Jak urządzić przydomowy warsztat majsterkowicza i co powinno się w nim znaleźć?

by

Przydomowy warsztat majsterkowicza może stanowić niewielką przestrzeń. Bardzo często urządza się go w garażu, na strychu albo w pomieszczeniu gospodarczym. Można również postawić niewielki ogrodowy domek narzędziowy i tutaj skorzystać z gotowych modułów do złożenia. Niezależnie jednak od wybranego rozwiązania, kluczem do ergonomii jest odpowiednie wyposażenie. Zatem jak urządzić warsztat i co powinno się w nim znaleźć? Oto nasz poradnik dla początkujących.

Jakie meble warsztatowe będą niezbędne? 

Warto rozpocząć od wyboru mebli do warsztatu, bo pracować można nawet na betonowej posadzce i nie trzeba tutaj koniecznie wybierać płytek podłogowych. Na ścianach warsztatu na pewno sprawdzą się wiszące półki i wieszaki na narzędzia. Bardzo ważne jest bezpieczeństwo, dlatego cięższe przedmioty powinny znaleźć się na półkach, a te lżejsze, wyposażone w rękojeść i uchwyt mogą być zawieszone na wieszakach. Zawsze trzeba zwracać uwagę na możliwe maksymalne obciążenie danych elementów. Sprawdzą się półki drewniane lub metalowe i wieszaki wykonane z aluminium lub stali. Warto, by metalowe meble warsztatowe były dodatkowo zabezpieczone przed korodowaniem. Z kolei drewniane należy chronić przed wilgocią i tu sprawdzi się bejcowanie. Meble można wykonać samodzielnie albo zakupić.

Sercem każdego warsztatu jest stół warsztatowy, nad którym może zawisnąć panel z podręcznymi akcesoriami. Stół warsztatowy może być dodatkowo wyposażony w szuflady, gdzie zostaną umieszczone pasty polerskie, papiery ścierne, a nawet gwoździe czy wkręty. Bez wątpienia, choć wiele prac majsterkowicz wykonuje na stojąco, to krzesło także powinno znaleźć się na wyposażeniu warsztatu. Można postawić na krzesła składane, które w razie potrzeby postawi się pod ścianą i nie zajmują wiele miejsca. Takie krzesło będzie służyło choćby przy zdejmowaniu narzędzi z wyższej półki. Sprawdzi się także regulowany taboret.           

Wybieramy elektronarzędzia i akcesoria do przydomowego warsztatu – czego nie może zabraknąć? 

W żadnym warsztacie majsterkowicza nie może zabraknąć elektronarzędzi. Nawet jeśli pracujesz z drewnem, to wszystkiego nie możesz wykonać przy użyciu młotka i dłuta. Przy pracy na wysokości przyda się drabina teleskopowa rozstawna czy tania drabina aluminiowa. Potrzebna będzie jeszcze dobrej jakości frezarka, a także szlifierka oscylacyjna. W przypadku elektronarzędzi masz do wyboru wiele ich rodzajów, różniących się mocą, prędkością obrotów i zastosowaniem do poszczególnych materiałów. Przy podejmowaniu decyzji zakupowych na pewno ważna jest także długość przewodów, by zapewnić sobie swobodę ruchów podczas pracy. Jeśli chodzi o szlifierkę, to może być ona dostępna w zestawie z padami do szlifowania drewna, plastiku, tworzywa sztucznego czy metali czarnych i kolorowych. Bez wątpienia na wyposażeniu powinny znaleźć się także wkrętarka, dobra wiertarka, suwmiarka elektroniczna, tania ukośnica czy tarcza diamentowa do płytek.

Różnego rodzaju gwoździe, gwinty czy wkręty powinny zostać umieszczone w odpowiedniej szufladzie stołu warsztatowego. Na stole sprawdzi się na pewno imadło, czyli ścisk ślusarski lub stolarski, niezbędne, gdy pracujesz z użyciem metali czy też drewna. Bez wątpienia komplet kluczy czy śrubokrętów, a także młotki czy szczypce i cęgi muszą być pod ręką. Pamiętaj też o ręcznych i mechanicznych piłach. Niezbędnym akcesorium będzie również poziomica. Drobne i często potrzebne narzędzia i akcesoria można zawiesić na wspomnianych wieszakach. Powinieneś znaleźć też miejsce na profesjonalne kleje, bejce czy farby, a także preparaty antykorozyjne. W warsztacie przyda się także wąż ogrodowy. Dzięki użyciu go z końcówką pod odpowiednim ciśnieniem możesz dość szybko wysprzątać podłogę w warsztacie, ale i oczyścić niektóre narzędzia z resztek materiałów. Oczywiście możesz w warsztacie po prostu przechowywać wąż do prac stricte ogrodowych, czyli nawadniania trawnika i roślin.       

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie zapewniające bezpieczeństwo podczas majsterkowania

Istotne znaczenie ma zastosowane w warsztacie oświetlenie. Powinno gwarantować bezpieczeństwo, ale i precyzję pracy. Lampa stanowiskowa mocowana lub stawiana na blacie stołu warsztatowego będzie niezbędna. Oczywiście w pomieszczeniu należy zastosować też oświetlenie główne i punktowe. Wybierz lampy LED o ciepłej barwie, które nie zmęczą Twoich oczu. Jeśli jednak wykonujesz bardzo precyzyjną pracę i potrzebujesz najlepszego odwzorowania barw, postaw na lampy halogenowe.  

Jacek Kowal

Dodaj komentarz