Jak spawać aluminium elektrodą poprawnie – Czy jest lepszy od Tiga lub Mig ?

by

MMA czy może spawanie aluminium metodą tig? Sprawdź wszystko co trzeba wiedzieć o klasycznej metodzie MMA, a także jakie elektrody otulone będą najlepsze!

Jeśli mielibyśmy wskazać najpopularniejszy obecnie surowiec wykorzystywany w takich dziedzinach jak motoryzacja czy budownictwo, to bez wątpienia byłoby to aluminium. Z uwagi na swoją świetną charakterystykę, aluminium i różnego rodzaju stopy jest wielokrotnie wykorzystywany przez niemal każdego. Z uwagi na to w którym kierunku przemysł się rozwija, rola tego surowca bez wątpienia nie spadnie, a będzie tylko wzrastać. 

Z tego właśnie powodu każdy spawacz powinien wiedzieć jak wygląda spawanie aluminium i jak dokładnie do tego należy się przygotować. Spośród dostępnych opcji i metod, nierzadko wykorzystuje się elektrody otulone. Szczególnie, jeśli decydujemy się na spawanie aluminium tigiem. Rzecz jasna kluczowy jest też gaz osłonowy, dzięki któremu ten niewątpliwie trudny proces spawalniczy stanie się bezpieczniejszy, bardziej komfortowy, a spoina będzie wysokiej jakości.

Dlaczego jednak spawarka TIG, a nie właśnie MMA, jest tak popularnym sposobem spawania? Czy oprócz tego stosuje się inne metody i jeśli tak, to jak często? Jaka będzie najlepsza spawarka do aluminium i jak wybrać prawidłową elektrodę otuloną? Na te pytania i na wszystko związane z argonem, helem i innymi gazami ochronnymi odpowiemy w poniższym artykule! 

Elektroda otulona, czyli czym najczęściej decydują się producenci otulić elektrodę?

Każda spawarka MMA potrzebuje do pracy elektrodę otuloną. Gwarantuje to znacznie wydajniejszą pracę i możliwość poradzenia sobie z bardziej wymagającymi materiałami, jakim chociażby jest aluminium. Dlatego należy pamiętać, że aby cieszyć się odpowiednio komfortową i wydajną pracą, powinniśmy wyposażyć się w elektrodę o właściwych parametrach. A to oznacza zrozumienie jak istotna w tym przypadku jest otulina.

Rzecz jasna spawanie aluminium migomatem może wydawać się rozwiązaniem mniej problematycznym, bo spawarka migomat nie wymaga do pracy elektrody otulonej, tylko stosuje się elektrody topliwe. Pomimo to, opisywana dziś metoda także ma swoje zalety, o którym opowiemy poniżej. Najpierw jednak kluczowe jest zrozumienie podstaw związanych z elektrodą, a także pokrywającą ją otuliną.

Czym jest i jak pomaga elektroda w procesie spawania aluminium

Elektrody spawalnicze wykorzystywane do aluminium pokryte są otuliną. Głównym jej zadaniem jest wytwarzanie gazowej osłony łuku, ale też dbają o ochronę płynnego metalu. Oprócz tego, należy mieć na uwadze fakt, że otulina ułatwia zajarzenie i stabilizację łuku, a także wprowadza do obszaru spawania pierwiastki, które odtleniają i wiążą azot. Co więcej, otulina ma także za zadanie wytworzyć powłokę nad ciekłym jeziorkiem spawalniczym.

Jeśli chodzi o dodatkowe właściwości otulin, które pokrywają elektrody, to bez wątpienia warto wspomnieć o higroskopijności. Ponadto, otulina dobrze wchłania wilgoć, dzięki temu znacznie szybciej będziemy mogli doprowadzić elektrodę do prawidłowej kondycji. Niemniej jednak miejmy na uwadze fakt, że otulina jest bardzo krucha, a to oznacza, że jest niezwykle podatna na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, nie należy przechowywać ją bardzo długo, bo także ulega procesom naturalnego starzenia.

Elektroda do spawania powierzchni aluminium tigiem może być otulona następującymi rodzajami materiałów

Skoro wiemy już czym jest elektroda i dlaczego otulina odgrywa tak kluczową rolę w sprawnym spawaniu, czas omówić rodzaje otulin i różnice, jakie między nimi występują. Ponadto, dowiecie się też kiedy dana otulina sprawdzi się najlepiej.

  • Elektrody z otuliną kwaśną – Kwaśna otulina, czyli opcja posiadająca w składzie sporą ilość odtleniacze, a także tlenek żelaza. Elektrody z taką otuliną bardzo często wykorzystywane są podczas spawania w pozycji podolnej i nabocznej. Elektrody z taką otuliną charakteryzują się nieco większą tendencją do powstawania pęknięć krystalizacyjnych. Bardzo ważną informacją odnośnie spawania aluminium jest fakt, że ta elektroda umożliwia spawanie prądem przemiennym, jak i stałym. 
  • Elektroda z otuliną zasadową – Zasadowa otulina sprawdza się głównie w przypadku spawania z góry na dół. Umożliwia spawanie prądem stałym z biegunowością dodatnią. Taka elektroda ma otulinę wykonaną głównie z węglanu wapnia i magnezu. Dodatkowo jest uzupełniona fluorytem. To przekłada się na bardzo atrakcyjne właściwości z perspektywy spawania, mianowicie uzyskanie wysokiej plastyczności spoiwa czy też wysoka wytrzymałość i odporność w przypadku pękania zimnego i gorącego. Musimy jednak pamiętać, że wadą tej otuliny jest fakt, że wymaga suszenia.
  • Elektroda z otuliną celulozową – Ta propozycja będzie idealna w przypadku spawania w bardzo trudnych warunkach. Prace bez zadaszenia, czyli w terenie, powinny być wykonywane właśnie przy użyciu elektrody wyposażonej w otulinę celulozową. Opcja ta umożliwia spawanie prądem przemiennym i stałym, a dodatkowo nie wymagają suszenia.
  • Elektroda z otuliną rutylową – Z uwagi na swoje uniwersalne zastosowanie, elektroda z otuiliną wyprodukowaną na bazie rutylu i odtleniacze świetnie się sprawdzi w praktycznie wszystkich pozycjach i przy pracy z niemal każdym materiałem. Spawanie może odbywać się korzystając z prądu stałego (o biegunowości ujemnej) jak i przemiennego. 
Spawanie aluminium elektrodą

Metoda tig i prąd przemienny ac – dlaczego jest popularna i jak spawać aluminium i stopy aluminium metodą omawianą

Spawarka inwertorowa TIG jest bardzo często wykorzystywana do pracy z aluminium z bardzo prostego powodu. Oferuje nam możliwość pracy na prądzie przemiennym AC. A ta metoda cieszy się niezwykle dużą popularnością. Jeśli więc nie planujemy pracować z bardzo grubą blachą (powyżej 10 mm), to spawarka mig nie będzie nam potrzebna i bardzo przyjemnie będziemy mogli pracować za pomocą tej właśnie metody.

Tig do spawania aluminium z uwagi na prąd przemienny

Przede wszystkim należy zauważyć, że prąd przemienny nie jest ani lepszy ani gorszy od prądu stałego, jeśli chodzi o spawanie. Niemniej jednak w przypadku pracy z aluminium opcja pierwsza jest bardzo często wybierana z uwagi na charakterystykę tego prądu i sposobu działania. Przede wszystkim pierwszą zaletą prądu przemiennego i spawarek oferujących spawanie takim prądem jest fakt, że pozwalają osiągnąć znacznie wyższą temperaturę spawania niż odpowiedniki pracujące z prądem stałym w tej samej cenie.

Co więcej, spawanie z prądem przemiennym jest zazwyczaj bardziej atrakcyjne dla kieszeni użytkowników z uwagi właśnie na niższą cenę urządzeń spawalniczych, a także możliwość uzyskania sprzętu o lepszych parametrach w porównywalnych pieniądzach. Spawarki AC charakteryzują się też stabilnym i wysokotemperaturowym łukiem.

Cienkiego aluminium Migomatem nie pospawasz, ale spawarką tig już tak

Oczywiście inną zaletą spawania aluminium elektrodą otuloną metodą TIG jest też możliwość pracy ze znacznie cieńszym materiałem niż ma to miejsce w przypadku spawarki MIG. Migomaty idealnie się sprawdzą, jeśli blacha ma przynajmniej 2 mm grubości. Korzystając z metody spawania elektrodą wolframową w osłonie gazu obojętnego mamy możliwość pracy z blachami o grubości 1 mm. Natomiast tutaj warto odnotować, że maksymalna grubość blachy wynosi 10 mm, gdzie migomaty są w stanie poradzić sobie ze znacznie grubszymi projektami.

Teraz wiesz wszystko o tym jak pospawać aluminium elektrodą otuloną i czemu spawarka tig, a nie mma jest tak popularna!

Z uwagi na właściwości aluminium, materiał ten znajduje zastosowanie w coraz to większej liczbie projektów. Różnorodne branże korzystają z aluminiowych elementów do produkcji wielu różnych części. A dzięki temu, że materiał ten jest plastyczny, znajdziemy go w tak naprawdę każdej formie, jaką tylko sobie wyobrazimy. Z tego względu wiedza, ale też i umiejętności i możliwość spawania elementów aluminiowych są naprawdę bardzo ważne w życiu każdego spawacza.

W przypadku spawania aluminium musimy bazować na spawarkach tig i cieszyć się prądem przemiennym. Metoda ta jest stosunkowo przystępna cenowo, gwarantuje atrakcyjne spoiny, a dodatkowo efektywność jest na zadowalającym poziomie. Pamiętajmy natomiast, że spawanie aluminium elektrodą wymaga też wiedzy na temat dostępnych otulin. Dzięki temu idealnie dostosujemy narzędzia pracy do zadania.

Najpopularniejsza metoda spawania aluminium to tig, ale pamiętaj też o tym, że można spawać aluminium migomatem 

I choć nietopliwa elektroda wolframowa (tig) to metoda bardzo popularna, to w przypadku grubszych projektów możemy pokusić się o alternatywy. Jedną z nich jest stosowanie migomatu, czyli spawarki o metodzie spawania MIG/MAG, gdzie nas interesuje ta pierwsza opcja, czyli spawanie w osłonę gazów obojętnych (argon, hel). Tutaj też jest elektroda – jest to jednak elektroda topliwa (drut). 

Artykuły

Submit your review
1
2
3
4
5
Submit
     
Cancel

Create your own review

Jak spawać aluminium elektrodą poprawnie - Czy jest lepszy od Tiga lub Mig?
Average rating:  
 0 reviews