Jakie tarcze diamentowe wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking

by

Ranking tarcz diamentowych 2024

Jeżeli kiedykolwiek realizowałeś prace przy takich materiałach, jak kamień lub metal (np. układałeś kostkę na podjeździe lub montowałeś samodzielnie ogrodzenie) z pewnością wiesz, że ich obróbka jest szalenie trudna. Zwykłe narzędzia, których korzystasz na co dzień, błyskawicznie się wyszczerbią i ulegną uszkodzeniu. Jest jednak prosty sposób, dzięki któremu będziesz mógł bez obaw zabrać się za każdą pracę. To tarcze diamentowe. Przeczytaj, jak je wybrać i które modele cieszą się szczególnym zainteresowaniem wśród czytelników.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      
TARCZA DIAMENTOWA DO KAMIENIA GRESU CERAMIKI 125MM

Herman

9.9

Średnia

Allegro Logo
BOSCH TARCZA DIAMENTOWA 230mm beton cegla klinkier

BOSCH

9.8

Droga

Allegro Logo
 
empik logo
TARCZA DIAMENTOWA SEGMENTOWA 230mm BETONU KOSTKI

Power-ALT

9.7

Tania

Allegro Logo
TARCZA GARNKOWA TURBO DIAMENTOWA DO BETONU 125 MM

Power-Black

9.6

Tania

Allegro Logo

Tarcza diamentowa – wybrane modele według użytkowników

Tarcze diamentowe (zwane tez niekiedy tarczami uniwersalnymi) są powszechnie używane do cięcia twardych materiałów jak beton, cięgła, asfalt i granit. Korzystają z nich przede wszystkim firmy budowlane, zakłady kamieniarskie i metalurgiczne. Niekiedy znajdziesz je także w przydomowych warsztatach. Poniżej znajdziesz katalog tarcz diamentowych pochodzących od różnych producentów, które pomogą ci poradzić sobie z każdym materiałem!

Tarcza diamentowa do płytek Herman

tarcza diamentowa cena

Tarcza diamentowa Herman o średnicy 125 mm to produkt do profesjonalnych zastosowań. Został wyposażony w ryflowany wieniec, który zapewnia dokładną linię cięcia i precyzyjną pracę. Tarcz już nigdy nie skrzywi Ci się podczas pracy! To także pewność, że cięte płaszczyzny będą miały gładkie brzegi, pozbawione pęknięć i odprysków.

Maksymalna prędkość pracy to 1200 obrotów na minutę. Producent zaleca korzystanie ze szlifierki z wbudowaną funkcją regulacji prędkości obrotów. Zapewnia to możliwość cięcia najtwardszych materiałów – gresu, granitu i marmuru, a także ceramiki i kamienia naturalnego.

Tarcza Herman jest przeznaczona do pracy na sucho, urządzenie do cięcia nie musi więc posiadać funkcji zwilżania i możesz z niego korzystać w każdych warunkach, także w pomieszczeniach zamkniętych (zaleca się wtedy stworzenie przewiewu, który ograniczy kontakt układu oddechowego z pyłem.

Tarcze diamentowe Herman są reklamowane, jako przeznaczone do najcięższych zadań. Często wybierają je firmy, które potrzebują sprawdzonych narzędzi do regularnego korzystania.

ok
  • ryflowany wieniec zapewnia równą pracę ostrza,

  • wysoka, maksymalna prędkość obrotów,

  • nadaje się do cięcia wszystkich twardych materiałów, wolno się tępi,

  • przeznaczona do pracy na sucho jest uniwersalna.

nook
  • dosyć wysoka cena.

Tarcza diamentowa do betonu firmy Bosch Professional

tarcza diamentowa opinie

Tarcza tnąca o średnicy 230 milimetrów marki Bosch idealnie nadaje się do cięcia materiałów budowlanych. Wysokość części tnącej to 7 milimetrów, a maksymalna prędkość 6650 obrotów na minutę. Świetnie sprawdzi się do cięcia betonu, ale też cegły, piaskowca czy granitu. Producent zaleca nawet wykorzystanie tarczy do lastryka, betonu zbrojonego i kamienia warstwowego. Dzięki temu, jeżeli wyposażysz się w odpowiednią szlifierkę, przy odrobinie sprawy będziesz mógł używać jej do prac remontowych i ogrodowych.

Dzięki szerokiemu segmentowi tnącemu tarcza Bosch starcza na długo i wolno się tępi. To jeden z najczęściej wybieranych produktów tego typu przez profesjonalne firmy budowlane i zakłady kamieniarskie. Diamentowe fragmenty spiekane w bardzo wysokiej temperaturze utwardzają powierzchnię tnąca i dodatkowo poprawiają jej właściwości użytkowe.

Tarcze firmy Bosch spełniają surowe wymagania testowe i są chętnie wybierane przez użytkowników ze względu na korzystną relację ceny do jakości.

ok
  • szeroki segmenty wykonany ze spiekanego diamentu,

  • duża żywotność,

  • uniwersalne zastosowanie,

  • odpowiednia dla profesjonalnej firmy i do indywidualnego użytku.

nook
  • przy zbyt dużej prędkości tarcze mogą się wykrzywiać.

Segmentowa tarcza diamentowa do gresu Power-ALT

tarcza diamentowa

Tarcze diamentowe Power-ALT o średnicy 2300 milimetrów to uniwersalne narzędzie do cięcia zróżnicowanych materiałów budowlanych. Sprawdzi się przy obróbce gresu, klinkieru, gazobetonu i płytek ceramicznych. Tarcza pasuje do klasycznych szlifierek kątowej oraz maszyn tnących o regulowanej prędkości.

Segment diamentowy jest szeroki na aż 10 milimetrów. Zapewnia to szybką, płynną i bezpieczną pracę oraz wydłuża żywotność narzędzia.

Maksymalna prędkość obrotów tarczy, która zapewnia efektywną pracę to 6600 obrotów na minutę. Przy takiej prędkości krawędzie ciętych materiałów są równe, nie powstają odpryski i pęknięcia. Dlatego tarcz Power ALT sprawdzą się do precyzyjnej pracy kamieniarskiej (np. cięcia płytek na podjazd).

ok
  • warstwa nasypu diamentowego 10 milimetrów,

  • pasuje do szlifierek kątowych i maszyn tnących,

  • maksymalna prędkość obrotów 6600 na minutę,

  • nadaje się do pracy precyzyjnej i szybkiej.

nook
  • łatwo się przegrzewa, aby nie doprowadzić do wykrzywienia się tarczy, trzeba robić częste przerwy w cięciu.

Tarcza garnkowa diamentowa Turbo marki Power-Black

tarcza diamentowa ranking

Tarcza ścierna marki Power-Black nadaje się przede wszystkim do szlifowania betonu i kamienia. Średnica 125 milimetrów zapewnia precyzję pracy i dokładne czyszczenie wszystkich nierówności. Przy pomocy ściernicy diamentowej uformujesz, oszlifujesz i oczyścisz bryły betonu, betonu licowego, cegły, kostki brukowej, klinkieru i gazobetonu.

Diamentowa tarcza garnkowa nadaje się do stosowania z niewielkiej i wygodnej szlifierce kątowej, zapewniając komfort i bezpieczeństwo pracy. Tarcza pracuje efektywnie przy rekordowo wysokich prędkościach (nawet 12250 obrotów na minutę) z zachowaniem prędkości liniowej 80 m/s.

Powierzchnia ścierna pokryta jest drobnym pyłem diamentowym, który przyspiesza pracę i zapewnia dokładne usuwanie nierówności. Dzięki temu szlifowane krawędzie są gładkie, równe i pozbawione odprysków.

ok
  • idealnie nadaje się do szlifowania nierównych powierzchni materiałów budowlanych,

  • tarcza pracuje sprawnie nawet przy bardzo wysokiej prędkości,

  • radzi sobie z wieloma rodzajami materiałów budowlanych,

  • wyróżnia się długą żywotnością pomimo dużego obciążenia mechanicznego.

nook
  • niskie wręby między zębami łatwo się wycierają, co sprawia, że wraz z upływem czasu tarcza coraz gorzej odprowadza pył na zewnątrz.

Artykuły

Jak wybrać tarcze diamentowe do cięcia twardych materiałów?

Poszczególne rodzaje tarczy diamentowej mogą nadawać się do realizacji różnych zadań i pracy w różnych warunkach. Na co powinieneś zwrócić uwagę, kiedy odwiedzasz sklep z narzędziami?

Materiały twarde czy miękkie?

W branży budowlanej wyróżnia się materiały miękkie i twarde (podział niekiedy może wydawać się czysto umowny, tak naprawdę osobie bez praktyki każdy z nich będzie wydawał się twardy). Surowca twarde podczas cięcia generują gruboziarnisty pył, a miękkie, drobny, delikatny pyłek. Jak dopasować do nich piłę diamentową?

Materiały miękkie to np. klinkier, gips i piaskowiec. Tarcza powinna wyróżniać się w tym przypadku twardym spoiwem, które łączy fragmenty diamentu z metalem. Inaczej warstwa szybko się zetnie, a dobra piła np. stołowa, zamiast ciąć, będzie jedynie produkowała iskry. Tarcze do miękkich materiałów to np. Power ALT i Power-Black.

Z kolei tarcza do materiałów twardych (np. beton, beton zbrojony) powinna wyróżniać się miękkim spoiwem. W ten sposób zużyte cząsteczki diamentu będą usuwane przez delikatny pyłek i odsłonią kolejne warstwy zdatne do cięcia. Jeżeli potrzebujesz pracować z materiałami twardymi, wybierz modele Herman lub Bosch Professional.

Profil tarczy

Kolejną kwestią jest profil tarczy diamentowej. W praktyce wyróżnia się tarcze gładkie (np. Bosch), segmentowe (np. Power ALT) oraz ząbkowane (np. model Herman).

Tarcze gładkie posiadają równą linię cięcia, dlatego doskonale nadają się do cięcia materiałów twardych, ale jednocześnie kruchych (np. kamień, gres, glazura).

Tarcza segmentowa zbudowana jest tak, że poszczególne ostrza umieszczone są w wyraźnie widocznych „segmentach”. Jej działanie jest uniwersalne, dobrze radzi sobie z betonem, ale też z cegłą czy klinkierem.

Tarcze ząbkowane zapewniają stabilne cięcie dzięki drobnym, wystającym ząbkom rozmieszczonym w równych odstępach na całej krawędzi. Niższa temperatura pracy niż w przypadku modeli gładkich powoduje, że tarcze ząbkowane dobrze sprawdzają się przy cięciu miękkich cegieł czy dachówek.

tarcza diamentowa do płytek opinie

Jak czytać oznaczenia? Standard, Premium czy Super Premium?

Niektórzy producenci (np. Bosch) do oznaczania poszczególnych klas swoich tarczy używają określeń, które ułatwiają użytkownikowi wybór:

  • Standard – określa tarcze, przy pomocy których możesz ciąć miękkie materiały. Dobrze sprawdzą się do indywidualnego użytku,
  • Premium lub Professional – tarcze do użytku przemysłowego. Najczęściej są wykorzystywane w zakładach kamieniarskich lub przez firmy budowlane,
  • Super Premium – specjalne tarcze przeznaczone do materiałów twardych (np. betonu zbrojonego).

Pamiętaj, aby zawsze dobierać rodzaj tarczy do planowanych prac! W ten sposób wydłużysz jej żywotność.

Rozmiar tarczy

Pod pojęciem rozmiaru tarczy rozumie się jej średnicę. Powinna ona być dopasowana do obrabianego materiału – im jest mniejszy, tym średnica tarczy również powinna być mniejsza. W ten sposób zapewniasz sobie pełną kontrolę nad całym procesem cięcia od początku do końca.

Do szkła, gresu czy płytek możesz wybrać tarczę 80-100 milimetrów. W przypadku dużych bloków kamienia warto rozejrzeć się za tarczami 300 milimetrów, a nawet większymi. Większość recenzowanych przez nas produktów to tarcze w rozmiarze 230 milimetrów. Tak uniwersalną średnicę wykorzystasz zarówno do małych prac, jak i podczas realizacji dużych przedsięwzięć.

Jakie jeszcze parametry tarczy warto wziąć pod uwagę?

Poszczególne modele tarcz diamentowych mogą posiadać również inne rozwiązania. Jest to na przykład dodatkowe usztywnienie w postaci warstwy z włókna szklanego (szczególnie ważne podczas cięcia płytek. Inna kwestia to szerokość tarczy diamentowej (warstwy tnącej). Powinna ona wynosić przynajmniej 6 milimetrów, ale w praktyce lepiej wybierać modele z szerszym pasem. Model Boch ma 7 milimetrów, a ALT aż 10 milimetrów.

Więcej informacji na temat tego, jak wybrać tarczę diamentową do obróbki materiałów budowlanych znajdziesz tutaj: https://www.castorama.pl/tarcza-diamentowa-dostepne-rodzaje-i-jak-wybrac-wlasciwa-ins-1096164.html.

Poniżej prezentujemy najważniejsze parametry techniczne wybranych tarcz, zestawione w czytelnej tabeli.

 HermanBoschPower BlackPower ALT
Średnica tarczy125 mm230 mm230 mm125 mm
Rozmiar otworu22,2 mm22,2 mm22,222,2 mm
Prędkość maksymalna12200 obr/min6650 obr/min6600 obr/min12250 obr/min

Tarcze diamentowe. Podsumowanie rankingu 2024

Tarcze diamentowe to niezbędny element wyposażenia każdej firm, która pracuje z materiałami budowlanymi. Jeżeli potrzebujesz narzędzia do obróbki miękkich materiałów, wybierz Power ALT lub Power Black. Z kolei do twardych surowców polecamy tarcze Bosch lub Herman.

Wybór dobrze dobranego narzędzia pozwoli Ci zmaksymalizować efektywność wykonywanych prac!

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jakie tarcze diamentowe wybrać
Average rating:  
 0 reviews