Jak zregenerować akumulator do auta – Poradnik -> krok po kroku

by

Na czym polega regeneracja akumulatora? Sprawdź krok po kroku co należy zrobić, aby zregenerować akumulator!

Niemal każdemu użytkownikowi pojazdu zdarzyło się choć raz w życiu nie wyłączyć świateł, radia czy po prostu lampki nocnej znajdującej się wewnątrz auta. Cała noc takiego stanu rzeczy sprawi, że bateria może się rozładować. I nawet jeśli wiemy jaki prostownik mikroprocesorowy wybrać w celu podładowania akumulatora, to jego stan i jakość nie będzie taka jak przed kompletnym rozładowaniem. Rzeczywista pojemność się zmniejszy, a dostarczany przez alternator prąd elektryczny nie będzie tak efektywne magazynowany. 

Z tego względu po czasie akumulator będzie wymagać wymiany. Niemniej jednak czy jest sposób, aby problem ten naprawić, a nie od razu sięgać po nową baterię? Jeśli nie chcemy przeglądać rankingów prostowników z rozruchem i cały czas martwić się o możliwość rozładowania baterii samochodowej po nocy czy też dłuższym postoju, warto pomyśleć nad naprawą urządzenia. W jaki jednak sposób można naprawić akumulator? 

Otóż w zależności od rodzaju baterii w aucie, możemy to zrobić poprzez uzupełnienie elektrolitu znajdującego się wewnątrz baterii i chroniącego płyty akumulatora przed degradacją. Oprócz tego, bardzo często zaawansowane serwisy decydują się na otworzenie akumulatora i wymianę zużytych ogniw na nowe. Istnieje jednak parę sposobów, które można wykonać w domu i w dzisiejszym poradniku je wszystkie omówimy. 

Dlaczego niektóre akumulatory należy zasiarczyć? Powody utraty wydajności wśród baterii samochodowych

Zanim jednak przyjrzymy się temu jak wygląda proces regeneracji różnych akumulatorów, warto najpierw zrozumieć co prowadzi do utraty wydajności i czy jest jakiś sposób, w którym użytkownicy mogą nie dopuścić do tego etapu i utrzymać baterię samochodową w jak najlepszym stanie przez bardzo długi czas. 

Otóż bardzo ważną rzeczą podczas użytkowania auta jest upewnienie się, że po każdym uruchomieniu pojazd będzie pracował wystarczająco długo, aby alternator był w stanie doładować akumulator do stanu przed uruchomieniem. Dodatkowo należy też zwrócić uwagę na ogromną ilość dodatkowych spraw, które nierzadko doprowadzają do nieumyślnego rozładowania akumulatora.

Oczywiście nie zawsze to błędy użytkownika wpływają na sprawność baterii. Czasami po prostu nieodpowiednia temperatura zewnętrzna znacznie obniża sprawność narzędzia. Niekiedy brak użytkowania auta też potrafi sprawić nie lada kłopot.

Jednym z powodów, przez który musimy naprawić samochodowy akumulator kwasowy czy też innego rodzaju, to niewłaściwe użytkowanie

Jeśli często przeglądamy rankingi prostowników czy też martwimy się o stan naszej baterii przeglądając równocześnie rankingi testerów akumulatorów, to w takim razie bez wątpienia popełniamy sporo błędów, jeśli chodzi o prawidłowe korzystanie z pojazdu. Mogą to być nieumyślne problemy bądź też w pewnym sensie celowe działania, które prowadzą do przyspieszonego rozładowania akumulatora.

Najczęstszym problemem, jeśli chodzi o zbyt intensywne zużycie baterii w samochodzie, jest niewyłączenie odbiornika prądu po zgaszeniu auta. Podczas pracy silnika alternator ma za zadanie ładować akumulator. To oznacza, że jadąc nie musimy martwić się o to jak dużo prądu zużywa radio, światła, klimatyzacja, ogrzewanie foteli czy jakiekolwiek inne multimedia i funkcje komfortu. Niemniej jednak gdy już auto zostanie zgaszone, wtedy zapotrzebowanie na prąd pobierane jest wyłącznie z akumulatora. Jeśli więc poruszamy się nowym autem wyposażonym w system start stop, to szansa na rozładowanie baterii wzrasta.

Dodatkowo pamiętajmy, że krótkie trasy po mieście też są niewskazane, bo samo uruchomienie auta jest wystarczająco dużym obciążeniem dla akumulatora. Jeśli dodatkowo dodamy wszystkie odbiorniki komfortu i krótki czas jazdy, to alternator nie będzie w stanie wystarczająco szybko podładować akumulator. 

Nierzadko zdarza się też pozostawienie zapalonego światełka wewnątrz auta czy świateł drogowych na całą noc. To natomiast bardzo szybko może doprowadzić do sytuacji, w której auto odmówi posłuszeństwa. Już po kilku godzinach akumulator będzie mocno osłabiony, a po całej nocy bez cienia wątpliwości nie uda nam się uruchomić samochodu. 

Oczywiście temperatura zewnętrzna też ma wpływ na stan akumulatora samochodowego

Niemniej jednak nie tylko nasza błędy czy niewłaściwe użytkowanie auta prowadzi do rozładowania pojazdu. Istnieją też czynniki niezależne od nas i jednym z najpopularniejszych jest temperatura. Otóż według deklaracji producentów i wielu testów optymalna temperatura pracy dla akumulatora to 20 stopni Celsjusza. Jak możemy się domyślić, taka wartość niezbyt często jest obecna w Polsce. Czasami jest cieplej, lecz znacznie częściej jest zimniej. I to właśnie zimna aura ma bardzo negatywne skutki na działanie baterii samochodowej.

Pozostawienie auta w temperaturze poniżej -10 stopni Celsjusza na całą noc sprawi, że znacznie trudniej będzie uruchomić silnik. Jeśli do tego dodamy wystarczająco kiepską sprawność akumulatora i nieprawidłowe napięcie, to niewątpliwie będziemy mieć problem z wystartowaniem. Dlatego bardzo często osoby zastanawiają się jaki akumulator samochodowy 45Ah wybrać w 2024 roku.

Nie zapomnijmy o tym, że nawet długi postój bardzo źle wpływa na baterię

Czasami wyjeżdżamy z kraju i zostawiamy w nim auto. Innym razem nie mamy po prostu potrzeby ruszać auta, dlatego stoi ono tygodniami pod domem czy pod blokiem. Niestety, takie długie przestoje są bardzo zabójcze dla auta z perspektywy stanu zawieszenia, silnika, ale też i baterii. Niestety z uwagi na fakt, że nowoczesne auta nawet podczas postoju pobierają bardzo małą ilość energii, ich zbyt długi postój nie jest wskazany.

Według badań auta na postoju pobierają od 5 do 40 mA. Jest to, rzecz jasna, bardzo niską wartością, która po kilku dniach, tygodniu, czy nawet i po miesiącu nie wpłynie negatywnie na stan akumulatora. Niemniej jednak należy pamiętać, że po kilku czy też kilkunastu miesiącach bateria może znacznie obniżyć swoją sprawność i to już będzie problemem. Dlatego jeśli planujemy wyjazd za granicę, to dobrze jest znaleźć kogoś, kto raz na jakiś czas odpali auto i zrobi sobie krótką, kilku kilometrową, wycieczkę.

Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, aby wiedzieć jak naprawić akumulator kwasowy, żelowy, a także kwasowo-ołowiowy!

Jeśli i nie chcesz martwić się o to jaki akumulator 100Ah agm czy też o innej pojemności powinieneś wybrać, należy odpowiednio dbać o baterię w pojeździe. Gdy jest na to za późno, nadal istnieje szansa na to, aby uratować akumulator i uchronić się przed dodatkowymi wydatkami. Dlatego warto najpierw zapoznać się z poniższymi wskazówkami zanim zaczniemym martwić się o to jaki akumulator 70ah wybrać.

Jak zregenerować akumulator

Oczywiście przede wszystkim należy wiedzieć jaki akumulator mamy w aucie, gdyż nierzadko poszczególne wskazówki czy porady dotyczą konkretnego rodzaju baterii samochodowej. Inaczej przecież będzie regenerowany akumulator kwasowy, a inaczej żelowe czy litowo-jonowe. 

Zasiarczenie akumulatora i późniejsze odsiarczanie akumulatora – instrukcja krok po kroku

Jeśli chodzi o akumulatory kwasowe, czyli te klasyczne i standardowe warianty kwasowo-ołowiowe, proces regeneracji takiego akumulatora nie jest aż nadto skomplikowany i trudny. Oczywiście warto tutaj odnotować, że obecnie stosuje się tak zwane akumulatory bezobsługowe, gdzie nie dodaje się elektrolitu. Jeśli jednak my mamy starszy model, to pierwszym krokiem będzie właśnie uzupełnienie tego składnika.

Niemniej jednak bardzo często w przypadku kwasowych akumulatorów dochodzi do zasiarczania i wymagane jest ich odsiarczanie. Aby jednak zrozumieć na czym polega to zjawisko, musimy wiedzieć jak takie akumulatory działają. Otóż w dużym skrócie zachodzące reakcje chemiczne w akumulatorze sprawiają, że po czasie cząsteczki siarki wytrącane są i dochodzi do ich osadzania na płytach ogniw w formie kryształów. 

Spowodowane jest to najczęściej nieprawidłowym użytkowaniem czy pomijaniem cykli konserwacyjnych. Gdy wytrącone cząsteczki osiądą na płytach ogniw, gęstość elektrolitu ulega zmniejszeniu. To przekłada się na wolniejszy proces reakcji chemicznej, a także zwiększoną ilość tworzonej się energii cieplnej. W ten sposób sprawność w tworzeniu energii spada. 

Rozwiązaniem na ten problem jest odsiarczanie, które polega na usunięciu wszystkich kryształów siarki, które wcześniej osadziły się na płytach ogniwa. Gdy to nastąpi, proces odsiarczania ma za zadanie ponownie rozpuścić je w elektrolicie, przywracając w ten sposób poprzednią wydajność. Dzieje się tak z uwagi na większą powierzchnię płyt, a także większą gęstość elektrolitu.  

Aby dokonać odsiarczania, podłączamy akumulator do prostownika i korzystamy z bardzo niskiego prądu ładowania. Choć wiąże się to z bardzo długim czasem ładowania, to ładowanie delikatnie powyżej progu napięciowego gwarantuje powolne odsiarczanie. Alternatywą dla tej metody jest drugi sposób, mianowicie ustawienie bardzo wysokiego prądu i monitorowanie temperatury ogniw, aby nie doprowadzić do ich przegrzania czy nawet zapalenia. 

Dodatkowo warto odnotować, że istnieją też specjalne preparaty, które mają za zadanie przyspieszyć proces rozpuszczania kryształów. Miejmy natomiast na uwadze, że to związki zawierające bardzo silne utleniacze.

Skoro wiemy jak zregenerować akumulator kwasowo-ołowiowy, czas na parę wskazówek odnośnie wariantu litowo-jonowego

Niestety, w przypadku wariantów nowoczesnych (a takimi bez wątpienia są akumulatory litowo-jonowe), regeneracja nie jest prosta i dodatkowo wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Naprawę takich akumulatorów rozpoczyna się od weryfikacji fizycznego stanu urządzenia, a także wszelkich podzespołów. Później dopiero rozpoczyna się rozbieranie akumulatora na czynniki pierwsze, gdzie weryfikujemy stan ogniw.

Przy wymianie uszkodzonych i zużytych ogniw należy pamiętać o zapewnieniu prawidłowego balansu. Ponadto, podczas regeneracji i wymianie należy korzystać wyłącznie z najwyższej jakości ogniw wysokoprądowych. Co więcej, każde z takich ogniw wymaga nowych koszulek i izolatorów. Co ciekawe, ogniwa o większej pojemności niż pierwotnie były zamontowane pozwolą uzyskać większą wydajność. 

Po podłączeniu wszystkich komponentów należy sprawdzić pozostałe elementy i wykonać gruntowne czyszczenie, w którym eliminujemy zaśniedziałe elementy i mocno zabrudzone części. Dopiero po tym kroku czas na przetestowanie akumulatora. Niemniej jednak, z uwagi na łatwopalny elektrolit znajdujące się w akumulatorze, a także fakt stosowania ogniw pod ciśnieniem sprawia, że nie jest to opcja rekomendowana do własnoręcznego naprawiania.

Jak powinna przebiegać regeneracja akumulatora żelowego?

Na szczęście bardzo dobrą wiadomością dla osób, które chcą na własną rękę przeprowadzić naprawę i regenerację akumulatora żelowego jest fakt, że możemy jak najbardziej przywrócić oczekiwaną sprawność. Jest to spowodowane tym, że akumulatory żelowe to nieco bardziej zaawansowana i ulepszona wersja akumulatorów kwasowych. Niemniej jednak ich baza jest podobna, dlatego proces regeneracji też jest zbliżony.

Oznacza to, że możemy przeprowadzić proces odsiarczania i, pod warunkiem że płytki nie uległy uszkodzeniu, odzyskać sprawność baterii samochodowej na bardzo zadowalającym poziomie. Efekt odsiarczania czy ogólnego regenerowania akumulatora jest stosunkowo dobry, szczególnie jeśli profesjonaliści zdecydują się przeprowadzić skuteczny proces regeneracji. Wtedy nawet do 70% wydajności początkowej udaje się odzyskać. 

Teraz wiesz jak zregenerować akumulator! 

Wiele osób zastanawia się jaki akumulator samochodowy 74Ah czy też innej pojemności akumulatora potrzebują. Tak naprawdę zanim wybierzemy nową opcję, należy nauczyć się postępować z zakupioną opcją, aby nie doprowadzić do rychłego uszkodzenia nowej jednostki. Dopiero po zrozumieniu w jaki sposób eksploatować baterię będziemy w stanie cieszyć się z prawidłowo działającego sprzętu, który nawet po latach i wielu przeciążeniach czy też tysiącach użyć dalej będzie działał sprawnie.

Oczywiście pamiętajmy, że sam proces regeneracji jest trudny, szczególnie jeśli mowa o nowoczesnej technologii, gdzie ciecz w postaci elektrolitu jest szczelnie zamknięta i łatwopalna. Nawet te bardziej klasyczne rozwiązania mogą przysporzyć sporo problemów, szczególnie jeśli nic nie wiemy o naprawie akumulatorów i do wszystkiego musimy dojść korzystając z poradników. Jeśli jednak uda nam się wylać stary elektrolit do przygotowanego wcześniej naczynia, a następnie wlejemy nowy i upewnimy się, że nie doszło do żadnego uszkodzenia, to stary i zużyty akumulator będzie gwarantował nam użytek na parę lat. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak zregenerować akumulator do auta
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz