Jaką spawarkę do aluminium wybrać w 2024 roku – Opinie oraz Ranking

by

Spis Treści


Zastanawiasz się jaka spawarka do aluminium będzie najwłaściwsza? Lepsza okaże się spawarka tig czy może mig? Sprawdź dzisiejszy ranking i dowiedz się która opcja będzie lepsza w 2024 roku!

Spawanie aluminium jest w pewnym sensie podobne do klasycznego spawania metali. Jednakże, istnieje zasadnicza różnica między “powszechnymi” metalami a aluminium. Otóż do spawania większości metali wykorzystujemy prąd stały (czyli prąd DC). Natomiast w celu uzyskania odpowiednich efektów i zagwarantowania sobie wydajnej pracy, spawanie aluminium musi odbywać się przy pomocy prądu przemiennego, czyli AC. Z tego względu nie każda spawarka inwertorowa będzie w stanie pomóc nam w łączeniu dwóch elementów aluminium w jedno.

Na szczęście obecnie na rynku jest ogromna liczba produktów, które z powodzeniem radzą sobie ze spawaniem aluminium. Wydawać by się mogło, że to dobra wiadomość i że bez najmniejszych problemów znajdziemy idealną opcję. Otóż nie jest to tak oczywiste z kilku powodów. Między urządzeniami do spawania aluminium jest wiele różnić, przez co jedna opcja będzie odpowiednia, a druga nie. Ponadto, musimy wybrać urządzenie oferujące nam właściwą metodę spawania, bo o ile zarówno metoda tig jak i mig nadają się do spawania aluminium, to jednak inna metoda będzie potrzebna jeśli tworzywo metaliczne będzie chudsze, a inna jeśli będzie grubsze.

Obraz

Nazwa

Ocena 0-10

Cena

Sprawdź Cenę

      

Weldman MICRO MIG200

9.9

Tania


 

Magnum MIG 200W

9.8

Droga


 

Powermat PM-IMGTS-210S

9.7

Średnia

Sherman MIG 200HD

9.6

Średnia

Weld-Master WM-IGBT255S

9.5

Średnia

Wszystko to sprowadza nas do zasadniczego pytania – jak wybrać odpowiednią spawarkę do aluminium? Przecież metoda spawania czy też wartość prądu to nie jedyne istotne parametry? Kluczowych kwestii jest całkiem sporo, dlatego w poniższym rankingu postanowiliśmy przygotować listę najciekawszych propozycji, gdzie uwzględnione zostały liczne parametry, funkcjonalność, sprawność produktu, a także komfort obsługi, w tym jakość i ergonomia uchwytu. Oprócz tego, kluczowe były kwestie ochronne jak zabezpieczenie czy też różnego rodzaju osłona.

W rankingu na najlepsze spawarki w roku 2024 i 2023 pierwsze miejsce zdobywa Weldman MICRO MIG 200 20-200 A

spawarka do aluminium cena

Na pierwszym miejscu nie bez powodu znalazł się najlepsza spawarka migomat przygotowana przez markę Weldman. Produkt ten oferowany jest z bardzo bogatym zestawem dodatkowym, w którym znajdziemy najpotrzebniejsze elementy do pracy z tym półautomatem spawalniczym. Ponadto, dosyć niska cena nie oznacza słabego produktu – wręcz przeciwnie, wydajność opcji, cykl pracy, a także prąd spawania jest na bardzo wysokim poziomie.

Każdy spawacz doceni w recenzowanym produkcie właściwe wykonanie i funkcjonalność, ale też i możliwość komfortowej pracy. Zacznijmy jednak od najistotniejszej kwestii, a mianowicie od parametrów. Mamy tutaj do dyspozycji dwie metody spawania, mianowicie MIG/MAG, a także MMA. Ta pierwsza, która nas zapewne bardziej interesuje, charakteryzuje się prądem spawania na poziomie 20-200A. 

Sama regulacja jest płynna. Jeśli chodzi o cykl pracy, to wynosi on 60% – niestety dane te odnoszą się do pracy przy prądzie spawania na poziomie 170 A. Stuprocentowy cykl pracy, czyli bez przerwy wymaganej na ochłodzenie spawarki, możliwy jest przy 130 A. Urządzenie cechuje się paroma ciekawymi udogodnieniami jak, chociażby, podajnik drutu R2 czy też możliwość zmiany biegunowości spawania. Oprócz tego, propozycja wyposażona jest w wózek na solidnych kołach, a także czytelny panel do obsługi wszystkich ustawień.

 • Dosyć niska cena;

 • Wysokiej jakości spoiny;

 • Bardzo dobre parametry w stosunku do ceny;

 • Udogodnienia i akcesoria usprawniające pracę z produktem.

 • Brak metody spawania TIG;
 • Cykl pracy na poziomie 100% dostępny dopiero przy prądzie 130 A.
 •  


Alternatywna opcja to spawarka tig do aluminium, która przygotowana została przez Magnum MIG 200W MMA 30-180 A

Ranking spawarek do aluminium

Przy nieco większym budżecie możemy pozwolić sobie na zakup migomatu inwerterowego od firmy Magnum. Produkt zasilany jest napięciem 230V, czyli takim samym jak w przypadku poprzedniej opcji i wielu innych spawarek. Warto tutaj jednak zauważyć, że oprócz samego MIG/MAGa i MMA, producent dostarcza w swoim produkcie metodę TIG, która dla wielu może być kluczowa podczas pracy z aluminium.

Opcja przygotowana przez firmę Magnum wyposażona jest w silnik generujący 200W. Opcja cechuje się akceptowalnym maksymalnym prądem spawania, bo wynosi on 180A. Warto jednak odnotować, że minimalny prąd spawania to 30A, a to oznacza, że przy bardzo cienkich i delikatnych projektach wybranie innej opcji może okazać się wymagane. 

Propozycja ta ma jednak chłodnicę, a dokładniej mówiąc układ chłodzenia wykorzystujący wydajny wentylator. Dzięki temu sprawność działania jest na bardzo wysokim poziomie. Jest to bardzo ważne, bo oferuje cykl pracy na poziomie 60% przy maksymalnym prądzie spawania. Niestety, za nieco lepszą sprawność działania i renomę marki, a także za dodatkową metodę spawania, przyjdzie nam całkiem sporo zapłacić.

 • Bardzo dobre i trwałe wykonanie;

 • Cykl pracy na poziomie 60% już przy prądzie spawania na poziomie 180A;

 • Szereg różnorodnych metod spawania – w tym MIG/MAG i TIG.

 • Przeciętny zakres prądu spawania.


A może wolisz spawarkę do aluminium o nieco wyższym prądzie spawania? Powermat PM-IMGTS-210S 20-210 A powinna znacznie ułatwić spawanie aluminium!

spawarka do aluminium i stali ranking

Projekty spawalnicze bardzo często wymagają od nas nie tylko pracy z bardzo cienkimi i delikatnymi materiałami. Czasami musimy połączyć dwa komponenty o bardzo dużej grubości. W takich sytuacjach w celu przyspieszenia pracy i zapewnieniu sobie odpowiedniej wydajności przydadzą się półautomaty spawalnicze o najwyższym możliwym prądzie spawania.

Choć model przygotowany przez firmę PowerMat, a mianowicie PM-IMGTS-210S Synergy nie jest najmocniejszą opcją dostępną na rynku, to w tym zakresie cenowym i przy zachowaniu tak atrakcyjnych parametrów roboczych to bez wątpienia jedna z najlepszych opcji, jakie możemy teraz wybrać. Propozycja pozwala nam spawać za pomocą takich metod jak MIG/MAG, a także MMA i TIG. Co więcej, maksymalny prąd spawania w przypadku MIG/MAG i TIG wynosi 210A, co jest zdecydowanie świetnym wynikiem.

Na naszą uwagę zasługuje nie tylko maksymalna wartość wyrażona w amperach, ale też i minimalna. 20A pozwala nam na pracę przy relatywnie cienkich i delikatnych elementach, co znacznie poszerza spektrum możliwych projektów, których możemy się podjąć z opcją od firmy Powermat. Dodatkowo warto odnotować, że sprzęt ten jest oferowany ze wszystkimi dodatkami czy akcesoriami, a więc wszelkie elektrody, druty i inne akcesoria czy gadżety lub po prostu elementy odzieży ochronnej jak przyłbica spawalnicza są wliczone w i tak niską już cenę.

 • Bardzo duża minimalna i maksymalna wartość prądu spawania;

 • Wiele metod spawania dostępnych dla użytkownika;

 • Bardzo dużo elementów dodatkowych w cenie;

 • Cykl pracy 100% dostępny już przy prądzie spawania na poziomie 160A.

 • Dosyć wysoka cena.


Świetne opinie i dobre parametry? Jeśli dalej nie wiesz jaka spawarka do aluminium będzie najlepsza, to Sherman MIG 200HD 30-200 A może być odpowiedzią 

spawarka do aluminium opinie

Oferta przygotowana przez firmę Sherman oferuje nam bardzo ciekawe urządzenie. I choć minimalna wartość prądu spawania nie jest tak atrakcyjna jak u niektórych konkurencyjnych urządzeń, to świetne pozostałe parametry i bardzo dobre wykonanie w połączeniu z dostępem do różnorodnych metod spawania sprawia, że Sherman MIG 200HD to świetne rozwiązanie dla niejednego użytkownika.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że do naszej dyspozycji są tutaj różnorodne metody spawania. Najważniejsze dla osób pracujących z aluminium są bez wątpienia MIG/MAG, a także TIG. Pierwsza opcja oferuje zakres spawania w przedziale od 30 do 200 A, natomiast metoda TIG cechuje się nieco niższymi wartościami, bo dostępny prąd spawania jest w zakresie od 20 do 180 A. I choć wydaje się to wadą z punktu widzenia pracy nad różnorodnymi projektami, to przy wykorzystaniu dwóch metod możemy pracować zarówno nad małymi i cienkimi elementami, jak i przy grubych tworzywach metalicznych.

Propozycja wyposażona jest w szereg funkcji ułatwiających nam pracę jak, chociażby, Hot Start i Anti Stick, które to odpowiadają za komfortowe rozpoczęcie pracy i większe bezpieczeństwo. Oprócz tego, urządzenie wyposażone jest w funkcję 2/4 takt, Tig Lift, a także Spool Gun. 

 • Bardzo duża wszechstronność i funkcjonalność;

 • Uniwersalne zastosowanie z uwagi na wiele metod spawania;

 • Niska waga;

 • Wysoki komfort obsługi z uwagi na udogodnienia.

 • Cykl pracy tylko 45%;
 • Dosyć wysoka cena.
 •  

Jeśli nie wiesz czy lepiej wybrać spawarkę tig czy mig i która będzie do aluminium najlepsza, to Weld-Master WM-IGBT255S 20-255 oferuje obie metody spawalnicze

spawarka do aluminium mig opinie

Budżetowa cena, świetne wręcz parametry, a przy tym możliwość spawania nietopliwą elektrodą wolframową w osłonie gazu obojętnego? To wszystko, a nawet więcej, oferuje model przygotowany przez firmę Weld-Master. Propozycja ta to tak naprawdę sprzęt 3w1, bo spawarka z uwagi na ogromną wręcz ilość metod spawania i możliwości pracy, a także bardzo duży zakres prądu spawania, sprawia, że opcja idealnie się sprawdzi dla profesjonalistów, jak i amatorów spawania aluminium i innych materiałów metalicznych.

Zacznijmy jednak od najistotniejszej zalety, mianowicie od specyfikacji. Przy klasycznym zasilaniu 230V / 50 Hz spawarka firmy Weld-Mater jest w stanie dostarczyć nam prąd spawania w zakresie od 20 do aż 255 A. Jest to więc jeden z najlepszych wyników w tym zakresie cenowym. A skoro o cenie mowa, to jest to przy okazji jedna z najbardziej budżetowych opcji dostępnych na rynku. Inne zalety modelu wM-IGBT-255S to, między innymi, obsługa elektrod o średnicy aż 5 mm. Tutaj warto odnotować, że najmniejsze obsługiwane elektrody mają średnicę 2,5 mm, gdzie konkurencyjne opcje pozwalają korzystać z elektrod 1 mm.

Produkt jest bardzo tani, lecz pomimo tego pozwala na wykorzystanie różnorodnych metod spawania. W nich znajdziemy MMA, TIG, ale też i MIG/MAG czy FCAW. Opcja waży swoje i jest całkiem spora, lecz jest to wynikiem ubocznym mocy i oferowanej sprawności. A ta jest na bardzo dobrym poziomie – cykl pracy 100% dostępny jest już przy 200A dla MIG/MAG.

 • Bardzo dobre parametry;

 • Niska cena;

 • Świetna sprawność;

 • Obsługa elektrod o średnicy do 5 mm.

 • Niewielka ilość akcesoriów i gadżetów;

 • Przeciętnej jakości niektóre elementy konstrukcyjne.

Artykuły

Spawarka do aluminium – jaką opcję powinieneś wybrać, jeśli żadna z powyższych ci nie przypadła do gustu? Sprawdź porady zakupowe!

Ranking spawarek 2024 przedstawił wiele ciekawych ofert i z pewnością niejeden użytkownik zdecyduje się właśnie na nie. Aczkolwiek co jeśli żadna spawarka do aluminium TIG czy też wyłącznie z metodą MIG/MAG nam nie przypadła do gustu? W takiej sytuacji rozwiązaniem idealnym będzie znalezienie opcji według swoich własnych oczekiwań. A w tym najlepiej pomoże nam przeszukanie produktów obecnie dostępnych na rynku i wzięcie pod uwagę nie tylko  cenę spawarki, ale też i wielu innych parametrów.

Zapoznawszy się z wyżej przygotowaną analizą porównawczą powinniśmy być w stanie wymienić najistotniejsze parametry. W zestawieniu dominują spawarki, które umożliwiają nam pracę w najróżniejszych warunkach i przy najróżniejszych projektach. Duży zakres prądu dostępny dla nas umożliwia pracę zarówno z cienką blachą, jak i z o wiele grubszymi projektami. 

Oczywiście samo spawanie prądem zmiennym jest tutaj kluczowe, ale nie tylko. Musimy mieć na uwadze sprawność, czyli cykl pracy. W przypadku spawarek warto też zwrócić uwagę na funkcjonalność i możliwości regulacyjne, a także inne udogodnienia jak, na przykład, możliwość zdalnego sterowania czy zapamiętania ustawień. Nie mniej istotne będzie wykonanie, a także komfort użytkowania, na który wpłynąć może, na przykład, wygodny uchwyt. Ciekawych informacji udzieli nam też poniższy poradnik:

https://www.centrumspawalnicze.pl/blog-narzedziowy-spidweld/porady-spawalnicze/na-co-zwrocic-uwage-przy-wyborze-spawarki-najwazniejsze-parametry-ktore-nalezy-wziac-pod-uwage

spawarka do aluminium

W rankingu 2024 kluczową rolę odegrał prąd spawania i cykl pracy

Spawanie metodą TIG lub MIG/MAG wymaga przede wszystkim wybrania od nas produktu o jak największym spektrum dostępnego prądu spawania. Nie chodzi więc tylko o to, aby maksymalny prąd spawania był na bardzo wysokim poziomie. Otóż kluczową kwestia związana jest z najniższymi wartościami, bo w ten sposób będzie możliwa praca spawarki przy niewielkich i bardzo delikatnych (cienkich) materiałach.

Dlatego warto wybierać tylko takie spawarki do aluminium i nierdzewki, których minimalna wartość prądu wynosi 20A, a maksymalna nie mniej niż 180A. Natomiast bardzo łatwo znaleźć opcje z zakresem 20-200A. Pamiętajmy też o tym, że w zależności od wybranej metody spawania maksymalne natężenie będzie różne. 

Jeśli chodzi o drugi bardzo ważny parametr, to jest on związany z cyklem pracy. To nic innego jak miara ukazująca nam czy produkt umożliwia nam ciągłą pracę czy potrzebne są przerwy, które pozwolą urządzeniu ostygnąć. Wyrażany w procentach, pozwala nam sprawdzić jak dużo pracy wykonamy przez 10 minut. Jeśli więc cykl pracy wynosi 60%, to znaczy że na 10 minutowy interwał, 6 minut przypada na pracę, natomiast 4 minuty to przerwa.

Wielu producentów stosuje różnorodne metody, które pozwalają wydłużyć tę wartość. Najprostsza to, po prostu, zastosowanie wysoko wydajnego systemu chłodzącego, w którym wentylator będzie odpowiednio chłodził silnik i gwarantował stosunkowo niską temperaturę pracy. Warto też zauważyć, że nie musimy martwić się o wydłużenie cyklu pracy, jeśli wybierzemy opcję ze znacznie większą mocą maksymalną. Wtedy interesujące nas natężenie (które jest mniejsze od maksymalnego o 10-30% w zależności od wybranej spawarki) będzie oferować cykl pracy na poziomie 100%.

Magnum MIG 200W MMA 30-180 A
Ranking spawarek do aluminium

Powermat PM-IMGTS-210S 20-210 A
spawarka do aluminium i stali ranking

Najlepsza spawarka tig czy mig musi charakteryzować się świetnymi pozostałymi danymi technicznymi 

Przeglądając ranking spawarek do aluminium na 2022 rok bardzo łatwo zauważyć, że wyżej wspomniana moc i cykl pracy to nie wszystko, co się liczy przy wybraniu idealnej opcji. Otóż podczas łączenia aluminium niezwykle istotną rolę odegra także drut stalowy, ze stali nierdzewnej, bądź też drut samoosłonowy lub elektroda. Są to różnego rodzaju akcesoria, które dostępne są ze spawarką. Otóż ich maksymalna bądź minimalna wielkość pozwala określić czy produkt będzie gwarantował wystarczająco dużą wszechstronność przy pracy czy też nie.

Oprócz tego, powinniśmy też mieć na uwadze wagę urządzenia, bo wartość ta ma znaczenie w przypadku komfortu. Nie mniej jednak kluczem do wyboru właściwej spawarki tig lub mig do aluminium jest upewnienie się, że sprzęt pracuje przy odpowiednim napięciu wyjściowym. Pamiętajmy też o tym, aby zweryfikować moc czy też moc pobieraną urządzenia.

Jeśli dalej nie wiesz jaką spawarkę tig wybrać, to zwróć uwagę na funkcjonalność i bezpieczeństwo

Kolejnym kryterium pozwalającym określić atrakcyjność danej spawarki dc i ac jest komfort obsługi i bezpieczeństwo – zarówno nasze, jak i samego urządzenia czy obiektu, który zamierzamy spawać. Na ten aspekt wpływ największy będą mieć opcje dodatkowe, w które producent wyposażył swój produkt. A nowinek technologicznych znacznie ułatwiających pracę jest całkiem sporo.

Dobrym przykładem jest tutaj Hot Start, czyli funkcja umożliwiająca znacznie łatwiejsze rozpoczęcie spawania. Oprócz tego, stosuje się często też funkcję przeciwzwarciową, czyli AntiStick. Miejmy też na uwadze możliwość zapamiętania poprzednich ustawień w przypadku pracy z często powtarzającymi się grubościami blach czy płynna regulacja.

Sherman MIG 200HD 30-200 A
spawarka do aluminium opinie
Weld-Master WM-IGBT255S 20-255
spawarka do aluminium mig opinie

Oczywiście każda dobra spawarka pochodzi nie tylko od Magnuma czy Shermana. Opinie też odgrywają kluczową rolę i warto je sprawdzić

Pozytywne wypowiedzi użytkowników z pewnością pomogą w znalezieniu rozwiązania idealnego z kilku powodów. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że informacje pochodzące od innych kupujących są subiektywne. A to oznacza, że bazują na osobistym doświadczeniu każdego spawacza. Jednakże, jeśli ogromna ilość komentarzy jest pochlebnych i bardzo często się one powielają, to jest wielkie prawdopodobieństwo, że dany atrybut jest zaletą czy też, jeśli są to negatywne wypowiedzi, że dana opcja jest wadą. 

Oczywiście musimy pamiętać o tym, że popularność może też wskazać czy dany produkt będzie rzeczywiście charakteryzował się deklarowanymi przez producenta parametrami. To też świetny sposób na upewnienie się, że wybraliśmy sprzęt trwały, niezawodny, a dodatkowo oferujący wszystkie niezbędne elementy akcesoryjne.

Podsumowanie rankingu 2024 – teraz wiesz jaka spawarka tig będzie najlepsze i dlaczego wskazówki i opinie są tak istotne!

Weldman MICRO MIG 200 20-200 A to dzisiejszy zwycięzca rankingu i stało się tak nie bez powodu. Przede wszystkim oferuje szeroki zakres prądu spawania, co jest bardzo dobrym znakiem dla osób pragnących wszechstronnego urządzenia. Ponadto, jest to opcja stosunkowo budżetowa, aczkolwiek funkcjonalność i jakość wykonania świadczą raczej o klasie wykonania, a nie taniości. 

Jeśli jednak potrzebujemy rozwiązania oferującego nie tylko MIG/MAG, ale też i technologię spawania TIG, to w takim razie świetnym wyborem okazać się może jedna z alternatyw przedstawiona w rankingu. Jeszcze innym sposobem na znalezienie produktu idealnego jest wykorzystanie parametrów i danych technicznych w celu własnoręcznego wyszukania opcji, która najbardziej przypadnie nam do gustu. 

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jaką spawarkę do aluminium wybrać
Average rating:  
 0 reviews