Przyłbica spawalnicza – jaką kupić w 2024 – Nasze Opinie oraz Ranking

by

Przyłbica spawalnicza – jaką kupić w 2024 roku?

Spawanie metali do niedawna było uważane za czynność wymagającą dużych umiejętności i wysoce niebezpieczną. Na poziomie amatorskim, przy użyciu nowoczesnych urządzeń jest to zadanie dość łatwe do opanowania dla większości majsterkowiczów.

Nauka tej sztuki nie jest trudna, lecz wymaga zachowania niezbędnych zasad bezpieczeństwa. Łuk elektryczny, wytwarza wysoką temperaturę, umożliwiającą topienie się metalu, oślepiające promieniowanie świetlne oraz niewidoczne, ale również niebezpieczne promieniowanie ultrafioletowe – UV i podczerwone – IR.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

MAGNUM PROCOLOR 4S

9.9

Droga

SHERMAN PROFI V4

9.8

Droga

Savage A40

9.7

Droga


YATO YT-73921

9.7

Droga


DEDRA DES001

9.6

Tania

IDEAL APS-X58EE

9.5

Średnia

Dobra przyłbica spawalnicza jest podstawowym wyposażeniem, bez którego nie możemy rozpocząć pracy ze spawarką! Zabezpieczy nasze oczy i twarz przed wysoką temperaturą, odpryskami roztopionego metalu oraz oślepiającym światłem i promieniowaniem.

Najbardziej popularne są przyłbice automatyczne samościemniające. Wizjer takiego urządzenia przyciemnia się automatycznie z chwilą, gdy czujniki wykryją światło łuku elektrycznego.

Przegląd popularnych modeli przyłbic spawalniczych 2024

Warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z działaniem i podstawowymi cechami, które powinna spełniać dobra przyłbica spawalnicza, gdyż jej prawidłowe funkcjonowanie jest kluczowe dla naszego bezpieczeństwa.

Przyłbica składa się z plastikowej osłony twarzy, która zamocowana jest do konstrukcji nośnej nakładanej na głowę. Jej nazwa i konstrukcja mechaniczna, nawiązują do odchylanych osłon oczu w hełmach rycerzy średniowiecznych. Świadczy to o tym, że dobre rozwiązania nigdy się nie starzeją.

Zdecydowanie bardziej nowoczesnym rozwiązaniem jest wizjer przyłbicy ściemniającej się automatycznie. Jest to ekran ciekłokrystaliczny – LCD, który pozostaje przezroczysty, dopóki natężenie oświetlenia nie przekroczy poziomu niebezpiecznego dla naszego wzroku. Wykorzystano tutaj zjawisko zmiany przepuszczania światła przez ciekłe kryształy, poddane działaniu prądu elektrycznego. Oślepiające światło wytwarzane przez łuk elektryczny w czasie spawania, działa na sensory optyczne, które uruchamiają funkcję zaciemniania wizjera. Ekran LCD zasilany jest baterią wspomaganą przez ogniwo fotowoltaiczne, wykorzystujące światło powstające podczas spawania.

Konstrukcja nośna przyłbicy umożliwia wygodne dopasowanie do głowy, utrzymując osłonę w odpowiednim położeniu.

W zestawieniu poniżej, zostało opisanych kilka popularnych modeli, nadających się do zastosowania zarówno w przydomowym warsztacie, jak też przez bardziej zaawansowanych użytkowników.

Przyłbica spawalnicza MAGNUM PROCOLOR 4S

przyłbica spawalnicza samościemniająca

MAGNUM PROCOLOR 4S, jest popularnym przykładem przyłbicy. Można ją polecić zarówno amatorom, jak również profesjonalistom wykonującym większe prace spawalnicze – sprawdź jak korzystać ze spawarki. Ten konkretny model może być stosowany do wszystkich metod spawania elektrycznego.

Podstawowe parametry techniczne:

  1. Dwuzakresowa regulacja zaciemnienia w skali 5 – 13 DIN
  2. Płynna regulacja czułości i czasu opóźnienia
  3. 4 sensory optyczne
  4. Filtr True Color, klasy 1/1/1/1
  5. Pole widzenia 100 x 60 mm
  6. Przełącznik rodzaju pracy – szlifowanie/spawanie
  7. Minimalny prąd spawania metodą TIG – 2A – do wszystkich metod spawania elektrycznego
  8. Czas zaciemnienia – 0,03 ms

Przyłbica spawalnicza automatyczna SHERMAN PROFI V4

Przyłbica spawalnicza

SHERMAN PROFI V4, posiada podobne cechy, jak wyżej opisana przyłbica i można ją polecić podobnej grupie użytkowników.

Parametry techniczne tego modelu są prawie identyczne:

  1. Regulacja stopnia zaciemnienia – 4-13 DIN
  2. Regulacja czułości oraz opóźnienia
  3. 4 sensory
  4. Filtr klasy 1/1/1/1
  5. Pole widzenia 100 x 65 mm
  6. Czas zaciemnienia 0,04 ms

Przyłbica spawalnicza samościemniająca YATO YT-73921

automatyczna przyłbica spawalnicza

YATO YT-73921, jest produktem budżetowym, co przekłada się również na uboższą specyfikację. Niemniej jednak może być stosowana do amatorskiego spawania, z wyłączeniem metody TIG. Spawanie dobrą spawarką z metodą TIG z wykorzystaniem nietopliwej elektrody wolframowej pozwala na stosowanie małych prądów, w wyniku czego powstaje stosunkowo niedużo światła. Przyłbice o dużym zaciemnieniu nie nadają się do stosowania przy tej metodzie.

Wśród podstawowych danych technicznych należy wymienić:

  1. Filtr klasy 1/2/1/3
  2. Regulacja zaciemnienia 9-13 DIN
  3. Przełącznik szlifowanie/spawanie MMA
  4. Pole widzenia 98 x 43 mm
  5. 4 sensory
  6. Czas reakcji 0,04 ms


Przyłbica samościemniająca DEDRA DES001

Przyłbica spawalnicza jaką kupić

DEDRA DES001, jest najtańsza w zestawieniu, więc można się spodziewać najsłabszych parametrów w przypadku tej przyłbicy. Tutaj również zwraca uwagę mniejszy zakres regulacji zaciemnienia. Zastosowanie dwóch czujników światła obniża czułość urządzenia. Najmniejsze pole widzenia i wydłużony czas reakcji powodują, że zakres użytkowników należy zawęzić do amatorów, którzy spawaniem zajmują się sporadycznie. Dość toporny wygląd, pozwala się domyślać, że w dążeniu do obniżenia ceny, producent starał się zaoszczędzić na każdym detalu.

  1. Pole robocze 95×36 mm – najmniejsze w zestawieniu
  2. Regulacja zaciemnienia 9-13 DIN – do zastosowania przy dużym natężeniu światła
  3. 2 sensory
  4. Czas reakcji 0,8 ms – najwolniejszy czas w zestawieniu

Przyłbica IDEAL APS-X58EE

przyłbica spawalnicza cena

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając przyłbicę?

Zastanawiając się nad zakupem dobrej przyłbicy spawalniczej, powinniśmy uwzględnić zarówno cechy bezpieczeństwa, jak również wygodę użytkowania. Wzrost ceny, zazwyczaj idzie w parze z lepszymi parametrami bezpieczeństwa i wyższymi walorami użytkowymi. W naszym artykule pomijamy najtańsze modele, które nie gwarantują utrzymania prawidłowych parametrów pracy przez długi okres użytkowania. Przyłbica musi zabezpieczać nasz wzrok i głowę, umożliwiając możliwie wygodną pracę. Dwa modele opisane w pierwszej kolejności są chyba najczęściej kupowane i wysoko oceniane wśród szerokiej palety tego rodzaju akcesoriów.

Im większa będzie intensywność wykonywanych prac spawalniczych tym wyższej klasy przyłbicę powinniśmy zakupić.

Przyłbica spawalnicza opinie

Należy przy tym wziąć pod uwagę niżej wymienione cechy:

Zakres regulacji zaciemnienia

Stopień zaciemnienia jest podawany w skali DIN. Większa wartość oznacza bardziej zaciemniony wizjer. Możliwość regulacji tego parametru umożliwia dostosowanie przyłbicy do różnych metod spawania, którym towarzyszy łuk elektryczny o różnym natężeniu światła. Większy prąd niezbędny podczas spawania grubszych elementów np. spawarką inwertorową (sprawdź nasz ranking najlepszych spawarek inwertorowych), również wytwarza więcej światła. Najtańsze modele nie nadają się do spawania małymi prądami stosowanymi np. w metodzie TIG – w tym przypadku powinniśmy wybierać przyłbice, które oferują szerszą skalę zaciemnienia 4-13 DIN. Z kolei nadmiernie zaciemniony wizjer utrudnia obserwację przestrzeni roboczej i może uniemożliwić położenie prawidłowej spoiny.

Ilość sensorów – czujników światła

Pewność zadziałania podnosi większa ilość czujników umiejscowionych w pobliżu wizjera – większość polecanych w zestawieniu przyłbic ma ich cztery.

Regulacja czułości

Pomaga dostosować minimalny próg zadziałania – zbyt wysoka czułość, powoduje ściemnianie ekranu nawet podczas patrzenia na jasne powierzchnie, kiedy nie spawamy. Żeby zobaczyć cokolwiek, podnosimy wtedy przyłbicę, a początkującym zdarza się zapomnieć opuścić ją z powrotem.

Pole widzenia

Lepsze przyłbice oferują większe pole widzenia, co poprawia wygodę pracy. W wyżej opisanych modelach wielkość wizjera wynosi od 95 x 36 mm dla najtańszej, do 100 x 100 mm w przypadku najdroższego modelu. Szerokie pole widzenia docenią szczególnie profesjonaliści, którzy muszą używać przyłbicy przez wiele godzin.

Klasa filtra

Słabe filtry zmieniają kolory oraz mają mniejszą przepuszczalność. Najlepsze wizjery mają klasę 1/1/1/1, co umożliwia bardziej komfortową pracę bez zmęczenia wzroku. Oznaczenie „True Color” mówi, że odwzorowanie kolorów jest najbardziej zbliżone do naturalnego. Na pewno nie jest to najważniejsza cecha dla kogoś, kto spawaniem aluminium zajmuje się dorywczo.

Szybkość reakcji

Różnice szybkości ściemniania są niezauważalne dla użytkownika, jednak im krótszy czas reakcji, tym mniejsza dawka promieniowania widzialnego dotrze do naszych oczu. Szkodliwe promieniowanie niewidzialne – UV, IR jest skutecznie filtrowane przez cały czas.

Czas opóźnienia

Jest to czas liczony od chwili zgaśnięcia łuku elektrycznego, po którym ekran staje się znów przezroczysty. Wydłużenie tego czasu pozwala zmniejszyć wpływ światła wytwarzanego przez rozgrzaną spoinę, które również niekorzystnie wpływa na wzrok spawacza.

Jakość wykonania

Jest czymś, co możemy ocenić bez zagłębiania się w opisy techniczne, ale ma duże znaczenie, jeśli chodzi o funkcjonalność i wygodę użytkowania. Przyłbice spawalnicze są w całości wykonane z tworzyw sztucznych, których jakość bywa różna. Oprócz walorów estetycznych, znaczenie ma ogólna sztywność, możliwość dopasowania do głowy. Brak funkcji odpowiedniego regulowania, może powodować uwieranie uprzęży w głowę, parowanie wizjera oraz inne niedogodności, które szybko uwidaczniają się podczas używania przyłbicy marnej jakości. Przyłbica uniesiona do góry w celu np. lepszej oceny wyników naszej pracy, nie powinna samoczynnie opadać pod wpływem ruchów głowy. Bardzo przydatną funkcją jest wskaźnik rozładowania baterii. Przednia szybka zabezpieczająca wizjer powinna mieć możliwość łatwej wymiany w przypadku zarysowania lub innego uszkodzenia. Uprząż powinna być wyposażona w miękką wyściółkę pochłaniającą pot. Złe dopasowanie elementów może być powodem ich szybkiego zużycia, wypadania pokręteł regulacyjnych i niepewnej pracy całej przyłbicy. Prawidłowej oceny jakości wykonania, dokonamy najlepiej mając okazję do wypróbowania działania przyłbicy samodzielnie. Bardzo pomocne w tym przypadku mogą być opinie innych użytkowników, które można znaleźć na forach poświęconych spawalnictwu lub majsterkowaniu.

Trudno określić na ile wiarygodne są opinie klientów sklepów internetowych. Wydaje się, że niektóre z nich są pisane przez samych sprzedających.

Przełącznik rodzaju pracy – szlifowanie/spawanie

Czynnością nieodłącznie towarzyszącą spawaniu, jest szlifowanie. Wykorzystujemy tutaj najczęściej szlifierki kątowe. Wysoka prędkość obrotowa tarczy szlifierskiej powoduje, że okruchy ścierniwa i opiłki metalu, są wyrzucane z dużą siłą, stanowiąc zagrożenie dla oczu i głowy. Wielkim udogodnieniem jest to, że przyłbica spawalnicza, zabezpiecza nas także podczas szlifowania. W tym przypadku, musi chronić jedynie przed urazami mechanicznymi – ustawiając przełącznik w pozycji „szlifowanie”, wyłączamy możliwość ściemniania wizjera przez powstające iskry.

Powyższy artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie „Jaką przyłbicę spawalniczą kupić?”, przed którym stają prawie wszyscy początkujący adepci sztuki spawania. Dzięki zastosowaniu elektroniki, czynność ta, nie wymaga już przechodzenia wielogodzinnych szkoleń. Oczywiście mówimy tutaj o zastosowaniach amatorskich. Dziedziny, w których jakość spoin wpływa na bezpieczeństwo, są zarezerwowane dla specjalistów, gdzie oprócz wysokich kwalifikacji spawacza, wymagane jest użycie zaawansowanego sprzętu, materiałów i metod badawczych.

Odpowiedzi na często zadawane pytania

Czy zastosowanie przyłbicy spawalniczej jest jedyną metodą ochrony wzroku podczas spawania?

W sprzedaży można znaleźć tarcze spawalnicze trzymane w ręce. To rozwiązanie było niegdyś powszechnie stosowane. Do prawidłowego posługiwania się tarczą wymagane jest nabycie pewnej wprawy. Z uwagi na prostotę budowy, tarcza jest niezawodna. W porównaniu do przyłbic samościemniających, tarcze są rozwiązaniem przestarzałym i niewygodnym, zapewniającym, jednakże wymagane minimum bezpieczeństwa podczas spawania.

Do czego służą przyłbice z wentylacją?

Wdychanie dymów i oparów powstających podczas spawania, jest niebezpieczne dla zdrowia. Dla poprawy warunków pracy, stanowisko do spawania powinno mieć zapewnioną sprawną wentylację. W przypadkach, gdy jest to utrudnione np. w ciasnych zamkniętych pomieszczeniach, maska wentylowana zapewnia spawaczowi dobre warunki do oddychania. Są to z jednak szczególne sytuacje, które nie powinny mieć miejsca podczas prac amatorskich.

Jaka jest minimalna cena dobrej przyłbicy spawalniczej?

Nie poleca się najtańszych modeli dostępnych w sprzedaży internetowej. Ręczna tarcza spawalnicza zapewni wyższy poziom bezpieczeństwa niż wątpliwej jakości przyłbica za kilkadziesiąt złotych. W trosce o nasze zdrowie powinniśmy unikać zbyt daleko idących kompromisów i stosować przyłbice zbierające dobre opinie użytkowników forów internetowych poświęconych spawalnictwu i majsterkowaniu. Wszystkie modele opisywane w niniejszym artykule spełniają te wymagania. Sprawdź też ranking najlepszych spawarek inwertorowych do 500 zł.

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Przyłbica spawalnicza - jaką kupić
Average rating:  
 4 reviews
 by jeżyk

Moim zdaniem najlepszy jest sherman. Ma dobre parametry, cenę i wygląd. Dla profesjonalistów mega.

 by spawalnicyzestolicy

Kupiłem pracownikom Magnuma i ich zdaniem przyłbice są bardzo dobre. Chwalą sobie opcje zaciemniania, kóre można zmieniać.

 by Hubert

Kumpel polecił mi Yato, ale w waszym zestawieniu są inne fajne przyłbice. Może wezmę tańszą Dedre.

 by warsztatowiec

Chce kupić coś na własny użytek. Nie będę szalał z cenami. Chyba zamówię Dedre. Powinna wystarczyć.