Jak malować ściany krok po kroku. Poradnik malowania bez smug

by

Malowanie ścian i sufitów – sprawdź na co zwrócić uwagę i jak przygotować się do malowania

Jeśli chcesz odświeżyć wygląd twojego mieszkania, to prawdopodobnie bardzo szybkim i stosunkowo prostym zadaniem będzie zmiana koloru, jaki znajduje się na powierzchni ściany. Malowanie ścian to zadanie relatywnie proste i mając niewielkie doświadczenie bądź też osobę o nieco większej wiedzy na ten temat można samemu podjąć się tego zadania. Zarówno pędzle i wałki o bardzo dobrym włosiu pozwolą osiągnąć atrakcyjny rezultat. 

Niemniej jednak należy pamiętać, że nie każdy wie jak malować sufit czy też ściany. Czasami pojawiają się pęknięcia, w innym przypadku warstwa farby się łuszczy, pojawiają się zacieki, a także smugi. Ponadto, jeśli zapomnimy uzupełnić ubytek, to świeżo pomalowana ściana nie będzie gwarantować takiego dobrego widoku, przez co aspekt estetyczny będzie na gorszym poziomie niż moglibyśmy zakładać. 

Jak więc podejść do tego tematu? która farba zmywalna jest najlepsza i czy w ogóle potrzebujemy takiego wariantu czy może klasyczna farba do ścian okaże się lepsza? Bez wątpienia pytań jest sporo i dotyczą one nie tylko samego preparatu. Gdyż nawet najlepsza biała farba do ścian nie będzie wystarczająca, jeśli nie poczekamy aż pierwsza powłoka zdąży wyschnąć bądź też wykorzystamy do nakładania emalii kiepskich narzędzi bądź zapomnimy o prawidłowym przygotowaniu powierzchni. 

Prawidłowe przygotowanie się do malowania kluczowe

Przed rozpoczęciem malowania bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie się do tego zadania. Otóż niewiele osób zdaje sobie sprawę, ale bez zabezpieczenia miejsca pracy, przeprowadzenia czyszczenia i innych kroków preparacyjnych nie będziemy w stanie osiągnąć satysfakcjonującego wyniku – nawet jeśli wybierzemy najlepszą farbę i bardzo dokładnie będziemy nakładać drugą warstwę, a także kolejne. 

Otóż zanim sięgniemy po wałek, pędzel czy też pistolet, należy ściany wewnętrzne odpowiednio przygotować. Tutaj warto odnotować, że chodzi nie tylko o ich wyczyszczenie czy odtłuszczenie. Aspekt ten jest kluczowy, lecz dopiero po uprzednim wypełnieniu dziur i wyrównaniu powierzchni papierem ściernym. Dopiero później możemy zastanawiać się jaką farbę lateksową wybrać i czy nie lepiej będzie decydując się na wariant akrylowy bądź ceramiczny. 

Przygotowanie podłoża ścian wewnętrznych to sprawa kluczowa zanim zechcemy pomalować ściany i sufity

Pracę rozpoczynamy od sprawdzenia w jakim stanie jest tynk i czy płaszczyzna nie jest cała w elementach mogących negatywnie wpłynąć na późniejszy wygląd ściany. Otóż gródki powstałe podczas gruntowania czy szpachlowania bądź też inne zabrudzenia sprawią, że po malowaniu wystrój nie będzie tak fascynujący jak możemy liczyć.

Z tego względu warto ocenić jak wygląda podłoże ściany i jeśli znajdują się tam stare powłoki o mocno jaskrawej kolorystyce, kluczowe może być nie tylko podstawowe oczyszczenie, ale nawet i usunięcie poprzedniej powłoki. Oczywiście pamiętajmy, że powinniśmy zweryfikować chłonność ściany i upewnić się, że nie ma na niej plam, których nawet najlepsza farba do łazienki, kuchni czy innego pomieszczenia nie przykryje.

Przygotować ściany do malowania powinniśmy także przy użyciu odtłuszczacza, mydła czy też unigruntu

Teraz czas zająć się odpowiednim przygotowaniem podłoża ściany przed malowaniem. Do tego wykorzystujemy uni grunt bądź też grunt standardowy. Ma on za zadanie wzmocnić ścianę i upewnić się, że jej powierzchnia będzie odpowiednio przygotowana na powłokę malarską. Dodatkowo zabieg gruntowania ścian czy też nakładaniu podkładu pozwoli uzyskać znacznie lepszą przyczepność i stabilność podłoża. Także zagwarantuje, że po późniejszym nałożeniu preparatu intensywność kolor będzie naprawdę na wysokim poziomie. 

Pamiętajmy też, że gruntowanie pozwala zmniejszyć porowatość powierzchni, a także wyrównuje chłonność. To właśnie dzięki temu zabiegowi znacznie obniżamy ryzyko pojawienia się smug czy nierówności w pokryciu. Brak pylistości także jest ważny, gdyż znacznie poprawia jakość pracy. 

Jak malować ściany wałkiem bez smug

Oczywiście samo gruntowanie to nie wszystko, bo przed tym zadaniem powinniśmy odtłuścić powierzchnię. Jest to szczególnie ważne kiedy pracujemy w miejscach, gdzie jest spora wilgotność czy też w kuchni. Jeśli tego nie zrobimy, to nawet bardzo dobra farba do kuchni w 2023 nie pomoże i dojdzie do wałkowania się farby czy innego uszkodzenia malowanej nawierzchni.

Czym pomalować ściany, aby nie było smug? Narzędzia i inne akcesoria 

Kolejną rzeczą podczas prawidłowego podejścia do tematu malowania ścian i sufitu jest ilość narzędzi, które będziemy mogli wykorzystać. Oczywiście kwestia ta nie wydaje się tak skomplikowana jak, chociażby, wcześniejsze przygotowanie ściany czy sufitu do malowania. Niemniej jednak jeśli nie będziemy mieć u siebie kompletnego sprzętu i popularnych akcesoriów, to malowanie będzie znacznie trudniejsze.

Przede wszystkim warto odnotować, że zadanie jest prostsze z uwagi na fakt, że rankingi wałków malarskich w 2023 roku, które dostępne są obecnie w Internecie pozwalają przejrzeć najciekawsze opcje dostępne na rynku. Niemniej jednak wałek to nie jedyna propozycja, gdyż inni mogą zastanawiać się nad tym jaki pistolet do malowania ścian będzie najlepszy, a jeszcze inni pomyślą o pędzelku czy o specjalistycznych wersjach wyżej wspomnianych narzędzi. Dobrym przykładem może być niekapiący wałek, lecz nie wszyscy wiedzą jaki niekapiący wałek do malowania wybrać

Oczywiście oprócz narzędzi, bardzo ważną rolę odegrają także akcesoria malarskie. A tych jest całkiem sporo. Przede wszystkim potrzebna będzie taśma malarska i kuweta – w przypadku malowania wałkiem i pędzlem. Oprócz tego, wyposażyć powinniśmy się też w folie do zabezpieczenia różnych elementów konstrukcyjnych jak, chociażby, listwy przypodłogowe.

Kolejna rzecz, o której warto wspomnieć, to rodzaj farby. Choć wiele osób zastanawia się jaka farba ceramiczna będzie najlepsza w 2023 roku, to tak naprawdę dokładny rodzaj emalii zależy od wielu czynników, a nie tylko od samych widzimisię czy po prostu rekomendacji ekspertów. Warto więc przestudiować wszystkie te aspekty zanim podejmiemy ostateczną decyzję. Wtedy nie będziemy żałować, że wybraliśmy opcję o nieprawidłowej specyfikacji.

Pędzel znany jest z pozostawiania smug, ale to bardzo potrzebne, kluczowe akcesorium wykończeniowe

Jeśli planujesz pomalować bardzo duże powierzchnie, to z pewnością klasyczny pędzel nie będzie twoim pierwszym wyborem i bardzo dobrze. Jest to propozycja niezwykle kiepska, jeśli chodzi o pracę z ogromnymi powierzchniami. Niewielka wydajność, spore smugi i wiele innych problemów to jednak nie wszystko.

Otóż bardzo często pędzel jest niezastąpionym akcesorium malarskim z uwagi na fakt, że pozwala na sprawne malowanie trudno dostępne miejsca. Fragmenty ściany wokół elementów konstrukcyjnych, bardzo ciężkich meblościanek czy też innych przestrzeni można pomalować za pomocą tego rozwiązania. Szczególnie, jeśli nie chcemy zabezpieczać wszystkich elementów folią malarską.

Oczywiście najlepiej narzędzie to wykorzystane będzie do malowania narożników, a także ciężko dostępnych miejsc. Dodatkowo w pobliżu krawędzi czy też wokół instalacji grzewczych lub innych struktur pędzelek okaże się niezastąpionym narzędziem.

Wałek jest wszechstronny, ale malowanie sufitu wałkiem bez smug może być trudne

Jeśli chcesz pomalować mieszkanie i zrobić to szybko, a przy okazji nie wydawać kroci na pistolety natryskowe czy inne narzędzia dodatkowe, to w takim razie wałek okaże się rozwiązaniem idealnym. Obecnie dostępne produkty są bardzo wysokiej jakości – szczególnie te oferujące nam znacznie lepsze gatunkowo włosie.

Za pomocą wałka możemy pomalować ścianę lub sufit sprawnie i szybko, a jednocześnie nie musimy martwić się o rozprysk, jaki towarzyszyć będzie pracy z natryskiem. Niemniej jednak należy pamiętać, że nie jest to opcja bez wad. Przede wszystkim jeśli nieprawidłowo przygotujemy ściany przed właściwym malowaniem, to prawdopodobieństwo na odpadanie farby czy pojawienie się smug rośnie.

Oczywiście problemy te można wyeliminować poprzez odpowiednie przygotowanie ściany. Ponadto, wystarczy stosować się do technik i pozwolić warstwom schnąć. Oczywiście ściany pozostaw na tak długo jak to możliwe. Niemniej jednak pamiętajmy o tym, że farby na ścianie powinniśmy nakładać zgodnie z wytycznymi producenta w celu uzyskania najlepszych efektów.

Natrysk jest z pewnością najbardziej wydajny, aczkolwiek małe pomieszczenie do malowania uwydatni wady rozwiązania 

Znacznie wydajniejszym sposobem, który pozwala nam nanieść farbę o wiele szybciej i jednocześnie bezpieczniej jest pistolet natryskowy. Dzięki tej konstrukcji malowanie ścian czy nawet sufitu jest niebywałe szybkie. Przyjęło się, że pomalowanie tej samej powierzchni za pomocą pistoletu jest nawet i pięciokrotnie szybsze niż za pomocą wałka. Co więcej, malowanie natryskowe jest znacznie przyjemniejsze z uwagi na fakt, że nie stwarza ryzyka odpadania farby. Kolejną zaletą stosowania natrysku jest znacznie mniejsza szansa na pojawienie się smug.

Niestety, aby natrysk był skuteczny i sprawny, wymaga sporego ciśnienia roboczego. To natomiast oznacza, że podczas pracy w bardzo małych pomieszczeniach będzie dochodzić do bardzo dużego zapylenia. Z tego względu mocne narzędzia malarskie tego typu polecane są do większych powierzchni, natomiast niewielkie pistolety natryskowe bez kompresora do pracy w mniejszych pomieszczeniach. 

Farby do ścian, czyli jaki rodzaj farby do malowania ścian okaże się najlepszy 

Do wyboru mamy wiele różnych rodzajów farb. Aby więc nie rozpisywać się za długo o ich szczególnych właściwościach, postaramy się w miarę szybko omówić ich zastosowanie. Ceramiczne farby są bardzo trwałe i plamoodporne, dlatego świetnie sprawdzą się w kuchni, pokoju dziecka, czy w przedpokoju. Innym rozwiązaniem będą emalie lateksowe, czyli akrylowe emulsje w których składzie znajdziemy bardzo dużą ilość żywicy. Dzięki temu mamy gwarancję powstania powłoki odpornej na ścieranie, zmywanie, a także na szorowanie. Co ciekawe, istnieją też specjalistyczne propozycje hybrydowe, a także gwarantujące nam właściwości hydrofobowe. 

Następną bardzo ważną rzeczą jest wydajność. Farby mają z góry określoną przez producenta wydajność krycia, która wskazuje nam ilość emulsji potrzebnej do pokrycia m2 ściany. Pamiętajmy jednak, że deklarowane wartości są określane w niemal idealnych warunkach, przez co warto zawsze brać podawane liczby z przymrużeniem oka. Ponadto, w przypadku ścian w mieszkaniu deweloperskim po nałożeniu pierwszej warstwy będziemy mogli zauważyć jak kiepsko pokrywa nawet najlepsza farba na rynku. Dlatego musimy mieć na uwadze fakt, że potrzebne mogą być nawet i 3 warstwy, dlatego nigdy nie powinniśmy kupować produktu na styk. Zawsze lepiej kupić na zapas, zachować paragon, a następnie oddać te opakowania z farbą, które nie zostały otwarte. 

Oczywiście podczas wybierania najlepszej opcji warto uwzględnić czas, jaki jest potrzebny zanim farba wyschnie, a także ile wynosi przerwa między nakładaniem pierwszej, drugiej i kolejnej warstwy. Jeśli czas schnięcia farby wynosi nie więcej niż 2 godziny w przypadku możliwości nakładania kolejnej warstwy, to jest to dobry znak. 

Malowanie ścian krok po kroku

Skoro wiemy już jak dobrać puszki z farbą, a także jak zadbać o bardzo wysoką kondycję ścian i wybrać najwłaściwsze urządzenie, czas przyjrzeć się samemu malowaniu. Chodzi tutaj nie tylko o to, aby stosować prawidłową technikę. Musimy też wiedzieć dokładnie jak pracować wałkiem i farbą czy też pistoletem natryskowym, w którym kierunku pracować i od której strony zaczynać. 

Z tego względu poniżej przedstawimy malowanie krok po kroku, omówimy technikę malarską pozwalającą nam zachować najlepszą jakość malowanych scian, a także przedstawimy bardzo istotne informacje pozwalające uniknąć problemów ze smugami i innymi problemami. Oczywiście zanim zabierzesz się za malowanie ścian należy także zapoznać się ze wskazówkami i radami, które poniżej zostały przygotowane. 

Malowanie ścian krok po kroku

  • Prawidłowe przygotowanie ścian i sufitu

Wyżej wspomniane etapy przygotowawcze to niezwykle kluczowa część malowania i nikt z nas nie powinien o tym zapomnieć. Podczas tego etapu warto też odnotować, że oprócz czyszczenia samych ścian czy sufitu należy też odpowiednio zabezpieczyć wystające elementy – czy to konstrukcyjne czy przedmioty innego typu. Mowa tutaj o oklejeniu taśmą i folią malarską okien i drzwi, a także usunięciu taśmy z innych zabezpieczonych powierzchni.

  • Malowanie rozpoczynamy od sufitu

Nakładanie farby rozpoczynamy zazwyczaj od sufitu i to od miejsca, które jest najbliżej źródła światła. W ten sposób będziemy doskonale widzieć ślad nałożonej farby. A to oznacza, że podczas dalszego malowania będziemy w stanie zamalować farbą całą powierzchnię bez wtórnego nachodzenia wałkiem na tę samą część.

  • Ściany malujemy zaczynając od boków i krawędzi

Gdy już będziemy mieć za sobą pierwszą warstwę na suficie, czas przejść na ściany. Tutaj warto odnotować, że rozpoczynamy od boków i krawędzi, a następnie przesuwamy się w kierunku większych i dużych powierzchni, aż dojdziemy do środka. Oprócz tego, naszym zadaniem jest też zajęcie się trudno dostępnymi miejscami i to należy zrobić zanim zajmiemy się zadaniem głównym.

  • Obfite nakładanie farby, ale z rozwagą

Pamiętaj, aby podczas czerpania wody z korytka zawsze mieć stosunkowo dużą ilość emulsji na wałku. W ten sposób nie będziemy zmuszeni do tego, aby dociskać wałek do ściany, a więc nie doprowadzimy do sytuacji, w której pojawią się zacieki. Dodatkowo mniejszy nacisk wałka na ścianę to mniejsze ryzyko uszkodzenia nawierzchni czy odklejenia się pierwszej warstwy od ściany. 

Jeśli chodzi o natrysk, to duża ilość farby też jest rekomendowana z uwagi na fakt, że gwarantuje to znacznie lepsze krycie. Późniejsze malowanie drugiej warstwy będzie w ten sposób szybsze. Niestety tutaj też trzeba uważać na zacieki, które pojawiają się i to zdecydowanie częściej. Szczególnie jeśli mamy ustawioną dużą moc pistoletu.

  • Przerwa między warstwami, ale nie za długa

Pamiętajmy również o tym, że podczas malowania bardzo ważną rzeczą jest odczekanie wystarczająco długiego czasu, aby emulsja mogła wstępnie się związać ze ścianą. A to wymaga przynajmniej dwóch godzin. Dokładny czas jest jednak różny i w niektórych przypadkach może wynosić nawet i 3-4 godziny. Niemniej jednak dobra wiadomość jest taka, że przy malowaniu całego mieszkania pierwszy pomalowany sufit będzie już gotowy do malowania wtórnego gdy skończymy wszystkie ściany. 

Technika malarska, jaką należy użyć do malowania ścian i sufitów, jest ważna

Równie ważną kwestią podczas malowania jest odpowiednie prowadzenie wałka czy pistoletu natryskowego. W ten sposób redukujemy ryzyko pojawienia się smug czy popełnienia innego błędu. A to oznacza, że należy prowadzić równoległe pasy wałkiem pamiętając jednocześnie o lekkim nachyleniu. Niektórzy zachęcają też do tego, aby malowanie przypominało w pewnym tego słowa znaczeniu literę W. 

Ponadto, pamiętajmy o samym poruszaniu wałka czy natrysku. Malowanie wykonuj z góry na dół, dodatkowo pamiętając o tym, aby kierować się od źródła światła w głąb pomieszczenia i mieszkania. Oznacza to, że podczas malowania będziemy zazwyczaj skierowani plecami do okien czy innego źródła światła.

Skoro znamy etapy malowania ścian, czas przyjrzeć się wskazówkom i radom dodatkowym

  1. Malowanie na “mokro”

Pamiętaj, aby kolejne warstwy nakładać na mokro, czyli przed wyschnięciem poprzedniej warstwy. Dlatego właśnie bardzo często producenci farb podają dwa czasy schnięcia – do aplikacji drugiej i kolejnej warstwy, a także czas do kompletnego wyschnięcia farby umożliwiający bezpieczne użytkowanie pomalowanego miejsca.

  1. Kierunek padania światła ważny

Aby dokładnie widzieć efekty malowania i cały czas śledzić miejsca, które zostały dopiero do zamalowane, należy uwzględnić kierunek padania światła. Zazwyczaj należy pracować tak, aby źródła światła znajdowało się za nami. Tutaj warto też odnotować, że w przypadku pomieszczenia z oknami po dwóch stronach, lepiej rozpocząć od tego okna, które gwarantuje lepszą widoczność.

  1. Nie naciskaj wałka zbyt mocno do powierzchni

Jeśli zbyt mocno będziemy dociskać wałek do powierzchni, to spowodujemy niekontrolowany wyciek znajdującej się głębiej w wałku farby. To natomiast szybko doprowadzi do powstania nieładnie pomalowanej powierzchni. Nawet jeśli uda nam się sprawnie rozprowadzić nadmiar farby, to może pozostać nieco inny odcień. 

  1. Ocet jako idealny preparat czyszczący

Po zakończeniu malowania warto wałki i pędzle powycierać. Do tego powinniśmy wykorzystać karton umożliwiający nam sprawne i skuteczne pozbycie się nadmiaru farby z narzędzia. Pamiętajmy też o tym, że warto skorzystać z mieszanki octu i wody i w niej zanurzyć zabrudzone narzędzia. Jest to niezwykle skuteczny środek czyszczący. Gwarantuje on bezproblemową eliminację zabrudzenia i możliwość doprowadzenia wałka i pędzla do idealnego stanu. 

Teraz wiesz jak malować sufit i ściany! 

Malowanie ścian i sufitów to zadanie, które wykonać może nawet osoba niedoświadczona. Niemniej jednak im mamy więcej wprawy i znamy więcej porad i wskazówek, tym lepiej dla nas z uwagi na większe doświadczenie. Wiedza także będzie kluczowa, bo pozwoli ustrzec się problemów związanych z nieprawidłowym malowaniem.

Oczywiście miejmy na uwadze fakt, że idealnie pomalowane ściany to nie tylko wiedza i doświadczenie, ale też prawidłowy wybór farby, która zagwarantuje efektowne kolory i właściwości spełniające nasze oczekiwania, ale też i świetnej jakości narzędzia malarskie. Po połączeniu tych wszystkich aspektów będziemy wiedzieć, że końcowy efekt malowania będzie lepszy niż przypuszczamy. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak malować ściany krok po kroku
Average rating:  
 0 reviews

Dodaj komentarz