Narzędzia do majsterkowania i obróbki drewna

by

Majsterkowanie w domu to świetny sposób nie tylko na zaoszczędzenie pieniędzy, ale też ciekawe spędzanie czasu. Obróbka drewna i wykonywanie rękodzieła artystycznego wymaga jednak precyzji oraz odpowiedniego doboru narzędzi. Sprawdź, co warto mieć, aby rozpocząć przygodę z majsterkowaniem!

Mężczyzna obrania drewno

Majsterkowanie w drewnie – jakie narzędzia kupić?

Jeśli chcesz zająć się obróbką drewna, będziesz potrzebować odpowiedniego kompletu narzędzi. Dobrym pomysłem będzie wyposażenie się w gotowy zestaw do majsterkowania , na który zwykle składają się np. wiertarko-wkrętarki, piła szablasta akumulatorowa, piła tarczowa do drewna czy wyrzynarki. Możesz także skompletować go samodzielnie, biorąc pod uwagę prace, jakie będziesz wykonywać.

Majsterkowanie w drewnie z pewnością będzie wymagało nabycia narzędzi do:

  • cięcia drewna,
  • wygładzania,
  • wiercenia.

Przyda się również odpowiednio dostosowany stół roboczy, na którym będziesz wykonywać swoje prace.

Narzędzia do cięcia drewna 

Interesuje Cię majsterkowanie w drewnie? Jeśli chcesz wykonywać, takie przedmioty jak skrzynka na kwiaty, szafka czy regał, będziesz potrzebować sprzętu do precyzyjnego cięcia drewna. Możesz zaopatrzyć się w zwykłą, ręczną piłę do drewna, ale jej stosowanie wymaga dużego wysiłku i jest dość czasochłonne. Praca będzie przebiegać zdecydowanie sprawniej z użyciem elektronarzędzia, takiego jak pilarka tarczowa zasilana akumulatorowo. Nada się ona nie tylko do przycinania drewna, ale również metalu lub płytek. 

Rękodzieło z drewna – zaawansowane narzędzia

Nawet majsterkowanie w domu czasem wymaga nieco bardziej zaawansowanych narzędzi. Do dokładniejszego wycinania kształtów w drewnie może przydać się pilarka szablasta. Sprawdzi się nie tylko w przypadku drewna (suchego i mokrego), ale także przy obróbce innych materiałów. Bez problemu poradzi sobie np. z metalem, płytami włóknowo-cementowymi czy cegłami. 

Warto również rozważyć zaopatrzenie się w sprzęt umożliwiający cięcie po łuku, jakim jest wyrzynarka. Narzędzie to pozwala na wycięcie kształtów kolistych lub owalnych w materiale drewnianym. Wyrzynarka elektroniczna nadaje się także do obróbki przedmiotów metalowych i plastikowych. Dobrze jest wybrać model z silnikiem bezszczotkowym, bowiem zapewnia on długą i efektywną pracę. Dzięki temu majsterkowanie w drewnie będzie znacznie przyjemniejsze i satysfakcjonujące. Narzędzia bezszczotkowe nie zużywają się tak szybko jak sprzęty z klasycznym, szczotkowym silnikiem. 

Narzędzia do wygładzania i wykańczania krawędzi

Elektronarzędzia do obróbki drewna

Jeśli na poważnie myślisz o zajęciu się rękodziełem i obróbką drewna, musisz wyposażyć swój warsztat w narzędzia do wygładzania oraz wykańczania krawędzi. Możesz wykorzystać do tego celu papier ścierny, ale przy dużych projektach znacznie lepiej sprawdzą się profesjonalne sprzęty elektroniczne, takie jak szlifierki i frezarki .

Frezarki są narzędziami, które pozwalają na przykład na wyprofilowanie krawędzi drewnianych przedmiotów. Mogą się przydać zwłaszcza wtedy, jeśli zamierzasz tworzyć własne meble i chcesz nadać im niepowtarzalnego charakteru. Doskonale sprawdzi się tu frezarka do krawędzi, która będzie również niezastąpionym sprzętem dla osób odnawiających stare meble. Z jej pomocą można także wycinać rozmaite elementy ozdobne w drewnie

Z kolei szlifierka pozwala na wyrównanie i wygładzenie powierzchni drewna. Zwiększysz też dzięki niej przyczepność impregnatów lub lakierów do drewna. Możesz wybrać różne rodzaje szlifierek, m.in. taśmową lub mimośrodową. Pilnik taśmowy doskonale sprawdzi się w obróbce dużych i płaskich powierzchni. Szlifierka mimośrodowa przeznaczona jest natomiast do wykańczania mniejszych przedmiotów, z jej pomocą usuniesz też starą farbę. Jest to idealne narzędzie zarówno do tworzenia nowych mebli, jak i do renowacji starych.

Majsterkowanie w drewnie – narzędzia do wiercenia

Mężczyzna wierci w drewnie

Podczas wykonywania mebli lub innych przedmiotów użytkowych z drewna z pewnością pojawi się potrzeba przymocowania elementów, takich jak deski czy belki. Najlepiej w tym celu zakupić wiertarko-wkrętarkę, która umożliwia jednocześnie wywiercenie otworu i wkręcenie śrubki. Bez wątpienia najwygodniejsza będzie bezprzewodowa wiertarko-wkrętarka, która poradzi sobie zarówno z drewnem, jak i metalem lub tworzywem sztucznym.

Do majsterkowania w drewnie może przydać Ci się także gwoździarka . Używanie tego narzędzia to nieporównywalnie szybszy i wygodniejszy sposób na wbijanie gwoździ niż tradycyjne przybijanie ich młotkiem. W tym przypadku także dobrze jest postawić na narzędzie bezprzewodowe, działające na akumulatorze jak gwoździarka akumulatorowa

Stoły warsztatowe do majsterkowania w domu

Niezbędny będzie również odpowiedni stół do obróbki drewna. Stoły robocze mogą być drewniane lub metalowe. Dobrym pomysłem jest zakupienie stolika regulowanego, który umożliwia bardzo precyzyjne cięcie drewna lub innych przedmiotów. Stolik taki sprawdzi się również w kolejnych etapach produkcji, m.in. szlifowaniu czy malowaniu. Mebel ten posiada odpowiednią regulację, które umożliwia dokładne ustawienie obrabianej powierzchni. 

Rękodzieło artystyczne – jak wyposażyć warsztat?

Jeśli zamierzasz tworzyć rękodzieło artystyczne (na przykład dekoracje lub biżuterię), będziesz potrzebować nieco innego zestawu narzędzi do domu, niż w przypadku wykonywania mebli. Przydadzą Ci się przede wszystkim:

  • pistolet do kleju,
  • lutownica,
  • zszywacz tapicerski.

Dowiedz się więcej na temat narzędzi, które ułatwią rękodzieło >>

Tworzenie biżuterii – jaką lutownicę wybrać?

Najważniejszym przedmiotem, jakiego potrzebujesz do wykonywania biżuterii, jest lutownica. Pozwoli Ci ona na szybkie i solidne połączenie metalowych elementów. Dzięki odpowiedniej lutownicy możesz wykonać to z dużą precyzją. Do obróbki niewielkich elementów doskonale sprawdzi się lutownica akumulatorowa RYOBI® o mocy 18V. 

Niewątpliwą zaletą lutownicy bezprzewodowej jest wygoda jej użytkowania. Dzięki temu, że narzędzie jest mobilne, nie musisz martwić się o zapewnienie gniazda elektrycznego. Lutownica na baterie o mocy 18V nagrzewa się bardzo szybko do pożądanej temperatury (ok. 480 stopni Celsjusza). Sprzęt ten może pracować niemal 4 godziny bez ładowania, wykonasz w tym czasie niejeden projekt. 

Rękodzielniczy pistolet do kleju

Tworzenie rękodzieła,takiego jak biżuteria, decoupage czy scrapbooking, wymaga często sklejenia ze sobą niewielkich elementów. W takiej sytuacji konieczne jest użycie kleju na gorąco. Pistolet do kleju na gorąco jest więc niezbędnym wyposażeniem warsztatu osoby zajmującej się rękodziełem. Dobrze sprawdzi się tu pistolet do klejenia RYOBI® o mocy 18V, zasilany akumulatorowo. Przyda się zarówno w przypadku rękodzieła ze sznurka, jak i papieru lub drewna.

Zszywacz tapicerski do rękodzieła

Jeśli pracujesz z różnorodnymi tkaninami, możesz potrzebować także zszywacza tapicerskiego. Narzędzie to pozwoli Ci na szybkie i skuteczne połączenie tkaniny z drewnem lub innym materiałem, na którym pracujesz. Bardzo dobrym wyborem będzie zszywacz RYOBI®, który wykonany został w technologii AirStrike. Oznacza to, że narzędzie pracuje w trybie bezprzewodowym, co zapewnia większy komfort użytkowania. Pozwala też na precyzyjne mocowanie tkanin oraz innych materiałów do drewna, sklejki lub innych powierzchni.

Majsterkowanie w domu – dlaczego warto zainwestować w solidne narzędzia?

Wysokiej jakości narzędzia do majsterkowania oraz rękodzieła to nie tylko komfort użytkowania, ale także długa żywotność sprzętu. Dobra lutownica czy profesjonalny pistolet do kleju na gorąco pozwolą więc nie tylko rozwinąć pasję, ale też będą służyć Ci przez długie lata. Jeśli tworzenie z drewna, metalu oraz innych materiałów jest Twoim hobby lub źródłem dodatkowego dochodu, zainwestuj w solidny oraz bezpieczny sprzęt. Sprawdź narzędzia akumulatorowe marki RYOBI® stworzone z myślą o pasjonatach majsterkowania w domu.

Jacek Kowal

Dodaj komentarz