Jaki olej do drewna wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking

by


Naturalne drewno jest doskonałym materiałem budowlanym – olej do drewna ranking 2024

W dobie wszechobecnego panowania tworzyw sztucznych i wszelkich produktów imitujących naturalne materiały, przedmioty wykonane z naturalnego drewna wyglądają szlachetnie, ponieważ niczego nie udają. Umiejętnie dobrany gatunek drewna, układ słojów, sęków i faktura powierzchni pozwalają uzyskać niepowtarzalny efekt. Drewno kojarzy się nam bardziej z rękodziełem niż produktami wytwarzanymi masowo, pozbawionymi charakteru, sztampowymi. Meble i elementy wykończeniowe wykonane z naturalnego drewna, nadają otoczeniu swojskiego klimatu i ciepła.

Żeby podkreślić naturalne piękno drewna, szlifujemy je dzięki czemu uwidaczniamy rysunek słojów, kolor i strukturę.

Surowe drewno jest jednak nietrwałe. Włóknista struktura powoduje, że materiał ten chłonie wilgoć i pęcznieje. Wysychając, drewno się kurczy. W zależności od zmian pogody, procesy te zachodzą na przemian. Zjawiska te powodują, że wraz z upływem czasu, drewno pęka, odkształca się i matowieje. Niezabezpieczone drewno jest również dobrym podłożem do rozwoju grzybów i pleśni, może stanowić pożywkę dla larw owadów szkodników. Drewniany taras, bez odpowiedniego zabezpieczenia i konserwacji, po kilku sezonach zamieni się w stertę spróchniałych desek.

Dla zachowania pięknego wyglądu i ochrony przed niszczącym wpływem otoczenia i upływającego czasu, możemy zastosować jedną z dwóch popularnych metod wykańczania elementów drewnianych.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

SADOLIN OLEJ SUPERDECK

9.9

Droga

Olej 3V3

9.8

Droga

OLEJ ALTAX

9.7

Średnia

Tung oil naturalny

9.6

Tania

BECKERS ELIT TRAOLJA

9.5

Średnia

Najlepsza lakierobejca do drewna na zewnątrz

Lakierowanie jest to czynność polegająca na nałożeniu na powierzchnię drewna, lakieru, który po wyschnięciu utworzy na niej szczelną powłokę, zabezpieczającą przed wilgocią i wpływem innych niekorzystnych czynników. Lakiery dają powłokę bezbarwną lub kolorową, przy czym paleta kolorów jest praktycznie nieskończona. Powłoka lakieru może być błyszcząca lub matowa.

Przed lakierowaniem drewna, wymagane jest jego wyszlifowanie i odpylenie, wstępne zaimpregnowanie i nałożenie warstwy lakieru podkładowego. Uzyskanie dobrej powłoki lakierowanej, wymaga dużej wprawy. Niejednolite pokrycie, zacieki, smugi od pędzla, są często widocznym efektem niewłaściwego lakierowania. Powłoki lakiernicze naprawdę dobrej jakości, są uzyskiwane metodą natryskową. W warunkach domowych, używając pędzla lub wałka, raczej na pewno nie uzyskamy efektów osiąganych w profesjonalnych lakierniach.

  • Zalety lakierowania:
    • Możliwość dobrania koloru w zależności od naszego upodobania.
    • Dobrej jakości lakiery nie wymagają renowacji przez wiele lat.
    • Możemy zamaskować wady powierzchni, szczególnie, gdy poddajemy renowacji np. stare meble.
  • Wady lakierowania
    • Powłoka lakieru jest cienka i nie zabezpiecza drewna głębiej. Po jej uszkodzeniu, wilgoć bez przeszkód wnika w drewno – dotyczy to szczególnie elementów używanych na zewnątrz pomieszczeń.
    • Uzyskanie wysokiej jakości powierzchni jest niełatwe – przy braku wprawy, trudno jest uniknąć zacieków i smug.
    • Naprawa uszkodzeń jest pracochłonna i najczęściej wymaga przemalowania od nowa całej powierzchni.

Profesjonalny impregnat do drewna

Impregnowanie drewna polega na nasączeniu drewna przeznaczonym do tego środkiem w płynnej postaci, który wnika głęboko w jego porowatą strukturę. Olej wypełniając pory drewna zabezpiecza je przed wilgocią. Drewno nie jest poddawane naprzemiennemu zawilgoceniu i wysychaniu, dzięki czemu nie ulega wypaczaniu i pękaniu. Bakterie, grzyby i szkodniki nie znajdują dobrych warunków do rozwoju.

Powierzchnia drewna przed zaimpregnowaniem, musi być dokładnie wyszlifowana i odpylona. Od dobrego przygotowania zależeć będzie efekt końcowy, ponieważ olejowanie nie ukryje, a wręcz sprawi, że wszystkie niedoróbki będą bardziej widoczne.

Drewno poddaje się impregnowaniu kilkukrotnie, dzięki czemu uzyskujemy bardzo dobre i długotrwałe zabezpieczenie przed wilgocią. Sam proces impregnowania jest banalnie prosty i polega na wcieraniu specyfiku pędzlem, wałkiem lub nawet szmatką. Po kilku minutach, wycieramy nadmiar ściereczką, żeby nie pozostały zacieki na powierzchni. Czynności powtarzamy w odstępach czasu oraz w ilości zalecanej przez producenta.

Na opakowaniu środka do impregnacji znajdziemy szczegółowe wskazówki dotyczące przygotowania, jak również prawidłowego nanoszenia specyfiku.

Malowanie drewna

Jest to także forma zabezpieczenie drewna przed wilgocią jednakże z pokryciem koloru. Dobrze zrobiona z użyciem dobrych farb np. do mebli ogrodowych w zupełności wystarczy na kilka lat zabezpieczy przed zniszczeniem.

Jaki impregnat do drewna najlepiej zastosować

W zależności od stopnia narażenia na niekorzystne warunki otoczenia oraz oczekiwany efekt końcowy, możemy zastosować impregnat będący mieszanką żywic syntetycznych i rozpuszczalników lub olej do impregnacji drewna.

Środki bazujące na żywicach syntetycznych stosujemy na zewnątrz lub w przypadku, gdy zamierzamy na koniec pokryć drewno lakierem.

Jeżeli zależy nam na zachowaniu wyglądu naturalnego drewna, możemy zastosować impregnat olejowy. W efekcie uzyskujemy piękną, odporną na wilgoć i zabrudzenia powierzchnię. Rysunek słojów będzie podkreślony i zachowane zostaje przyjemne w dotyku wrażenie ciepła. Na powierzchni nie tworzy się powłoka, która mogłaby ulec złuszczeniu czy zadrapaniu. Ewentualne uszkodzenia możemy łatwo naprawić, nanosząc nową dawkę oleju. Co pewien czas, w zależności od potrzeb, można odświeżyć powierzchnię przez jej ponowne olejowanie.

Dobry olej do drewna na tyle skutecznie je zabezpiecza, że może być stosowany do ochrony przed wpływem czynników atmosferycznych mebli ogrodowych, altan czy desek tarasowych. Bardzo dobrze nadaje się do impregnacji blatów kuchennych, desek do krojenia czy innych elementów wyposażenia domu, wykonanych z naturalnego drewna.

Olej naturalny nie chroni drewna przed działaniem owadów, pleśni i grzybów. Szczególne przedmioty używane na zewnątrz pomieszczeń, mogą być narażone na te zjawiska. W tym przypadku pierwszą czynnością powinno być zastosowanie preparatu zapewniającego ochronę biologiczną.

Podstawowym składnikiem olejowego impregnatu do drewna jest najczęściej naturalny olej lniany lub uzyskiwany z nasion, rosnącego w Chinach, drzewa tungowego. Dodatkowo stosowane są różnego rodzaju żywice, jako dodatki polepszające właściwości ochronne oraz barwniki dla uzyskania różnych odcieni. W zależności od ilości substancji wzmacniających działanie, dany rodzaj impregnatu olejowego może być bardziej zalecany do stosowania na zewnątrz lub wewnątrz pomieszczeń. Przed zabezpieczaniem elementów mogących mieć kontakt z żywnością, należy się upewnić, czy na opakowaniu nie ma przeciwskazań do tego rodzaju zastosowań.

Które oleje do impregnacji drewna są godne polecenia

Spośród dużej ilości środków dostępnych na rynku, przedstawiamy kilka najchętniej kupowanych i zbierających pozytywne opinie.

SADOLIN – OLEJ SUPERDECK DO TARASÓW I MEBLI OGRODOWYCH

jaki impregnat do drewna

Jest impregnatem olejowym z dużą domieszką żywic poprawiających jego właściwości konserwujące. Zalecany jest do stosowania na zewnątrz pomieszczeń, do zabezpieczania tarasów, mebli i altan ogrodowych.

Skład chemiczny został opracowany dla zapewnienia zwiększonej ochrony przed wpływem czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, zmienna temperatura, promieniowanie UV.

Zastosowana technologia stanowi swego rodzaju tarczę ochronną – cecha ta została podkreślona przez producenta, poprzez umieszczenie na opakowaniu znaku towarowego WEATHERSHIELD.

  • Ochronę zapewnia położenie dwóch warstw preparatu w odstępach 24-ro godzinnych.
  • Preparatu nie należy rozcieńczać
  • Czas schnięcia: 3 godziny
  • Dostępne odcienie: bezbarwny, tek, mahoń, palisander, wenge, dąb, szary
  • Wykończenie: matowe
  • W zależności od twardości/chłonności drewna uzyskamy wydajność 14 – 18 metrów kwadratowych z jednego litra impregnatu


3V3 – OLEJ DO TARASÓW

dobry olej do drewna ranking

To również impregnat bazujący na oleju naturalnym, modyfikowanym syntetycznymi żywicami alkidowymi. Ten preparat jest także zalecany do zastosowań na zewnątrz pomieszczeń – do zabezpieczania tarasów, mebli i drewnianych instalacji ogrodowych, elementów elewacji i ogrodzeń. Jego wysoka odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych została potwierdzona w testach w klimacie nadmorskim, o czym producent informuje na opakowaniu.

  • Po 15-tu minutach od nałożenia 1-szej warstwy należy nałożyć drugą dawkę impregnatu. Po przetarciu ścierką, pozostawić do na 24 godziny, do całkowitego wyschnięcia
  • Wykończenie: matowe
  • Dostępne kolory: tek, palisander, bezbarwny
  • Średnia wydajność powierzchni: 8 mkw./litr
  • Preparat ochrania drewno, ale zachowuje strukturę mikroporowatą pozwalającą na jego oddychanie
  • Nie powoduje śliskości powierzchni

ALTAX – OLEJ DO DREWNA

dobry olej do drewna

Uniwersalny impregnat na bazie oleju tungowego. Możliwy do stosowania zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Oprócz przedmiotów wymienionych w opisach wcześniejszych preparatów, polecany jest do zabezpieczania mebli i wyposażenia wewnątrz pomieszczeń. Sposób aplikacji nie odbiega od poprzednio opisanych.

  • Dostępne kolory: bezbarwny, dąb, kasztan, tek, szary, antracyt, biały, palisander angielski
  • Czas schnięcia: 24 godziny
  • Wydajność z 1 litra: 12 – 30 mkw. w zależności od chłonności drewna
  • Do mycia narzędzi stosować benzynę lakową
  • Zaleca się odświeżanie impregnacji przynajmniej raz do roku


Olej do drewna BORMA WACHS – TUNG OIL

olej do impregnacji drewna

Kolejny preparat, to naturalny olej tungowy. Z uwagi na to, że nie zawiera barwników, ani dodatków syntetycznych można go stosować do impregnacji przedmiotów mających kontakt z żywnością. Zalecany jest do zabezpieczania drewnianych blatów kuchennych, desek do krojenia oraz naczyń drewnianych. Dla dobrego efektu, należy aplikować go kilkukrotnie w odstępach 24-ro godzinnych. Po każdym nałożeniu, należy odczekać 20-30 minut, po czym usunąć pozostałości ściereczką. Dla lepszej penetracji, pierwsze dwie dawki można rozcieńczyć benzyną lakową w ilości do 50%. Dla uzyskania najlepszego efektu, zaleca się przetarcie powierzchni wełną stalową o symbolu „0000”, po każdym naniesieniu preparatu.

  • Dostępny tylko w kolorze naturalnym – brak innych wersji kolorystycznych
  • Może być stosowany do przedmiotów mających kontakt z żywnością
  • Wyższa cena od pozostałych preparatów oraz brak syntetycznych dodatków, sugerują celowość stosowania raczej wewnątrz pomieszczeń


Impregnat do drewna BECKERS – ELIT TRÄOLJA

jaki olej do drewna

Impregnat olejowy do konserwacji tarasów, podestów i innych elementów drewnianych, użytkowanych na zewnątrz. Z uwagi na zastosowane dodatki podnoszące właściwości ochronne, nie nadaje się do stosowania wewnątrz pomieszczeń. Należy go nanosić kilka razy, dopóki drewno wchłania preparat. Pomiędzy poszczególnymi aplikacjami, nie trzeba stosować przerw dłuższych niż czas wymagany do wsiąknięcia oleju. Impregnat staje się wodoodporny, dopiero po wyschnięciu. Narzędzia bezpośrednio po użyciu, można myć w wodzie. Impregnowane powierzchnie przez 24 godziny nie powinny być narażone na kontakt z wodą – unikać stosowania, gdy mogą wystąpić opady deszczu, w ciągu doby od nałożenia preparatu. W pobliżu elementów metalowych, jak gwoździe czy śruby, mogą tworzyć się ciemne plamy po kontakcie z impregnatem. Dla zachowania właściwej ochrony, impregnację należy powtarzać raz w roku.

  • Preparat wyłącznie do stosowania na zewnątrz

  • Wodorozcieńczalny

  • Bezbarwny po wyschnięciu

  • Unikać stosowania na elementach metalowych

Najlepszy olej do drewna w 2024 roku – podsumowanie rankingu

Impregnowanie olejem jest doskonałym sposobem wykończenia, podnoszącym walory użytkowe oraz estetyczne elementów wykonanych z naturalnego drewna. Dzięki tej metodzie, w łatwy sposób można uzyskać żądany efekt. Zaletą olejowania drewna jest również możliwość wielokrotnego stosowania w celu odświeżenia wyglądu i poprawy ochrony przed wpływami czynników zewnętrznych.

Oleje bez dodatków chemicznych, mogą być stosowane do przedmiotów mających kontakt z żywnością. Z drugiej strony, przedmioty używane na zewnątrz powinny być wstępnie zabezpieczone środkiem zapobiegającym rozwojowi grzybów, czy zaatakowaniu przez owady szkodniki drewna.

Chociaż aplikacja impregnatów olejowych do drewna jest bardzo łatwa, efekt końcowy w dużej mierze zależy od starannego przygotowania powierzchni przed olejowaniem.

olej do drewna opinie

Najlepszy efekt uzyskamy, gdy zastosujemy olejowy impregnat do drewna na nowym przedmiocie, który dzięki temu zachowa świetny wygląd przez długie lata.

Nie można zmieniać metod impregnacji. Stosowanie oleju do przedmiotu, który był uprzednio lakierowany, nie ma sensu. Elementy zaimpregnowane olejem należy konsekwentnie odnawiać tą samą metodą.

Artykuły powiązane: Impregnat do fug wodoszczelny, biurko elektryczne drewniane

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaki olej do drewna wybrać
Average rating:  
 5 reviews
 by MA_NIA

Altax ma przewagę w palecie kolorystycznej, ale znowu inne parametrowo lepiej...

 by boniu258

Lakierowanie daje sztuczny, plastikowy efekt. Jak utrwalać to tylko dobrym olejem do drewna.

 by martucha

Tung oil pomalowałam stolik nocny. Fajnie wyszło, teraz jest taki naturalny, żywy kolor. Sprzedawca nie zalecał stosowania na zewnątrz.

 by natan

Krzesła ogrodowe malowałem sadolinem 2 lata temu i do dziś pięknie trzyma .

 by bambi

3V3 drogi ale jaki dooobry. Mój numer 1 na taras.