że poinformuje nas sygnałem dźwiękowym o zbliżającej się przeszkodzie. Niestety, nie będziemy widzieć dokładnie co to za przeszkoda i czy podczas skręcania wyrobimy się. 

Natomiast obraz pochodzący z tablicy rejestracyjnej bądź też spod klapy umożliwia nam obserwację otoczenia i zrozumienia dokładnie co się dzieje za autem i czego możemy się spodziewać podczas pokonywania kolejnych metrów na parkingu. 

Montaż kamery cofania to jednak nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo

Musimy pamiętać natomiast, że sam komfort to nie wszystko, bo kluczowe jest uwzględnienie wielu innych rzeczy, w tym naszego bezpieczeństwa. Dobrym tego przykładem jest sytuacja, w której inny kierowca będzie próbował wymusić pierwszeństwo. Nagranie zdarzenia bądź też wyświetlenie jej na wyświetlaczu pozwoli ograniczyć przyszłe koszty i uchroni nas przed nieuczciwymi kierowcami. 

Czujniki parkowania przód

Jeśli uda nam się zamontować kamerę cofania bezprzewodowo, to będziemy w stanie uchronić zderzak przed zniszczeniami

Podczas cofania ryzykujemy nie tylko uderzeniem w inne auto. Zarysowanie boku z uwagi na nieprawidłowe zajęcie miejsca czy też ścięcie zakrętu może równie dobrze wygenerować ogromne koszty. A tego przecież byśmy nie chcieli. Dodatkowa informacja z kamery pozwoli nam ocenić czy podążając tym śladem będziemy w stanie bezpiecznie zająć miejsce na parkingu.

To uchroni nas przed uszkodzeniami zderzaka czy też innych elementów jak lusterka, progi, nadkola czy drzwi. Z tego powodu montowane kamerki – czy te przewodowe czy działające bez dodatkowych przewodów – odgrywają kluczową rolę nie tylko jako komfort, ale też jako dodatkowe bezpieczeństwo i szansę uniknięcia sporych wydatków związanych z nieprawidłowym użytkowaniem auta. 

Jak samodzielnie podłączyć kamerę cofania w swoim samochodzie? Sprawdź metody przewodowe i bezprzewodowe!

Skoro wiemy dlaczego warto podłączać kamerkędo samochodu, czas teraz omówić kwestię samego zakupu i montażu. Otóż przede wszystkim poszukując idealnego rozwiązania, musimy zwrócić uwagę na jakość, w jakiej odbywa się rejestracja obrazu. Obecnie kamery samochodowe, nawet te bardziej budżetowe, oferują nam jakość HD, co daje rozdzielczość nagrywania na poziomie nie mniejszą niż 720 linii poziomych, a więc potocznie nazywane 720p. Dopłatę do opcji z nieco wyższej półki cenowej (ale wciąż w budżetowych widełkach), umożliwia cieszenie się widokiem w jakości Full HD, czyli 1080p, a więc rozdzielczość na poziomie 1920×1080. 

Oprócz tego, bardzo ważne jest sprawdzenie funkcjonalności danej opcji, a więc czy możliwe jest podłączenie bezprzewodowej kamery cofania za pomocą wifi lub Bluetooth do smartfona lub do systemu inforozrywki. Jeśli decydujemy się na opcję przewodową, warto sprawdzić grubość przewodów aby wiedzieć którędy poprowadzić kable. Czasami możliwe jest zrobienie to blisko podłogi w pobliżu listw wewnętrznych. Rzadziej będziemy musieli zdemontować podsufitkę, aby podpiąć kamerę. Co ciekawe, jeśli mamy zaawansowane urządzenie umożliwiające wybranie trybu kamery, to możemy podłączyć sprzęt do telefonu i w trakcie jazdy trzymać telefon w specjalnym uchwycie na desce rozdzielczej i jednocześnie oglądać to, co się dzieje z tyłu.  

Jak jednak wygląda sam proces montażu? Czy są potrzebne dodatkowe narzędzia lub akcesoria? A co w sytuacji, kiedy zakupiony przez nas model ma nieco inny proces instalacji? Poniżej odpowiemy na te pytania, a także przedstawiamy jak powinien wyglądać montaż kamery cofania, razem z połączeniem do lampy cofania w celu zautomatyzowania działania całego systemu. 

Warto połączyć kamerę cofania do telefonu? A może montaż kamery cofania do radia lub w lusterku? Sprawdź miejsca montażu i miejsce wyświetlania obrazu

Zanim jednak rozpoczniemy montaż, warto najpierw zorientować się jaki rodzaj połączenia umożliwia dana kamera. Czy jest to tylko za pomocą przewodu czy może istnieje inne połączenie sygnałowe umożliwiające poprawną instalację kamery? Nowoczesne urządzenia wyposażone są w moduły, dzięki którym bez najmniejszego problemu możliwe jest podłączenie 

Ponadto pamiętajmy też o tym, że samo miejsce montażu jest sprawą bardzo ważną, gdyż czasami od gniazda zapalniczki poprowadzić przewody możemy w bardzo różnorodny sposób. Jeden woli wyposażyć się w kamerę zintegrowaną z lusterkiem wstecznym, dzięki czemu po wrzuceniu biegu zamiast klasycznego widoku z lusterka mamy widok z kamery, a inny preferuje podłączenie całego systemu do multimediów pojazdu, co umożliwiają dedykowane aplikacje. 

Oczywiście aby to wszystko działało należy najpierw umieścić kamerę z tyłu, a tej miejsce jest różne i zależy od preferencji użytkownika. Dla przykładu niektórzy wolą umieścić narzędzie blisko tylnej tablicy rejestracyjnej, a inni ukrywają ją nieco wyżej i głębiej, aby mniej brudziła się podczas jazdy. 

Nie wiesz jak podłączyć kamerę cofania do światła wstecznego? Instalacja krok po kroku jak podłączyć kamerę do ekranu i wyświetlacza

Montaż kamery polega przede wszystkim na poprawnym uimeszczeniu samego urządzenia w odpowiednim do tego miejscu, a następnie podłączenie przewodów w odpowiednie miejsce. Rzecz jasna sprawa się komplikuje w momencie, gdy musimy odpowiednie przewody podłączyć do właściwych gniazd. Zacznijmy jednak od początku:

  1. Montaż kamery z tyłu auta

W tej sytuacji mamy do wyboru różne opcje. Jednak najprościej będzie zamontowanie kamery, która jest zintegrowana z ramką pod tablicą rejestracyjną. W takiej sytuacji wystarczy zdemontować aktualną ramkę i wymienić ją na tą, która została załączona do kamery. Opcjonalnie wystarczy tylko wykorzystać uchwyt przy kamerze do montażu sprzętu do naszej własnej ramki. Jeśli jednak decydujesz się na inną propozycję, to należy najpierw zapoznać się z otrzymanymi elementami i zorientować czy kamerę trzeba przykleić korzystając z dostępnych w zestawie akcesoriów czy też wymagane będzie wiercenie. Ta ostatnia opcja z pewnością jest bardzo rzadko spotykana i niezalecana. 

  1. Poprowadzenie okablowania

Każde urządzenie, które wybierzesz, wymaga podłączenia do wyświetlacza znajdującego się wewnątrz auta. Opcji jest tutaj całkiem sporo, bo możliwe jest podłączenie sprzętu do radia 2 din lub do fabrycznego interfejsu dostępnego w aucie, czyli tak zwanego systemu inforozrywki. W obu przypadkach należy podłączyć przewody kamery z wyświetlaczem. To natomiast oznacza poprowadzenie kabli przez całą długość samochodu. Estetyczny sposób wymaga demontażu podsufitki bądź poprowadzenia przy bocznej listwie wewnętrznej, natomiast wariant dla leniwych to pozostawienie okablowania luzem. W zakupionym przez siebie zestawie będzie instrukcja informująca które kable należy podłączyć do którego miejsca. 

  1. Podłączenie kamery cofania do światła wstecznego

Bardzo ważną funkcją wielu kamer jest możliwość automatycznego włączenia kamery (wyświetlania widoku na wyświetlaczu radia lub interfejsu) w momencie wrzucenia biegu wstecznego. Aby to zrobić, należy podłączyć dwa kable z luźnym zakończeniem, czyli takie bez pinów. Są one zazwyczaj czarne i czerwone. Czarny jest przewodem minusowym i wymagane jest jego podłączenie do fabrycznej masy. Natomiast czerwony kabelek jest plusowy i ten odpowiada za przechwycenie sygnału od światła lampy. Przewód ten należy podłączyć do kabelka w lampie, które jest odpowiedzialne za włączenie światła cofania. 

  1. Podłączenie kamery i kabli do radia

W zależności od wybranego modelu i źródła, na którym wyświetlany będzie obraz, należy podłączyć wszelkie niezbędne przewody do radia. I nie ma tutaj znaczenia jaki rodzaj kamery cofania wybierzesz. Urządzenia te mają zazwyczaj szereg przewodów i niemal każdy z nich wymaga podłączenia. Czerwony kabel mamy podłączony do światła cofania. Natomiast czarny do masy. Oprócz tego wymagane jest też podłączenie kabli sygnałowych czerwonego i żółtego. Oprócz tego, należy zweryfikować czy nie ma dodatkowych przewodów, gdyż nierzadko obok kabla sygnałowego znajduje się jeszcze dodatkowy, który należy podłączyć do gniazda o mocy 12 V. 

Każdy model ma inny schemat, dlatego montaż kamery cofania krok po kroku ułatwi instrukcja producenta 

Niestety, nie zawsze montaż kamery przebiega tak, jak zostało to opisane powyżej. Czasami w jednym przypadku będzie to czerwony przewód do podłączenia kamery do światła wstecznego, a czasami wymagane będzie przepięcie innego kabla. Dodatkowo w schematach bezpieczników dochodzi do niespotykanej zmiany i musimy inaczej podłączyć konkretne rozwiązania, aby lampka światła tylnego nie przepalała żarówek czy nie gasła w momencie włączenia kamery. 

Z tego względu warto wyposażyć się w dwie instrukcje. Jedna to instrukcja samochodu i systemu elektrycznego w nim znajdującego się. Informacje w nim zawarte pozwolą nam określić które przewody należy połączyć w celu ustawienia automatycznego włączania kamery w przypadku wrzucenia biegu wstecznego, a także wszelkie inne dane, w tym te dotyczące bezpieczników. 

Druga instrukcja to natomiast instrukcja montażu kamery. Choć w przeważającej ilości przypadków wystarczy nam wyżej przedstawiona instrukcja, która na potrzeby tego artykułu została nieco zgeneralizowana, to jednak nie zawsze jest to prawda. Otóż 

W momencie włączenia biegu wstecznego widok z lusterka wstecznego zmienia się na kamerę – teraz wiesz jak zaprogramować takie działanie!

Choć kamera cofania parę lat temu była luksusowym dodatkiem, który w nowych autach pojawiał się stosunkowo rzadko i swoje kosztował, to w dzisiejszych czasach łatwy dostęp do elektroniki i relatywnie prosta instalacja sprawiła, że każdy może w taką funkcjonalność wyposażyć. Sam proces montażowy nie jest tak skomplikowany, jak może nam się wydawać. Na pierwszy rzut oka instrukcja może zdawać się trudna. Niemniej jednak patrząc na wszystkie elementy montażowe z łatwością dostrzeżemy ich funkcję i poradzimy sobie z prawidłową instalacją.

Jednocześnie zwróć uwagę na to, że jakiekolwiek zakłócenia czy problemy z sygnałem mogą utrudnić działanie kamery. Ponadto, jeśli zdołamy nieprawidłowo zainstalować ją na swoim aucie, to będziemy mieć szereg problemów związanych z funkcjonowaniem kamery. Pamiętajmy też, że kamery zasilane ze świateł cofania mogą przejawiać problemy po wrzuceniu wstecznego, mianowicie nawet po podłączeniu kamery do ekranu obraz może nie pojawiać się. Wszelki rozwiązania nieprawidłowo działającej instalacji elektrycznej można rozwiązać poprzez ponowne prześledzenie procesu montażowego. Niemniej jednak zazwyczaj wiąże się to z zasilaniem kamery. 

Oczywiście pamiętajmy, aby wszystko wykonywać zgodnie z instrukcją przygotowaną przez producenta, a także mieć na uwadze informacje zawarte w dostarczonej przez producenta auta książce z danymi dotyczącymi elektryki. Jeśli będziemy postępować zgodnie ze schematami, to w mniej więcej godzinę lub dwie uda nam się podłączyć kamerę cofania do światła wstecznego i do radia 2 din lub interfejsu auta. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak podłączyć kamerę cofania do światła wstecznego
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz