Mycie roweru na myjni – Poradnik jak myć myjką ciśnieniową rower

by

Mycie roweru myjką ciśnieniową? Sprawdź czy pielęgnacja jednośladu na myjni to dobre rozwiązanie!

Sprzęt rowerowy powinien zawsze być utrzymany w czystości. Przekłada się to na mniejsze zużycie poszczególnych elementów eksploatacyjnych i dodatkowo zapewnia estetykę. Poza tym brak błota i brudu na kołach sprawia, że hamulce są efektywniejsze, a więc i bezpieczniej będziemy się poruszać. Zatem nie dziwi to nikogo, że aby umyć rower użytkownicy wpadają na coraz to nowsze i bardziej zwariowane pomysły, aby zrobić to szybko i skutecznie. Jednym z takich pomysłów jest wykorzystanie myjki samochodowej.

Mycie roweru elektrycznego na myjni

I choć znajdujące się tam urządzenia oferuję niebywale wysokie ciśnienie i strumień wody gwarantujący pewną eliminację niemal każdego zabrudzenia, to jednak kluczowe jest, aby rowerzysta dostrzegał też wady tego rozwiązania. Bo poza pozbyciem się zanieczyszczeń możemy też znacznie obniżyć żywotność poszczególnych komponentów czy też doprowadzić do tego, że napęd w rowerze, czyli łańcuch, przerzutki i piasty, znacznie na takim czyszczeniu stracą. 

I choć korzystanie z myjni samochodowej wydaje się atrakcyjne, to jednak nie jest to najlepszy sposób, aby poradzić sobie z brudnym rowerem. Bez wątpienia ma to swoje zalety i jeśli będziemy trzymać się podstawowych zasad, to uda nam się sprawnie wypłukać ramę i ster. Jak jednak powinno wyglądać mycie roweru na myjce ciśnieniowej? Czy warto wziąć ze sobą jakikolwiek środek czyszczący i gąbki czy zawierzyć sile ciśnienia? Wszystko co należy wiedzieć o mycie roweru na myjni, a także o lepszej alternatywie, czyli stosowaniu myjki ciśnieniowej domowej.

Dlaczego myjka ciśnieniowa to dobry pomysł do mycia roweru, a dlaczego zły? Zalety i wady

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę jak kluczowe w czyszczeniu mebli ogrodowych, samochodu czy też innych elementów jest własny sprzęt ciśnieniowy. Samo mycie elewacji myjką ciśnieniową może nie tylko znacznie obniżyć koszty pielęgnacji domu (nie trzeba wzywać profesjonalnej ekipy), ale też przyspieszy i zwiększy wydajność. Dotyczy to tak naprawdę niemal każdej powierzchni, bo myjki te, o ile są wystarczająco mocne, świetnie sobie radzą w czyszczeniu kostki brukowej.

Ponadto, odpowiednio dostosowana moc umożliwia też czyszczenie deski tarasowej, a nawet udrażnianie rur pod ciśnieniem. To wszystko przemawia za używaniem myjki tego typu także podczas czyszczenia roweru czy motocyklu. Niemniej jednak należy pamiętać, że rower od elewacji domu czy nawet i samochodu różni się. Wiele elementów tego jednośladu jest wystawiona na zewnątrz. I choć zazwyczaj nawet mocna ulewa nie jest w stanie ich uszkodzić, to strumień wody bezpośrednio skierowany na dany komponent (na przykład na elementy wyposażone w łożyska jak stery, wewnętrzna strona pedałów, suport czy piasty) może bardzo szybko doprowadzić do ich uszkodzenia.

Z tego względu należy pamiętać, że myjka może być dobrym wyborem, jeśli brudny rower będziemy tylko płukać. Jednakże nieostrożność może doprowadzić do tego, że ruchome elementy zostaną zalane, a to sprowadzi na nas spory kłopot. 

Mycie roweru na myjni jest przede wszystkim bardzo szybkie i wydajne

Przede wszystkim użytkownicy decydują się na taki krok z uwagi na szybkość mycia. Nie musimy przecież uzupełniać wiaderka z detergentem, a następnie ręcznie myć roweru. Dodatkowo nie trzeba później takiego jednośladu opłukiwać. Po prostu ustawiamy sprzęt pod jedną ze ścianek myjki, płuczemy go z odpowiedniego dystansu, a następnie robimy to samo z drugą stroną. 

Ciśnienie myjek samochodowych jest na tyle duże, że większość (jeśli nie całość) zabrudzeń zejdzie bez potrzeby używania szczotki i szorowania poszczególnych miejsc. Dodatkowo jest to też opcja wydajna pod względem czasu – wystarczy parę minut, aby rower błyszczał. Jeśli chcemy, można też nabłyszczać jednoślad za pomocą odpowiednich opcji. 

Czyszczenie roweru myjką ciśnieniową nie kosztuje wiele

Następnym istotnym aspektem pozytywnym z perspektywy użytkowania samochodowej myjki ciśnieniowej jest niska cena. Za dosłownie 2-3 złote możemy cieszyć się umytym rowerem i to w niemal każdym miejscu w danej miejscowości. Nawet te mniejsze miasta są wyposażone w ręczne myjki, a to pozwala umyć nasz jednoślad prawie wszędzie. Dodatkowo nie trzeba martwić się o brudnę wodę, gdyż wszystko spłynie odpowiednimi systemami kanalizacyjnymi.

Oczywiście z dłuższej perspektywy jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie wyposażenie się we własną myjkę ciśnieniową. Jednorazowy wydatek może być spory, bo to koszt rzędu kilkuset złotych. Niemniej jednak warto odnotować, że z biegiem czasu nasza własna myjka zwróci się z uwagi na mniejsze koszty eksploatacyjne. Dodatkowo z własnej myjki ciśnieniowej płynie znacznie więcej zalet, o których opowiemy później.

Ani karcher ani żadna inna firma oferująca zestaw do mycia roweru nie są nam potrzebne – chyba że wolimy mycie roweru myjką ciśnieniową we własnym zaciszu

Wiele osób zastanawia się nad tym czym umyć auto domowe sposoby. I choć to pytanie zadajemy równie często w przypadku rowerów, to korzystając z myjni samochodowej do pielęgnacji naszego roweru znacznie obniżamy pozostałe koszty. Nie potrzebujemy żadnych detergentów, specjalistycznych odtłuszczaczy czy też różnorodnych smarowideł. Jedynie przyda się podstawowy zestaw jak, chociażby, zwykły (nie musi być dedykowany) smar do łańcucha. 

Dlatego odchodzi nam całkiem sporo wydatków dodatkowych. To także znacznie mniejsza liczba przedmiotów, które trzeba składować. Jeśli więc nie mamy na nie miejsca, to mycie myjką bezdotykową “na mieście” jest z pewnością atrakcyjnym rozwiązaniem wartym polecenia. 

Aczkolwiek, jeśli myjesz rower myjką ciśnieniową lub na klasycznej myjce, to sporo ryzykujesz

Nie jest to jednak rozwiązanie idealne. System hamulcowy, przerzutki, suport, czy też różnego rodzaju uszczelki i inne wrażliwe elementy naszego roweru mogą ulec uszkodzeniu, gdy skierujemy na nie strumień wody i zrobimy to z niebezpiecznie bliskiej odległości. Dlatego mycie roweru na myjni nie jest często rekomendowane – chyba że będzie to wyłącznie obręcz i to dodatkowo ze stosunkowo dużej odległości.

Choć spłukanie brudu, tłuszczu i różnego smaru jest ważne, to pozbycie się tego ostatniego z niektórych elementów (jak łańcuch) będzie groźne dla żywotności sprzętu. Z tego właśnie względu bardzo ważne jest, aby nie tylko trzymać lancę na odpowiedniej odległości. Ważne jest też omijanie wielu miejsc podczas pracy. W ten sposób zmniejszamy ryzyko uszkodzenia roweru.

Jeśli myjesz rower myjką ciśnieniową, to miej na uwadze te wskazówki

Myjnie samochodowe są świetne, ale jeśli zależy nam na bezpieczeństwie kasety, łańcucha i innych komponentów, to warto zrezygnować z tej opcji i zdecydować się na mycie myjką – ale ciśnieniową w wersji domowej. Najtańsze rekomendowane urządzenia tego typu wiążą się z wydatkiem rzędu kilkuset złotych. Natomiast gwarantują większe bezpieczeństwo i wiele innych zalet, które poruszymy w następnym paragrafie.

Ponadto warto odnotować, że czyszczenie roweru może odbywać się w znacznie prostszy sposób i wystarczy tylko wybrać specjalne do tego detergenty. Jest to dosyć ważną rzeczą w przypadku zapalonych rowerzystów, którzy chcą zadbać o każdy szczegół i mieć gwarancję, że poszczególne komponenty są zadbane i prawidłowo pielęgnowane. Jeśli jednak nie zależy nam na aż tak dokładnym myciu jednośladu, to istnieje wiele alternatyw, które równie dobrze radzą sobie podczas mycia – jedną z nich jest płyn do naczyń.

Mycie roweru myjką ciśnieniową łączy w sobie zalety klasycznej myjni samochodowej i ręcznego czyszczenia

Skoro wiemy dlaczego bezdotykowe myjnie samochodowe nie są zawsze rekomendowane, to warto pomyśleć nad alternatywą. Bardzo często to kompaktowe, domowe myjki ciśnieniowe są idealnym substytutem dla samochodowego wariantu i jest tak z kilku bardzo ważnych powodów. Przede wszystkim domowy sprzęt nie jest tak mocny, a więc strumień wody nie jest na tyle silny, aby uszkodzić rower czy też jego komponenty (o ile odpowiednio dobierzemy ciśnienie rzecz jasna). 

Dodatkowo myjki ciśnieniowe w domu gwarantują nam spokój mycia i pewność, że nie będziemy musieli spieszyć się. Każdy, kto mył kiedyś samochód na myjce bezobsługowej, zdaje sobie sprawę jak często brakowało dosłownie złotówki czy dwóch, aby spłukać samochód z piany, przez co musieliśmy zainwestować dodatkowe pieniądze na dosłownie kilka sekund pracy. Tutaj takiego problemu nie ma, bo zużyjemy tyle wody, ile tylko będzie nam potrzebne.

Dodatkowo domowe myjki ciśnieniowe pozwalają nam połączyć “wiaderkowe” mycie detergentami i własnymi preparatami czyszczącymi z myciem przy użyciu pianownicy i delikatnego strumienia wody. To wszystko sprawia, że opcja domowa gwarantuje nam zalety myjni samochodowej i ręcznego czyszczenia w jednym bez ryzyka uszkodzenia sprzętu.

Specjalne detergenty są ważne, ale można też wyczyścić rower płynem do mycia naczyń

Wielu z nas zastanawia się czym myć rower decydując się na użycie myjki ciśnieniowej pod domem. Otóż tak naprawdę mamy do wyboru ogrom preparatów dostępnych na rynku. Znajdziemy tam silnie żrące preparaty do eliminacji najmocniejszych zabrudzeń, zwykłe ściereczki polerujące i nabłyszczające, a także środki służące konserwacji roweru. Najlepiej byłoby skorzystać z rekomendacji specjalistów i wybrać zestaw oferujący nam wszystkie niezbędne elementy. Niemniej jednak wiąże się to ze sporymi kosztami. 

Jeśli więc decydujemy się na mycie roweru przy pomocy myjki ciśnieniowej, to wystarczy przecież podstawowy zestaw czyszczący, którego zadaniem będzie naruszenie zabrudzeń całego roweru po to, aby później spłukać cały jednoślad wodą pod niskim ciśnieniem. Takim preparatem może okazać się płyn do mycia naczyń. Jest on bezpieczny dla naszych rąk, nie jest silnie żrący, a dodatkowo większość opcji dostępnych na rynku bardzo dobrze radzi sobie z tłustymi zabrudzeniami. 

Mycie roweru na myjni samochodowej może jest szybkie, ale szmatka i ręczne mycie poszczególnych elementów jest niezbędne

Elementy ruchome należy myć ręcznie – powie nam to każdy specjalista i zapalony kolarz. Nic dziwnego – bardzo łatwo doprowadzić do ich uszkodzenia. A przecież stan techniczny roweru może szybko ulec pogorszeniu jeśli podczas mycia roweru karcherem czy produktem innej marki mocny strumień wody wyląduje w niewłaściwym miejscu. Dlatego jeśli mamy czas i sposobność, warto wyposażyć się w specjalne szczoteczki do czyszczenia bardziej newralgicznych elementów. Oprócz tego, warto też po umyciu elementów ruchomych zabezpieczyć ich odpowiednimi środkami. Przerzutki można chronić środkiem smarującym. 

Natomiast warto odnotować, że późniejsze wytarcie roweru do sucha będzie bardzo ważną częścią czyszczenia. Otóż później należy czysty rower dokładnie zabezpieczyć. Ramę i kierownicę preparatami hydrofobowymi, łańcuch i przerzutki smarem, a pozostałe elementy ruchome i komponent kluczowe dla prawidłowego działania jednośladu odpowiednim preparatem. Taka konserwacja zadba o to że nie będziemy musieli wykonywać tak dokładnych prac czyszczących zbyt często.

Teraz wiesz wszystko o myciu roweru na myjni i przy użyciu myjki ciśnieniowej

Nawet najlepsza myjka ciśnieniowa domowa będzie, z perspektywy długoterminowej, znacznie lepszym rozwiązaniem niż mycie roweru na klasycznej, bezdotykowej myjni samochodowej. Jeśli skierujemy strumień z wodą pod ciśnieniem zbyt blisko roweru, bardzo szybko możemy uszkodzić komponenty, a te będą całkiem kosztowne. Dodatkowo, nawet z większej odległości możemy doprowadzić do uszkodzeń bądź szybszego zużycia, dlatego myjnie samochodowe rekomendowane są wyłącznie do spłukania nadmiaru zabrudzeń z ramy.

Jeśli zależy nam na bardzo dokładnym czyszczeniu, to o wiele lepszym wyborem będzie zakup własnej myjki ciśnieniowej i mycie roweru w domowych zaciszu. Gwarantuje to większe bezpieczeństwo i precyzję działania, a także wzbogaci czyszczenie roweru we własne preparaty czyszczące znacznie poprawiające końcowy efekt.

Artykuł powiązany: dobry płyn do czyszczenia elewacji

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Mycie roweru na myjni - Poradnik jak myć myjką ciśnieniową rower
Average rating:  
 0 reviews