Jak sprawdzić czy stan akumulatora jest dobry? Porady motoryzacyjne

by

Spis Treści

Jak sprawdzić stan akumulatora? Dowiedz się jakie powinno być napięcie, jaki miernik będzie najlepszy i jak naładować akumulator!

Przymrozki czy też bardzo chłodne dni zimowe sprawiają, że auta stojące na parkingu czy naszym podjeździe mogą nieraz odmówić posłuszeństwa. Zazwyczaj dzieje się tak z uwagi na baterię samochodową, zwaną też akumulatorem. Brak odpowiedniego ładowania akumulatora sprawia, że po czasie bateria może się rozładować. A to oznacza, że wymiana akumulatora będzie niestety wymagana. Jak jednak upewnić się, że auto wyposażone jest w baterie dobrą? Czy istnieje sposób na to aby sprawdzić kondycję akumulatora?

Otóż rozwiązań na rynku jest całkiem sporo. Starsze propozycje wymagały sprawdzenia tego jaka jest gęstość elektrolitu. Te nowsze, są już bezobsługowe, a więc dostęp do ich wnętrza jest niemożliwy, chyba że mamy zaznajomiony warsztat motoryzacyjny i fachowca. Niemniej jednak istnieje parę sposobów na sprawdzenie napięcia akumulatora nieważne czy będzie to model żelowy, żelowo-ołowiowy, czy też jeden z innych dostępnych obecnie na rynku.

W dzisiejszym artykule omówimy więc najpopularniejsze sposoby na diagnozę baterii samochodowej, ale nie tylko. Przedstawimy też dlaczego żywotność ma znaczenie, co doprowadza do przedwczesnego rozładowania tego elementu, a także po czym upewnić się, że akumulator nadaje się do wymiany. Oczywiście omówimy też wszystkie sposoby na sprawdzenie akumulatora. Wszystko to pozwoli nam dowiedzieć się czy czas sprawdzić jaki akumulator samochodowy 55Ah wybrać czy może jeszcze nie czas na wymianę i lepiej będzie sprawdzić jak ładować akumulator w domu, wyposażyć się w sprawdzoną ładowarkę przeglądając ranking prostowników z rozruchem i odratować swoją baterię. 

Dlaczego żywotność ma znaczenie? Sprawdzić czy akumulator jest dobry powinien każdy i powinien też wiedzieć jak zmierzyć napięcie ładowania i stan swojego akumulatora

Zanim jednak opiszemy najciekawsze metody weryfikacji stanu baterii w aucie, warto najpierw dowiedzieć się czemu tak istotną sprawą jest żywotność naszego akumulatora. Otóż przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że bez sprawnie działającego elementu silnik nie będzie w stanie sprawnie się uruchomić. A to oznacza brak możliwości ruszenia do pracy, szkoły, na uczelnie czy też na zakupy lub w inne miejsce.

Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że nieprawidłowo działająca bateria może negatywnie wpłynąć na jakość działania poszczególnych systemów multimedialnych, jak i też elementów wyposażenia. Nikt przecież nie chce zabierać akumulatora co drugi dzień do domu, aby przy użyciu prostownika doładować go i cieszyć się działającym autem przez następne dwa dni.

Stan akumulatora kluczowy aby rozrusznik gwarantował prawidłowy rozruch auta

Głównym zadaniem akumulatora samochodowego jest, rzecz jasna, uruchomienie silnika. To właśnie z tego komponentu dostarczany jest prąd, którego potrzebuje rozrusznik. Ta część natomiast to nic innego jak silnik elektryczny, którego zadaniem jest rozpędzanie wału korbowego w silniku spalinowym. W silnikach spalinowych musi osiągnąć prędkość na poziomie 70 obrotów na minutę, a w silnikach wysokoprężnych nawet i 200 obrotów na minutę. To oczywiście zużywa całkiem sporo energii elektrycznej, która później odzyskiwana jest podczas jazdy. 

Jednocześnie pamiętajmy o tym, że prąd musi trafić nie tylko do rozrusznika, ale też do innych elementów. Dobrym przykładem jest tutaj pompa paliwa. Bez iskry auto nie odpali, dlatego wymagany jest prąd dla cewek zapłonowych, a w przypadku diesla także do ogrzania komór spalania. 

Akumulator jest dobry, kiedy gwarantuje sprawne działanie wszystkich systemów multimedialnych i elementów wyposażenia ze sporym obciążeniem

Jeśli auto ma coraz słabszą baterię, to nie powinno nikogo dziwić, że staramy się dowiedzieć jak zregenerować akumulator do auta bądź po prostu chcemy rozpoznać się na rynku i zrozumieć jaki akumulator samochodowy 74Ah wybrać. Oczywiście jest to sprawa bardzo ważna, bo niedziałający akumulator może sprawić sporo problemów nie tylko z samym rozruchem auta, ale nawet i wcześniej. Obecnie niemal każde auto wyposażone jest w centralny zamek, a także w auto alarm. Oba te systemy wymagają prądu do działania. Jeśli go nie będzie, nie będziemy mieć możliwości dostania się do pojazdu, a co dopiero jego uruchomienia.

Dodatkowo miejmy na względzie fakt, że obecnie każdy kierowca przyzwyczajony jest do pewnych udogodnień i usprawnień. W nowoczesnych samochodach elektronika jest tak rozwinięta i wszechobecna, że trudno wskazać miejsce, gdzie dalej wykorzystuje się klasyczne przyciski. Dodatkowo musimy pamiętać o tym, że im więcej elementów dodatkowych, tym trudniej akumulatorowi odzyskać utraconą energię. Jeśli do tego dodamy system start/stop i inne akcesoria, szansa na rozładowanie i utratę wydajności baterii jest bardzo duża. 

Kiedy akumulator nadaje się do wymiany? Dowiedz się dlaczego napięcie jest niższe niż powinno i dlaczego prąd w baterii znika

Skoro wiemy już czemu prawidłowe działanie baterii samochodowej jest tak ważne, warto teraz dowiedzieć się jakie symptomy mogą wskazywać na zużycie tego komponentu. Oczywiście zanim zaczniemy zastanawiać się jaki akumulator 100Ah agm wybrać bądź też wariant o innej pojemności, powinniśmy najpierw upewnić się, że akumulator zdecydowanie uległ rozładowaniu i jego sprawność jest zbyt niska, aby go odratować. 

Przed tym powinniśmy natomiast sprawdzić czy akumulator rzeczywiście jest uszkodzony, co może być głównym powodem dla którego nie chce się on naładować do pełna nawet po długiej trasie. Oczywiście powinniśmy też uwzględnić w naszych poszukiwaniach kwestię żywotności i stosunek sprawności do obciążenia. Jeśli wydajność jest gorsza i alternator nie ładuje tak sprawnie urządzenie jak mogłoby nam się wydawać, to w takiej sytuacji przeglądanie rankingu testerów akumulatorów na nic się nie zda. 

Jeśli nie można naładować akumulator do pełna, to znak usterki baterii 

Jeśli zastanawiasz się w którym momencie sprawność akumulatora spada tak nisko, że wymaga ona wymiany, to zdecydowanie dzieje się tak z uwagi na usterkę spowodowaną niewłaściwym użytkowaniem. Dobrym przykładem może tutaj być nieodpowiednie podłączenie klem bądź też doprowadzenie do zwarcia. Oczywiście w przypadku uszkodzeniu akumulatora problemem będzie nie tylko sam bezproblemowy rozruch, ale też i wiele innych problemów.

akumulator 55ah cena

Akumulator jednak może ulec usterce nie tylko ze względu na mechaniczne uszkodzenie. Otóż bardzo krótkie trasy, które przekładają się na krótkie cykle ładowania, są bardzo często głównym powodem awarii baterii samochodowych. Otóż częste rozruchy i krótkie trasy sprawiają, że nie ma możliwości na pełne naładowanie akumulatora, a to znacznie obniża jego wydajność. To prowadzi do tego, że akumulator wymaga doładowywania, a z czasem wymiany.

Oczywiście pamiętajmy też o tym, że w wielu przypadkach brak użytkowania może być też powodem rozładowania i utraty początkowej sprawności. Wystarczy przez wiele dni nie uruchamiać auta, a odnotujemy problem w działaniu. Dodatkowo złe warunki pogodowe i zimna aura mogą być problematyczne. 

Żywotność akumulatora pod obciążeniem gorsza, czyli prąd ładowania przez alternator mniej wydajny niż być powinien 

Oczywiście pamiętajmy też o tym, że bardzo niskie napięcie w stanie spoczynku też jest niezwykle ważne. Wartości na poziomie 10 V zdecydowanie oznaczają potrzebę wymiany baterii, gdyż jeśli postanowimy zmierzyć napięcie spoczynkowe w sprawnym akumulatorze, to nie będzie ono niższe niż 12,5 V. Jeśli więc wartości są mniejsze, to z pewnością można mówić o uszkodzonym akumulatorze.

Jednocześnie pamiętajmy, że duże obciążenie spowodowane multimediami czy wyposażeniem dodatkowym także nie pomaga, szczególnie kiedy pokonujemy krótkie dystanse. Po uruchomieniu pojazdu potrzebuje on co najmniej 20 minut jazdy ze stałą prędkością na poziomie 60 km/h, aby naładować baterię do pełna. I to dotyczy tylko sytuacji, w której nie odnotowano spadku pojemności akumulatora. 

Jeśli odcinki są krótsze, a dodatkowo akumulator pracuje przy bardzo wysokim obciążeniu z uwagi na podgrzewanie foteli, kierownicy, lusterek, ogrzewanie bądź klimatyzacja, a dodatkowo kamera samochodowa czy też multimedia lub światła, to bezproblemowe ładowanie sprzętu może być utrudnione.

Oczywiście pamiętajmy o tym, że bardzo dużym problemem będzie tutaj alternator, który z czasem ulega zużyciu, a nawet i uszkodzeniu. Dlatego należy sprawdzić swój alternator i zorientować się czy gwarantuje prawidłowe ładowanie. 

Jak sprawdzić akumulator samochodowy? Przetestuj areometr, a także dowiedz się jak sprawdzić akumulator miernikiem

Skoro wiemy już jak kluczową rolę odgrywa żywotność akumulatora, a także doskonale zdajemy sobie z tego jak odróżnić akumulator wymagający wymiany od tego sprawnego, czas sprawdzić dokładnie czy nasza jednostka w rzeczywistości jest już na skraju swojej kondycji czy też istnieje szansa, aby akumulator odratować. Istnieje przecież wiele różnych możliwości gwarantujących poprawę sprawności akumulator. I choć większość z nich dotyczy akumulatorów starego typu, gdzie można było dolać wody destylowanej lub demineralizowanej w celu poprawy działania, to jednak nawet i akumulator bezobsługowy można odratować.

Zanim jednak o tym opiszemy, warto najpierw zapoznać się z najlepszymi metodami umożliwiającymi nam sprawną weryfikację stanu akumulatora. A to oznacza wiele różnych metod diagnostycznych. Przedstawione porady motoryzacyjne informują nas o tym, że możemy sprawdzić gęstość elektrolitu, a także wykorzystać areometry. Niemniej jednak zazwyczaj warto trzymać w pobliżu klasyczny miernik, gdyż umożliwia on szybkie i dokładne sprawdzenie stanu baterii samochodowej. Dodatkowo warto odnotować, że istnieją alternatywne metody. 

Sprawdzić akumulator można rozpocząć od weryfikacji poziomu elektrolitu

Klasyczne, a nawet można powiedzieć, że przestarzałe akumulatory, są obsługowe. To oznacza, że można je demineralizować, czyli po prostu uzupełniać straty elektrolitu przy użyciu wody demineralizowanej lub destylowanej. Niemniej jednak obsługowe baterie samochodowe umożliwiają nam też dodatkową metodę diagnostyczną, która sprawdza poziom elektrolitu. Wystarczy odkręcić korki wszystkich cel, a następnie sprawdzić czy płytki znajdujące się wewnątrz akumulatora nie zostały odsłonięte. Jeśli ilość jest za niska, to wystarczy dolać wyżej wspomnianą wodę destylowaną lub demineralizowaną. Pamiętajmy natomiast, że należy dodać wyłącznie tego typu ciecz, gdyż pozwala ona utrzymać znajdującemu się wewnątrz akumulatora roztworowi odpowiednie właściwości do przewodzenia prądu pomiędzy płytami akumulatora. 

Dlaczego jednak z czasem roztwór ten znika? Otóż podczas eksploatacji woda odparowuje. I choć dzieje się to bardzo powoli, to na przestrzeni wielu lat może doprowadzić do sytuacji, gdzie poziom tego roztworu będzie na niebezpiecznie niskim poziomie. Bezobsługowe baterie mają specjalne mechanizmy, które zapobiegają temu rocesowi, dlatego w przypadku nowoczesnych akumulatorów nie ma możliwości uzupełniania poziomu elektrolitu. 

Również areometr pozwoli sprawdzić stan akumulator 

Kolejną rzeczą dotyczącą obsługowych akumulatorów jest areometr. Otóż z elektrolitu można odczytać znacznie więcej informacji jak chociażby gęstość roztworu. Dlatego śmiało można stwierdzić, że elektrolit pozwoli nam odczytać stan naładowania akumulatora. Areometr to urządzenie, które umożliwia mierzenie gęstości cieczy przez wykorzystanie siły wyporu. to urządzenie, które umożliwia mierzenie gęstości cieczy przez wykorzystanie siły wyporu. 

Jeśli gęstość roztworu ma wartość znajdującą się poniżej 1,25 grama na centymetr sześcienny, to akumulator należy podładować. Optymalna wartość informująca nas o dobrym stanie baterii wynosi 1,28 g/cm3. Jeśli jednak zmierzona wartość jest poniżej 1,15 g/cm3, to istnieje ryzyko, że akumulator może ulec zasiarczeniu. To natomiast bardzo szybko doprowadzi do trwałego uszkodzenia.

Sprawdzić napięcie na akumulatorze za pomocą prostego miernika 

W przypadku bezobsługowych baterii najlepszym rozwiązaniem jest prosty miernik, dzięki któremu możliwe jest sprawdzenie napięcia spoczynkowego. Pomiar ten należy wykonać po całonocnym postoju zanim jeszcze włożyć kluczyk do stacyjki bądź też wciśniemy przycisk Start. Satysfakcjonujący nas wynik to taki powyżej 12,5 V w spoczynku. 

Jednocześnie możemy także zweryfikować napięcie ładowania już po włączeniu silnika. Tutaj wartość będzie zdecydowanie większa i powinna mieścić się gdzieś w granicy 13,8 – 14,8 V. Jeśli jest ona mniejsza, to mogło dojść do uszkodzenia alternatora bądź też innego elementu odpowiadającego za ładowanie. Jeśli jednak napięcie jest niższe niż 10 V przy zimnym rozruchu, to jest to jednak informacja świadcząca o zużyciu baterii samochodowej. 

Choć sprawdzić akumulator miernikiem jest najprościej, to pomiar napięcia można także wyposażeniem wewnętrznym

Alternatywnym sposobem na zweryfikowanie stanu akumulatora jest ładowarka samochodowa. Tak, małe i bardzo tanie urządzenie podłączane do gniazda zapalniczki w samochodzie jest w stanie pomóc nam w określeniu kondycji baterii znajdującej się w naszym aucie. Otóż istnieją uniwersalne ładowarki samochodowe umożliwiające nam ładowanie telefonów, tabletów i innych niewielkich urządzeń. 

Te gadżety mogą być wyposażone w dodatkowy wyświetlacz. Na nim znajdują się informacje o napięciu akumulatora, które są aktualizowane w czasie rzeczywistym. Tego typu woltomierz nie jest, co prawda, najwiarygodniejszym źródłem informacji. Niemniej jednak umożliwia szybką weryfikację stanu baterii i obserwowanie czy na przestrzeni paru miesięcy kondycja akumulatora nie ulega pogorszeniu.

Test akumulatora u profesjonalisty? Zabierz auto do warsztatu, gdzie fachowiec wykona pomiar akumulatora zaawansowanym testerem

Jeśli nie chcemy weryfikować stanu akumulatora na własną rękę, to zawsze możemy zdecydować się na wizytę w warsztacie, gdzie fachowcy wykorzystują specjalne testery umożliwiające sprawdzenie akumulatora w bardzo dokładny i szczegółowy sposób. Warsztaty te wykorzystują narzędzia znacznie bardziej zaawansowane, a to oznacza, że dokonują oceny na znacznie bardziej dogłębnym poziomie. Ponadto, są w stanie symulować obciążenie, a więc stwarzać warunki wymagające znacznie większej sprawności niż standardowo. Dobrym tutaj przykładem jest symulacja pracy w niskiej temperaturze.

Jeśli więc wydaje nam się, że nasza bateria jest dalej w dobrym stanie, profesjonalny warsztat może wykonać badanie umożliwiające nam dokładne sprawdzenie wszystkich parametrów. Co ciekawe, badanie tego typu jest zazwyczaj bezpłatne – pod warunkiem, że w warsztacie decydujemy się na inne usługi jak, chociażby, wymianę oleju. 

Teraz wiesz dlaczego stan akumulatora warto sprawdzić, jaki jest sprawny sposób na weryfikację elektrolitu 

Sprawdzenie stanu akumulatora to bardzo ważna kwestia z kilku powodów. Przede wszystkim należy zauważyć, że baterie samochodowe są nadzwyczaj kluczowe dla rozruchu i działania auta. Jeśli zaniedbamy kondycję akumulatora, to możemy znacznie utrudnić sobie uruchomienie pojazdu. Dodatkowo obecnie w nowych autach ilość systemów multimedialnych czy elementów wyposażenia jest tak duża, że pobór energii jest zdecydowanie większy niż wcześniej. Dlatego prawidłowe ładowanie i utrzymanie sprawności jest tutaj nader ważne.

Oczywiście aby mieć pewność, że w naszym aucie znajduje się sprawny akumulator, należy przeprowadzić test. Diagnostyka różni się w zależności od typu akumulatora. Starsze rozwiązania, tak zwane obsługowe, można sprawdzić poprzez diagnozę poziomu elektrolitu i gęstości. Natomiast nowsze wymagają miernika – czy to tego profesjonalnego dostępnego w warsztatach czy klasycznego – bądź innego urządzenia wyposażonego w woltomierz. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak sprawdzić czy stan akumulatora jest dobry
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz