Spis Treści
Największy wybór zagłębiarek – ranking 2024
Jeżeli lubisz majsterkować, pracujesz z drewnem lub prowadzisz niewielki warsztat, zagłębiarka, strugarko-grubościówka lub pilarko-zagłębiarka to urządzenie, które powinno uzupełnić Twoje narzędzia. Dobrze dobrane narzędzie pozwala na precyzyjne cięcie materiału i zachowanie równych krawędzi dokładnie tam, gdzie go potrzebujesz. Pytanie jednak, jak wybrać zagłębiarkę czy frezarkę górnowrzecionową czy frezarkę dolnowrzecionową ręczną, która w Twoim przypadku będzie najlepsza.
Obraz | Nazwa | Ocena 0-10 | Cena | Sprawdź Cenę |
---|---|---|---|---|
Graphite ZEST 1856 | 9.9 | Tania | ||
Wuber WR-PS-2400 | 9.8 | Tania | ||
MAKITA SP6000J | 9.8 | Droga | ||
Kraft Dele KD10195 | 9.6 | Tania | ||
SCHEPPACH PL55 | 9.6 | Średnia | ||
Festool | 9.5 | Droga |
Jaką zagłębiarkę warto wybrać?
Na rynku znajdziesz setki różnego rodzaju sprzętów, które wykorzystują piłę jako główne narzędzie. Obok popularnych pilarek równie często sięgamy po zagłębiarki. Zobacz, które modele zagłębiarek najchętniej wybierają inni użytkownicy. Pod katalogiem proponowanych rozwiązań znajdziesz także garść przydatnych porad, które pomogą Ci wybrać narzędzie, z którego będziesz zadowolony.
Artykuł powiązany: https://majsterkujsam.pl/ostrzalki-do-lancuchow-opinie-ranking/
Pilarko-zagłębiarka Graphite
Zagłębiarka z szyną marki Graphite to niewielkie urządzenie o mocy 1400 W. Maksymalna prędkość obrotowa w tym modelu wynosi 5200 obrotów na minutę, ale można ją płynni regulować. Sprzęt wykorzystuje tarczę 165 mm. Pomimo małych wymiarów sprzęt Graphite oferuje parametry prace zbliżone do narzędzi profesjonalnych. Wysoka jakość wykonania modelu Graphite sprawia, że będziesz z niego korzystał przez lata.
Idealnie nadaje się do cięcia drewna, ale także laminatu, czy aluminium. Dzięki przemyślanej konstrukcji nie trzeba za każdym razem zaczynać pracy od brzegu materiału, ponieważ ostrze może być przyłożone w praktycznie dowolnym miejscu. W komplecie znajdziesz listwę, która pozwala na precyzyjne prowadzenie ostrza wzdłuż zaplanowanej linii.
Urządzenie współpracuje z podziałką umożliwiającą precyzyjne cięcie na określonej głębokości, a także system regulacji luzu. To ostatnie rozwiązanie sprawia, że pilarka Graphite może pracować pod kątem nawet 47°.
Model Graphite wymaga zasilania sieciowego. Dzięki długiemu i elastycznemu kablowi urządzeniem można łatwo manipulować i zmieniać jego położenie w zależności od potrzeb.
-
maksymalna prędkość 5200 obrotów na minutę,
-
możliwość regulacji głębokości cięcia,
-
możliwość cięcia pod kątem,
-
uniwersalne przeznaczenie (drewno, laminat, aluminium).
-
nie wszystkie pokrętła mimośrodkowe dobrze trzymają pozycję.
Pilarko-zagłębiarka Kraft&Dele
Model marki Kraft&Dele ma moc 1400 W. Został wyposażony w prowadnicę pozwalającą na szybkie i precyzyjne cięcie materiału. Szyna składa się z dwóch elementów, każdy po 70 centymetrów. Wbudowany łącznik szynowy oraz zabezpieczenie przed przechylaniem ogranicza niechciane skazy do minimum i zwiększa bezpieczeństwo korzystania ze sprzętu. Zagłębiarka może ciąć materiał od dowolnego miejsca, bez potrzeby zaczynania od krawędzi. Jest też znacznie bardziej precyzyjna niż piła tarczowa. Korpus zamykany jest specjalną osłoną, która wydajnie odciąga wiry, czyli drobinki materiału, które powstają podczas cięcia.
Tarcza tnąca ma 24 zęby. Przekłada się to na płynną i szybką pracę. Maksymalna głębokość cięcia to 55 milimetrów. Narzędzie nadaje się do cięcia laminatu, litego drewna i płyt roboczych, płyt MDF oraz płyt obustronnie powlekanych. Regulacja prędkości obejmuje wartości od 2200 do 5200 obrotów na minutę. Urządzenie może pracować pod kątem 45°.
-
wbudowana osłona,
-
płynna praca dzięki 24-zębowej tarczy,
-
możliwość cięcia pod kątem,
-
szeroki zakres zastosowania.
-
końcówka do odkurzacza potrzebuje wyrobienia.
Zagłębiarka z prowadnicą Scheppach
Model marki Scheppach ma 1200 W mocy i maksymalną prędkość 5500 obrotów na minutę. W zestawie znajduje się podwójna szyna prowadząca o łącznej długości 1,4 metra. Segmenty połączone są specjalnym łącznikiem, zapewniającym płynność i precyzję prowadzenia. Model posiada zabezpieczenie przed przechylaniem, co gwarantuje czystą linię cięcia i minimalną ilość wyrw w obrabianym materiale.
Osłona tarczy tnącej pozwala na wygodne odciąganie trocin przez podłączony odkurzacz. Maksymalna głębokość cięcia to 55 milimetrów, wystarczająco, aby ostrze poradziło sobie z laminatem, płytą MDF, a nawet litym drewnem.
Podobnie jak poprzedni model, także ten ma 24-zębową tarczę zapewniającą płynne i szybkie cięcie materiału. Uchwyty pilarki pokryte są specjalną silikonową osłoną, gwarantującą pewność chwytu i równe prowadzenie nawet bez szyny. Urządzenie umożliwia cięcie pod kątem od 0 do 45°.
Niemiecka marka Scheppach to światowy lider w produkcji amatorskich i profesjonalnych urządzeń do obróbki drewna i narzędzi spalinowych.
-
możliwość cięcia pod kątem,
-
tarcza zapewniająca równe cięcie,
-
radzi sobie z wieloma różnymi rodzajami materiału,
-
wbudowane zabezpieczenie przed przechylaniem.
-
zbyt słaby silnik do niektórych zastosowań.
Zagłębiarka Makita
Elektryczna zagłębiarka Makita jest wyposażone w silnik o mocy 1300 W. Maksymalna prędkość obrotowa tarczy wynosi od 2000 do 5800 obrotów na minutę, a głębokość cięcia 56 mm. Bez względu na obciążenie pracą łatwo utrzymasz stałe tempo pracy.
Płynna praca i wysoka jakość firmowej tarczy zapewnia szybkie i dokładne cięcie. W skład zestawy wchodzi szyna prowadząca o łącznej długości 1,5 metra (można ją złożyć na pół). W razie potrzeby pilarka może współpracować także z dłuższą szyną prowadzącą.
Wyrzutnik wiórów został zamocowany w taki sposób, aby wyrzucać odpadki w kierunku tylnym od kierunku cięcia. Dzięki temu nie musisz ciągle czyścić stanowiska pracy.
Korpus pilarki został wykonany z lekkiego stopu magnezowego, który waży niedużo, ale jednocześnie jest wytrzymały na przypadkowe uderzenia. Specjalnie zaprojektowany mechanizm rozruchowy zapewnia delikatny start maszyny bez szarpania krawędzi materiału.
-
płynna praca i delikatny start,
-
łatwa regulacja obrotów,
-
możliwość współpracy z długą szyną prowadzącą,
-
wytrzymała konstrukcja i niewielka waga.
-
konieczność regulacji kąta cięcia po wyjęciu piły z pudełka.
Zagłębiarka Festool
Zagłębiarka marki Festool to urządzenie do półprofesjonalnych zastosowań. Silnik generuje moc do 1200 W. Tarcza pracuje z prędkością nawet do 5800 obrotów na minutę (do dwóch razy szybciej niż poprzedni model). W zestawie z piłą znajdziesz także szereg dodatkowych narzędzi, które gwarantują wygodną i komfortową pracę. Odkurzacz sprawnie odsysa wióry i pozwala utrzymać stanowisko pracy w czystości. Długa szyna prowadząca służy do utrzymania precyzji cięcia.
Zagłębiarka Festool daje duże możliwości regulacji sprzętu, w tym ustawienia kąta podcięcia od -1 do 47°. Wbudowane zabezpieczenie przeciwodpryskowe chroni przed przypadkowym uderzeniem wióra w wyniku odskoczenia. Zastosowanie unikalnej technologii FastFix pozwala na szybką wymianę tarczy i ustawienie jej w kilku prostych krokach.
Producent ułatwia również regulację głębokości cięcia. Podwójna skala – z szyną prowadzącą i bez niej – sprawi, że skonfigurujesz maszynę z dokładnością do 1 milimetra.
-
wiele dodatkowych akcesoriów w komplecie – odkurzacz, osłona, szyna prowadząca,
-
możliwość dokładnej regulacji,
-
szybka bezpieczna wymiana tarcz,
-
klin rozszczepiający ułatwia precyzyjne cięcie materiałów.
-
wysoka cena.
Jak wybrać zagłębiarkę?
Zagłębiarki to urządzenia tnące, które w przeciwieństwie do pilarek zawsze poruszają się na specjalne szynie. Zapewnia to wysoką precyzję pracy i dokładność cięcia. Często wykorzystuje się je do wykonywania otworów w meblach lub framugach, ponieważ pozostawiają po sobie czyste linie bez poszarpanych krawędzi.
Efektywność zagłębiarki w dużej mierze zależy od rodzaju materiału, jaki jest poddany obróbce. Najczęściej będzie to drewno, laminat lub aluminium. Im materiał będzie bardziej miękki, tym prace będą przebiegały szybciej i nie będzie potrzeby redukowania prędkości obrotów tarczy.
Poszczególne modele urządzeń, które znajdziesz w sklepach z narzędziami, różnią się między sobą wieloma parametrami. W naszym rankingu znajdziesz pilarko-zagłębiarki, które mieszczą się w różnych przedziałach, jeżeli chodzi o cenę oraz możliwości techniczne, dlatego łatwo wybierzesz coś dla siebie. Na które cechy warto zwrócić największą uwagę?
Moc silnika
Moc silnika wyrażona w watach określa intensywność pracy urządzenia. Do im większych prac planujesz używać, tym o większą moc powinieneś zadbać. Dzięki temu prace będą przebiegały szybko i bezproblemowo. Nasze propozycje wahają się od 1200 (np. zagłębiarka Schepach) do 1400 W (np. Kraft&Dele, Graphite).
Prędkość obrotów tarczy
Kolejnym istotnym elementem jest szybkość, z jaką obraca się pracująca tarcza. Większa prędkość ostrza przekłada się na szybszą pracę i pozwala zachować równe, pozbawione postrzępień krawędzie. Tak naprawdę jednak dla każdego obrabianego materiału za optymalną uważa się inną prędkość.
Jeżeli pracujesz z materiałem twardym, duża ilość obrotów może powodować, że tarcza będzie wyrywała odłamki tuż przy krawędzi cięcia, przez co całość będzie wyglądała nieestetycznie. Z kolei miękkie materiały gorzej znoszą niską prędkość, ponieważ ostrze obracające się wolno może się w nich blokować.
Bardzo ważne jest, aby zagłębiarka pozwalała na płynną regulację prędkość obrotów tak, aby można było szybko dopasować tryb pracy do potrzeb. Dla przykładu, w urządzeniu marki Markita można regulować ten parametr od 2000 do 5800 obrotów na minutę. Z kolei w modelu Kraft&Dele wynosi od 2200 do 5200 obrotów.
Zajrzyj do naszego artykułu na temat wyrzynarek akumulatorowych czy wyrzynarka włosowa ranking.
Maksymalna głębokość cięcia
Ważna jest również maksymalna głębokość cięcia. Określa ona dopuszczalną grubość materiału, z jakim możesz pracować. Typowa głębokość cięcia wynosi 56 milimetrów, ale na rynku znajdziesz urządzenia, które oferują zarówno mniejszy, jak i większy zakres pracy. Cięcie do 56 mm predestynuje zagłębiarkę do funkcji uniwersalnego urządzenia domowego lub do zastosowań półprofesjonalnych.
Zwróć uwagę, że głębokość cięcia może ulec zmianie, jeżeli kierujesz ostrze pod kątem. Większy kąt pracy przełoży się na mniejszą głębokość maksymalną.
Jeżeli chcesz przeczytać więcej o zasadzie działania zagłębiarki, zajrzyj tutaj: https://spectool.pl/Zasady-dzialania-zaglebiarki-blog-pol-1561357946.html.
Poniżej znajdziesz tabelę, w której prezentujemy najważniejsze parametry wybranych urządzeń.
Graphite | Kraft&Dele | Scheppach | Makita | Festool | |
Moc silnika | 1200 W | 1400 W | 1200 W | 1300 W | 1200 W |
Maksymalna prędkość obrotów tarczy | 5200 rpm | 5200 rpm | 5500 rpm | 5800 rpm | 5800 rpm |
Cięcie pod kątem | Tak | Tak | Tak | Tak | Tak |
Jak wybrać zagłębiarkę. Podsumowanie rankingu 2024
Zagłębiarka lub pilarko-zagłębiarka to narzędzie, które sprawdzi się w każdym domu lub warsztacie. Dzięki niej wygodnie obrobisz dany materiał, nie powodując niepotrzebnych uszkodzeń. Jeżeli szukasz sprzętu do zastosowań domowych, wypróbuj modele Graphite lub Scheppach. Nieco więcej mocy oferuje zagłębiarka Makita i Kraft&Dele, które będzie odpowiednim rozwiązaniem do niewielkiego warsztatu. Z kolei Festool ma wprawdzie niezbyt mocny silnik, ale to bardzo wytrzymałe narzędzie, idealne do rozwiązań profesjonalnych.
Artykuł powiązany: https://majsterkujsam.pl/ukosnica-opinie-ranking/
- Agregaty inwerterowe: zobacz, czym są i jak działają! Radzimy też, jak wybrać te najlepsze - 14 listopada, 2024
- Jaką Młotowiertarkę Akumulatorową wybrać w 2024 – Ranking i Opinie - 23 października, 2024
- Jaką Spawarkę Migomat wybrać w 2024 – Ranking i Opinie - 21 października, 2024
Submit your review | |