Spis Treści
Jaki brzeszczot do piły szablastej? Sprawdź na co zwrócić uwagę wybierając ten element do wyrzynarek i pił szablastych
Piły szablaste, zwane też lisim ogonem, to urządzenia niezwykle popularne zarówno u fachowców, jak i w przypadku amatorów prac domowych. Ich wszechstronność i skuteczność pracy, a także znacznie lepsza wydajność niż innych narzędzi tnących sprawia, że sprzęt ten może być wykorzystany w różnorodnych sytuacjach. Nadaje się do cięcia tworzywa sztucznego, drewna, a także metalu i wielu innych materiałów.
Aby jednak zachować ostrość i skuteczność pracy, kluczowe jest dostosowanie brzeszczotu, a więc pewnego rodzaju noża. Jest to element tnący, którego zadaniem jest zagwarantowanie sprawnej i szybkiej pracy, a także bezpieczeństwa. Niemniej jednak nie wszyscy wiedzą jak taki brzeszczot wybrać. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że wybór odpowiedniego rozwiązania jest trudny – podobnie jak niewiele osób wie jaka piła szablasta będzie najlepsza w 2025 roku. Z tego powodu powstał dzisiejszy poradnik.
Jest to artykuł, który ma przede wszystkim za zadanie dostarczyć nam szereg informacji dotyczących samego elementu tnącego jak i też pił szablastych obsługujących brzeszczoty. Omówione tu zostały najistotniejsze kwestie związane z doborem prawidłowego brzeszczotu, w tym parametry i dane techniczne, a także właściwości poszczególnych produktów.
Dlaczego należy wybrać prawidłowy brzeszczot do piły lisi ogon?
Zanim jednak zaczniemy rozpisywać się na temat odpowiedniej długości wyrażonej w mm czy też o innych kwestiach, warto najpierw zrozumieć czemu tak naprawdę prawidłowy wybór elementu tnącego jest tak ważny. Otóż sprawa jest kluczowa z kilku powodów. Tak jak chcemy wiedzieć jaka pilarka tarczowa jest najlepsza w 2025 roku, tak samo i prawidłowy element tnący będzie kluczowy z kilku powodów.
Przede wszystkim warto odnotować, że znacznie lepiej będziemy w stanie przecinać różnorodne obiekty – począwszy od tych mniej wymagających jak tworzywo sztuczne i drewno, przez stal, a skończywszy na cegłach i bloczkach kamiennych. Z tego względu nie tylko profesjonalny użytkownik, ale też i prywatny klient powinien wyposażyć się w sprzęt odpowiednio dostosowany do wymogów pracy.
Ponadto, musimy też mieć na względzie fakt, że brzeszczoty ulegają zużyciu. Napędzające je piły szablaste mogą być poddawane sporym obciążeniom. Jeśli element tnący jest źle wybrany, to uszkodzenie nie tylko brzeszczotu, ale też i lisiego ogona jest bardziej prawdopodobne.
Prawidłowy brzeszczot do piły szablastej pozwoli skutecznie ciąć metal i drewno, a także cegły i inne materiały
Lisica musi być wyposażona we właściwy przedmiot, jeśli chcemy sprawnie przecinać się przez różnorodne materiały. Na rynku dostępne są specjalistyczne brzeszczoty, których zadaniem jest sprawna i skuteczna walka z drewnem, cegłą, a także z elementami metalowymi czy stalowymi. Odpowiednio dobrany brzeszczot będzie gwarancją skutecznego i bezpiecznego cięcia.
Oczywiście miejmy na uwadze fakt, że dzięki dobrze dobranemu brzeszczotowi będziemy mogli sprawnie pracować z przeróżnymi materiałami. Tutaj pamiętajmy też o tym, że nie tylko uchwyt wpływa na większy komfort pracy, bo odpowiednio dobrany brzeszczot do pracowania z materiałami termoizolacyjnymi czy do drewna o wysokim poziomie wilgotności także będzie znacznie lepszym rozwiązaniem.
Mniejsze ryzyko uszkodzenia brzeszczotu i piły szablastej
Kolejnym powodem, dla którego bardzo ważne jest wybranie właściwego elementu tnącego jest bezpieczeństwo pracy i ochrona lisiego ogona. Do precyzyjnych i szybkich cięć potrzebujemy sprzętu o najlepszych parametrach. Jeśli o to sobie nie zadbamy, to niestety ostateczna trwałość brzeszczotu będzie gorsza. Pamiętajmy natomiast, że kiepskiej jakości brzeszczot to też zmniejszona żywotność samego urządzenia.
Tak więc bardzo często wybór uniwersalnego rozwiązania będzie bardzo przykry w skutkach dla sprzętu – szczególnie przy intensywnej pracy i bardzo wymagającym cięciu. Bo jeśli wybieramy sprzęt do radzenia sobie z elementami z drewna z gwoździami, to jedynie taki gwóźdź może być problematyczny.
Natomiast jeśli ten sam brzeszczot wykorzystamy do częstego cięcia aluminium, pustaków, a także innych materiałów, to wtedy nie dość, że sprawność przecinania obiektu będzie mniejsza i intensywność pracy urządzenia większa, to dodatkowo uszkodzimy brzeszczot i doprowadzimy do szybszego zużycia maszyny.
Jaki brzeszczot szablasty aby ciąć drewno, a jaki do innych materiałów? Sprawdź różne warianty
Skoro wiemy teraz dlaczego jedyną uniwersalną rzeczą w pile może być uniwersalny uchwyt, czas przyjrzeć się najistotniejszym parametrom i czynnikom, które mają największy wpływ na jakość danego brzeszczotu i przydatność podczas pracy. Otóż najpierw powinniśmy sprawdzić z jakiego materiału wykonany jest brzeszczot. Chodzi tutaj nie tylko o same zęby, ale też o korpus.
Gdy już poznamy materiał, przyjrzyjmy się parametrom użytkowym. To właśnie one pozwolą nam na wybranie rozwiązania oferującego nam jak najwyższą sprawność. Oczywiście to też sposób na określenie maksymalnych parametrów roboczych i możliwości brzeszczotu. Niemniej istotna sprawa związana jest z samym rodzajem brzeszczotu, bo typów elementów tnących jest bardzo dużo. Dopiero po uwzględnieniu tych kwestii będziemy wiedzieć jaki brzeszczot okaże się najwłaściwszy.
Zestaw brzeszczotów do drewna i metalu, ale nie tylko – sprawdź parametry i materiał wykonania
Materiał wykonania brzeszczotu to prawdopodobnie jedna z najistotniejszych spraw i to z kilku powodów. Przede wszystkim należy odnotować, że najczęstszym połączeniem jest wysokostopowa stal szybkotnąca, tak zwana HSS. Z niej zrobione są zęby. Natomiast stal węglowa, czyli HCS, wykorzystywana jest do produkcji korpusu. Takie połączenie najczęściej znane jest jako bimetal.
Oczywiście istnieją też klasyczne brzeszczoty ze stali węglowej HCS. Te są nieco tańsze, lecz wciąż gwarantują bardzo wysoką jakość działania. Niemniej jednak przeznaczone są do cięcia materiałów stosunkowo miękkich. Mowa tutaj o drewnie, płytach pilśniowych czy tworzywach sztucznych.
Innym rozwiązaniem może być węglik spiekany. Ta opcja jest bardzo trwała i odporna na złamania. Dodatkowo jest niezwykle wydajna, szczególnie podczas pracy z bardzo wytrzymałymi materiałami. Dobrym tutaj przykładem jest stal nierdzewna, metal czy też materiały abrazyjne.
Sam materiał wykonania to nie wszystko, bo musimy też odpowiednio dobrać długość brzeszczotu, jego wysokość, a także uwzględnić najważniejsze parametry robocze, jak na przykład maksymalna głębokość cięcia. Wszystkie te wartości są istotne i wskazują nam na to czy mamy do czynienia z produktem dostosowanym do cięć w grubym materiale czy też cienkim.
Zdolność cięcia w metalach nieżelaznych i płycie stalowej powinna wynosić od 1 do 4-5 mm, natomiast największa zdolność cięcia będzie dostępna w rurze z metalu – tutaj różnica wynosić może od 10-100 mm. Oczywiście to dotyczy brzeszczotów przeznaczonych do pracy z metalami. Te do drewna mogą oferować od 10 do 90 mm głębokości roboczej.
Różne rodzaje brzeszczotów w zależności od zastosowań
Skoro wiemy już jakie parametry są kluczowe podczas szukania idealnego rozwiązania, czas przyjrzeć się poszczególnym typom elementów tnących. Tych natomiast jest całkiem sporo. Wszystko zależy od naszych oczekiwań i wymagań z uwagi na fakt, że jeden brzeszczot posłuży do pracy z częścią materiałów, a drugi z całkowicie innymi obiektami.
Najbardziej popularnym podziałem jest ten na brzeszczoty szablaste do drewna i do metalu. Grupa pierwsza wytwarzana jest ze stali węglowej i pozwala na bardzo szybko i precyzyjne cięcie zarówno drewna suchego, jak i mokrego. Cięcia mogą być proste lub krzywoliniowe. Maksymalne parametry robocze zależne są od wybranego modelu i długości, lecz przyjęło się, że najmniejsza wartość maksymalnej grubości cięcia wynosi 50-60 mm.
Elementy tnące do metalu są równie popularne, a na niektórych rynkach cieszą się nawet większą popularnością. Spowodowane jest to przede wszystkim ich niebywałą wytrzymałością i sprawnością. Tutaj najczęściej wykorzystywana jest technologia bimetalu, a więc wyżej wspomniane połączenie dwóch różnych materiałów do przygotowania zębów i korpusu pbrzeszczotu. Brzeszczoty te mogą mieć różnego rodzaju zęby. Najczęściej jednak stosuje się te o zębach frezowanych i rozwartych. Dzięki temu mamy możliwość cięcia blach o bardzo dużej grubości.
Choć nie jest to najczęściej wybierana propozycja i w wielu przypadkach nie jest rekomendowana, to jednak należy zauważyć obecność brzeszczotów uniwersalnych na rynku. Przez to jednak rozumie się ich różnorodne zastosowanie z góry określone przez producenta. Nie oznacza to więc, że jeden brzeszczot poradzi sobie z każdym materiałem. Zazwyczaj brzeszczoty uniwersalne to klasyczne brzeszczoty do pracy z miękkimi bądź twardymi materiałami, których konstrukcja dodatkowo gwarantuje sprawność i wydajność w materiałach o nieco innej strukturze. Dobrym przykładem są tutaj uniwersalne brzeszczoty do pracy z drewnem i tworzywami sztucznymi, a także brzeszczoty uniwersalne do cegieł, pustaków i stali.
Bosch albo Dewalt? Co nieco o renomie producenta
Makita, Metabo, a także wcześniej wspomniane marki takie jak Bosch czy DeWalt. To tak naprawdę tylko kropla w morzu producentów, którzy gwarantują nam bardzo ciekawe elementy tnące do naszych lisich ogonów. Oczywiście można wskazać, że nie każda firma ma tę samą renomę. Niemniej jednak inna cena czy też brzeszczoty przeznaczone do cięcia innych materiałów sprawiają, że niektóre propozycje są wyspecjalizowane w pracach z produktami z drewna i tworzyw sztucznych, a inne to brzeszczoty uniwersalne.
Jedno jest jednak pewne – wysoka renoma producenta to dodatkowe zapewnienie, że wybierzemy rozwiązanie charakteryzujące się wysoką trwałością i odpornością. Dodatkowo to też bardzo dobrze świadczy o późniejszej ochronie. Gwarancja renomowanych firm wynosi minimum 2 lata, a czasami nawet i więcej.
Dlatego warto uwzględnić w naszych poszukiwaniach kwestię firmy odpowiedzialnej za produkcję osprzętu do naszej piły szablastej. Jednocześnie pamiętajmy, że im większa renoma firmy, tym cena za element tnący o tych samych parametrach będzie wyższa.
Teraz wiesz jak wybrać prawidłowy brzeszczot do piły szablastej!
Wybór prawidłowego elementu tnącego jest niewątpliwie zadaniem bardzo trudnym i to z wielu powodów. Przede wszystkim należy odnotować, że urządzenia muszą być wyposażone w prawidłowy brzeszczot w celu ich ochrony i zapewnienia jak najdłuższej żywotności. Dodatkowo odpowiednie wybranie tego akcesorium umożliwia szybką i sprawną pracę, a o tym nie powinien nikt zapominać.
Dlatego powinniśmy spojrzeć na materiał wykonania i rodzaj brzeszczotu, by określić jego zastosowanie i trwałość. Dalej pamiętajmy o parametrach roboczych. Określimy w ten sposób możliwość pracy z danymi obiektami i materiałami. Dopiero po uwzględnieniu wszystkich tych aspektów będziemy wiedzieć która propozycja okaże się dla nas najwłaściwsza.
- Jakie kaski motocyklowe polecamy w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
- Jaki plecak motocyklowy wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
- Jaki przenośny agregat prądotwórczy do kampera wybrać w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking - 21 stycznia, 2024
Submit your review | |