Jak podłączyć agregat prądotwórczy do instalacji domowej – przydatne informacje

by

Gdy zabraknie prądu, niezbędne jest posiadanie zapasowego źródła energii elektrycznej, któremu można zaufać. Nawet jeśli mieszkasz w rejonie, w którym rzadko dochodzi do przerw w dostawie prądu elektrycznego, klęski żywiołowe lub inne scenariusze mogą sprawić, że dom bez prądu stanie się rzeczywistością. Jeśli tak się stanie, jak utrzymać światło, niezbędne gniazdka i ogrzewanie / chłód w domu? Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby obejść awarię w generowaniu prądu i inne problemy z zasilaniem instalacji. Jednym z najbardziej skutecznych rozwiązań jest podłączenie agregatu prądotwórczego do domu (może zainteresuje cię ranking agregatów inwertorowych). Agregat to w zasadzie silnik elektryczny, który wytwarza własną energię z innego źródła. Często jest to silnik zasilany gazem, który działa z ciekłego propanu lub gazu ziemnego, ale mniejsze wersje są również dostępne. Niezależnie od tego, jaki rodzaj generatora wybierzesz, podłączenie do domowej instalacji elektrycznej będzie prostsze dzięki tym krokom:

Agregat prądotwórczy, co to jest?

Zespół generatorów, lub agregat prądotwórczy, to samodzielna jednostka, która wytwarza energię elektryczną. Jest on często używany do zasilania odległych miejsc, które nie mają dostępu do pobliskich źródeł energii. W zależności od rodzaju wybranego generatora, może on włączyć energię elektryczną do całego domu lub tylko do najważniejszych urządzeń, takich jak lodówka i oświetlenie. Generator zawsze jest wyposażony w system wydechowy do uwalniania szkodliwych gazów. Zazwyczaj jest on odprowadzany na zewnątrz, ale w niektórych przypadkach może być odprowadzany do wnętrza domu. Agregaty mogą być zasilane wieloma różnymi paliwami, w tym generatory na olej napędowy, benzyną, gazem ziemnym, propanem i etanolem (od tego zależy ile agregat prądotwórczy spali paliwa). Rodzaj używanego paliwa określi typ generatora, którego można użyć. Agregaty prądotwórcze występują w wielu różnych rozmiarach i mocach (sprawdź https://majsterkujsam.pl/agregat-pradotworczy-2kw-opinie-ranking/). Dokładna liczba potrzebnych kilowatów (kW) zależy od Twoich potrzeb, ale zasadą jest zakup agregatu o mocy co najmniej 10% większej niż Twoje największe zapotrzebowanie ->polecamy przeczytać ranking agregatów 5kw oraz akumulatorów 100 Ah.

Czy agregat ma być podstawowym czy awaryjnym zasilaniem domu?

Główną różnicą pomiędzy agregatem prądotwórczym, który jest podstawowym źródłem zasilania, a takim, który jest używany jako awaryjne zasilanie rezerwowe, jest wysokość napięcia wychodzącego. Zespół prądotwórczy używany jako podstawowe źródło zasilania dostarcza 230 V prądu zmiennego (AC). Jest to standardowe napięcie używane przez urządzenia domowe, takie jak lodówki i zamrażarki, komputery, telewizory i światła. Zespół prądotwórczy używany do zasilania awaryjnego dostarcza min 240 V prądu stałego (DC). Jest to standardowe napięcie używane przez niektóre duże urządzenia, takie jak podgrzewacze wody, kuchenki i piece elektryczne potocznie nazywane trójfazowe. Można również uzyskać tak zwany system hybrydowy, który dostarcza prąd zmienny podczas normalnej pracy i prąd stały w przypadku przerwy w odbiorze prądu.

Gdzie umieścić agregat prądotwórczy?

Najlepszym miejscem na umieszczenie generatora jest jak najbliżej głównego panelu elektrycznego domu. W ten sposób zminimalizujesz ilość przedłużaczy potrzebnych do doprowadzenia prądu do reszty domu. Jeśli Twój generator jest zbyt daleko, będziesz musiał przedłużyć obwody, co sprawi, że będą bardziej podatne na przegrzanie. Ze względów bezpieczeństwa (odprowadzanie spalin), powinieneś zainstalować generator poza domem. W rzeczywistości dobrze jest umieścić go na betonowej płycie, betonowej podkładce lub innej niepalnej powierzchni. Jeśli mieszkasz w wietrznej okolicy lub w pobliżu źródła wody, może być konieczne podniesienie generatora, aby zapobiec jego przewróceniu lub zalaniu.

Jak podłączyć agregat do instalacji energetycznej twojego domu?

Jeśli Twój dom został zbudowany po 1990 roku, najprawdopodobniej posiada 80-amperową usługę i panel wyłączników. Powinieneś być w stanie podłączyć urządzenie bezpośrednio do panelu serwisowego. W starszych domach może być konieczne zainstalowanie przełącznika transferowego z agregatu do głównej rozdzielni. Proces przeróbki będzie się różnił w zależności od rodzaju posiadanego systemu, ale wykonawca instalacji elektrycznej może pomóc w tym procesie. Agregat nie będzie zasilał całego domu. Zamiast tego, będzie on zasilać panel elektryczny, który następnie prześle tę moc do odpowiednich obwodów. Oznacza to, że trzeba będzie wyłączyć wszystkie obwody w panelu, z wyjątkiem tych, które są krytyczne dla funkcjonalności i bezpieczne, gdy jest awaria sieci elektrycznej.

Czy generator prądotwórczy musi być uziemiony?

Będziesz musiał uziemić agregat, jeśli mieszkasz w nieuziemionym domu. W większości przypadków instalacja generatora będzie wymagała jego uziemienia. Jeśli instalujesz nowy generator, możesz mieć możliwość wyboru modelu, który jest wstępnie podłączony do uziemienia. Jeśli dodajesz agregat do sieci energetycznej istniejącej , będziesz musiał zainstalować przewód uziemiający. Powinieneś zatrudnić elektryka, aby to zrobić, ponieważ może to być niebezpieczne. Musisz poprowadzić przewód uziemiający do pręta uziemiającego, który jest wbity w glebę na co najmniej 3 metry. Pręt uziemiający musi być umieszczony po nieprzewodzącej stronie domu. Jeśli pręt uziemiający styka się z budynkiem lub jest zbyt blisko domu, nie będzie działał prawidłowo.

Czy podłączenie agregatu wymaga pozwolenia?

W zależności od miejsca zamieszkania, oraz rodzaju podłączenia generatora może wymagać zezwolenia. Agregaty prądotwórcze podłączane oraz odłączane ręcznie nie wymagają pozwolenia, natomiast gdy urządzenie będzie załączane poprzez automatyczny sterownik Systemu Załączania Rezerw (SZR) czyli będzie stałym elementem instalacji elektrycznej to taka instalacja wymaga pozwolenia najprawdopodobniej zakładu energetycznego. Możesz sprawdzić w lokalnym urzędzie miasta lub w wydziale budownictwa, czy jest ono wymagane w Twojej okolicy i jakie zgody na podłączenie agregatu będą niezbędne do takiego podłączenia agregatu na stałe. O pozwolenie należy wystąpić zaraz po podjęciu decyzji o wyborze systemu i przed zakupem jakiegokolwiek sprzętu. Można również zatrudnić licencjonowanego wykonawcę do wykonania większości lub całości prac, choć prawdopodobnie nadal trzeba będzie ubiegać się o pozwolenie. Pozwolenie zapewni, że instalacja spełnia lokalne przepisy budowlane i elektryczne. Pomoże również uniknąć kar pieniężnych, jeśli inspektor znajdzie jakieś problemy z instalacją.

Czy potrzebuję elektryka do podłączenia agregatu, czy mogę to zrobić sam?

Jeśli chcesz wykonać instalację samodzielnie, będziesz musiał wiedzieć, gdzie umieścić urządzenie i jak poprowadzić przewody od agregatu do domu. Będziesz musiał również zainstalować przełącznik transferowy, który jest niezbędny w starszych domach. Jednak zatrudnienie elektryka jest dobrym pomysłem z kilku powodów. Po pierwsze, elektryk z uprawnieniami upewni się, że instalacja jest wykonana prawidłowo. Po drugie, elektryk będzie w stanie powiedzieć, jaki dokładnie sprzęt będzie potrzebny. Jeśli nie jesteś pewien, od czego zacząć, zacznij od zrobienia listy kontrolnej krytycznych urządzeń w domu aby określić jaki prąd znamionowy będzie wystarczający dla ciebie. Co jest absolutnie konieczne do utrzymania pracy podczas przerwy w dostawie prądu? To pomoże Ci określić, jaką moc agregatu potrzebujesz (dobre agregaty prądotwórczy 3 kw) i jaki typ potrzebujesz. Stamtąd można rozpocząć zakupy dla generatora i badania opcji instalacji.

Podsumowując pytanie jak podłączyć agregat prądotwórczy do sieci domowej?

Kiedy zabraknie prądu, posiadanie niezawodnego źródła energii elektrycznej jest niezbędne. Posiadanie zapasowego generatora jest jednym ze sposobów zapewnienia, że Twój dom zawsze będzie miał prąd, nawet podczas przerwy w dostawie prądu. Wybierając generator, pamiętaj, że będziesz potrzebował odpowiedniego systemu w oparciu o wielkość domu i jakie urządzenia chcesz uruchomić. Ważne jest, aby wiedzieć, gdzie umieścić generator i jak podłączyć go do skrzynki rozdzielczej w domu, aby uniknąć obrażeń. Podczas podłączania generatora ważne jest również uziemienie go, aby zapobiec porażeniu prądem. Pozwolenie może być wymagane, jeśli twój dom nie ma istniejącego systemu uziemienia. Po podłączeniu generatora, należy go przetestować, aby upewnić się, że działa prawidłowo.

Podłączyłeś agregat? Sprawdź jak zmniejszyć głośność pracy agregatu prądu.

Jacek Kowal

Dodaj komentarz