Spis Treści
Ładowanie akumulatora samochodowego w domu – sprawdź jak długo ładować akumulator, a także dowiedz się wszystkiego co istotne, aby zadbać o bezpieczny i skuteczny proces
Od czasu do czasu możemy odnotować, że każdego ranka nasz pojazd uruchamia się coraz gorzej. Jeśli nie chcemy doprowadzić do sytuacji, w której wymagany będzie rozrusznik bądź pomoc innej osoby, to w takim razie bardzo istotną sprawą będzie zapoznanie się z rankingiem prostowników i zwrócenie uwagi która ładowarka samochodowa w naszym przypadku będzie najwłaściwszym rozwiązaniem. Dodatkowo sam proces ładowania w domu też nie należy do najłatwiejszych, bo jeśli zdecydujemy się podłączać baterię samochodową w domu, to musimy wiedzieć jakie natężenie prądu ustawić.
Oczywiście miejmy też na uwadze fakt, że nie każdy akumulator jest taki sam. Obecnie na rynku istnieje wiele różnych konstrukcji. Każda z nich charakteryzuje się innymi zaletami czy wadami. Jedne mają elektrolit bardziej dostępny, który można i czasami nawet należy dolewać, a drugie są w pełni bezobsługowe i jedyne, co można zrobić, to czasami je podładować bądź też spróbować swoich sił z odsiarczaniem. Niemniej jednak to jak zregenerować akumulator nie należy do zadań łatwych, dlatego niewiele osób powinno się parać takim projektem.
Aby więc pomóc każdemu zainteresowanemu w prawidłowym naładowaniu akumulatora, postanowiliśmy opracować krótki poradnik. W nim omówione zostały najważniejsze kwestie związane z ładowaniem, a więc czym należy akumulator ładować, jak wygląda proces ładowania i jak długo z tym schodzi, a także jakie środki bezpieczeństwa zostały podjęte, aby zabezpieczyć się przed potencjalnym zagrożeniem.
Dlaczego ładowanie akumulatora prostownikiem jest potrzebne? Powody utraty sprawności
Zanim jednak omówimy kwestie związaną z ładowaniem, warto najpierw sprawdzić jakie są najczęstsze powody, przez które napięcie w akumulatorze spada i jego sprawność nie pozwala na szybkie i bezproblemowe uruchomienie pojazdu. Otóż najczęściej jest to spowodowane nieprawidłowym użytkowaniem pojazdu czy po prostu naszym gapiostwem.
Niemniej jednak warto też zauważyć, że pogoda i temperatura zewnętrzna może przyczynić się do znacznego zmniejszenia wydajności. Oczywiście pamiętajmy też o tym, że nawet i zwykły postój pojazdu jest groźny, szczególnie jak wyjeżdżamy z kraju na długi czas bądź po prostu udajemy się na wakacje. Dlatego zanim zaczniesz zastanawiać się jaki prostownik mikroprocesorowy wybrać, najpierw warto zapoznać się z tymi informacjami.
Podłączyć akumulator do prostownika musimy z uwagi na nieprawidłowe użytkowanie
Najpoważniejszym problemem osób, które teraz przeglądają rankingi prostowników z rozruchem jest po prostu brak wiedzy o tym jak należy korzystać z samochodu, aby akumulator na tym nie cierpiał i nie dochodziło do znacznego spadku ich sprawności i wymuszonej wymiany.
Otóż bardzo często użytkownicy nie zdają sobie sprawy, że nawet zbyt duże obciążenie akumulatora odbiornikami komfortu, które pobierają sporo energii, jest problematyczne. Szczególnie, kiedy korzystamy z systemu Start/Stop bądź często przesiadujemy w aucie po zgaszeniu silnika. W takich sytuacjach energia pobierana jest bezpośrednio z akumulatora, a przy wyłączonej jednostce napędowej alternator nie jest w stanie uzupełniać niedoboru spowodowanego klimatyzacją, multimediami, ogrzewanymi siedzeniami czy też innymi funkcjami.
Dodatkowo warto odnotować, że przez zamyślenie się czy brak skupienia możemy nie wyłączyć świateł czy nawet i oświetlenia wewnątrz auta. A to może mieć opłakane skutki, szczególnie w przypadku pozostawienia włączonego światła na całą noc. W takich sytuacjach na pewno będziemy musieli podładować akumulator, a jeśli dodatkowo jest to nowoczesna bateria dostosowana do systemu Start/Stop, to będziemy zmuszeni do sprawdzenia jaki prostownik do akumulatorów agm obecnie jest najlepszy na rynku.
Czasami naładować akumulator trzeba z uwagi na pogodę na zewnątrz
Innym powodem, przez który możemy zastanawiać się jaki akumulator samochodowy 60Ah wybrać w 2024 roku, jest pogoda. Choć akumulatory radzą sobie bardzo dobrze w temperaturach bardzo niskich jak i tych wysokich, to jednak optymalna wartość, w jakiej pracują najlepiej, wynosi od 17 do 23 stopni Celsjusza. To oznacza, że każde odchylenia nieznacznie wpływają na sprawność baterii.
Oczywiście zimowa aura jest znacznie bardziej szkodliwa dla akumulatorów z uwagi na fakt, że razem ze spadkiem temperatury rośnie opór wewnętrzny w akumulatorze. A to oznacza, że reakcje chemiczne w nim zachodzące są znacznie wolniejsze. Dodatkowo, jeśli dodamy do tego częściowe rozładowanie akumulatorów, otrzymujemy znaczny spadek wydajności i możliwości danego rozwiązania.
Problem ten dotyka więc przede wszystkim starsze egzemplarze, które choć parę lat są już użytkowane. W takich sytuacjach znacznie łatwiej o zużycie. To też główny powód, przez który pojawia się wiele osób przeglądających ranking testerów akumulatorów. Te zestawienia pozwalają nam wybrać idealną opcję do ciągłej weryfikacji stanu baterii, dzięki czemu nie dojdzie do sytuacji, w której będziemy musieli na szybko korzystać z prostownika lub rozrusznika.
Oczywiście bateria może się rozładować z uwagi na długi postój auta
Niestety, to nie jedyne powody, przez który możemy zastanawiać się jaki akumulator samochodowy 55Ah wybrać. Nie jest to zbyt częsty powód, niemniej jednak należy pamiętać o tym jak zły wpływ na stan akumulatora i jego późniejszą wydajność ma długi postój. Choć wydawać by się mogło, że wyłączony i stojący od wielu miesięcy pojazd nie zużywa prądu, to jednak jesteśmy w całkiem sporym błędzie. Może i 20-30 lat taka sytuacja miała miejsce, lecz już wtedy były alarmy czy też inne systemy monitorujące bądź podtrzymujące podstawowe funkcje samochodu – jak na przykład pamięć dotycząca ustawień godziny czy daty.
To oznacza, że nawet na postoju, gdy auto jest zamknięte, dochodzi do powolnego rozładowywania akumulatora. Proces ten jest niezwykle wolny i postępuje na poziomie 5-40 mAh, co jest niebywale niskim wynikiem. Wystarczy porównać wartości te z telefonami, gdzie baterie mają nawet i 5000 mAh. Niemniej jednak auto stojące przez wiele miesięcy, nawet ponad rok, będzie miało na tyle osłabiony akumulator, że jego późniejsze uruchomienie nie będzie możliwe.
Jak podłączyć prostownik i ile czasu trwa ładowanie akumulatora w mieszkaniu, aby nie uszkodzić trwałości akumulatora?
Wyżej wspomniane powody sprawiają, że wiele osób zastanawia się jaki akumulator samochodowy 74Ah czy też opcję o innej pojemności najlepiej będzie wybrać. Jedno jest jednak pewne – im większa nasza wiedza na temat działania akumulatora i alternatora, a także rzadziej pokonujemy krótkie trasy autem, tym lepiej dla auta. Nie zmienia to jednak faktu, że w sytuacji rozładowania należy sprawnie i szybko podejść do tematu i znaleźć rozwiązanie ładujące baterię szybko i bezpiecznie.
Dlatego musimy wiedzieć czym najlepiej jest ładować akumulatory samochodowe i jak duży wpływ na to ma prawidłowe dobranie natężenia i innych parametrów. Oprócz tego, musimy też wiedzieć jak wygląda proces ładowania baterii samochodowej. Pomoże to określić kompletny czas ładowania. Niemniej ważną rzeczą jest nasze bezpieczeństwo, bo wbrew pozorom akumulatory nie są tak bezpieczne jak może nam się wydawać. Oczywiście przewody rozruchowe i pomoc innego auta też jest możliwa, lecz nie jest to zalecana opcja w każdym przypadku.
Czym ładować akumulator? Ładowanie akumulatora prostownikiem
Pierwsza i najważniejsza rzecz związana z ładowaniem akumulatorów to, oczywiście, urządzenie, które do tego wykorzystamy. “Ładowarką” do baterii samochodowych jest prostownik, czyli specjalne urządzenie podłączane do klasycznego gniazdka domowego jednofazowego, które zmienia napięcie przemienne w stałe (po oczywiście odpowiedniej drodze i dalszym odfiltrowaniu).
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które są w stanie nam pomóc z tym zadaniem. Niemniej jednak należy odnotować, że przy poszukiwaniu opcji idealnej musimy sprawdzić szczytowy prąd ładowania, a także napięcie zasilające i czy rodzaj akumulatora, do którego prostownik jest przeznaczony, zgadza się z naszą baterią. Otóż inne stosuje się akumulatory w autach osobowych, inne w ciężarowych, a jeszcze inne w motocyklach i innych pojazdach jednośladowych.
Oczywiście nie możemy też zapomnieć o skutecznym prądzie ładowania, czyli wartości nominalnej. Decydując się na prostownik najprostsza zasada jest taka, że prąd ładowania powinien wynosić jedną dziesiątą pojemności akumulatora. Oznacza to, że do ładowania baterii o pojemności 60 Ah potrzebujemy prostownika gwarantującego prąd ładowania na poziomie 6 A.
Czas ładowania akumulatora samochodowego – sprawdź jak wygląda proces ładowania
Z uwagi na fakt, że wybieramy prostownik ładujący prądem o natężeniu wynoszącym 1/10 pojemności naszej baterii, to sam czas ładowania nie powinien przekraczać 10 godzin. Jest to optymalny czas, po którym bateria powinna odzyskać większość swojej sprawności. Pod warunkiem, że nie doszło do jego zakwaszenia, nie ma ubytku elektrolitu czy też nie pojawiają się inne problemy ze stanem fizycznym akumulatora.
Sam proces ładowania rozpoczynamy tak naprawdę od prawidłowego przygotowania pomieszczenia, w którym będzie ładować się akumulator. Jest to sprawa kluczowa z uwagi na to, że wysoka wilgotność może uszkodzić prostownik a brak odpowiedniego przepływu powietrza rodzi ryzyko związane z wodorem, co omówimy później. Oczywiście pamiętajmy też o tym, że ładowanie nie powinno odbywać się w temperaturze niższej niż 0 stopni Celsjusza.
Podłączenie prostownika do akumulatora też jest ważne, bo należy podłączyć minus do minusa (biegun ujemny, kolor czarny), a plus do plusa (biegun dodatni, kolor czerwony). Jest to niezwykle kluczowa sprawa z uwagi na fakt, że popełnienie błędu może doprowadzić do trwałego uszkodzenia akumulatora, a w przypadku wydzielania się wodoru może dojść nawet do wybuchu.
Większość prostowników obecnie dostępnych na rynku działają w sposób w pełni zautomatyzowany. A to oznacza, że wszelkie ustawienia i parametry ładowania zostaną ustawione automatycznie. Dodatkowo pamiętajmy, że po naładowaniu prostownik może samodzielnie przejść w tryb czuwania, dzięki czemu nie będziemy ryzykować uszkodzenia. Warto jednocześnie zauważyć, że podczas odłączania prostownika najpierw należy odłączyć urządzenie od sieci, a dopiero zająć się klemami.
Bezpieczne ładowanie akumulatora, czyli zgodnie z prądem o natężeniu wskazanym przez producenta
Następną rzeczą bardzo ważną dla naszego bezpieczeństwa jest upewnienie się, że akumulator jest ładowany zgodnie ze wskazaniami firmy odpowiedzialnej za produkcję danej baterii samochodowej. Otóż każdy akumulator wymaga innego natężenia i napięcia, aby sprawnie i bezpiecznie go naładować. Dlatego musimy zawsze pamiętać o zweryfikowaniu parametrów i upewnić się, że nasz prostownik jest odpowiednio ustawiony.
Niestety, musimy też pamiętać nie tylko o producencie i jego zaleceniach. Ważna jest też kwestia ulatniającego się wodoru. Charakterystyczną cechą ładowania akumulatora za pomocą prostownika jest to, że podczas tego procesu akumulator zaczyna wydzielać wodór. Gaz ten jest bardzo groźny z uwagi na swoją łatwopalność. To główny powód, przez który należy uważać podczas ładowania w domu, bo zwykły papieros czy też umieszczenie akumulatora w kuchni może doprowadzić do wybuchu i tragedii.
Czy można podładować akumulator przy pomocy kabli rozruchowych? W pewnym sensie tak
Kolejna kwestia związana z ładowaniem, a dokładniej z uruchomieniem pojazdu przy kompletnie rozładowanym akumulatorze, wymaga zastosowania tak zwanych przewodów rozruchowych. To te same kable, które używamy do ładowania akumulatora w domowych warunkach za pomocą prostownika. Natomiast w celu rozruchu sprzętu będziemy potrzebować innego pojazdu, który dostarczy energii naszej baterii bądź też prostownik z wbudowaną funkcją rozruchu.
Samo uruchomienie pojazdu za pomocą przewodów nie będzie w żadnym razie rozwiązaniem gwarantującym nam sprawny i długo działający akumulator. Niemniej jednak sam rozruch sprawi, że będziemy w stanie uruchomić silnik. Wtedy natomiast alternator z naszego pojazdu zacznie ładować akumulator. Jeśli więc przed nami chociaż półgodzinna droga (najlepiej ją pokonać bez dodatkowego obciążenia baterii i alternatora przez opcjonalne odbiorniki prądu), to po dotarciu na miejsce i zgaszeniu pojazdu, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że bez większych problemów uruchomimy samochód po powrocie.
Teraz wiesz przez co bateria może się rozładować i jak naładować akumulator!
Powyższe porady i wskazówki mają za zadanie pokazać ogromną liczbę czynników wpływających na sprawne i szybkie ładowanie akumulatora. Pamiętajmy, że do podładowania baterii najlepszym rozwiązaniem będzie prostownik, czyli specjalistyczna ładowarka do uzupełnienia energii w akumulatorze. Miejmy natomiast na uwadze fakt, że jeśli nie jest to wariant automatyczny, musimy trzymać się parametrów i zaleceń producenta, a także nie przekraczać wartości prądu ładowania.
Jeśli zadbamy o wszystkie kwestie i będziemy stosować się do wytycznych, to ładowanie akumulatora przebiegnie bezpiecznie i sprawnie. Dodatkowo nie będziemy musieli martwić się o to, że podczas najgorszych mrozów auto odmówi posłuszeństwa. Warto jednocześnie odnotować, że co pewien czas ładowania akumulatora samochodowego jest dobrym rozwiązaniem z uwagi na fakt, że może to przedłużyć życie baterii.
- Jakie kaski motocyklowe polecamy w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
- Jaki plecak motocyklowy wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
- Jaki przenośny agregat prądotwórczy do kampera wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
Submit your review | |