Jak naostrzyć wiertła szybko i skutecznie. Poradnik krok po kroku

by

Jak naostrzyć wiertło do metalu? Sprawdź pod jakim kątem wykonywać ostrzenie! 

Każdy majsterkowicz i fachowiec pracujący w branży remontowej lub budowlanej zdaje sobie sprawę z tego jak ważny jest dobór prawidłowego wiertła podczas pracy. Różnorodne materiały sprawiają, że w przypadku wierteł kluczowe jest odpowiednie dobranie materiału i wykończenia, aby przygotować otwór bez najmniejszych problemów podczas wiercenia. Z czasem jednak nasze wiertła ulegają zużyciu przez wysoką temperaturę i tarcie. Dlatego aby nie wymieniać co chwila tych elementów, warto raz na jakiś czas poddać je procesowi ostrzenia. 

Niestety, zadanie to nie jest tak proste jak moglibyśmy się wydawać. Przede wszystkim tak jak nie wszyscy wiedzą jakie wiertła do metalu czy też jakie wiertło do betonu wybrać, tak samo wygląda sytuacja z ich prawidłowym ostrzeniem. Otóż ważny jest kąt ostrzenia, technika, a także wiele innych pomniejszych szczegółów. Dopiero gdy wszystkie je uwzględnimy, będziemy mogli przygotować wiertła i wiertarkę do kolejnych zadań.

Na co jednak powinniśmy zwrócić największą uwagę? Czy kąt to wszystko? A może istotne będą inne parametry? Czy wiertła diamentowe będziemy ostrzyć tak samo jak te wykonane ze stali szybkotnącej bądź kobaltowej HSS? Pytań niewątpliwie jest wiele, ale w dzisiejszym artykule omówimy wszystkie kwestie związane z ostrzeniem, również to z jakich najlepiej narzędzi korzystać, aby zauważyć jak najlepsze efekty po zakończeniu pracy. 

Dlaczego należy ostrzyć wiertła? 

Zanim jednak omówimy sam proces ostrzenia, warto najpierw zrozumieć czemu ostrzenie wierteł jest tak kluczową sprawą. A do tego wypadałoby wiedzieć jak skonstruowane są wiertła, aby w ogóle rozumieć na czym polega ich proces ostrzenia. Przecież nie będziemy zajmować się uchwytem, a tylko elementem roboczym. 

Oczywiście głównym powodem dla którego zabieramy się za ostrzałkę jest wydajność pracy, a także precyzja. Niemniej jednak należy pamiętać, że wiertła powinniśmy co jakiś czas ostrzyć, aby nie dopuścić do sytuacji, w której ulegną one całkowitemu zniszczeniu. To możep rzecież doprowadzić do uszkodzenia narzędzia. 

Wiertło składa się z dwóch części

Wiertła to stosunkowo proste konstrukcyjnie narzędzie, którego używamy do wiercenia otworów w ścianie i innych przedmiotach. Niemniej jednak warto pamiętać, że każde wiertło składa się z dwóch części – roboczej i chwytowej. Trzpień, czyli uchwyt narzędzia, ma za zadanie stabilnie i bezpiecznie utrzymywać wiertło w wiertarce. Natomiast fragment roboczy to część odpowiadająca za wiercenie. Element ten formuje pewnego rodzaju spirale z wyżłobieniami, dzięki czemu narzędzie może obracać się i drążyć otwory w ścianie. 

Jeśli uda nam się naostrzyć wiertło, wydajność pracy wzrośnie

Chyba najistotniejszą kwestią przemawiającą za ostrzeniem wiertła jest, rzecz jasna, znaczna poprawa wydajności pracy. Wiertło, które jest naostrzone, jest w stanie wykonywać precyzyjne otwory. Ponadto, nie będziemy musieli martwić się o poszarpane krawędzi bądź inne tego typu problemy.

Jak naostrzyć wiertło do metalu

Jednocześnie warto odnotować, że otwory przygotowane nowym bądź naostrzonym wiertłem będą równe, co okaże się bardzo przydatne podczas późniejszego wbijania kołków czy też innych elementów. Dlatego sprawność działania to główny powód, dla którego powinniśmy naostrzyć wiertło. 

Ryzyko uszkodzenia wzrasta, jeśli nie wykonujemy ostrzenia

Inną kwestią związaną z zakupem idealnego urządzenia jest bezpieczeństwo samego wiertła, ale też i naszej wiertarki. Podczas pracy nienaostrzone wiertła będą znacznie szybciej się nagrzewać. I nawet jeśli mamy sposób, aby je chłodzić, to jednak z uwagi na znacznie gorszą wydajność spowodowaną stępieniem elementu roboczego. 

Oczywiście musimy też pamiętać o innych nieprawidłowościach, jak na przykład nieregularne otwory czy też bardzo nieprzyjemne dźwięki, które powstają podczas wiercenia. Jeśli nie weźmiemy pod uwagę tych znaków, to prędzej czy później możemy doprowadzić do całkowitego uszkodzenia wiertła, a nawet i wiertarki. 

Jak i czym naostrzyć wiertło? Sprawdź jaki kąt utrzymywać i co jeszcze jest ważne! 

Skoro wiemy już dlaczego ostre wiertło jest tak bardzo potrzebne, czas przyjrzeć się nieco bardziej procesowi ostrzenia, a także temu jakie narzędzia będą tutaj najistotniejsze. Otóż tak jak musimy wiedzieć jakie wiertło do drewna wybrać w 2023 roku, tak samo i warto wyposażyć się w odpowiedni sprzęt, dzięki czemu ostrzenie wiertła będzie znacznie szybsze i przyjemniejsze niż mogłoby się to wydawać. 

Oczywiście na rynku istnieje wiele różnych opcji, bo przecież istnieją profesjonalne przyrządy ostrzące, ale też i szlifierka może posłużyć jako akcesorium idealnie dostosowane do tego typu zadania. Jednocześnie pamiętajmy, że ostrzałki, bądź też szlifierko-ostrzałki są znacznie wygodniejsze. Niemniej jednak pamiętajmy, że to czy wybierzemy najlepszą ostrzałkę do wierteł zależy przede wszystkim od naszych własnych preferencji i możliwości finansowych.

Jednocześnie miejmy na względzie fakt, że oprócz samego sprzętu warto też sprawdzić jak te narzędzia wykorzystać, a także pod jakim kątem powinniśmy ostrzyć. Pamiętajmy też o tym, że nierzadko materiał wykonania wiertła wpływa na proces ostrzenia, dlatego tę kwestię też uwzględnijmy w poszukiwaniach. 

Ostrzenie wiertła za pomocą specjalnego przyrządu 

Jednym z najskuteczniejszych i najefektywniejszych sposobów jeśli chcesz wyostrzyć wiertło jest zastosowanie specjalnego przyrządu opracowanego przede wszystkim do ostrzenia wierteł. Obsługa takiego produktu jest niebywale łatwa, a dzięki niezwykle precyzyjnemu ostrzeniu możemy cieszyć się sprawnym i świetnym efektem bardzo szybko. Co ciekawe, bardzo często do ostrzenia wierteł widiowych wykorzystuje się tego typu urządzenia z uwagi na swoją sprawność w przypadku ostrzenia. A te, jak wiemy, są niezbędne podczas obróbki betonu czy też szkła z uwagi na ich specyficzną budowę – stosuje się w nich ostrza z węglików. 

To oznacza, że w celu ostrzenia wierteł widiowych, kluczowe jest zachowanie prawidłowego kąta szlifowania i głębokości. Warto też odnotować, że zarówno w przypadku dużych wierteł jak i tych mniejszych przyrządy te gwarantują zachwycające wyniki. A to wszystko dzięki wykorzystaniu specjalnych uchwytów gwarantujących odpowiednią pracę. 

Aby ostrzyć wiertła tego typu, należy przede wszystkim pamiętać o ustawieniu odległości uchwytu od kamienia szlifującego. Potem musimy określić kąty. Co ciekawe, trudno określić ile kąt wynosi gdyż w każdym przypadku dane mogą się różnić. Na szczęście w wielu przypadkach mamy gotowe szablony ustawień, a to oznacza że w zależności od średnicy ostrzonych wierteł i rodzaju narzędzia dostosujemy dane według zaleceń.

Następnie wystarczy umieścić w specjalnych uchwycie wiertło, włączyć urządzenie i odczekać. Sposób działania i konstrukcja zapewnia wysoki komfort, co jest niewątpliwą zaletą. Oczywiście pamiętajmy, że musimy też zadbać o prawidłową głębokość szlifowania. Ustalenie głębokości jest kluczowe, gdyż po włączeniu sprzęt przygotuje tępe wiertło do ustalonego wcześniej poziomu. A to oznacza, że wiertło jest naostrzone w momencie, kiedy szlifowanie do ustalonej wcześniej głębokości dobiegnie końca. Pamiętajmy jednak, że ostrzenie odbywa się krawędź po krawędzi. A to oznacza, że musimy wiertło obracać wiertło, aby dostosować pozostałe powierzchnie wiertła. 

Ostrzenie wiertła szlifierką także możliwe

Innym przyrządem do ostrzenia może zostać także szlifierka. Gwarantuje to samodzielną pracę bez potrzeby przeznaczania dodatkowych funduszy na jeszcze jedno akcesorium do swojego warsztatu. Niemniej jednak warto zauważyć, że w celu ochrony wierteł wiele osób decyduje się na zastosowanie ściernicy elektrokorundowej. Oznacza to, że sam proces ostrzenia polega na przyłożeniu narzędzia do kamienia szlifierskiego, a następnie musimy obracać w kierunku wiercenia.

Jednocześnie miejmy na uwadze, że tępe wiertło szybko się może nagrzewać. A to oznacza, że musimy bardzo często przerywać proces ostrzenia. Jeśli tego nie zrobimy, to szybko doprowadzimy do uszkodzenia czy nawet i złamania wiertła. Tego typu praca polecana jest wyłącznie w przypadku wierteł do betonu i drewna, których średnica jest bardzo duża. Niewielkie wiertła o nieco bardziej specjalistycznym przeznaczeniu wymagają podejścia, gdzie istotna jest precyzja. 

Co ciekawe, do naszej dyspozycji są też szlifierko-ostrzałka

Jeszcze innym rozwiązaniem wartym rozważenia jest wykorzystanie szlifierko-ostrzałki. Opcja ta gwarantuje znacznie większą precyzję, a więc umożliwia pracę z wiertłami o znacznie większym zakresie średnicy. Ponadto, ta opcja nierzadko umożliwia też chłodzenie wierteł, a więc jest znacznie lepszym wyborem dla bezpieczeństwa. 

Oczywiście nie wszyscy są wyposażeni w taką opcję i jeśli nie chcemy ostrzyć wiertła ręcznie, będziemy musieli wyposażyć się w jedno z rekomendowanych narzędzi bądź też skorzystać ze szlifierki. 

Pod jakim kątem należy ostrzyć? Sprawdź też jak ostrzyć małe wiertła

Kąt przy pracy ze stępionym wiertłem jest sprawą kluczową, bo to dzięki tej wartości uzyskamy jak najwyższą skuteczność po zakończonej pracy ostrzącej. Aby więc wydajność nie spadła choć w małym stopniu, to musimy przede wszystkim zadbać o utrzymanie fabrycznego kąta. Tylko wtedy powierzchnie skrawające zagwarantują jak największą ostrość wierteł.

Jeśli chodzi o dokładne liczby, to w przypadku wierteł do drewna bądź też metalu standardowy kąt wynosi 118 stopni. Natomiast wiertła przeznaczone do twardszych materiałów i rozwiązania bardziej specjalistyczne mogą mieć kąt 135 stopni czy też większy. Dlatego przed rozpoczęciem pracy powinniśmy zasięgnąć informacji od producenta. 

A co z małymi wiertłami?

Kąt już znamy, lecz jak wygląda praca z małymi wiertłami? Pod względem utrzymania kąta sprawa jest jasna, lecz w przypadku ostrzenia małych wierteł musimy pamiętać o ich znacznie mniejszej wytrzymałości. Delikatność sprawia, że nawet niewielki błąd może uszkodzić narzędzie, dlatego wymagana jest szczególna uwaga podczas ostrzenia takich wierteł.

Szlifierki nie powinny być wykorzystywane do ostrzenia wierteł, których średnica wynosi 10 mm. Bowiem szansa, na utrzymanie fabrycznych kątów w przypadku powierzchni skrawających jest niezwykle mała. Nawet jeśli w naszych rękach znajdzie się bardzo drobny kamień. 

Jak natomiast na proces ostrzenia wpływa przeznaczenie wiertła? 

Jeszcze inną rzeczą wartą rozważenia podczas ostrzenia jest przeznaczenie wierteł. Otóż do każdego materiału stosuje się inny rodzaj wiertła z uwagi na inną twardość czy odporność na ścieranie danego stopu. A to oznacza nieco inną konstrukcję i inne podejście do ostrzenia.

Wiertła do metalu

Do produkcji tego typu wierteł korzysta się z różnych stopów, lecz są one zazwyczaj o dużej twardości i odporności. Niemniej jednak przegrzanie wiertła podczas szlifowania może doprowadzić do utraty parametrów. Dlatego prędkość obrotowa tarczy szlifierskiej lub też innego urządzenia powinna być stosunkowo niska, a przerwy podczas pracy wystarczająco długie, aby wiertło zdążyło wystygnąć. 

Wiertła do drewna

Różnorodność wierteł do drewna może sprawić całkiem sporo problemów przy ostrzeniu. Te standardowe rozwiązania, jak kręte i listkowe wiertła, można ostrzyć nawet przy użyciu klasycznej szlifierki lub wariantu stołowego. Natomiast wiertła świdrowe są nieco bardziej wymagające i tutaj znacznie lepiej wyjdziemy korzystając z pomocy fachowca.

Wiertła do betonu

Beton wymaga wierteł widiowych o bardzo wysokiej trwałości. A to oznacza, że powierzchnie skrawające są pokryte węglikiem spiekanym o dużej twardości. Do ostrzenia tego typu wierteł wymagana jest jednak bardzo duża precyzja, aby zachować wszystkie kąty. Dlatego zalecane jest wykorzystanie profesjonalnych ostrzałek.

Nieważne czy wiertła do metalu, drewna czy betonu, teraz wiesz jak je ostrzyć! 

Podczas prac remontowych czy jakiejkolwiek innej wykonywanej pracy wiertła o naostrzonych częściach roboczych znacznie poprawiają komfort pracy. Dodatkowo gwarantują mniejszą szansę uszkodzenia narzędzi pracy, a sama estetyka otworów jest na znacznie wyższym poziomie. Dlatego tak ważne jest to, aby spróbować naostrzyć wszystkie wiertła. 

Nie jest to jednak zadanie proste i bardzo często, szczególnie w przypadku wierteł specjalistycznych, wymaga sporej wiedzy i umiejętności, a także właściwego narzędzia. W dzisiejszym poradniku przedstawione zostały najistotniejsze kwestie związane z prawidłowym ostrzeniem wierteł. Dodatkowo omówiliśmy najciekawsze narzędzia służące do tego typu pracy. 

Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak naostrzyć wiertła szybko i skutecznie
Average rating:  
 0 reviews