Jak spawać na zimno poprawnie – Czym Spawać na zimno ?

by

Czym jest spawanie na zimno? Wszystko co musisz wiedzieć o tej metodzie spawania

Kiedy dojdzie do uszkodzenia danej powierzchni, bardzo często decydujemy się na spawanie czy lutowanie, bo to najpopularniejsze metody pozwalające naprawić uszkodzony materiał czy po prostu spoić dwa elementy w jedno. Czy wiedzieliście jednak, że istnieje jeszcze inny sposób na to, aby łączyć nie tylko plastiki, ale też i twarde powierzchnie? Nieważne czy będzie to żeliwo, stal, czy nawet aluminium – spawanie na zimno może okazać się rozwiązaniem wręcz idealnym.

Metoda ta nie jest tak często wybierana przez wielu mechaników i majsterkowiczów z uwagi na małą popularność tego rozwiązania, ale też ze względu na parę innych kwestii. Niemniej jednak dla wielu może to być świetny sposób, aby przygotować idealną, bo niewidzialną spoinę. Bo przecież w spawaniu na zimno spoina jest niewidoczna, dzięki czemu niemal każdy produkt zachowa estetykę na wysokim poziomie. A to dla wielu jest sprawą kluczową.

Na czym jednak polega spawanie na zimno? Czy metoda ta pozwoli nam na bezpieczne i skuteczne połączenie dwóch wymagających elementów? A co z konkretnymi rodzajami blachy? Dowiedz się czy klasyczne spawanie aluminium będzie lepsze czy może jednak lepiej wyjdzie nam metalu spawanie na zimno. 

Spawanie na zimno wykorzystując specjalny klej dwuskładnikowy

Ta metoda spawania wykorzystuje specjalny klej dwuskładnikowy, który z uwagi na swoje właściwości jest kilkukrotnie mocniejszy i lepiej wiążący niż jakakolwiek inna forma kleju obecnie dostępna na rynku. Z tego względu profesjonaliście nie nazywają tego klejeniem, gdyż bardziej to przypomina scalanie, a więc pewnego rodzaju spawanie. Preparaty te radzą sobie świetnie w różnorakich sytuacjach i potrafią scalić materiały, które pracują pod niewyobrażalnie dużym obciążeniem. Z tego powodu spotyka się spawanie na zimno gdy trzeba uszczelnić rury, a nawet i blok silnika.

Oczywiście warto wspomnieć, że ten rodzaj spawania nie wykorzystuje żadnego dodatkowego urządzenia. Nie musimy więc martwić się, jak ma to miejsce w spawaniu Mig czy w spawanie tig o wybranie prawidłowego urządzenia. Jedyne, co nas interesuje, to wyposażenie się w preparat oferujący jak najlepsze właściwości do typu obiektu, który chcemy naprawić, scalić, czy po prostu uszczelnić. A jest to całkiem ważne, bo różne produkty mogą radzić sobie w różny sposób z konkretnymi materiałami.

Klej do metalu spawanie za pomocą preparatów silnie wiążących

Na rynku dostępna jest całkiem spora produktów charakteryzujących się świetnymi właściwościami wiążącymi. Oczywiście to, jaki wybierzemy produkt, zależy od kilku czynników. Mowa tutaj o, chociażby, rodzaju projektu z jakim będziemy się mierzyć, a także czy mamy spory budżet na zakupienie preparatu scalającego czy też nasz portfel jest obecnie nieco ograniczony.

Warto natomiast odmienić, że przeglądając dostępne produkty bardzo ważne jest upewnienie się, że specyfikacja danej spoiny klejowej ma jak najlepsze wartości. Chodzi tutaj o parametry związane z wytrzymałością, a także informujące nas o czasie schnięcia, utwardzenia, a także uzyskania maksymalnej odporności i wytrzymałości. To wszystko pozwoli wybrać produkt o najlepszych danych. A jest to równie istotne co w przypadku klasycznych urządzeń spawalniczych, bo jeśli nie wiesz jaka będzie Najlepsza spawarka migomat w 2023 roku czy czym Spawanie Mag będzie najprzyjemniejsze, to każdy kolejny projekt będzie udręką i problemem. 

Kwik weld spawanie na zimno, cx-80 auto weld, a może innej firmy? Warto sprawdzić którzy producenci specjalizują się w produkcji tego typu preparatów!

Rynek coraz śmielej rozszerza się, jeśli chodzi o preparaty klejące tego typu. Ma to zarówno swoje wady, jak i zalety. Kiedyś zastanawialiśmy się czym się różni lutowanie a spawanie a także jaką spawarkę inwertorową wybrać w 2024. Natomiast teraz dodatkowo popularność zyskuje spawanie na zimno. Niemniej jednak bardzo duża popularność to też szansa, że napotkamy na naszej drodze produktów, które nie są tak skuteczne jak producenci obiecują. Z tego względu warto wiedzieć czy dana opcja będzie odpowiednia czy też deklaracje producenta są tak naprawdę niewarte naszej uwagi.

Jak więc wygląda sytuacja z poszczególnymi producentami? Bez wątpienia XC-80, czyli firma odpowiedzialna za ogromną ilość preparatów samochodowych, jest bardzo kluczowym zawodnikiem na rynku i to właśnie ich produkty cieszą się ogromną popularnością. Niemniej jednak należy odnotować, że z uwagi na ogromną ilość sprzedawanych preparatów tej firmy nie wszyscy są zadowoleni – prawdopodobnie jest to spowodowane bardzo odmiennymi oczekiwaniami użytkujących, a także prawidłowości aplikacji spoiny klejowej.

Oprócz tego, bardzo często mówi się o stosowaniu produktów firmy Bostik, która od lat produkuje trwałe i niezwykle skutecznie wiążące preparaty klejowe. Tutaj należy odnotować, że produkty są wyspecjalizowane do różnych materiałów, w tym do tworzyw sztucznych. Ich cena jest nieco większa, a popularność mniejsza. Niemniej jednak charakteryzuje się bardzo wysoką skutecznością, czego potwierdzeniem mogą być komentarze kupujących.

Spawanie na zimno

Klej dwuskładnikowy cx-80 i inne – jakie są zalety i wady tego typu spawania?

Dwuskładnikowe kleje są bardzo często wykorzystywane w różnorodnych sytuacjach, lecz nie są to produkty bez wad. Z uwagi na to, warto dowiedzieć się kiedy i w jakich sytuacjach powinniśmy korzystać ze spawania na zimno, a kiedy to lepiej jest zastosować te bardziej klasyczne sposoby radzenia sobie z łączeniem materiałów, mianowicie lutowanie bądź spawanie. 

Zalety spawania powierzchni na zimno

Przede wszystkim należy pamiętać, że kleje dwuskładnikowe to urządzenia niezwykle proste w obsłudze. Nie wymagają od nas żadnej wiedzy na temat prawidłowego trzymania sprzętu czy utrzymywania idealnego kąta (jak ma to miejsce podczas spawania), aby zagwarantować wysoką jakość spoiny. Dodatkowo nie musimy specjalnie przygotowywać miejsca do pracy jak ma to miejsce w przypadku spawania czy nawet lutowania.

Oprócz tego, propozycja jest bardzo tania. Budżetowość sprawia, że kleje dwuskładnikowe to idealna propozycja dla osób, które pragną po niskich kosztach naprawić czy uszczelnić dane miejsce. Szczególnie jeśli nie jest ono poddawane bardzo dużym obciążeniom czy niezwykle wysokiej intensywności pracy. 

Dodatkowym atutem dla wielu użytkowników jest także szybka możliwość aplikacji preparatu. Bez przesadnego czyszczenia czy przygotowywania pomieszczenia możemy zaaplikować klej, dzięki czemu nie tylko będziemy mieć mniej pracy, ale też znacznie przyspieszymy sobie nasze całe zadanie. 

Oczywiście bezprecedensową zaletą spawania na zimno jest też możliwość umieszczenia spoiny klejowej w miejscach, gdzie standardową lutownicą, palnikiem, czy też migomatem lub inną spawarką nie uda nam się dotrzeć. Z tego względu to idealna opcja do spawania bloków silnikowych bądź też rur czy innych elementów tego typu. Rzecz jasna do poszczególnych projektów wymagane jest wybranie sprzętu z wystarczająco dobrymi właściwościami.

  • Bardzo proste w aplikacji;
  • Niezwykle niska cena;
  • Idealne na szybką pracę;
  • Świetne do pracy precyzyjnej i w ciasnych miejscach.

Wady tego rozwiązania

Niemniej jednak klej tego typu nie jest rozwiązaniem idealnym. Wręcz przeciwnie – nieprawidłowe stosowanie produktu czy też klejenie elementów, które nie powinny być spawane na zimno może tylko doprowadzić do ich całkowitego zniszczenia. Wielokrotnie ukazywane było to przez użytkowników, którzy stosując klej w nieprawidłowy sposób doprowadzili do uszkodzenia elementu bez możliwości jego naprawienia. Dlatego tak ważne jest prawidłowe dobranie kleju do materiału, jaki pragniemy zespawać. Dotyczy to uwzględnienia maksymalnej temperatury, jaką spoina tego typu może wytrzymać, a także wielu innych parametrów.

Dodatkowo należy odnotować, że nie zawsze klej będzie idealnym rozwiązaniem, jeśli zamierzamy pracować z bardzo dużymi powierzchniami. Otóż same preparaty klejowe nie są drogie, lecz z uwagi na niezwykle małą pojemność klasycznej tubki, nadają się wyłącznie do sklepiania niewielkich powierzchni. Jeśli mielibyśmy wykorzystać taką technikę scalania do bardzo dużych elementów, bardzo szybko doszlibyśmy do wniosku, że metoda ta jest nieopłacalna, to po pierwsze, a po drugie nie będzie wydajna czasowo.

Oczywiście pamiętajmy też o tym, że nawet najlepszy preparat scalający, który jest nawet w stanie częściowo rozpuścić łączone powierzchnie, nie będzie tak skuteczny jak przetopienie dwóch elementów blachy w celu ich zespolenia.

  • Musi być odpowiednio dostosowany do materiału;
  • Nie jest rekomendowany do dużych prac spawalniczych;
  • Nie jest to propozycja idealna do pracy przy wysokich obciążeniach.

Teraz wiesz czym jest auto weld, cx80, a także kwik weld do spawania metalu na zimno i kiedy takimi preparatami warto się posługiwać! 

Klej do spawania na zimno to bez wątpienia atrakcyjne rozwiązanie. Jest to metoda doskonała w zastosowaniach motoryzacyjnych, ale też dla amatorów. Z uwagi na fakt, że możemy ratować tym klejem pęknięte bloki silnikowe a także rury i elementy plastikowe, metoda wykorzystywana jest począwszy od mechaników pojazdowych, poprzez hydraulików, a skończywszy na domowych majsterkowiczach. Z tego względu bardzo często to opcja lepsza niż niejedna najlepsza spawarka tig, mig, czy też jakakolwiek inna opcja tego typu.

Niemniej jednak uznanie fachowców z różnych dziedzin to nie jedyna rzecz, którą powinniśmy mieć na względzie. Przede wszystkim pamiętajmy, że pomimo swoich właściwości jest to tylko alternatywa dla lutowania i spawania. I nawet jeśli te najlepsze dostępne na rynku preparaty klejowe doprowadzają do częściowego stopienia w miejscu zespolenia, to jednak nie będzie to rozwiązanie idealne w przypadku pracy z dużymi powierzchniami bądź też kiedy spawany obiekt będzie musiał radzić sobie w wyjątkowo trudnych warunkach.

Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Spawanie na zimno
Average rating:  
 0 reviews