Ile Pali agregat prądotwórczy do domu/na godzinę

by

Co trzeba wiedzieć o spalaniu paliwa przez agregaty prądotwórcze

Jeśli mieszkasz na terenach wiejskich lub masz częste przerwy w dostawie prądu, posiadanie zasilania awaryjnego może być istotną częścią infrastruktury Twojego domu. Urządzenia te są jednak kosztowne, a cena paliwa stale się zmienia. Aby pomóc Ci utrzymać się w budżecie i uzyskać jak największy zysk z maszyny, przedstawiliśmy kilka informacji oraz wskazówek, które pomogą Ci zaoszczędzić na kosztach paliwa do generatora. Podczas gdy generator nie jest czymś, czego będziesz używać codziennie, może to zrobić różnicę w nagłych wypadkach lub przerwach w dostawie prądu. Pamiętanie o tych wskazówkach przed zakupem generatora pomoże zmniejszyć koszty działania od pierwszego dnia.

Kup dobrej jakości agregat do prądu elektrycznego

Istnieje wiele zmiennych, jeśli chodzi o cenę sprzętu, ale najbardziej istotna jest jakość silnika. Wiele firm sprzedaje swoje produkty jako „niedrogie”, ale prawdopodobnie będziesz wymieniał budżetowy agregat częściej niż ten wysokiej jakości. Silniki o dużej jakości są mniej podatne na awarie i dlatego w dłuższej perspektywie koszty zakupu agregatu jest po prostu bardziej opłacalny. Mają mniej ruchomych części i spalają mniej benzyny. Na przykład, lekki silnik może mieć wskaźnik zużycia paliwa 1 litra na godzinę (LPH), podczas gdy ciężki silnik może zużyć tylko 0,75 LPH. Inne czynniki, takie jak funkcja automatycznego rozruchu, poziom hałasu i typ silnika wpływają na cenę, ale początkowa inwestycja prawdopodobnie zostanie wynagrodzona w dłuższej perspektywie.

Użyj stabilizatora paliwa

Jednym z głównych problemów z benzyną jest to, że jest ona bardzo zmienna. Bez odpowiednich dodatków i warunków przechowywania, paliwo może stać się niestabilne po kilku miesiącach i prowadzić do znacznej utraty użyteczności. Przy zakupie paliwa do agregatu prądotwórczego należy rozważyć zakup stabilizatora paliwa. Dodatek ten utrzymuje świeżość benzyny i pomaga zapobiegać tworzeniu się wody w zbiorniku a co za tym idzie zapobiega wahaniom napięcia. Kiedy po raz pierwszy napełniasz zbiornik urządzenia , dodaj stabilizator do paliwa. Pomoże to chronić paliwo przed pogorszeniem się, gdy będzie ono siedzieć w zbiorniku paliwa.

Planuj rozruch silnika tylko wtedy, gdy jest to konieczne

Najdroższą częścią posiadania i działania generatora jest paliwo. W niektórych czasach, nie jest niczym niezwykłym płacić 8 złotych za litr, a nawet więcej, jeśli jest to potrzebne podczas klęski żywiołowej lub w trudnej sytuacji gospodarczej. Jeśli potrzebujesz uruchomić generator tylko kilka razy w roku, spróbuj uruchomić go w czasie mniejszego zapotrzebowania. Na przykład, uruchomienie generatora w sobotnią noc, kiedy nie przewiduje się przywrócenia zasilania przez kilka dni, może być bardziej opłacalne niż uruchomienie go w gorący letni dzień, kiedy ludzie używają swoich klimatyzatorów.

Jak dużo spala agregat benzynowy?

Generatory są klasyfikowane zgodnie z ilością wytwarzanej przez nie mocy: zazwyczaj agregaty 5 kW, generatory 7 kW, 10 kW, 15 kW lub 20 kW. Ilość paliwa zużywanego przez generator zależy od modelu, ilości wytwarzanej przez niego mocy oraz warunków, w jakich pracuje. Generator o mocy 2,5 kW pracujący przez jedną godzinę spali około 2,5 litra, 5 kW pracujący przez 1 godzinę zużyje 5 litry benzyny. Generator o mocy 7,5 kW pracujący przez ten sam czas zużyje 7 litry. Generator o mocy 10 kW pracujący bez przerwy zużyje około 9 litry. Powyższe przykłady zakładają podobne obciążenie (producenci najczęściej używają średnie obciążenie 75%)

Jaki wybrać agregat prądotwórczy jednofazowy czy trójfazowy ?

Odpowiedź zależy od rodzaju obciążenia, które chcemy zasilać. Generatory trójfazowe lepiej nadają się do zasilania obciążeń przemysłowych o dużym natężeniu, natomiast jednostki jednofazowe lepiej nadają się do zasilania obciążeń nieprzemysłowych o małym natężeniu. Jeśli jednak chcesz zasilić obciążenie mieszkaniowe, najlepiej wybrać generator jednofazowy, ponieważ jednostki trójfazowe nie są przeznaczone do zasilania obciążeń mieszkaniowych

Ile pali generator prądotwórczy diesla?

Generalnie przyjmuje się że najlepsze agregaty prądotwórcze diesla zużywają mniej paliwa od tych benzynowych. Odpowiedź zależy jednak od marki i modelu generatora. Istnieje wiele czynników, takich jak obciążenie, temperatura zewnętrzna, typ jednofazowy czy trójfazowy i rodzaj paliwa, które mogą wpływać na ilość zużywanego przez agregat oleju napędowego. Na podstawie danych od producenta ekonomiczne małe agregaty używają do pracy od 1 litra na godzinę do 1,5 litra, te o mocy 5-10 kW od 2 do 3 litrów itd. Sprzęt ten także uważany jest za mniej awaryjny dlatego może ono pracować długi czas bezproblemowo i w związku z tym koszty zbiorcze eksploatacji będą niższe niż koszty samego paliwa.

Ile spala agregat prądotwórczy gazowy?

Producenci i użytkownicy uważają że takie urządzenia palą podobne ilości paliwa do agregatów prądotwórczych benzynowych przy zachowaniu podobnych parametrów pracy agregatu. Oczywiście jest to urządzenie o innej budowie i dlatego może być trochę bardziej awaryjne i może ono wymagać częstszych wizyt w serwisie ale na pewno jest ono znacznie tańsze w używaniu ponieważ cena surowca jest dużo tańsza.

Ile spala agregat prądotwórczy na godzinę?

Jak już zostało wspomniane powyżej oprócz warunków w których będzie pracował przenośny agregat prądotwórczy do kampera takich jak obciążenie czy temperatura zewnętrzna podstawowym czynnikiem wpływającym na ilość paliwa zużywanego na godzinę jest rodzaj paliwa oraz moc/napięcie znamionowe agregatu. Agregaty oszczędne będą typu diesla gdzie niskie zużycie paliwa zaczyna się od 1 litra/godzinę w małych jednostkach. Agregaty prądotwórcze na z silnikiem benzynowym mają odpowiednio większe zużycie małe jednostki od 2,5 – 3 litrów na godzinę. Agregaty na gaz LPG spalają podobne ilości paliwa co te na benzynę jednakże są one znaczne tańsze w eksploatacji ponieważ cena samego paliwa jest zdecydowanie tańsza.

Jak długo może działać takie źródło zasilania na jednym baku?

Powyższe szacunki są tylko tym – szacunkami. Długość czasu, przez jaki może pracować urządzenie, będzie zależała od wielu czynników, w tym temperatury zewnętrznej, stosowanego paliwa i zasilanego obciążenia. Jeśli planujesz używać tego sprzętu do zasilania awaryjnego całego domu (https://majsterkujsam.pl/zasilanie-awaryjne-domu-jak-zabezpieczyc-sie-przed-niespodziewanymi-brakami-pradu-z-sieci/), możesz wybrać model, który może pracować przez 12 godzin lub dłużej na jednym baku. Oczywiście taka sytuacja może mieć wpływ na pogorszoną obsługę techniczną takiego urządzenia w przyszłości ponieważ nie wszystkie agregaty są zbudowane w taki sposób aby działały długo.

Czy agregat prądotwórczy może chodzić bez obciążenia?

Nie jest to zalecane. Jeśli używasz agregatu do czegoś takiego jak klimatyzator gdzie standardem jest użycie go do pracy ciągłej, zawsze najlepiej jest utrzymywać obciążenie na nim. Zmniejsza to obciążenie, które musi wytrzymać urządzenie, co wydłuży jego żywotność. W przypadku braku obciążenia, np. gdy zabraknie prądu, można nadal używać go jako źródła awaryjnego zasilania, ale trzeba będzie podłączyć do niego obciążenie np. pompę ciepła. Obciążenie może być czymś w rodzaju konwertera mocy, który pobierze energię elektryczną z generatora i przekształci ją w niższe napięcie, które można wykorzystać do zasilania urządzeń.

Ile pali agregat prądotwórczy na budowie?

Agregaty do wytwarzania prądu są używane na placach budowy do zasilania narzędzi, oświetlenia i innych urządzeń. Zapotrzebowanie na moc zmienia się w zależności od wykonywanej pracy, dlatego większość placów budowy jest w stanie podłączyć kilka urządzeń w celu zapewnienia stabilnego źródła energii. Jeden jest najczęściej używany do oświetlenia natomiast drugi często mocniejszy do zasilania różnych urządzeń. Ilość zużywanego paliwa zależy od mocy wyjściowej generatora. Tak jak wspomnieliśmy ten agregat do oświetlenia będzie zużywał 1-2 litrów ropy (najczęściej są używane urządzenia diesla) natomiast ten do narzędzi stosunkowo więcej.

Ile pali generator prądu przy rozruchu?

To jest naprawdę dobre pytanie ile pobiera paliwa takie urządzenie przy starcie. Cóż, należy pamiętać, że im większe obciążenie generatora rozruchowe, tym więcej paliwa będzie on spalał. Uruchomienie silnika oczywiście będzie kosztowało trochę paliwa jednak ilości nie są dramatyczne. A co do pytania to w zależności od wielkości agregatu zużywa od 50 ml do 100 ml na rozruch.

Podsumowanie na temat spalania paliwa przez agregaty prądotwórcze

Ilość paliwa spalanego przez sprzęt zależy od rodzaju ,pompy użytej w temperatury zewnętrznej, dodatkowego wyposażenia jak komputer i zasilanego obciążenia.

Źródło zasilania benzynowe będzie zużywało więcej paliwa niż urządzenie z silnikiem Diesla. Generatory gazowe emitują również mniej spalin. Generator gazowy jest również cichszą opcją do użytku wewnętrznego.

Jeśli planujesz uruchomić generator przez dłuższy czas, może warto zainwestować w zakup większego modelu. Większe generatory będą używać mniej paliwa na godzinę niż mniejsze generatory.

Chociaż powyższe czynniki są ważne do rozważenia przy zakupie generatora, ważne jest również, aby pamiętać o bezpieczeństwie. Generator może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa, jeśli jest obsługiwany nieprawidłowo.

Jacek Kowal

Dodaj komentarz