Jak spawać aluminium tig poprawnie – Czy jest lepszy od Migomatu?

by

Spawanie aluminium metodą tig – dlaczego jest tak popularne i czym się różni od spawania aluminium migomatem?

Aluminium cieszy się ogromną popularnością na całym świecie z uwagi na swoje właściwości i odporność, a jednocześnie stosunkowo niską wagę. To wszystko, w połączeniu ze stosunkowo wysoką termoplastycznością, daje możliwość uzycia surowca w różnych sytuacjach. Przemysł motoryzacyjny z ogromną chęcią wykorzystuje ten stop o różnej grubości metalu. Oprócz tego, szerokie zastosowanie aluminium i jego stopy znajdują w przemyśle budowniczym. Aby jednak obróbka tego materiału była efektywna, skuteczna, a jednocześnie bezpieczna, kluczowe jest wybranie takiego procesu spawania, który wszystkie te atrybuty zapewni.

Obecnie najpopularniejszym sposobem na spawnie aluminium jest wykorzystanie spawarki bazującej spawaniu elektrodą wolframową w osłonie obojętnego gazu – jest to nic innego jak spawanie TIG. Drugi rozwiązaniem jest wykorzystanie możliwości, jakie oferuje nam spawarka MIG/MAG, a więc popularny migomat. Niemniej jednak, w wielu sytuacjach o wiele lepiej jest wykorzystywać tig. Dlaczego? Czym ta metoda spawalnicza różni się od spawania MIGiem? 

W dzisiejszym artykule omówimy kluczowe właściwości spawarek TIG i zalety stosowania tej metody w porównaniu do migomatów. Ponadto, omówimy też atrybuty, jakimi najlepsza spawarka tig musi się charakteryzować, przedstawimy sposób pracy, a także wskażemy najistotniejsze parametry, dzięki którym dowiemy się jaką spawarkę inwertorową wybrać.

Spawanie aluminium tig AC i DC, czyli co nieco o prądzie stałym i przemiennym

Zarówno w przypadku migomatu, jak i TIGa, podczas spawania potrzebny jest gaz osłonowy gwarantujący nam ochronę stopionego i rozgrzanego materiału przed negatywnym wpływem powietrza atmosferycznego. Przecież ostatnie, czego chcemy, to aby doszło do uszkodzenia metalu. Jednakże, jedną z najważniejszych zalet stosowanie tego typu spawarki jest możliwość spawania prądem stałym i przemiennym. To sprawa kluczowa dla prawidłowej obróbki i to z kilku powodów.

Przede wszystkim należy zauważyć, że spawarki AC będą oferować wysokotemperaturowy łuk o dużej stabilności, a to podstawa, jeśli chodzi o pracę z aluminium. Ponadto, tego typu rozwiązanie gwarantuje utrzymanie jeziorka spawalniczego w stanie czystym. Oprócz tego, warto też zauważyć, że prąd przemienny jest niezwykle kluczowy z uwagi na tlenki, o czym opowiemy poniżej.

Choć temperatura topnienia powierzchni aluminium jest niska, ale problemem jest warstwa utleniona – ratunkiem jest AC

Tlenki to nic innego jak warstwa utleniona otaczająca aluminium. To jeden z głównych powodów, dla którego spawanie tego metalu jest tak trudne i wymagające. Ta warstwa utleniona osiąga temperaturę topnienia w wysokości 2015 stopni Celsjusza, natomiast samo aluminium ma temperaturę topnienia na poziomie 600-700 stopni Celsjusza. To sprawia, że tradycyjne metody spawania doprowadziłyby do roztopienia i rozpłynięcia aluminium. Z tego względu kluczowym elementem podczas spawania aluminium jest pozbycie się lub wyparcie tych tlenków. 

Na szczęście bardzo dobrym i niezwykle skutecznym sposobem na eliminację tego problemu jest spawanie prądem przemiennym. Podczas używania AC, dochodzi do zmiany polaryzacji elektrody – zawsze z dodatniej na tą ujemną. Po spolaryzowaniu elektrody dodatnio, ujemne elektrony zaczynają przepływać z elementu spawanego na elektrodę, rozrywając w ten sposób warstwę utlenioną. Następnie polaryzacja się zmienia na ujemną i wtedy elektrony, które przepływają do aluminium, wytwarzają ciepło. W ten sposób tworzymy wtopienie, które jest konieczne dla spoiny.

Spawarka do aluminium tig gwarantuje niższą cenę, a więc niższy koszt spawania

Następną zaletą, jaką nietopliwa elektroda z wolframu i spawanie TIG może nam zaoferować to niższe koszty spawania aluminium. Jak dobrze wiemy, urządzenia TIG są znacznie tańsze niż migomaty. A to oznacza, że projekty obróbki stopu aluminium nie będą tak kosztowne jak w przypadku korzystania z innej opcji. Rzecz jasna dalej musimy wyposażyć się w argon lub inną osłonę gazową. Niemniej jednak początkowe koszty są niższe.

A to oznacza, że rozpoczynając swoją przygodę ze spawaniem aluminium nie musimy od razu inwestować krocie. Oczywiście aluminium to materiał bardzo wymagający, dlatego wielu profesjonalistów powie, że ogromna wiedza i doświadczenie w fachu jest kluczowe. Z tego względu pomimo niskiej ceny warto też mieć na względzie koszty związane z ewentualnym uszkodzeniem materiału podczas pierwszych kroków. 

Spawanie aluminium tig

Co natomiast powiemy o spawaniu aluminium migomatem

Spawanie aluminium metodą mig lub tig jest możliwe i, prawdę mówiąc, w obu przypadkach mamy zalety, jak i wady takiego rozwiązania. Wiemy już jakie są zalety korzystania z metody bazującej na woflramowej elektrodzie nietopliwej, natomiast przyjrzyjmy się teraz kolejnej popularnej metodzie. 

Na czym polega spawanie aluminium przy użyciu metody mig?

Bardzo często na pracę tymi urządzeniami mówi się, że jest to nowoczesne spawanie. Dzieje się tak głównie z uwagi na bardzo szeroki zakres zastosowania, bowiem MIG i MAG to dwie niezwykle różniące się od siebie metody świetnie uzupełniające możliwości spawalnicze. Gwarantuje to możliwość pracy nad wieloma różnymi materiałami.

Należy natomiast zauważyć, że w gruncie rzeczy metoda MIG ma wiele podobnych podstawowych właściwości do metody TIG. Dalej musimy korzystać z gazu osłonowego (na przykład argonu bądź helu). Niemniej jednak w przypadku spawarki bazującej na MIGu, elektroda nie jest nietopliwa. Wręcz przeciwnie – tutaj mamy do czynienia z topliwą elektrodą w formie drutu, który podawany jest przez urządzenie. Takie spoiwo gwarantuje wysoką jakość spoin – pod warunkiem, że sprzęt odpowiednio skonfigurujemy.

Drut do spawania aluminium zamiast spawania aluminium elektrodą nietopliwą!

Jak już wyzej wspomnieliśmy, migomaty korzystają ze specjalnych elektrod topliwych, które wytwarzają łuk elektryczny i gwarantują nam możliwość spawania materiału. Najistotniejszą rzeczą, o jakiej musimy jednak pamiętac, jest wymiana wkładu, gdyż standardowo uchwyt jest wyposażony we wkład metalowy. Ten musi być metalowy, aby przesuwanie się drutu aluminiowego było wydajne i nie dochodziło do odkształcenia.

Grubą blachę aluminium migomatem możesz spawać, ale z cienkimi będzie problem

Inną charakterystyką pracy migomatu jest możliwość spawania cienkich materiałów. Aby poradzić sobie z cienkim aluminium musimy bazować na spawaniu TIGiem. Z uwagi na swoje właściwości, jestesmy w stanie poradzić sobie z bardzo cienkim surowcem. Migomat nie gwarantuje nam możliwości spawania blach aluminium cieńszych niż 1 mm. Niemniej jednak migomat jest idealny do grubych powierzchni – nawet przekraczających 10 mm.

Czym się kierować wybierając idealną spawarkę TIG?

  • Prąd spawania najważniejszy

Im wyższy prąd spawania, tym urządzenie jest w stanie gwarantować szybszą pracę i, rzecz jasna, możliwość radzenia sobie z nadzwyczaj grubymi materiałami. Choć sama praca w aluminium może być nieco ograniczone ze względu na właściwości spawarek TIG, to już łatwiejsza praca w stali z dużym prądem spawania będzie bardzo ważna.

  • Cykl pracy równie kluczowy

Cykl pracy czyli wydajność, którą przedstawiają producenci w procentach. Wyraża ona efektywność danej spawarki w danym interwale czasowym i przy danej mocy. Jeśli cykl pracy wynosi 60% przy maksymalnej mocy, to jest to bardzo dobra wartość. Wskazuje ona, że podczas 10 minutowego interwału będziemy mogli pracować przez 6 minut na pełnej mocy, a później urządzenie będzie wymagało 4 minutowego odpoczynku w celu ochłodzenia.

  • Funkcje dodatkowe też ważne

Tig Puls gwarantujący nam spawanie prądem o zmiennej wartości – na zmianę wysokim i niskim – razem z takimi udogodnieniami i opcjami pozytywnie wpływającymi na komfort i nasze bezpieczeństwo jak Hot Start, Anti Stick. Arc Force, czy też VRD (system redukcji napięcia) to podstawowe atrybuty każdej dobrej spawarki TIG.

Teraz wiesz jak wygląda spawanie aluminium metodą tig oraz mig 

Każdy, kto chce spawać aluminium migomatem i tig może, jak najbardziej, to robić. Niemniej jednak kluczowe jest wzięcie pod uwagę faktu, że z uwagi na bardzo wysoką temperaturę topnienia tlenków z powierzchni aluminium kluczowa jest odpowiednia technika. Z tego względu w przypadku spawania aluminium warto wybrać sprzęt oferujący dobre parametry i właściwości, bo to zagwarantuje nam wysoką jakość spoin a także pewność, że nie uszkodzimy bachy podczas pracy.

Czy te metody spawania aluminium to jedyne rozwiązanie dostępne na rynku?

Co prawda MMA i spawanie za pomocą elektrody otulonej jest możliwe, lecz z uwagi na znacznie gorsze wyniki i mniej atrakcyjny spoiny nie poleca się tej metody. To samo dotyczy MAG. Z uwagi na to nie ma sensu pod względem sprawności i komfortu pracy używanie innych metod niż TIG or MIG – chyba że zmusi nas do tego sytuacja. 

Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak spawać aluminium tig poprawnie - Czy jest lepszy od Migomatu?
Average rating:  
 0 reviews