Jak sprawdzić co pobiera prąd w samochodzie?

by

Ucieczka prądu w samochodzie na postoju? Dowiedz się jak sprawdzić pobór prądu w samochodzie! 

W dzisiejszych czasach ciężko sobie wyobrazić poruszanie się bez samochodu. Niemal wszystkie podróże człowieka są uzależnione właśnie od tych pojazdów. Dlatego też, warto zadbać o nasze auto nie tylko myjąc je od czasu do czasu i prowadząc je do warsztatu samochodowego na wymianę opon, ale przede wszystkim dbając o wszystkie jego detale począwszy od poprawnego działania silnika aż do wymiany żarówki w światłach mijania. Istotnym jest również zadbanie o działanie akumulatora.

Jako właściciel samochodu, dobrze jest przejrzeć ranking Prostowników oraz ranking prostowników z rozruchem. Warto również zapoznać się z wieloma innymi kluczowymi informacjami na temat funkcjonowania każdego pojazdu. Jednakże, w naszym artykule dowiesz się, co zrobić kiedy akumulator odmawia nam posłuszeństwa lub kiedy widoczne jest znaczne rozładowywanie się “baterii”. Dlatego też, zanim zaczniesz czytać jaki akumulator samochodowy 45Ah wybrać lub jaki akumulator 70ah wybrać, aby wymienić ten stary, może warto zapoznać się z naszymi wskazówkami i poradami dotyczącymi tego problemu. W związku z tym, pomiń ranking testerów akumulatorów, tylko dowiedz się jak samodzielnie sprawdzić pobór prądu w Twoim samochodzie.

Szybkie rozładowanie akumulatora, czyli sprawdź do czego najczęściej prowadzi pobór prądu w samochodzie i jak do takich sytuacji dochodzi

Zanim zaczniesz zastanawiać się jaki akumulator samochodowy 60Ah wybrać do Twojego samochodu, warto dowiedzieć się, jakie są przyczyny zbyt szybkiego rozładowywania akumulatora w samochodzie. Są nimi między innymi zwarcie w układach, zbyt bogate wyposażenie naszego pojazdu oraz nieprawidłowe działanie multimediów.

lodówki samochodowe ranking

Oczywiście pamiętajmy, że kraść mogą nie tylko pojedyncze odbiorniki prądu, ale też i całe systemy. Dlatego przed rozpoczęciem pracy warto zorientować się które bezpieczniki odpowiadają za większe zużycie prądu, a także zrozumieć jak kluczowe są poszczególne elementy i akcesoryjne dodatki znajdujące się w autach. 

Prawidłowy pobór prądu tylko, jeśli nie mamy do czynienia ze zwarciem

Różnego rodzaju zwarcia w układach mogą prowadzić do nieprawidłowego poboru prądu w naszym samochodzie. Przyczyną tych zwarć może być zarówno wadliwa instalacja jak i kostki łączące. Co więcej, do zwarć dochodzi również na metalowych złączach masowych w różnych miejscach auta, a także w niedziałających urządzeniach znajdujących się w samochodzie. Do takich urządzeń należą między innymi tablica rozdzielcza oraz oświetlenie bagażnika. Warto dodać, że usterki mogą mieć też swoje podłoże w starych przerywaczach kierunkowskazów.

Sprawdzić pobór prądu w samochodzie powinniśmy, jeśli wyposażenie pojazdu jest bardzo bogate

Na żywotność akumulatora ma również wpływ cała elektryka, w którą został wyposażony nasz samochód. Warto wiedzieć, że pracuje ona nie tylko wtedy, kiedy auto jest używane, ale również na postoju. Do takich urządzeń należy między innymi alarm samochodowy, który znany jest z tego, że najbardziej obciąża akumulator. Aby czujnik ten działał, musi pobierać prąd niemalże non stop, aby poprawnie wykonywać swoją funkcję. Kolejny odbiornik negatywnie wpływający na pobór prądu w samochodzie w trakcie postoju to radio. Ma to miejsce, gdyż radio potrzebuje prądu po to, aby zachować wszystkie wprowadzone wcześniej ustawienia. Ponadto, wszystkie sterowniki, które obsługują poduszki powietrzne oraz lusterka elektryczne, również skracają żywotność naszego akumulatora.

Na dodatek, każda lampka wewnętrzna włączona na postoju będzie stopniowo rozładowywać akumulator w naszym samochodzie. Zajmie to od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin. Jednakże, do takiej sytuacji dochodzi przeważnie w wyniku pomyłki kierowcy. Czasami bowiem zdarza nam się zauważyć zaparkowane auto, w którym ktoś zapomniał wyłączyć lampki na podsufitce. Podobny skutek możemy zaobserwować, kiedy nie domkniemy drzwi. Ponadto, negatywnie wpływają także żarówki wewnętrznego oświetlenia, które nie wyłączają się z powodu jakiejś usterki lub błędu.

Do rozładowania się akumulatora podczas postoju samochodu dochodzi z uwagi na nieprawidłowe działanie multimediów

Współczesne samochody są wyposażone w coraz to nowocześniejsze multimedia. Oczywiście, jest to bardzo wygodne, jednakże, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że wszystko to działa na niekorzyść akumulatora. Dopracowane radioodtwarzacze pobierają dużo prądy, aby podtrzymać wszystkie wprowadzone przez nas ustawienia, takie jak ustawienia dźwięku oraz kolejność zaprogramowanych stacji radiowych. Nasza bateria jest poważnie obciążona ze względu na pobór prądu w trybie czuwania oraz pobór energii przez pozostałe urządzenia. Kiedy akumulator się rozładuje, istnieje ryzyko, że wszystkie nasze ustawienia w radioodtwarzaczu zostaną utracone. W takiej sytuacji będzie konieczne ponowne zaprogramowanie odbiornika.

Powinniśmy również zwrócić uwagę na sterowniki silnika oraz całego osprzętu. Jednym z takich sterownik jest elementem osprzętu silnika. Mowa tutaj o komputerze. W nowoczesnych samochodach znajduje się szereg różnorakich sterowników, takich jak sterownik automatycznej skrzyni biegów, sterownik silnika, sterownik wycieraczek, sterownik poduszek powietrznych i wiele innych. Sterowniki mają to do siebie, że w celu podtrzymania swojej pamięci pobierają niewielkie ilości prądu. Z kolei, kiedy chcemy odłączyć je od zasilania, nie wpływa to negatywnie na sterowniki, gdyż są one wyposażone we własne podtrzymywanie pamięci. Jednakże, dobrze jest wiedzieć, że w niektórych przypadkach po odłączeniu sterowników od prądu, będzie niezbędne ich ponowne zaprogramowanie.

Zestawy głośnomówiące także mogą powodować szybsze rozładowywanie się akumulatora samochodu na postoju. Mowa tutaj zarówno o starszych przewodowych urządzeniach, jak i o urządzeniach działających poprzez Bluetooth. Dzieje się tak, ponieważ zestawy te są wyposażone w sterownik z zapisanymi ustawieniami urządzenia, a co za tym idzie, do podtrzymania pamięci niezbędny jest chociażby minimalny pobór prądu. Podobnie jak w przypadku innych sterowników, w momencie odłączenia akumulatora od zasilania nie musimy się martwić o utratę zapisanych danych, bowiem sterownik zestawów głośnomówiących posiada wbudowane podtrzymywanie pamięci, takie jak kondensator lub mniejszy akumulator.

Na czym polega sprawdzanie poboru prądu w samochodzie? Porady i wskazówki 

Warto raz na jakiś czas sprawdzić pobór prądu w naszym samochodzie. Aby to zrobić, nie musimy jechać do warsztatu samochodowego. Nasi eksperci dzielą się wieloma poradami i wskazówkami na temat tego, jak zmierzyć pobór prądu podczas postoju na własną rękę. Oprócz przedstawienia najistotniejszych kwestii związanych z mierzeniem poboru prądu za pomocą multimetru, należy także pamiętać o uwzględnieniu w naszych poszukiwaniach źródła nadmiernej utraty energii alarmu. 

Oczywiście sama bateria także może być problematyczna, szczególnie jeśli podłączymy ładowarkę ze specjalnym miernikiem natężenia i napięcia, który będzie wskazywał niewłaściwe wartości wskazujące na gorsze ładowanie.

Aby sprawdzić pobór prądu na postoju, należy postępować zgodnie z poniższymi instrukcjami

Krok 1: Upewnij się, że przed rozpoczęciem pomiaru poboru prądu wyłączyłeś zarówno silnik samochodu jak i wszystkie odbiorniki, takie jak radio i światła.

Krok 2: Wyciągnij z auta kluczyki lub kartę.

Krok 3: Odłącz  klemę minusową od akumulatora pojazdu.

Krok 4: Wepnij szeregowo miernik pomiędzy biegun akumulatora a klemę minusową. Pamiętaj, że miernik ten musi być ustawiony na pomiar natężenia prądu stałego.

Krok 5: Kiedy skończysz wpinać miernik w obwód, wyciągnij go poza auto, a następnie zamknij maskę samochodu.

Krok 6: Zamknij samochód używając kluczyka lub pilota.

Krok 7: Poczekaj, aż cała elektronika samochodu całkowicie się wyłączy. Może to potrwać od 30 do 40 minut.

Krok 8: Istotne jest, aby nie uruchamiać samochodu w czasie pomiaru.

Krok 9: Końcowy wynik pomiaru poboru prądu powinien wynosić od 0,00 A do 0,04 A. Weź jednak pod uwagę, że w samochodach wyposażonych w większą ilość urządzeń multimedialnych, pobór prądu może wahać się od 0,06 A do 0,08 A. Jest to całkowicie normalne zjawisko.

Krok 10: Kiedy końcowy wynik pomiaru będzie zbyt duży i zdecydowanie przekroczy pożądaną wartość, udaj się do warsztatu elektrycznego. Z pewnością specjaliści pomogą Ci zdiagnozować źródło problemu.

Krok 11: Kiedy pomiar dobiegnie końca, wypnij miernik z obwodu, a następnie zamontuj klemę minusową. Pamiętaj, aby dobrze ją dokręcić.

Pobór prądu na postoju dalej jest za wysoki? Należy w takim razie upewnić się, że jest prawidłowy pobór prądu na postoju w przypadku alarmu

Kolejną bardzo ważną rzeczą podczas poszukiwania powodu jest alarm. Otóż nie każdy zdaje sobie sprawę, że przyczyną wyższego poboru prowadzącego do rozładowania akumulatora jest alarm samochodowy. I choć doraźnym rozwiązaniem jest odłączenie zasilania, to należy dowiedzieć się czemu dokładnie dochodzi do zwiększenia poboru energii. Jeśli tego nie zrobimy, to nie będziemy w stanie cieszyć się bezpieczeństwem bez ryzyka utraty sprawności akumulatora.

Oczywiście większość autoalarmów to urządzenia, które w spoczynku zużywają bardzo mało prądu. Dodatkowo mają one inne bezpieczniki, więc łatwo sprawdzic za pomocą miernika pradu stałego czy istnieje jakieś zagrożenie. Niemniej jednak warto pamiętać, że im alarm jest bardziej zaawansowany (więcej ma czujników jak np. ruchu), tym większe będzie zużycie. 

Jeśli dopuszczalny pobór prądu i maksymalny pobór prądu w aucie jest prawidłowy, to za problemy elektryczne może odpowiadać sama bateria 

Następnym bardzo ważnym elementem jest uwzględnienie czy może akumulator samochodowy nie jest już na wykończeniu. Najlepiej, rzecz jasna, wyposażyć się w specjalny miernik, choć wystarczy klasyczny multimetr i tryb pomiaru natężenia prądu. Oczywiście pamiętajmy, że sama bateria musi pasować do miejsca, zarówno pod względem rozmiaru jak i umieszczenia plusa i minusa. Oprócz tego, uwzględnijmy też typ akumulatora, bo nowoczesne auta, szczególnie te z systemami start/stop, wymagają odpowiedniego rodzaju baterii.

Rzecz jasna sama bateria może przestać spełniać swoje warunki, szczególnie w sytuacji kiedy pozostawimy włączone odbiorniki prądu na postoju. Czy będą to światła zewnętrzne czy te we wnętrzu, po rozładowaniu i ponownym naładowaniu baterii jej kondycja i ogólna trwałość będzie stosunkowo gorsza. Im częściej doprowadzać będziemy do takich sytuacji, tym gorzej dla sprawności i wytrzymałości. 

Dwoma najczęstszymi przyczynami, przez które akumulator ulega uszkodzeniu i wymaga zmiany jest problem z alternatorem bądź też zabrudzenie baterii. I choć ta druga kwestia wydaje się prozaiczna, to bardzo często właśnie to doprowadza do zwarć i innych uszkodzeń. Pierwsza przyczyna, a więc alternator, też jest kwestią ważną, bo niedostateczne ładowanie może szybko zmniejszyć wydajność ładowania. 

Teraz wiesz jakie urządzenia elektryczne odpowiadają za pobór prądu na postoju samochodu, jak sprawdzić wartości

Sprawdzenie co dokładnie pobiera prąd w samochodzie jest sprawą bardzo ważną z wielu powodów. Nikt przecież nie chce obudzić się rano z wiedzą, że auto na pewno nie odpali bądź jego uruchomienie będzie sprawiało problemy. Nawet jeśli wymienimy baterie, a nie zdiagnozujemy źródła problemu, to prędzej czy później kolejny akumulator będzie wymagać zmiany.

Z tego właśnie powodu bardzo ważną rzeczą jest wykorzystanie multimetru do zweryfikowania problemu i rozwiązania go – czy to przez wymianę elementu multimedii, alarmu, czy też naprawiając uszkodzony komponent. Poradnik przedstawia co należy robić krok po kroku, aby znaleźć problem, a także oferuje alternatywne sposoby rozwiązania problemu. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak sprawdzić co pobiera prąd w samochodzie
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz