Jak spawać metodą mig poprawnie – Czym Spawać mig dobrze?

by

Najpopularniejsza technika spawania – sprawdź jak wygląda spawanie metodą mig i wszystko co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem pracy

Spawanie Tig i MIG to dwa najpopularniejsze obecnie metody pracy z różnorodnymi materiałami. To właśnie te metody spawania użytkowane są najczęściej w celu łączenia blach i obiektów wykonanych z wielu różnych materiałów. Niemniej jednak z uwagi na znacznie większą wszechstronność, to właśnie opcja MIG, czyli Metal Inert Gas odpowiedzialna jest za ponad 65% wszystkich procesów spawalniczych obecnie wykonywanych na rynku.

Taką dużą popularność ta metoda spawania zawdzięcza wszechstronności i uniwersalności. Bowiem migomat to nie tylko Mig, ale też i spawanie Mag charakteryzujące się nieco innymi właściwościami, a co za tym idzie, pozwalające na pracę z innym rodzajem metalu. I choć w obu przypadkach elektroda jest topliwa i w formie drutu spawalniczego, to inny gaz osłonowy umożliwia spawanie aluminium, ale też innych metali nieżelaznych bądź, w przypadku maga, do stali konstrukcyjnych niestopowych lub niskostopowych. 

Jak jednak wybrać prawidłowe urządzenie spawające? Czym charakteryzować się będzie najlepsza spawarka migomat i jakie są odpowiednie parametry pracy? Czy łuk elektryczny i właściwa osłona gazowa to wszystko, na co trzeba zwrócić uwagę podczas pracy z metodą mag lub mid? W dzisiejszym artykule poruszymy najistotniejsze kwestie i przedstawimy informacje, dzięki którym będziecie wiedzieć jaką spawarkę inwertorową wybrać czy też nie lepiej będzie wybrać wariant transformatorowy, czyli tańszy lecz mniej rozbudowany i zaawansowany.

Mig i mag, czyli na czym polega spawanie metodą migomatem?

Zanim zaczniemy, kluczowe jest dla każdego zainteresowanego zrozumienie czym w ogóle jest mig/mag i jak spawanie w osłonie gazu obojętnego lub aktywnego wygląda. Niektórzy mogą uznać, że lepszym rozwiązaniem będzie spawanie na zimno, czyli metoda gwarantująca wysoką precyzję, jeśli chcesz łączyć czy też naprawiać niewielkie obiekty. Oczywiście warto też wiedzieć czym się różni lutowanie a spawanie, bo to też bardzo często wybierana alternatywa.

Mig/Mag to jednak metoda oferująca bardzo wysoką skuteczność pracy i wydajność. Dodatkowo wprawieni spawacze są w stanie osiągać niezwykle dobry czas spawania, co nie jest możliwe w przypadku metod MMA czy TIG. Na co jednak powinniśmy zwrócić uwagę przy Migomacie, a w szczególności przy pracy z techniką MIG? 

W przeciwieństwie do spawania mag (tak zwany metal active gas), który wykorzystuje gazy aktywne i pozwala nam stapiać niestopowe lub niskostopowe stale. Natomiast MIG to rozwiązanie korzystające z osłony gazem chemicznie obojętnym, a co za tym idzie umożliwia pracę z aluminium i innymi metalami nieżelaznymi, a także ze stalą wysokostopową. To jest główna różnica między MIGiem a MAGiem. Natomiast w obu przypadkach technika polega na spawaniu elektrodą topliwą, a jest to najczęściej drut spawalniczy.

Spawanie wykonywane jest za pomocą łuku elektrycznego, który wytwarzany jest między elektrodą o topliwej charakterystyce, a spawanym obiektem. Wspomniany wyżej drut jest podawany w sposób ciągły, co gwarantuje możliwość bezustannej pracy. Podczas topienia materiałów tworzy się jeziorko spawalnicze, które jest chronione za pomocą gazu osłonowego. 

Na jakie parametry spawania spawacz musi zwracać uwagę podczas pracy z migomatem?

Spawarki migomatowe mają to do siebie, że wymagają odpowiedniego ustawienia różnorakich parametrów, aby mieć pewność że podczas pracy nie dojdzie do uszkodzenia materiału ani też nie będziemy narażeni na jakiekolwiek nieprawidłowości – czy to z działaniem sprzętu czy z jakością jeziorka spawalniczego czy też późniejszą spoiną. Z tego względu powinniśmy upewnić się, że zadbaliśmy o następujące parametry:

  • Rodzaj i biegunowość prądu spawania – MIG/MAG korzysta z prądu stałego, którego biegunowość jest dodatnia. A to oznacza, że pozwala na stosunkowo intensywne topnienie drutu spawalniczego. Warto przy tym pamiętać, że uchwyt spawalniczy należy podłączyć do “plusa”. Drugi uchwyt, masowy, podłączamy do “minusa”. Jedynym wyjątkiem tej zasady jest korzystanie z drutu samoosłonowego. Wtedy zmieniamy biegunowość.
  • Napięcie prądu spawania i łuku – Następnym istotnym parametrem, o który należy zadbać przed rozpoczęciem pracy, jest stabilność łuku i ilość rozprysków. A na to bardzo duży wpływ ma napięcie łuku spawalniczego. Jeśli ustawimy zbyt wysoką wartość, to może dojść do zmniejszonej częstotliwości zwarć a także mniejszą stabilność tworzącego się łuku. Ponadto, wysokie napięcie jest częstą przyczyną dużej ilości rozprysków. Natomiast ustawienie zbyt niskiej wartości doprowadzi do niestabilnego procesu spawania.
  • Natężenie prądu spawania – Ten parametr jest przede wszystkim zależny od napięcia łuku, ale też od średnicy drutu i prędkości jego podawania. Musimy tę wartość dobrać na podstawie wybranej pozycji i, rzecz jasna, prędkości spawania. Ponadto musimy też pamiętać o tym, że na ostateczne natężenie wpływać będzie grubość materiału, a także jego dokładny skład.
  • Podawanie drutu – W przypadku tego aspektu bardzo ważne jest zadbanie o jak najwyższą stabilność podczas spawania. Zbyt wolna prędkość może doprowadzić do powstawania charakterystycznych kropel ciekłego metalu, które będą spadać w pobliżu jeziorka. Co ciekawe, taka sytuacja może też pojawić się w przypadku ustawienia zbyt wysokiego napięcia łuku. Za niska prędkość podawania nie tylko spowolni pracę, ale też pogorszy komfort pracy z uwagi na wypychanie uchwytu do góry. Dodatkowo drut spawalniczy nie będzie nadążać z topnieniem się w łuku.

Spawanie mig i mag jest podobne, ale są pewne różnice

Z uwagi na to, że metody mig i mag są dostępne w tych samych urządzeniach, tak zwanych migomatach, bardzo ważne jest zrozumienie na czym dokładnie polega różnica i dlaczego nie wolno nam pomylić tych dwóch technik. MAG, jak już wyżej wspomnieliśmy, umożliwia nam pracę z niestopowymi i niskostopowymi metalami. Jest to spowodowane wykorzystaniem innych gazów mających za zadanie osłaniać spawany materiał, a także uchwyt. Do nisko i niestopowych materiałów stosuje się aktywny gaz osłonowy jak, chociażby, dwutlenek węgla bądź też dwutlenek węgla z domieszką wodoru. 

Natomiast jeśli planujemy stapiać miedź, aluminium, bądź też stal nierdzewną lub inny wysokostopowy materiał, to w takim razie znacznie lepiej sprawdzi się MIG wykorzystujący obojętny chemicznie gaz osłonowy. Najczęściej jest to argon, który oferuje bardzo dobre właściwości i pozwala osiągnąć stosunkowo wysoki poziom estetyki przy łączeniu ze spawanym materiałem. Spoina jest wtedy czystsza, a dodatkowo nieco obniżymy ilość odprysków podczas pracy.

spawanie migomatem

Jakie są zalety i wady spawania mig mag

Choć migomaty są przez wielu uznawane za niezwykle atrakcyjne metody spawalnicze, to warto jednak pamiętać, że nie są to idealne propozycje. Dla wielu o wiele lepiej będzie wybrać najlepszą spawarkę tig w cenie do 500 lub 800 złotych, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że w takich widełkach będzie nas stać wyłącznie na bardzo budżetową spawarkę MIG/MAG, a to przełoży się na gorsze parametry pracy, mniejszy komfort, bezpieczeństwo, a także wiele innych kwestii, które mogą okazać się problematyczne. Warto więc wiedzieć jakie są zalety migomatów i wady, bo to dzięki nim będziemy mogli określić czy rzeczywiście spawanie MIG będzie nam odpowiadało.

Spawanie mig mag zalety

Jedną z najistotniejszych zalet jest, rzecz jasna, możliwość uzyskania niezwykle wysokiej sprawności spawania, a co za tym idzie, wydajności. Przekłada się to na szybką pracę z wieloma projektami. Oczywiście zależne jest to od naszych umiejętności, lecz jeśli rozpoczniemy przygodę z migomatem od nieco prostszych w obróbce materiałów, szybko będziemy w stanie dojść do perfekcji.

Oprócz tego, bardzo ważną zaletą zastosowania metody MIG jest możliwość pracy z materiałami, które są znacznie grubsze. Dla przykładu spawarki TIG polecane są do pracy z bardzo cienkimi materiałami – nawet poniżej 1 mm. Jednakże ich charakterystyka i budowa sprawia, że TIGiem nie będziemy w stanie spawać materiału o grubości powyżej 10 mm. W przypadku spawania mig, nie mamy górnego limitu co do grubości materiału. Jeśli chcemy, możemy nawet rozpocząć pracę z bardzo grubą blachą – o ile pozwala nam na to specyfikacja spawarki.

Ponadto pamiętajmy, że sprzęt umożliwia pracę na różnych płaszczyznach, dlatego bez najmniejszych problemów będziemy mogli poradzić sobie z każdym zadaniem. Niemniej jednak tutaj bardzo ważne jest też uwzględnienie poziomu stabilności pracy, a także wszechstronność, dzięki której spawarka posłuży nie tylko do konkretnej blachy, ale do różnych materiałów.

  • Wysoka wydajność spawania; 
  • Możliwość spawania materiałów o dużej grubości; 
  • Praca w różnych płaszczyznach; 
  • Bardzo wysoki poziom stabilności pracy; 
  • Wszechstronne możliwości spawania.

Wady tego procesu spawania

Miejmy natomiast na względzie fakt, że istnieje też parę wad spawarek mig i mag i warto o nich pamiętać podczas decydowania się na konkretną technikę. Jedną z takich właśnie wad może okazać się fakt, że do uzyskania wysokiej jakości spawów wymagane są spore umiejętności. A to oznacza, że na początku spawanie elektrodą topliwą w osłonie gazu obojętnego będzie wiązało się z częstym uszkodzaniem materiału czy po prostu wykonywaniem nieatrakcyjnych łączeń. A tego w przypadku spawania łukowego wszyscy chcieliby unikać.

Oczywiście warto też wspomnieć o spawaniu na otwartej przestrzeni. Jest ono niezwykle trudne i bez dodatkowych osłon będzie wręcz niemożliwe. Ma to związek, rzecz jasna, z wymogiem stosowania gazu obojętnego. Silny wiatr będzie jednak ten gaz wywiewał, co znacznie utrudni prawidłowe spawanie, a w niektórych sytuacjach i bardzo złych warunkach atmosferycznych może nawet uniemożliwić dalszą pracę.

Oczywiście pamiętajmy też, że sama cena może być problematyczna, bo migomaty nie należą do propozycji najtańszych. Jednym ze sposobów na obniżenie ich ceny jest wybór transformatorowej spawarki. Nie jest to jednak rekomendowana opcja dla osób, które wymagają najlepszej jakości i efektywności pracy. 

  • Aby uzyskać wysoką jakość spawów wymagane są spore umiejętności spawacza;
  • Spawanie na otwartej przestrzeni jest trudne;
  • Całkiem spory koszt urządzenia.

Podsumowanie – teraz wiesz czym jest metoda mig i poznałeś podstawy spawania tą techniką!

Techniki spawania mig i mag różnią się od siebie typem gazu, jaki jest używany do osłony przebiegu procesu spawania. Niemniej jednak pod względem techniki pracy i ustawień, a także innych elementów, MIG jest bardzo podobny do drugiego wariantu i bardzo często uzupełniają się te techniki ze sobą. Jeśli opanujemy proces spawania drutem i uda nam się bez najmniejszych problemów wykonać kilka projektów, to okaże się, że spawanie MIG jest najlepszym rozwiązaniem, na jakie możecie się zdecydować.

Warto jednak mieć na uwadze szereg elementów kluczowych do prawidłowej pracy spawarki. I chodzi tutaj nie tylko o prawidłowe dostosowanie średnicy elektrody. Musimy też wiedzieć jakim prądem spawania należy pracować, jak ustawić jaką biegunowość ustawić, a także jaka powinna być wartość napięcia i natężenia prądu spawania czy szybkość podawania drutu.

Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Spawanie Mig
Average rating:  
 0 reviews