Jak zrobić wylewkę betonową na ziemi. Poradnik krok po kroku

by

Jak zrobić wylewkę betonową na ziemi? Sprawdź praktyczne wskazówki, jaka jest kolejność warstw, a także zbierz wszystkie informacje jak postępować krok po kroku!

Podkład przed położeniem paneli, parkietu, wykładziny, czy też innego rodzaju podłóg to jedna z najbardziej kluczowych kwestii. Prawidłowo wykonana gwarantuje trwałość, ale też dba o prawidłowy poziom i brak przechyłu. Każdy doceni prawidłowo wykonaną wylewkę podczas montażu drzwi czy też mebli. Nie powinno więc nikogo dziwić, że kluczowych informacji musimy znać wiele. Przede wszystkim trzeba wiedzieć jak zrobić beton wodoszczelny bądź też ten zwykły (w zależności czy będzie to posadzka do domu, tarasu czy do garażu).

Niemniej jednak należy odnotować, że odpowiednio wykonana podkład podłogowy musi charakteryzować się nie tylko prawidłową konsystencją i wykonaniem. Rzecz jasna piasek, żwir czy też inny preparat cementowy będzie tu kluczowy – tak samo jak i kluczowe będą proporcje. Jeszcze inną kwestią jest samo zrobienie, a dokładniej rzecz ujmując jak ułożyć tę zaprawę budowlaną. 

Jak widzimy, pytań mamy naprawdę wiele. Dlatego w dzisiejszym artykule omówimy jak przygotować prawidłowy materiał, a więc jakie proporcje cementu, wody i innych składników są potrzebne do sprawnego wiązania mieszanki. Dodatkowo przedstawimy najlepsze metody wylewania, dzięki czemu ten element konstrukcyjny będzie bardzo dobrze wypoziomowany i praca z pacą nie będzie aż tak bardzo wymagająca. 

Co jest potrzebne, aby zrobić wylewkę betonową? Materiały, narzędzia i dodatkowe akcesoria

Zanim jednak omówimy kwestię przygotowania wylewki, tego jak zrobić beton i jak go później rozlać, należy najpierw omówić kluczowe kwestie związane z samym przygotowaniem do pracy. Otóż istnieje wiele kwestii dodatkowych, o których nie pomyśleliśmy, a powinniśmy. Przede wszystkim warto pamiętać, że nie co inaczej będzie wyglądać przygotowanie, jeśli bezpośrednio na gruncie będzie wykładana podłoga z folią, a inaczej jeśli dodatkowo wybierzemy styropian czy ogrzewanie system ogrzewania podłogowego. 

Jednocześnie warto pamiętać o samych przedmiotach, jakie przydadzą nam się podczas pracy. A akcesoriów i elementów dodatkowych jest niewątpliwie bardzo dużo. Niektórzy mogą uznać nawet betoniarkę za element kluczowy. Szczególnie w przypadku przygotowania wylewki w bardzo dużym domu. I tak jak wiele osób zastanawia się jakie mieszadło do kleju wybrać, podobnie będzie w przypadku betonu. 

Jednocześnie pamiętajmy, że nie zawsze wylewka betonowa jest jedynym atrakcyjnym i polecanym rozwiązaniem. Coraz częściej pojawiają się alternatywy. I choć nie są tak popularne i w wielu sytuacjach ich użycie jest mocno zależne od zróżnicowanych warunków, to jednak mogą okazać się ciekawym wyborem dodatkowym. 

Wylewka krok po kroku to wszystko, co musisz wiedzieć? Zanim zaczniesz wylewkę podłogową, weź w rękę poziomicę samopoziomującą i wiele innych akcesoriów 

Przed rozpoczęciem prac, musimy przede wszystkim zadbać o to, aby mieć wszelkie niezbędne składniki do przygotowania betonu (jeśli nie mamy go w proszku) czy też dodatkowe elementy takie jak akcesoria czy narzędzia wymagane do prawidłowego rozprowadzenia posadzki. Z najistotniejszych elementów należy wspomnieć o folii budowlanej i matach zbrojących. Dodatkowo pamiętajmy o piance poliuretanowej i deskach, a także poziomicy. Do rozprowadzenia masy potrzebna będzie paca styropianowa. Oprócz tego kluczowe mogą okazać się takie elementy akcesoryjne jak łopata, taczka i betoniarka.

Lista zalecanych produktów przed rozpoczęciem pracy;

  • Beton bądź wszelkie składniki wymagane do tego, aby wylewkę przygotować;
  • Folia budowlana, maty zbrojące, a także deski i pianki poliuretanowe;
  • Wszystkie akcesoria wspomagające prace, w tym poziomice łopaty, taczka i betoniarka.

Podłoga na gruncie? Sprawdź o czym powinieneś dodatkowo wiedzieć

Podjęcie decyzji o przygotowaniu podłogi bezpośrednio na gruncie jest z pewnością opcją, którą nierzadko domownicy wybierają. Jest to rozwiązanie pozytywnie wpływające na hydroizolację posadzki, a więc dbające o prawidłową ochronę przed wilgocią i ujemnymi temperaturami. Niemniej jednak istotne jest prawidłowe podejście do tego tematu, aby nie dopuścić do sytuacji, w której po paru latach wymagane będą modernizacje czy nawet i naprawy.

Podłoga na gruncie to rozwiązanie wybierane w przypadkach, gdy domy nie mają piwnic. Znacznie ułatwia to przygotowanie mieszkania. Niemniej jednak należy pamiętać, że decydując się na ekipę budowlaną warto szukać osób z doświadczeniem lub wiedzą. W przypadku prac własnymi rękami, musimy zadbać o to, aby konstrukcja była przeciwwilgociowa, a dodatkowo sama izolacja termiczna była szczelna. 

Wylewka betonowa to jedyne rozwiązanie? Sprawdź też pozostałe warianty 

Wylewki betonowe to rozwiązanie bardzo popularne i niezwykle rzadko osoby stawiające swoje własne cztery ściany decydują się na opcję inną. Nic dziwnego – popularność spowodowana jest wytrzymałością i stosunkowo dobrą odpornością. Sam materiał powstaje po połączeniu cementu, kruszywa (to zazwyczaj piasek i/lub żwir), a także wody i dodatków modyfikujących. 

Alternatywą dla tego rozwiązania są natomiast wylewki z cementu. Te powstają na bazie tego surowca, który wymieszany jest razem z piaskiem i wodą. Są nawet gotowe mieszanki tego typu dostępne w sklepach. Opcja ta jest znacznie tańsza i dlatego stosowana jest w pomieszczeniach gospodarczych i garażach. Choć jest bardzo wytrzymała, to czas wiązania jest bardzo długi i może wynosić nawet i miesiąc.

Jak zrobić wylewkę betonową

Jeszcze inną ciekawą propozycją jest wylewka z anhydrytu. Jest to siarczan wapnia, a więc bezwonny pierwiastek gwarantujący znacznie prostsze rozprowadzenie wylewki po powierzchni z uwagi na swoją płynność. Jest to więc opcja samopoziomująca się i nie wymaga dodatkowego wygładzania. Wylewka anhydrytowa jest nieco droższa, wybierana wyłącznie do pomieszczeń, lecz osoby decydujące się na ogrzewanie podłogowe powinny pomyśleć nad tą opcją. 

Wyrównanie gruntu, zbrojenie, dylatacja – wszystkie porady i wskazówki

Skoro wiemy już niemal wszystko o samym przygotowaniu i o tematach mocno powiązanych z przygotowanie do nakładania wylewki z betonu, czas zająć się samą wylewką. Jeśli nie wiemy jakiej grubości warstwy się spodziewać i co dokładnie zrobić, aby przygotować płytę betonową i rozpocząć pracę z podłogą bezpośrednio na ziemi, to warto zapoznać się z poniższymi instrukcjami. Znajdujące się tam informacje pozwolą opracować prawidłową 

przygotować nam skorzystać z prawidłowo wilgotnego betonu utworzonego według wiedzy i ekspertyzy osób znających się na tych zadaniach. Oczywiście jakość wylewki nie będzie gorsza jeśli nie masz doświadczenia – pod warunkiem, że uwzględnione zostaną wszystkie wskazówki, a podczas dalszych prac nie dojdzie do pęknięcia czy innego uszkodzenia powierzchni wylewki.

Warto jednocześnie dowiedzieć się o dodatkowych uwagach dotyczących pracy z wylewką betonową, gdyż o taką wylewkę trzeba odpowiednio zadbać, zapewnić jej prawidłowe warunki, a także zwrócić uwagę na parę innych czynników. 

Proporcje kluczowe? Sprawdź jak przygotować wylewkę betonową 

Wylewka betonowa przygotowana we własnym zakresie powinna korzystać z tych samych podstawowych składników, jak w przypadku każdej innej mieszanki betonowej. Niemniej jednak z uwagi na wymagane właściwości, bardzo często stosuje się dodatkowy preparat zwany plastyfikatorem. Dodatkowo zamiast klasycznego żwiru, powinniśmy wybrać specjalistyczny – rekomendowany właśnie do wylewek. Jeśli chodzi o proporcje, to prezentują się one następująco:

Ilość betonu CementŻwirPiasekWodaDodatki
100 litrów – 0,1 m325 kg40 kg25 kg10 l1 szklanka plastyfikatora

Jak zrobić wylewkę betonową krok po kroku

  1. Podłoże

Pierwszym krokiem podczas pracy z wylewką jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Podkład należy ułożyć na powierzchni, która została odpowiednia zaizolowana. Musi to być izolacja termiczna, a także przeciwwilgociowa. Początki oznaczają rozłożenie czarnej folii budowlanej. Kwestia ta jest nad wyraz kluczowa z uwagi na późniejszą ochronę przed utratą ciepła i uzyskaniem lepszej efektywności energetycznej. Folię należy układać tak, aby wystawał nad poziom wylewki na jakieś 5-10 cm. Dopiero po wyschnięciu wylewki wystające fragmenty wycinamy.

  1. Zbrojenie

Kolejny krok wymaga zastosowania mat zbrojących. Najczęściej wybiera się te w rozmiarze 10×10 lub 15×15. Wykonywane są z drutów, których średnica wynosi od 2 do nawet i 6 mm. Istnieją też opcje z drutach na poziomie 1,5 mm. Należy jednak pamiętać, aby maty te nie układać bezpośrednio na ułożonej wcześniej folii. Tutaj warto wykorzystać podkładki dystansowe. Zbrojenie powinno na siebie nachodzić na lączeniach – w przybliżeniu mowa tu o 2-3 oczkach siatki.

  1. Dylatacja

Następnie należy wykonać dylatację obwodową, czyli w miejscach pionowych elementów takich jak ściana czy filary podtrzymujące. Jeśli jest taka potrzeba, możliwe jest zrobienie także dylatacje konsturkcyjnej, czyli nad szczelinami konstrukcyjnymi. Proces ten można wykonać przy użyciu pianki poliuretanowej. Wystarczy ją układać na bieżąco razem z wylewką. W ten sposób pianka zostanie naturalnie przyciśnięta do ściany. Większe pomieszczenia wymagają dylatacje pośrednie – jeśli pomieszczenie ma 20 m2, wtedy stosuje się je co ok. 4 metry. Sama dylatacja powinna mieścić się w zakresie od 4 do 12 mm. 

  1. Masa na wylewkę

Teraz czas na przygotowanie wylewki betonowej. Istnieją dwa możliwe podejścia. Pierwszy został opisany powyżej, a więc samodzielna konstrukcja ze składników “od zera”. Drugim rozwiązaniem jest zakup “gotowej” wylewki betonowej w proszku, którą wystarczy wymieszać z wodą.

  1. Układanie wylewki

Rozpoczęcie wylewania wcześniej przygotowanej mieszanki zaczynamy od ściany. Warto zauważyć, że bardzo często fachowcom pomagają wcześniej przygotowane linie, które narysowane są na ścianach. Oznaczają one wysokość wylewki. Nanoszenie fragmenty powinno polegać na spokojnym nanoszeniu masy za pomocą łopaty. Jednocześnie warto wyposażyć się w pacę, któa pomoże rozprowadzać masę. Tutaj musimy też zadbać o to, aby ułożyć równą powierzchnię. Kolejne fragmenty wylewki muszą być poziomowanie względem wcześniej wylanych. Jednocześnie pamiętaj o liniach, które zostały wcześniej zaznaczone na ścianach. 

  1. Zacieranie

Gdy już wylewka zostanie rozlana i przeschnie, należy ją zwilżyć wodą, a następnie korzystając z pacy styropianowej czy też szlifierki z płaską tarczą delikatnie zeszlifować powierzchnię. Ma to za zadanie wygładzić wylewkę.

  1. Zabezpieczenie

Nader ważnym elementem, o którym nie możemy zapomnieć, jest zabezpieczenie wylewki. Prawidłowa pielęgnacja świeżo wylanej wylewki wymaga polewania ją wodą przez kilka dni, aby nie doszło do zbyt szybkiego wyschnięcia i popękania. Dodatkowo pamiętajmy, że nie może ona zostać przemrożona, bo beton straci swoje właściwości. 

Ile beton musi schnąć? Jak długo zanim izolację na podłożu położymy? Zanim zaczniesz układać, sprawdź poniższe wskazówki

Wyżej przedstawione zasady i kroki postępowania pozwolą skrupulatnie wykonać każdą warstwę i prawidłowo rozlać wylewkę. Musimy zauważyć, że nie istnieją drogi na skróty czy sposoby na przyspieszenie prac. Jeśli nie będziemy działać zgodnie z wytycznymi, to po paru latach mogą pojawić się pierwsze problemy. Oprócz powyższych informacji, warto też pamiętać o poniższych poradach, gdyż znacznie poprawią jakość wylewki i okażą się komfortowymi wskazówkami. 

  • Unikaj pracy zimą

Zalana płyta nie powinna przesychać w okresie zimowym. Oczywiście nie zawsze jest możliwe wybranie odpowiedniego momentu, lecz wykonywanie wylewki na mrozie może bardzo szybko doprowadzić do uszkodzeń. Im temperatura jest niższa, tym schnięcie będzie trwało dłużej. Rzeczą oczywistą jest fakt, że na zewnątrz musi panować odpowiednia temperatura, aby poziom wylewki równomiernie i stosunkowo szybko wyschnął bez nadmiernego parowania wody z przygotowanej mieszanki. 

  • Pielęgnacja płyty kluczowa

Gdy wylewka betonowa wiąże się po jej prawidłowym nałożeniu, proces ten może trwać przez wiele dni. Jednocześnie zadbanie o właściwe schnięcie jest nader ważne. Zbyt powolne wiązanie będzie problematyczne z uwagi na długi czas schnięcia. Z drugiej strony zbyt szybkie wiązanie doprowadzi do powstania pęknięć. Dlatego należy chronić wylewkę przed działaniem mocnych promieni słonecznych.

  • Folia latem, słomiana mata zimą

Nieodpowiednia temperatura jest bardzo kłopotliwa – zarówno ta za wysoka, jak i za niska. Kluczowe jest więc upewnienie się, że latem będziemy mogli przykryć nawierzchnię przy użyciu folii. Boki powinny być przyciśnięte cegłami. Zimą natomiast słomiana mata czy też gruba warstwa folii przykryta piaskiem będzie odpowiednia. 

Teraz wiesz jak zrobić wylewkę podłogową i jak przygotować podłogę na gruncie

Prawidłowe przygotowanie wylewki betonowej to zadanie niewątpliwie trudne i wymagające. Od właściwie przygotowanej podłogi zależeć będzie późniejszy poziom i równość w domu, ale też i stałość czy stabilność fundamentów. Odpowiednia wylewka to nie tylko prawidłowo dobrane proporcje, ale też i sama praca i wylewanie, które powinno przebiegać w sposób odpowiedni i przy użyciu różnorodnych narzędzi i akcesoriów.

Oczywiście najprostszym sposobem na zapewnienie jakości wylewki byłoby zatrudnienie profesjonalnej ekipy. Niemniej jednak eksperci mogą żądać całkiem sporo za robociznę, a dodatkowo dostępne terminy nie są najkrótsze. Dlatego jeśli choć trochę znamy się na pracach remontowo-budowlanych, to warto samemu zająć się wylewką. Rzecz jasna po uwzględnieniu porad i wskazówek przedstawionych w artykule. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak zrobić wylewkę betonową na ziemi
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz