Spis Treści
Farba odchodzi od ściany? Sprawdź dlaczego powłoka lateksowa, akrylowa czy ceramiczna odchodzi płatami
Proces malowania to niewątpliwie bardzo ważne zadanie podczas remontu czy w trakcie odświeżenia mieszkania. Dzięki nowo pomalowanym ścianom uzyskamy znacznie atrakcyjniejsze wnętrze i, w zależności od wybranej barwy, zagwarantuje to ponadczasowe wykończenie i pozwoli dostosować ściany do wykończenia. Pamiętajmy natomiast, że aby pomalować mieszkanie, musimy zadbać o prawidłową przyczepność, a także mieć pewność, że nakładana emulsja będzie odpowiednio wyglądać gdy uda nam się nałożyć odpowiednią ilość powłok malarskich.
Niestety, nierzadko zdarza się, że podczas prac dochodzi do łuszczenia, odrywania, a także zrywania nie tylko jednej, ale nawet i dwóch warstw świeżo położonej farby. Problem ten dotykać może zarówno osoby wybierające produkty budżetowe, jak i te, które decydują się na najlepszą białą farbę do ścian. Prostego rozwiązania na ten problem nie ma. Można oczywiście przejrzeć farby do ścian – jaką wybrać poradniki zakupowe mogą okazać się pomocne w dobraniu prawidłowej emulsji. Niemniej jednak problem z oderwaną farbą może mieć znacznie więcej czynników.
Dlatego nawet jeśli mamy pod ręką ranking najlepszych farb do sufitów czy też ścian, to dobrym wyborem będzie zapoznać się z dzisiejszym poradnikiem zakupowym. Oprócz informacji o tym jak wybrać dobrą farbę do kuchni i jakimi narzędziami pracować, postaramy się odpowiedzieć co stoi za przyczyną sytuacji, w której farba zdaje się odklejać od powierzchni podczas pracy. Jednocześnie przedstawimy rozwiązania tej przypadłości, a także omówimy jak naprawić oderwaną farbę, jeśli już zdążyliśmy pomalować większość zakładanej powierzchni.
Źle oderwana taśma, a może wina podłoża? Sprawdź dlaczego farba odchodzi od ściany podczas malowania
Nawet jeśli będziemy wiedzieć jaka farba ceramiczna będzie najlepsza czy też postanowimy wybrać opcję lateksową lub akrylową, to prędzej czy później napotkamy ten sam problem, mianowicie odpadająca farba od powierzchni. Co gorsza, dotyczyć to może nie tylko ściany, ale też i sufitu. Co jednak stoi za problemem odchodzącej emulsji od malowanej nawierzchni?
Czynników odpowiedzialnych za tego typu sytuację jest całkiem sporo. Najczęściej jednak wiąże się to z nieodpowiednim przygotowaniem podłoża do pracy bądź też niewłaściwymi narzędziami. Jednocześnie warto odnotować, że źle przeprowadzone czyszczenie bądź zbyt szybkie rozpoczęcie pracy może także okazać się dla nas zgubne.
Brak gładzi może być problemem
Nowe budownictwo ma zazwyczaj ściany, które z grubsza przygotowane są do malowania. Nie trzeba na nie nakładać dodatkowych warstw, a czasami nawet i grunt nie jest wymagany. Niemniej jednak, powłoka gładziowa – czy to w postaci gładzi gipsowej czy szpachlowej, ma bardzo dużo zalet. Szczególnie dotyczy to mieszkań z rynku wtórnego, gdzie kurz, brud, nierówne ściany, wyszczerbienia, a także wszechobecny tłuszcz i inne zabrudzenia znacznie utrudniają naszą pracę.
Jeśli więc zdecydowaliśmy się pominąć ten punkt, musimy przede wszystkim pamiętać o tym, aby sprawnie i dokładnie zagruntować mieszkanie. Sama gładź jest dobrym wyborem z uwagi na fakt, że na tynku pojawiają się pęknięcia i zarysowania. Powłoka z gładzi ma za zadanie to zniwelować.
Niestety, nawet jeśli nałożymy gładź, dalej jesteśmy narażeni na odrywanie się farby. Oczywiście sam proces mechaniczny, który wymaga od nas aby zeszlifować powierzchnię tworzy pył i to może być jednym z prowodyrów takiej sytuacji. Drugim jednak jest nie sama szlifierka czy praca nas wyrównaniem powierzchni, ale zbyt krótki czas, jaki odczekaliśmy. Jeśli gładź jest mokra, doprowadzi do pękania powłoki, jaką na nią nałożymy. Istotne jest więc, aby gładź zdążyła wyschnąć przed rozpoczęciem pracy.
Łuszczenie czy pęknięcia to też wina gruntowania, a raczej jego braku
Podobnie jak w przypadku gładzi, tak i niezawsze gruntowanie uznawane jest za potrzebne rozwiązanie. Ma to miejsce szczególnie w miejscach nowych. W starym budownictwie jest jednak wymagane i to z kilku powodów. Przede wszystkim dba o poprawę przyczepności. Oprócz tego, ta substancja podkładowa nie tylko pozwoli lepiej się farbie przykleić do podłoża, ale ją wzmocni.
Grunt ma za zadanie stabilizować i uodpornić podłoże, a także nieco go ujednolicić. Jednocześnie warto dodać, że preparaty gruntujące pozwalają oszczędzić nieco farby, co jest całkiem istotne jeśli zastanawiamy się która farba zmywalna jest najlepsza i nie chcemy wydawać kroci na kładzenie nie dwóch, ale trzech czy czterech warstw.
Oczywiście pamiętajmy też o tym, że samo malowanie na gładzi czy tynku, na którym wcześniej znalazł się grunt jest nie tylko wydajniejsze. Sprawia on, że najdrobniejsze ubytki znajdujące się w ścianie są znacznie mniej widoczne z uwagi na fakt, że preparat ten ma też właściwości wiążące luźniejsze kruszywa. To wszystko sprawia, że gruntowanie jest nader istotnym elementem malowania i nigdy nie powinno się o tym zapominać. Jeśli dochodzi więc do pękania czy odchodzenia farby, to brak gruntowania bez wątpienia może być głównym czynnikiem problemu.
Tania taśma malarska i zużyty wałek? To kolejne możliwe przyczyny
Kolejną kluczową kwestią podczas poszukiwania przyczyny odrywającej się farby jest typ narzędzi i ich jakość. Nie wszyscy wiedzą, ale bardzo często farba może odparzyć się i odejść razem z taśmą. Oprócz tego, jeśli nie uda nam się dokładnie usunąć pozostałości po farbie lub zabrudzeń z wałka, to kolejne ruchy z pewnością doprowadzą do odrywania się farby.
Z tego względu warto sprawdzić jakim wałkiem będziemy się posługiwać podczas nanoszenia wielu warstw farby. Odpowiednia propozycja eliminuje problem z zaciekami i smugami, a także dodatkowo umożliwia nam płynne i sprawne malowanie. Pamiętajmy jednocześnie, że inny wałek będzie wymagany do malowania przy użyciu farby olejnej, inne do akrylowej emalii, a jeszcze czego innego wymagać będzie farba podkładowa.
Jeśli chodzi o wałki, to musimy uwzględnić też wielkość i fakturę malowanej powierzchni, a także to czy podczas pracy narzędzie nie pryska i nie skapuje. I choć wydaje się to mniej istotną kwestią, to w przypadku starych ścian jest to bardzo istotna sprawa.
Oprócz wałka, powinniśmy też uwzględnić taśmę malarską. Jeśli podczas malowania ścian zabezpieczymy rogi, kąty, a także przygotujemy odcinki przy suficie, to istnieje prawdopodobieństwo, że taśma malarska zejdzie razem z farbą. Zła taśma to problem remontowy niejednego fachowca i ekipy. Problem ten powodowany może być przez kiepskiej jakości jakości taśmę i klej na niej się znajdujący bądź po prostu przez nieodpowiednią technikę przyklejania taśmy.
Co zrobić gdy farba zaczyna odchodzić od ściany? Porady eksperta i wskazówki działania
Skoro znamy już przyczyny powstawania niedoskonałości malowanej powierzchni i zdajemy sobie sprawę z tego dlaczego dochodzi do sytuacji, w której kawałek nowej warstwy farby odchodzi od ściany, czas sprawdzić jakie będą najlepsze sposoby na pozbycie się tego problemu. Otóż obecnie w przypadku każdego rodzaju farby będziemy mieć problem. I nieważne czy chcemy wiedzieć jaką farbę lateksową wybrać w 2023 czy też zastanawiamy się nad opcją akrylową czy ceramiczną – we wszystkich przypadkach może dojść do rozwarstwienia.
Istnieje natomiast parę sposobów na poradzenie sobie z odrywającą się farbą. Najlepsze wskazówki zostały uwzględnione poniżej, gdzie przedstawiono najlepsze sposoby na zapobieganie występowania tego zjawiska. Ponadto, w wielu przypadkach należy usunąć ogromną warstwę pomalowanej powierzchni, aby powrócić do malowania. Jeśli nie chcecie do tego dopuścić, to istnieje sposób na uratowanie naszej pracy, lecz potrzebna będzie do tego szpachelka i nieco cierpliwości.
Oczywiście warto też zapoznać się ze wszystkimi wskazówkami, które pomogą nam określić właściwą technikę malowania, odpowiednie narzędzia, a także uwzględnią wiele dodatkowych kwestii. Nawet w przypadku aspektów, które nierzadko są pomijane, a mają ogromne znaczenie na uzyskany później wynik malowania.
Co zrobić, gdy farba odchodzi od ściany? Sprawdź poniższe porady jak ratować się, gdy powłoka zaczyna odpadać!
Oczywistą rzeczą jest fakt, że w przypadku zobaczenia pierwszych symptomów należy przerwać proces malowania i, niestety, cofnąć się do samego początku prac. Jeśli będziemy chcieć zamalować pęknięcia, to przyczepność farby będzie pozostawiała wiele do życzenia. Dodatkowo rysy i odpryski nie będą do końca zniwelowanie, a powstała różnica w strukturze będzie widoczna. Należy więc mieć na uwadze następujące kwestie:
- Właściwie przygotuj podłoże
Stan deweloperski mieszkania nie wymaga od nas wielu prac, lecz aby zmniejszyć chłonność, która będzie wręcz ogromna i doprowadzi do tego, że będziemy musieli aplikować zbyt dużą ilość warstw, powinniśmy zaaplikować grunt. Wcześniej niektórzy decydują się nawet na gips, aby jeszcze lepiej przygotować podłoże. W starym budownictwie zarówno gipsowanie jak i późniejsze gruntowanie będzie kluczowe. Przed tym powinniśmy także odpowiednio odtłuścić powierzchnię i największa ubytki uzupełnić szpachlą.
- Odpowiednie warunki do malowania
Sprawą oczywistą jest fakt, że należy dokładnie nanosić emulsję na ściany, ale niewiele osób wie, że warunki muszą także być sprzyjające. Temperatura powietrza powinna znajdować się gdzieś w zakresie od +10 do +30 stopni Celsjusza, z czego im będzie ona wyższa, tym farba będzie szybciej schła i będzie gotowa do powtórnej aplikacji. Oprócz tego, warto też przyjrzeć się wilgotności. Ta nie powinna być niższa niż 60%. Taka wilgotność zagwarantuje prawidłowe i równomierne schnięcie ścian.
- Właściwy wałek i pędzel kluczowy
Następnie powinniśmy przyjrzeć się narzędziom, które będziemy wykorzystywać do aplikacji emulsji. Wybieramy wyłącznie te pędzle, które są przystosowane do zadań malarskich. Wałek powinien mieć wielkość dobraną do wielkości malowanej powierzchni, a włosie do typu farby. Dodatkowo pamiętajmy, że gładkie ściany powinny być malowanie wałkiem, którego włosie jest krótkie. Chropowate ściany malujemy natomiast wałkiem z włosiem długim.
- Stosujemy się do wytycznych producenta
W każdym przypadku należy stosować się do zaleceń, jakie podaje producent. Jeśli więc wymagany jest czas schnięcia na poziomie 4 godzin, to powinniśmy taki czas odczekać. Od właściwego przygotowania produktu i czasu schnięcia zależy czy nie będą później pojawiać się łuszczenia czy odbarwienia, a także czy farba nie będzie zostawać na wałku.
- Taśma też sprawą kluczową
Zakup lepszej taśmy to podstawa, jeśli chodzi o oklejanie rogów i innych elementów. W ten sposób znacznie obniżamy szansę na to, że podczas odklejania farba zostanie na produkcie. Niemniej jednak musimy pamiętać, że nieodpowiednie przyklejanie też jest tutaj problematyczne. Taśma nie musi być mocno przyklejona na całej długości – tylko bliżej miejsca malowania, dzięki czemu będzie tworzyć barierę mechaniczną dla emalii. Wtedy sam proces odklejania będzie prostszy.
Stara farba stworzyła ubytek nowej warstwy? Oto najlepszy sposób na zakrycie niedoskonałości
Krok 1
Usuń z powierzchni ścian łuszczącą się farbę. Z pewnością będzie potrzebny do tego papier ścierny o ziarnistości równej 100 oraz skrobak.
Krok 2
Kiedy wyczyścisz dany fragment ściany, możesz przystąpić do nałożenia szpachli. Warto pamiętać, aby warstwa ta była bardzo cienka. W ten sposób pokryjesz uszkodzoną powierzchnię. Kolejnym krokiem może być ponowne przeszlifowanie naprawionego obszaru używając papieru ściernego.
Krok 3
Pomaluj naprawioną powierzchnię ściany. Dobrze, aby to były dwie warstwy nowej farby. Warto dodać, że jeśli mamy do czynienia z farbą śliską, musimy odczekać przynajmniej 24 godziny zanim będziemy mogli dotknąć malowaną powierzchnię.
Krok 4
Kiedy farba na ścianie wyschnie, użyj podkładu, która ma za zadanie zapobiegać cofaniu się peelingu. Aby to zrobić, możesz wykorzystać wałek malarski. Na samym początku nałóż warstwę nawierzchniową podkładu. W momencie usunięcia starej farby, nałóż podkład lub kolejną warstwę wybranego przez Ciebie koloru. W tym wypadku do nałożenia podkładu idealny będzie wałek lub pędzel.
Co jeszcze należy uwzględnić, jeśli podczas malowania farba odpada? Dodatkowe wskazówki
- Źle wyczyszczone narzędzia
Jeżeli farba odpada w trakcie malowania, przyczyną mogą być źle wyczyszczone pędzle i wałki malarskie. Kiedy dojdzie do takiej sytuacji, na ścianie mogą utworzyć się liczne grudki farby, które po zaschnięciu będą wyglądały bardzo nieestetycznie. Dlatego też, zarówno przed jak i po malowaniu, należy umyć wszystkie narzędzia w ciepłej wodzie.
Dzięki temu, nie tylko efekty malowania będą widoczne, ale także przedłuży to żywotność naszym pędzli i wałków. Pozwoli to nam też zaoszczędzić pieniądze. Ponadto, aby uniknąć odpadania farby podczas malowania, powinniśmy dbać o wszystkie narzędzia także pomiędzy kolejnymi malowaniami. Dlatego też, zaleca się wiązanie pędzli gumką oraz oklejanie wałków taśmą.
- Źle dobrana farba
Źle dobrana farba również może być przyczyną odpadania jej w trakcie malowania. Zanim zdecydujemy się na konkretną farbę, powinniśmy sprawdzić do jakich powierzchni ścian jest ona przeznaczona. Jeżeli chodzi o ściany wewnętrzne, najlepiej sprawdzą się farby lateksowe, ceramiczne oraz akrylowe. Są to farby uniwersalne idealne do sypialni lub salonu.
Z kolei malując sufit, powinniśmy zdecydować się na farbę antyrefleksyjną. Ma ona za zadanie skorygować nierówności, a także wyeliminować refleksy świetlne. Co więcej, do kuchni lub łazienki dobrze jest wybierać specjalne farby, które znajdują swoje zastosowanie w pomieszczeniach narażonych na zabrudzenia i otarcia.
- Nieprawidłowa kolejność czynności podczas malowania
Kolejną wskazówką jak uniknąć odpadania farby jest trzymanie się odpowiedniej kolejności czynności podczas malowania, bowiem ma to ogromne znaczenie. Istotnym jest, aby malowanie rozpocząć od sufitu, a dopiero potem przejść do ścian. Pozwoli nam to uniknąć powstawania zabrudzeń na powierzchni.
Ponadto, ważne jest również, aby zawsze zaczynać od pomalowania narożników, a także miejsc, które są trudno dostępne. Następnie, dobrze jest pokryć sufit równomiernie rozkładając farbę. Z kolei, jeżeli chodzi o ściany, powinniśmy nabierać na wałek równą ilość emulsji. Dobrym rozwiązaniem będzie tutaj skorzystanie z kuwety malarskiej. Żeby nałożona farba nie odprysła, przed położeniem drugiej warstwy poczekajmy, aż pierwsza wyschnie. W przeciwnym wypadku powstaną liczne pęcherze i farba odpadnie.
- Niewłaściwa technika malarska
Odpryskiwanie farby może być również spowodowane niepoprawnymi technikami malarskimi. Jest to istotne, aby w trakcie malowania unikać powstawania smug i zacieków, co oznacza, że musimy się najpierw tego nauczyć. Małe pędzle będą idealne do malowania miejsc trudno dostępnych, gdyż są one bardzo precyzyjne. Z kolei, jeżeli chodzi o sufit, przy nakładaniu drugiej warstwy farby, powinniśmy rozprowadzać ją w kierunku przeciwnym do kierunku malowania warstwy pierwszej.
Ponadto, musimy zachować tzw. mokry brzeg przy malowaniu zarówno sufitu jak i ścian. Oznacza to, że musimy nakładać farbę w sposób równomierny pionowymi pasami w krótkim czasie. Co więcej, nie możemy dopuścić do wysychania poprzedniego pasa farby. Dlatego też, zaleca się, aby nie robić dłuższych przerw w trakcie malowania pierwszej warstwy. Warto dodać, że dobrze jest malować tak, aby kolejne pasy na siebie nachodziły, a samą farbę powinniśmy nakładać od góry do dołu.
Skoro wiesz dlaczego podczas prac malarskich farba zaczyna odpadać, skorzystaj z porad i pozbądź się tego problemu!
Malowanie ścian i sufitu nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Aby efekty naszej pracy były widoczne, a same powierzchnie estetyczne, ważne jest, abyśmy zapoznali się z wieloma wskazówkami na temat tego jak poprawnie malować wałkiem lub pędzlem. Ponadto, w trakcie malowania możemy napotkać problem odpadania całych fragmentów farby od ściany, co może być dla nas nie lada wyzwaniem. Dlatego też, powinniśmy dowiedzieć się, jakie są tego przyczyny, a następnie jak się z nimi uporać.
Jak się dowiedzieliście z naszego artykułu, za odpadanie farby odpowiedzialny może być nie tylko brak gładzi czy wadliwe gruntowanie, ale także zużyty wałek malarski lub tania taśma malarska. W związku z tym, dobrze jest wziąć pod uwagę szereg wskazówek naszych ekspertów na temat tego, jakie kroki podjąć, aby uniknąć odprysków z farby.
- Jakie kaski motocyklowe polecamy w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
- Jaki plecak motocyklowy wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
- Jaki przenośny agregat prądotwórczy do kampera wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
Submit your review | |